Select Page
Смог над містом

Смог над містом

Кілька днів поспіль ЗМІ та Інтернет-простір рясніють інформацією про те, що мешканці м. Чугуєва Харківської області потерпають від смогу. Як слідує з уривчастих повідомлень з офіційних джерел, на даний час під Чугуєвом на території військового полігону горить торфовище. Люди жаліються, що буквально задихаються від диму, втім, будь-яких виразних роз’яснень владників з цього приводу так і не з’явилося. Тому ми вирішили задати кілька питань щодо цієї проблеми знаним фахівцям з громадського сектору.

Олег Перегон, еколог, координатор громадської організації «Зелений фронт»:

– Пане Олеже, чим пожежа на торф’янику є небезпечною?

– Торф’яник утворюється з болотних рослин – моху-сфагнуму та інших, – які за численні роки перетворюються на торф, що містить до 50-60% вуглецю. Він є добривом і добре горить.
Коли горять торфовища, вони палають під землею, тому побачити точно, які там ризики, можливості немає. Тушити їх дуже складно. Пожежна машина може в будь-який момент провалитися в це пекло, оскільки не видно, в якому стані цей торф’яник, наскільки він прогорів. Тому єдиним способом їх гасіння є заливання цілих площ території водою. Швидко погасити таку пожежу неможливо.
На щастя, великих торф’яників на території Харківщини немає – це не Полісся. Але дійсно, якщо торф горить, то виділяє їдкий дим, смог від якого може розноситися на великі відстані.

– А наскільки шкідливими є продукти паління торфу?

– По-перше, допоки що чітко не заявлено, що горить саме торф’яник… Але, маю зауважити, що будь-яка сажа та пил самі по собі є дуже небезпечними, тому що вони інтегрально збільшують шкідливий вплив від всіх інших речовин на здоров’я людини. Скажімо, може бути не така вже й висока концентрація фенолів у повітрі, але сажа подразнює слизові оболонки людини, адже вона адсорбує на своїй поверхні всі інші забруднення та провокує їх більше поглинання організмом людини. І сама по собі сажа може викликати хвороби легенів, серцево-судинної системи та провокувати навіть онкологічні захворювання. Торф – це органічна речовина, при спалюванні якої виділяються й канцерогени.

– Якими будуть Ваші поради в такій ситуації?

– Дітей, людей поважного віку та хворих я б радив взагалі тимчасово перемістити подалі від небезпеки. Провітрювати помешкання тільки тоді, коли вітер дме в протилежну від вашої будівлі сторону.
І ретельно прислухатися до рішень відповідних державних структур – Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) чи органів санітарного контролю.
Зауважу, що ДСНС створена для захисту людей від загрози життю та здоров’ю. Можливо, сьогодні концентрація шкідливих речовин у смозі є меншою, ніж прибори вловлюють. І зараз, на щастя, не горять населенні пункти та люди не «загинаються», як при великій пожежі. Тому ДСНС і не б’є тривогу.
Тут більше питань до санітарних служб та органів охорони здоров’я, оскільки, навіть за умов невеликої кількості токсичних елементів та канцерогенів, накопичення таких факторів може призвести до негативних наслідків.

Андрій Роханський, експерт ГО «Інститут правових досліджень та стратегій», кандидат медичних наук:

– Пане Андрію, наскільки постійний смог над містом є шкідливим для здоров’я?

– Будь-який дим є подразником дихальних шляхів, і його шкідливість залежить від концентрації. Судячи з тих фото, які опубліковані, щільність диму, що накрив населені пункти Чугуївщини, є досить високою.
З медичної точки зору, перша неприємність для здоров’я від їдкого диму – це подразнення дихальних шляхів: люди починають чхати і кашляти. Друга – це токсичний вплив самого диму, до складу якого входять різні продукти горіння.
Першими страждають люди з бронхіальною астмою, в яких починаються приступи – аж до так званого астматичного «статусу», коли вони вже не можуть зупинити напад звичними лікарськими засобами, що може навіть нести загрозу життю.
Зниження концентрації кисню в повітрі веде до ускладнень і в людей, що мають серцево-судинні захворювання, перш за все – серед осіб поважного віку. Дим може призводити до різного роду загострень – аж до інфаркту міокарда, коли недостатньо забезпечується киснем серцевий м’яз.
Часто страждають і діти – при отруєнні продуктами згоряння можливо запаморочення, нудота, блювота. У дітей меншою є маса тіла, менше об’єм легенів і циркулюючої крові, тому їм важче переносити такі токсичні явища.

– Що ж робити людям, коли ця пожежа невідомо коли закінчиться, а дихати вже сьогодні немає чим? Як зменшити вплив загрозливих факторів і зберегти своє здоров’я?

– По-перше, за можливості, не виходити без потреби на вулицю, а залишатися в закритих приміщеннях (і бажано їх при цьому кондиціювати). Вікна відкривати можна тоді, коли вітер змінить свій напрямок і не буде нести дим в сторону вашого житла або офісу. Коли все ж на вулицю вийти доведеться, варто використовувати маски, ватно-марлеві пов’язки, можна – просто якісь тканинні ганчірки, які потрібно змочувати і прикривати ними ніс і рот. Це допоможе зменшити вплив дратівливих чинників.

Якщо людині вже стало погано, потрібно, в першу чергу, відвести її в сторону від задимлення, і викликати швидку допомогу або лікаря.

– А щоб Ви порадили робити в цій ситуації представникам владних державних інституцій?

– Зрозуміло, оцінку того, наскільки токсичні і шкідливі елементи, що містяться в димі, повинні давати фахівці структури, яка раніше називалася «СЕС» (зараз вона входить до складу Держпродспоживслужби). Але, судячи з усього, вони ще не вступили в справу і досі мовчать.
Влада повинна не приховувати інформацію про те, що відбувається, а провести належне розслідування (нехай відповідні чини, наприклад, на вертольоті політають, як Зеленський, щоб оцінити масштаби пожежі). І обов’язково потрібно інформувати населення, розповідати про існуючу загрозу і плани щодо її ліквідації.
У нас же все-таки не мільйон гектарів тайги горить. Потрібно об’єднати зусилля всіх відповідних структур і якомога швидше подолати цю проблему.
Якщо ж буде встановлено, що пожежа сталася з вини якоїсь структури, постраждалі зможуть вимагати компенсації збитку для здоров’я в судовому порядку.

Інтерв’ю провів Юрій Чумак

Рішення суду суперечить виборчому закону. Але справедливе

Рішення суду суперечить виборчому закону. Але справедливе

На минулих позачергових виборах народних депутатів України рішенням Московського районного суду Харкова громадянці було дозволено проголосувати на виборчій дільниці в місті за закордонним паспортом. Що не передбачено Законом.

У день голосування, 21 липня 2019 року, К. подала до суду позов до дільничної виборчої комісії № 631514 територіального виборчого округу № 170, та просила надати їй можливість здійснити право голосу на позачергових виборах до Верховної Ради України на підставі її заграничного паспорту та опису документів, що надано для виконання адміністративної послуги.

В обґрунтування позову зазначено, що К. є громадянкою України, має право голосу та включена до списку виборців для голосування. Проте, звернувшись до ДВК № 631514, вона отримала відмову у можливості проголосувати на підставі відсутності у неї паспорту громадянина України.

Останній вона, у зв’язку із настанням 45 років, буквально напередодні дня виборів, 19 липня, подала до Центру надання адміністративних послуг для заміни на ID-картку. Це підтверджується описом документів, що надано до ЦНАП для виконання адміністративної послуги.

Суд прийшов до висновку, що обмеження щодо можливості голосування на звичайній виборчій дільниці виключно на підставі паспорту громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), військового квитка (виключно для військовослужбовців строкової служби), не враховують можливість відсутності у особи паспорту громадянина України з об’єктивних та незалежних від неї причин, зокрема у зв`язку із виконанням нею обов’язку щодо обміну паспорту у зв’язку із досягненням 45 років. Та, таким чином, по суті позбавляють вказану категорію осіб конституційного права голосувати на виборах без наявності законної та легітимної мети такого обмеження.

Адже норми Конституції (зокрема, статті 38 та 70), які є нормами прямої дії, гарантують кожному громадянину України право голосу на виборах.

Крім того, суд зауважив, що згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», паспорт громадянина України для виїзду за кордон, так само, як і паспорт громадянина України, є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України.

Враховуючи наведене та конкретні обставини справи, суд з метою забезпечення права позивача вільно обирати та голосувати на виборах, зобов’язав дільничну виборчу комісію № 63514 територіального виборчого округу № 170 прийняти в якості документу К., який підтверджує особу та громадянство України на виборах народних депутатів України 21.07.2019 року, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, та видати К. виборчий бюлетень для здійснення права голосу на позачергових виборах народних депутатів України.

Отже, маємо рішення суду, яке прямо суперечить Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки припис п. 6 ч. 2 ст. 2 визначає: «Документи, зазначені у пунктах 4-6 частини третьої цієї статті (а серед них і паспорт громадянина України для виїзду за кордон – автор), є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на закордонних виборчих дільницях, а також на спеціальних виборчих дільницях, утворених на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України».

Очевидно, що виборча дільниця у Московському районі м. Харкова аж ніяк не розташовані ані за кордоном, ані на українському кораблі, ані на полярній станції.

Але з іншого боку, згідно з ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, «суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави».

І, дійсно, конституційне право голосу є пріоритетним, а держава повинна створити всі умови задля його реалізації. Громадянка К. не мала наміру проголосувати за іншу особу, скористатися своїм правом голосу кілька разів або в інший спосіб порушити Закон. Вона просто воліла проявити громадянську активність та віддати свій голос за уподобаних нею партію та кандидата-мажоритарника. І мала на руках документ, який чітко посвідчував її особу.

Тому, на нашу думку, дане рішення Московського суду якраз і відповідає критеріям верховенства права та є справедливим.

P.S.: Вочевидь, настав час внести зміни до виборчого законодавства та дозволити громадянам України голосувати за будь-якими наявними в них документами, які беззаперечно засвідчують їх особу та громадянство, у тому числі – за закордонними паспортами.

P.P.S.: З повним рішенням суду можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/83145617

Юрій Чумак

Права людини в Україні

Малюнок: 24 канал

Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Відбувся загальний інструктаж особового складу Харківського національного університету внутрішніх справ щодо забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів до Верховної Ради України.

Понад 800 працівників і курсантів навчального закладу залучаються до несення служби. У складі Харківського гарнізону поліції вони забезпечуватимуть публічну безпеку на виборчих дільницях у районах Харкова та області. Ректор університету полковник поліції Дмитро Швець зазначив, що головним завданням поліції є забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів, закликав правоохоронців сумлінно виконувати свої службові обов’язки, бути пильними, уважними та керуватися законом: «Необхідно оперативно та якісно реагувати на можливі правопорушення».

З працівниками та курсантами університету також поспілкувався виборчий омбудсмен громадянської мережі «ОПОРА» по Харківській області Юрій Чумак. Він зазначив, що від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів, наголосивши на обов’язковому дотриманні положень Закону України «Про вибори народних депутатів України», а також звернув увагу присутніх на найбільш поширені порушення, які відбуваються під час голосування.

Керівництвом вишу було проведено стройовий огляд особового складу ХНУВС.

МВС України

Благодійники? – Геть від політики!

Благодійники? – Геть від політики!

Благодійники-кандидати чи непрямий підкуп виборців?

Під час позачергових виборів народних депутатів України на Харківщині та й в цілому по країні знову пишним цвітом розцвіло так зване «політичне благодійництво». Коли від виглядом доброчинної діяльності фактично відбувається непрямий підкуп виборців.

До мене як до громадського омбудсмена із захисту виборчих прав громадян Громадянської мережі ОПОРА нерідко звертаються громадяни з питаннями щодо того, чи мають право чинні народні депутати та за сумісництвом кандидати в нардепи під час виборчого процесу робити подарунки виборцям від імені своїх благодійних фондів.

Давайте разом розбиратися, чи немає тут, часом, порушення законодавства.

1. У Законі України «Про статус народного депутата України» не міститься жодного слова про те, що нардепи виступають у ролі «снабженців» чи то завгоспів, працюючи на своїх округах. Народний депутат – це законотворець та законодавець (і законопроекти, подані певним нардепом, в ідеалі, повинні сприяти розвитку України та її регіонів). А розбудова мережі дитячих майданчиків, ремонт доріг, облаштування під’їздів тощо є предметом турботи органів місцевого самоврядування, тому така діяльність не відноситься до повноважень і компетенції народних депутатів України.

2. Коли нардепи, які прагнуть знову посісти місця у Верховній Раді, та інші кандидати влаштовують «аукціони небувалих щедрот», роздаючи від своїх благодійних фондів гречку, цукерки, організовуючи безкоштовні концерти та інші видовищні заходи, урочисто відкривають пісочниці та дитячі гойдалки, чи мають такі діяння ознаки агітації? Закон України «Про вибори народних депутатів України» (ч. 1 ст. 68) визначає, що «передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу». Спитаємо себе і відповімо чесно: чи подарунки під час виборчого процесу можуть спонукати обдарованих проголосувати за дарувальника? – напевно, що так.

3. «Добродії» часто підкреслюють, що подарунки вручаються не від кандидатів у народні депутати, а від їхніх благодійних фондів. Проте «благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації» (ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації»).

4. При цьому ч. 8 ст. 74 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» забороняє розміщення політичної реклами в одному блоці з комерційною чи соціальною рекламою. Під час виборчого процесу забороняється використання у комерційній та соціальній рекламі:

1) прізвищ чи портретів кандидатів у депутати;

2) назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.

5. Більше того, згідно з ч. 14 ст. 74 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» «передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується… згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців».

6. Отже, маємо, по суті, не благодійництво, а здійснення передвиборної агітації в формах і засобами, що суперечать Конституції або Законам України. А такі дії підпадають під санкцію статті 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

7. Дехто з «благодійників» може сказати, що вони не певним виборцям роздають презенти, а обдаровують бюджетні організації, дитячі будинки тощо. У такому разі хочеться нагадати, що ч. 3 ст. 160 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за «здійснення передвиборної агітації шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів». Крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством. На сьогоднішній день цей розмір складає 125 грн 19 коп. Тому брендований партійним логотипом блокнот подарувати школі можна, а от все інше…

Підсумовуючи, порадимо виборцям: якщо бачите, як під час виборчого процесу хтось, прикриваючись личиною «благодійника», роздає «подарунки», не спішить ставати за ними в чергу, адже вас намагаються просто підкупити, дати передвиборчого хабара. Краще покваптеся викликати поліцію, яка дасть правову кваліфікацію діям таких «добродійників».

А тим, хто пояснює кампанію з «роздачі слонів» щедрістю, яка різко «прокинулася» під час виборів, нагадаємо: хочеш бути благодійником – будь ним! Але для цього не потрібно ставати народним депутатом.

Юрій Чумак, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Харківській області

Громадянська мережа ОПОРА

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

12 липня громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак провів у Раді адвокатів Харківської області захід на тему «(Не)порушення виборчого законодавства».

Інтерактивна лекція була присвячена новелам виборчого процесу та відмінностям законів про вибори Президента України і народних депутатів. Вона включала, зокрема, й питання вирізнення діянь, які самі по собі не є порушеннями, але можуть бути ознаками готування до вчинення виборчих правопорушень, а також безпосередньої кваліфікації таких правопорушень.

Наприкінці зустрічі голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська подякувала виборчому омбудсмену за цікаву та насичену правову інформацію, якою він поділився з її колегами.

Зауважимо, що захід було проведено за організаційної допомоги Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях.

Георгій Кобзар

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

Регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області провело для працівників Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» та осіб, які відбувають там покарання, лекцію щодо актуальних питань виборчого законодавства в місцях несвободи.

У заході взяли участь регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Сергій Кузьменко, регіональний Олександр Міненков, заступник начальника міжрегіонального управління з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту Валентина Вельцен, виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак, представник регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Максим Кривогуз.

Учасники заходу роз’яснили співробітникам установи та особам, які відбувають там покарання, норми законодавства про вибори народних депутатів України. Надали відповіді на актуальні питання, що можуть виникнути при здійсненні волевиявлення в день голосування.

Адміністрації Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» були надані інформаційні матеріали про вибори народних депутатів України.

Офіційний сайт Уповноваженого ВРУ з прав людини