Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Якщо заходи з протидії торгівлі людьми не фінансувати, кількість випадків трудового рабства буде зростати

Якщо заходи з протидії торгівлі людьми не фінансувати, кількість випадків трудового рабства буде зростати

До такого висновку прийшли правозахисники, які напередодні Європейського дня боротьби з торгівлею людьми оприлюднили результати громадського моніторингу дій у сфері протидії торгівлі людьми на Харківщині.

Харківська міська організація Міжнародної організації «Жіноча громада» проводила моніторинг виконання місцевих програм/планів дій у сфері протидії торгівлі людьми у Харківській області за 2019 рік – першу половину 2020 року.

Дані моніторингу свідчать, що в 2019 році на заходи з протидії торгівлі людьми з обласного бюджету було витрачено 8100 грн. А в першому півріччі поточного року Харківська обласна рада кошти на проведення заходів з протидії торгівлі людьми не виділяла.

Більшість районів, міст і об’єднаних територіальних громад Харківщини включили до програм соціального захисту населення питання протидії торгівлі людьми чи затвердили плани заходів з протидії торгівлі людьми на 2020 рік.

Діяльність з запобігання торгівлі людьми спрямована, в першу чергу, на студентську та учнівську молодь у віці до 35 років, незайнятих громадян, сім’ї, які знаходяться в складних життєвих обставинах, учнів професійних ліцеїв, внутрішньо переміщених осіб, демобілізованих військовослужбовців, осіб, які отримують закордонний паспорт і планують працювати за кордоном.

Однак нерідко заходи з попередження торгівлі людьми перемежаються із більш широкою правопросвітницькою роботою про загальнолюдські цінності та попередження насильства, що не завжди є доцільним.

До того ж, у 2020 році відбулося зменшення кількості семінарів-тренінгів та інформаційних заходів з протидії торгівлі людьми, що пов’язано з вимогами дотримання умов карантину COVID-19 і невизначеністю розподілу обов’язків структур районного рівня і ОТГ під час перебігу адміністративно-територіальної реформи в Харківській області.

Вкрай низькі обсяги фінансування заходів з протидії торгівлі людьми для області з населенням у 2,7 млн людей зумовлюють недостатній рівень обізнаності громадян і низьку оцінку особистого ризику постраждати від сучасного рабства. Відсутність фінансування програм протидії торгівлі людьми в період епідемії COVID-19 може спричинити збільшення випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

«Необхідно розглядати проблематику торгівлі людьми як складову загальної задачі щодо забезпеченню БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ та економічного добробуту громади та регіону», – закликають правозахисники.

Дослідження здійснювалося в межах проєкту «Здійснення громадського контролю за виконанням політики протидії торгівлі людьми в Полтавській, Кіровоградській, Донецькій та Харківській областях в 2020 році», що реалізовується Благодійною організацією «Світло надії» за підтримки Міжнародної організації з міграції.

Довідково:

На Харківщині у 2019 році звернулись за отриманням статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми, 25 осіб, а отримали статус 18 (3 жінки, 14 чоловіків і 1 дитина). У першому півріччі 2020 року звернулись за отриманням статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми, 15 осіб, а отримали статус 8 (3 жінки, 4 чоловіка і 1 дитина). За видами експлуатації, від яких потерпали мешканці області, розподіл є таким: 22 – трудова експлуатація, 1 – сексуальна експлуатація, 2 – втягнення у злочинну діяльність, 1 – полон.

Країни, до яких злочинці доправляли постраждалих: Казахстан, Росія, Фінляндія, Польща, невизнана Республіка Абхазія, Україна (в тому числі непідконтрольна територія), Литва, Данія, Азербайджан, Вірменія, Ізраїль, Китай, Естонія, Італія, Чехія, Словенія, Словаччина.

Георгій Кобзар

Підкуп виборців та як із ним боротися

Підкуп виборців та як із ним боротися

Кінопоказ та обговорення документальної стрічки, фахова дискусія за участю експертів Громадянської мережі ОПОРА, відповіді на запитання журналістів – були об’єднані загальною тематикою: як протидіяти підкупу виборців на місцевих виборах 2020 року.

Ідею висунула низка кіноклубів Docudays UA та виборчі омбудсмени ОПОРИ. Експертною думкою з учасниками поділилася старша радниця ОПОРИ з юридичних питань Ольга Коцюруба.

Захід відбувся 12 жовтня – одночасно в онлайні та офлайні. У приміщенні Харківського прес-клубу зібралися журналісти, а на платформі zoom – громадські активісти. Всі разом переглянули короткометражну документальну стрічку «Кава VS шашлики» режисера Дмитра Бурка з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Події фільму розгортаються у Києві, під час виборів до місцевих рад 2015 року. Героями стали 2 кандидати – новачок та досвідчений представник провідної політичної сили. Спілкування під каву – з одного боку та шашлик і безкоштовні концерти –з іншого.

А що обирати виборцям? ОПОРА не радить брати ані каву, ані шашлики, …ані гречку. Оскільки зараз, під час виборів, така форма «агітації» може кваліфікуватися як підкуп виборців.

Старша радниця ОПОРИ з юридичних питань роз’яснила, що, в разі, якщо виборець (член виборчої комісії, офіційний спостерігач) візьме неправомірну вигоду та пообіцяє проголосувати за певного кандидата (або вчинити будь-які інші дії, пов’язані з виборчим процесом), – це вже буде закінченим складом злочину за частиною 1 статті 160 Кримінального кодексу України.

До того ж, цього року внесли зміни й до частини 3 цієї статті, відтепер і коли громадянам (а не тільки установам та організаціям) роздають «подарунки», що супроводжується агітацією за кандидата чи партію, це кваліфікується як непрямий підкуп виборців. При цьому, якщо вартість товарів (послуг) буде більшою за 63,06 грн – горе-«благодійників» притягнуть до кримінальної відповідальності, меншою – до адміністративної.

Що ж робити виборцям, коли вони бачать такі «аукціони небувалих щедрот»? Відповідь однозначна – звертатися до поліції! Адже підкуп виборців спотворює виборче право, приводить до влади нечесних та корумпованих політиків, підриває підвалини майбутнього розвитку як окремих громад, так і всієї України. «Цей «вірус» потрібно зупинити!», – наголосила Ольга Коцюруба.

Захід пройшов у межах громадської ініціативи «Майбутнє не продається!», що впроваджується кіноклубами Docudays UA з Харківської (Юрій Чумак), Волинської (Богдана Стельмах), Запорізької (Ігор Гармаш), Львівської (Ніна Хома) та Рівненської (Марія Цип’ящук) областей.

Георгій Кобзар

«Очікування Vs Реальність»

«Очікування Vs Реальність»

8 жовтня у Харкові відкрилася виставка «Очікування Vs Реальність»

Відвідувачі побачать 9 історій людей, які постраждали від різних видів сучасного рабства, що допоможе усвідомити ризики торгівлі людьми. Кожне зображення на виставці має QR-код з посиланням на сайт, де можна прочитати повну історію.

Кожен відвідувач матиме можливість поспілкуватись зі спеціалістами з протидії торгівці людьми та отримати поради щодо того, як подбати про себе та безпеку своїх рідних.

Метою заходу є підвищення рівня обізнаності наших громадян щодо потенційної небезпеки нелегального працевлаштування та актуальності таких понять, як торгівля людьми та експлуатація.

Виставка є частиною інформаційної кампанії, що проводиться Координатором проектів ОБСЄ в Україні, Міністерством соціальної політики України, Міжнародною організацією з міграції, НУО А21-Україна для інформування людей про правила безпеки в рамках протидії торгівлі людьми.

У Харкові виставка «Очікування Vs Реальність» організована за підтримки Харківської міської організації Міжнародної організації «Жіноча громада», Департаменту соціального захисту населення Харківської облдержадміністрації та Управління у справах сім’ї та молоді Харківської міської ради. Працюватиме вона до 15 жовтня.

Виставка – класна, оскільки у нетривіальний спосіб, через історії людей, подає інформацію про загрози такого різновиду торгівлі людьми як трудової експлуатації, а також дає поради щодо того, як уникнути трудового рабства.

Юрій Чумак, правозахисник

City Hub

Выборы-2020 на Харьковщине

Выборы-2020 на Харьковщине

Юрий Чумак, обмудсмен по избирательному праву, ОО «ОПОРА»:

– У місті Ізюмі одну із політичних партій не допустили до виборів, їх виборчий список не був зареєстрований, оскільки у них жінок було менше, ніж передбачено законодавством, тобто не була дотримана 40% гендерна квота. Вже понад 10 заяв до поліції написали, у більшості своїй вони стосувались ситуації, коли не дотримана вимога щодо ведення агітації. Це як правило, кандидати не зазначають свої вихідні дані на друкованій продукції…

08.10.2020

Марина Николаева

АТН

 

«Українські шерифи» та «Шерифи для нових громад» були представлені модераторам кіноклубів Docudays UA

«Українські шерифи» та «Шерифи для нових громад» були представлені модераторам кіноклубів Docudays UA

28 вересня в рамках «Осінньої школи для модераторів кіноклубів Docudays UA» відбулися показ документальної стрічки «Українські шерифи» та дискусія про шляхи створення інституту «шерифів» у малих і середніх громадах України.

Школа проходила в Коблево Миколаївської області.

В її рамках речники кіноклубів медіа-просвіти Docudays UA з усіх регіонів України та з різних інституцій – правозахисних організацій, закладів культури, установ кримінально-виконавчої служби та пробації – разом опрацьовували нагальні питання роботи кіноклубів:

  • Реформи. Підвищення рівня обізнаності відвідувачів кіноклубів щодо сутності реформ та підтримка їх впровадження через перегляд та обговорення документальних фільмів.
  • Інструменти розвитку кіноклубів: фандрейзинг, онлайн та офлайн просування подій, залучення експертів, та налагодження партнерських зв’язків.
  • Модерація обговорення складних тем.
  • Адвокація прав людини та розвиток громадського активізму.

Однією із знакових подій «Осінньої школи» став показ та обговорення документальної стрічки «Українські шерифи» з режисером фільму Романом Бондарчуком, а також представлення проєкту «Шерифи для нових громад», який вивчає успішний досвід містечок та міст України у вирішенні проблем із забезпечення публічної безпеки в громадах.

Сюжет «Українських шерифів» розгортається навколо села Стара Збур’ївка Херсонської області. Через те, що в ньому немає правоохоронців, функцію охорони громадського порядку беруть на себе двоє місцевих жителів, яких влаштовують на роботу «інспекторами» в сільській раді.

За словами режисера стрічки, саме з легкої руки сільського голови Старої Збур’ївки Віктора Маруняка, за цими інспекторами закріпилася назва «шерифи».

А після виходу фільму це слово стало узагальнюючим для всіх тих цивільних людей, які наділені повноваженнями для організації безпечного середовища, профілактики протидії правопорушень, фінансуються з місцевого бюджету та підзвітні громаді.

І вивчає такий досвід в Україні громадський дослідницький проєкт «Шерифи для нових громад». Його презентував учасникам Школи представник проєкту з Харківщини Юрій Чумак. Юристка проєкту Олена Старюк розповіла про 7 форм організації безпеки в громадах. В якості «бонусу» було показно ролик «Коли неможливо викликати поліцію», що оповідає про «шерифів» з села Одринка Харківської області.

На завершення розгорнулася дискусія про шляхи створення інституту «шерифів» у малих і середніх громадах України. Юрій Чумак порадив при вирішенні безпекових питань обов’язково поєднувати активність громадян із підтримкою з боку органів місцевого самоврядування та взаємодією з поліцією.

А всім, хто бажає більше дізнатися про діяльність «шерифів» в Україні, доцільно звертатися до сайту «Шерифи для нових громад», на якому, крім історій про громадський активізм у сфері охороні правопорядку, містяться зразки відповідних місцевих документів і програм, що можуть стати гідним прикладом для наслідування в різних громадах.

Георгій Кобзар

Громадський простір

Роздача «подарунків» під вибори – це підкуп виборців

Роздача «подарунків» під вибори – це підкуп виборців

Дане питання стало темою обговорення в онлайні з підлітками – активістами Громадського центру «ДУМА».

 

21 вересня з ними в онлайні спілкувався модератор кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!», виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області  Юрій Чумак.

 

Захід було приурочено до 19 вересня – Дня виборчого права (цього дня в 1893 році Нова Зеландія надала жінкам право голосу, ставши таким чином першою країною світу, в якій було введено загальне виборче право).

Учасникам було запропоновано для перегляду короткометражну стрічку з репертуару Docu/Club «Кава VS шашлики» українського режисера Дмитра Бурка.

Події фільму розгортаються у Києві під час місцевих виборів 2015 року. Героями стали молодий депутат та представник провідної політичної сили. Кава і спілкування – з одного боку та шашлик і пісні –з іншого.

По завершенні перегляду молоді глядачі обговорили, за що саме мають голосувати виборці. Адже ми обираємо не красиві картинки, гасла та «мордашки». Ми маємо обирати між різними програмами розвитку наших громад, між кандидатами, які будуть готові у місцевих радах відстоювати права своїх виборців.

До того ж, Юрій Чумак наголосив, що роздача командами кандидатів під час виборів «подарунків», є непрямим підкупом виборців. Адже, відповідно до нового Виборчого кодексу України, «забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів». Навіть 160 стаття Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за роздачу продуктів харчування, спиртних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від їх вартості, а також грошових коштів, товарів (крім матеріалів агітації, визначених законом), якщо їх вартість складає – станом на сьогодні – понад 63 грн 06 коп.

Георгій Кобзар