Select Page
Хіба, хто б’є та підкупає, на виборах перемагає?

Хіба, хто б’є та підкупає, на виборах перемагає?

15 березня до Качанівської виправної колонії (№54) завітав пересувний клуб документального кіно про права людини «ДУМАй!».

Регіональний координатор Docudays UA в Харківській області, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак представив увазі засуджених жінок стрічку «Голосуйте за мене, будь ласка!» (Китай, режисер Вейдзюнь Чен) з репертуару кіноклубів медіапросвіти Docudays UA.

Фільм оповідає про те, як під час виборів старости в класі початкової китайської школи той, хто раніше лупцював своїх однокласників, перемагає завдяки підкупу у вигляді «подарунків», і перетворюється на маленького тирана.

В ході обговорення глядачки відмітили: кіно наочно демонструє, що, на жаль, примус та підкуп негативно спрацьовують навіть у дитячому середовищі.

Тому, як зауважив правозахисник Юрій Чумак, важливим є те, щоб вибори проходили чесно та відповідно до законодавства. І всі громадяни України, починаючи з 18-рчіного віку, в тому числі й засуджені, мають право скористатися своїм правом голосу на виборах Президента України, що відбудуться 31 березня. Головне – щоб вибір був усвідомленим!

Георгій Кобзар

Виборчі права поліцейських мають бути забезпечені!

Виборчі права поліцейських мають бути забезпечені!

Існує висока ймовірність того, що значна кількість правоохоронців не зможе реалізувати своє право голосу.

Нещодавно міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що порядок під час голосування у день виборів Президента України забезпечуватимуть близько 131 тисячі правоохоронців з системи МВС.

Зі спілкування з поліцейськими в Харківській області мені вдалося з’ясувати, що переважна більшість із них не знають, де саме – на якій дільниці, в якому районі Харкова чи населеному пункті області – вони опиняться у день виборів. З огляду на те, що значний контингент правоохоронців 31 березня буде нести охорону громадського порядку на дільницях не за місцем проживання (реєстрації), існує висока ймовірність того, що велика кількість працівників поліції взагалі не зможе реалізувати своє виборче право.

Зараз законодавством не передбачена видача відкріпних посвідчень тим, хто в день виборів перебуває у поїздці, відрядженні тощо. Процедура тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси є універсальною для всіх. Але, щоб її пройти, потрібно наперед знати місце, де особа опиниться в день голосування, заповнити у відділі ведення Держреєстру виборців відповідну заяву та додати до неї документ, що підтверджує необхідність такої зміни. І зробити це можна тільки до 25 березня.

Таким чином, працівники правоохоронних органів, які отримають розпорядження щодо здійснення охорони правопорядку на виборчих дільницях 31 березня, за добу-дві до цієї дати, вже не матимуть можливості скористатися визначеною законом процедурою тимчасової зміни місця голосування.

З даного питання я виступав на засіданні Форуму «Забезпечення публічного порядку і безпеки під час передвиборчої кампанії», що проводилося 27 лютого регіональним представництвом Консультативної місії Ради Європи (КМЄС) у Харкові.

Як виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА я загострив увагу присутніх працівників поліції, вітчизняних та міжнародних експертів на необхідності забезпечення права голосу для самих поліцейських.

Присутній на заході представник Харківського Національного університету внутрішніх справ Костянтин Бугайчук подякував омбудсменові за підняття даного питання, оскільки «за останні років 10 це перший випадок, коли хтось, постійно говорячи про необхідність забезпечення виборчих прав громадян, згадав і про міліціонерів/поліцейських».

Отже, задля того, аби уникнути ситуації, коли десятки тисяч правоохоронців по всій Україні можуть бути позбавлені конституційного права голосу, керівництву структурних і територіальних органів Національної поліції та доданих підрозділів Національної гвардії, вишів системи МВС необхідно заздалегідь розподілити (закріпити) своїх підлеглих у день виборів за відповідними виборчими дільницями та довести цю інформацію до співробітників.

Та забезпечити можливість почергового несення служби 31 березня, щоб працівники поліції та інших структур МВС, звільнившись від свого чергування, мали змогу реалізувати своє право голосу. Або, щоб охоронці правопорядку скористалися можливістю тимчасової зміни місця голосування та до 25 березня звернулися до органів ведення Держреєстру виборців з відповідними заявами. І 31 березня проголосували на дільницях, де нестимуть свою службу.

Юрій Чумак, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Харківській області

P.S.: З даного питання виборчий омбудсмен ОПОРИ Юрій Чумак звернувся до керівництва ГУНП в Харківській області та ГУ ДСНС у Харківській області.

Як переселенцям проголосувати на виборах Президента – 2019

Як переселенцям проголосувати на виборах Президента – 2019

1 березня на базі Благодійного фонду «Карітас Харків» відбулася інформаційна зустріч «Як переселенцям проголосувати на виборах Президента – 2019».

Перед представниками громадських організацій та соціальних служб, що надають послуги внутрішньо переміщеним особам, виступив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області Юрій Чумак.

Він розповів про особливості процедури тимчасової зміни місця для голосування, передбаченої для переселенців та мешканців анексованого Криму та окупованих територій Донбасу, як перевірити своє включення до списків Державного реєстру виборців, відповів на запитання учасників заходу.

В якості наочних матеріалів було використано плакат «Як проголосувати на виборах Президента України внутрішньо переміщеним особам та мешканцям окупованих територій», випущений Громадським холдингом «Група впливу», Міністерством з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб і ГО «Донбас SOS», а також відеоролик, підготовлений виборчим омбудсменом ОПОРИ у м. Києві Юлією Чеберяк.

Довідково:
За даними Державного реєстру виборців, в Україні станом на початок 2019 р. налічувалося 35 млн. виборців. З них 1 281 тис. осіб – переселенці.

Георгій Кобзар

«Причини насилля в сім’ї»: тренінг був ресурсним

«Причини насилля в сім’ї»: тренінг був ресурсним

26 лютого 2019 року в Харкові відбувся тренінг «Причини насилля в сім’ї. Подолаємо насилля разом», організований Благодійною організацією «Карітас Харків».

Метою правоосвітнього заходу було вироблення розуміння причин насильства в сім’ях і в соціумі та формування поведінкової моделі союзництва.

Тренінг зібрав представників і представниць недержавних організацій, психологів, освітянок, соціальних працівниць, що працюють із внутрішньо переміщеними особами, сім’ями учасників АТО та з тими, хто опинився у складних життєвих обставинах, активних громадян, які прагнуть творити мирне суспільство.

Тренер Юрій Чумак, який сам пройшов відповідне навчання за системою ЕМАР «Запобігання насильству» та є одним із фундаторів громадської ініціативи «Чоловіки проти домашнього насильства», ділився з учасниками та учасницями знаннями й досвідом з тематики причин насильства.

IMG_4300

В ході тренінгу розбирали згубність нав’язаних суспільством «гендерних коробок», вчилися вирішувати конфлікти завдяки ненасильницькій поведінці. Саме навчанню «провайдерів» поведінкової моделі союзництва і був спрямований захід.

Гендерні коробки, влада і статус, види влади, як побудувати стосунки без насильства, чоловік – союзник жінки та дитини – ці та інші питання спільно розглядалися під час вправ і занять. Також окремий блок було присвячено правовим засадам протидії домашньому насильству в Україні, оскільки дана інформація може допомогти особам, задіяним у роботу з кривдниками та жертвами насильства, профілактувати нові випадки насильницьких дій.

Як зазначила наприкінці заходу одна з його учасниць, «тренінг був ресурсним». Певно, що отримані знання та новий досвід обов’язково стануть у нагоді всім, хто прийняв участь у тренінгу.

Зауважимо, що проблема домашнього насильства в Харківській області, як і в Україні в цілому, є актуальною. І вона загострилася через війну на сході країни. Тому Карітас Харкова і приділяє особливу увагу даній тематиці в рамках проекту «Об’єднуючи людей заради миру».

IMG_4397

Довідково:
На Харківщині протягом 2018 року відносно 4317 осіб складені протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
3 них: 178 осіб – за вчинення фізичного насильства, 3781 особа – за вчинення психологічного насильства та 14 осіб – за вчинення насильства економічного характеру.
Станом на 01.01.2019 на превентивному обліку ГУНП в Харківській області перебувало 4004 особи, які вчинили домашнє насильство. 3 них – 3497 особи чоловічої статі.
Загалом в Україні у 2018 році виявлено 73,3 тис. осіб, які вчинили 101,9 тис. адміністративних правопорушень, передбачених статтею 173-2 (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування) Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З них: психологічне – 71,5 тис., фізичне – 6,3 тис. та економічне – 345).
Станом на 01.01.2019 на обліку в Національній поліції перебувало 68 тис. осіб, з них 61,6 тис. чоловіків, які вчинили домашнє насильство.

Георгій Кобзар
Фото Ольги Чаплик

Від голосу кожного залежить майбутнє

Від голосу кожного залежить майбутнє

25 лютого 2019 року в Зміївському професійному енергетичному ліцеї Харківської області відбувся круглий стіл на тему «Молодь: від голосу кожного залежить майбутнє».

Модератором заходу виступив голова Центру правових та політичний досліджень «ДУМА», виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області Юрій Чумак.

На зустріч були запрошені студенти та студентки навчального закладу, яким вперше випаде право голосувати в 2019 році.

Під час заходу були розглянуті питання виборчих прав молоді, правових підстав тимчасової зміни місця голосування, важливості залучення молодих людей до процесу управління державними справами, в тому числі – через участь у голосуванні.

Юнаки та дівчата переглянули та обговорили відеоролики з серії «FirstTimeElection», підготовлені Харківською реформаторською коаліцією.

Ю. Чумак аргументовано «розбив» існуючі міфологеми, які спонукають деяких громадян нехтувати своїм правом на волевиявлення: «всі політики однакові», «від мого голосу нічого не залежить» і «там уже давно все вирішили».

«Аби «все вже було вирішено», не було б такої заповзятої конкурентної боротьби на цих виборах. Молоді люди можуть суттєво вплинути на результати голосування. Якщо не відсиджуватимуться дома, а в день виборів прийдуть на дільниці. І треба до свого вибору підходити свідомо, читати програми кандидатів, вивчати інформацію про їх діяльність з різних джерел. Але ні в якому разі не брати «подарунки» чи гроші від того чи іншого кандидата, оскільки за підкуп виборців передбачена кримінальна відповідальність – як для тих, хто покупає голоси, так і для тих, хто купується на таке», – підкреслив правозахисник.

Учасники та учасниці круглого столу дійшли висновку, що від активної життєвої позиції кожної молодої людини, від голосу кожного залежить майбутнє нашої країни.

Нагадаємо, що даний круглий стіл проводився в рамках ініціативи Чугуївської правозахисної групи «Центр посилення правових можливостей місцевих територіальних громад Великобурлуцького, Балаклійського, Вовчанського, Куп’янського, Зміївського та Шевченківського районів та об’єднаних громад цих районів», підтриманої Міжнародним фондом «Відродження».

Георгій Кобзар

Поліцейська статистика щодо домашнього насильства

Поліцейська статистика щодо домашнього насильства

В Україні у 2018 році виявлено 73,3 тис. осіб, які вчинили 101,9 тис. адміністративних правопорушень, передбачених статтею 173-2 (Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З них: психологічне – 71,5 тис., фізичне – 6,3 тис. та економічне – 345, невиконання термінового заборонного припису – 0, неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення заборонного припису – 0).

Станом на 01.01.2019 на обліку в Національній поліції перебуває 68 тис. осіб, з них 61,6 тис. чоловіків, які вчинили домашнє насильство.

Ответ Нацполиция

На Харківщині протягом 2018 року відносно 4317 осіб складені протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3 них: 178 осіб – за вчинення фізичного насильства, 3781 особа – за вчинення психологічного насильства та 14 осіб – за вчинення насильства економічного характеру.

Протягом 2018 року працівниками ГУНП в Харківській області термінові заборонні приписи не виносились.

Станом на 01.01.2019 на превентивному обліку ГУНП в Харківській області перебувало 4004 особи, які вчинили домашнє насильство. 3 них – 3497 особи чоловічої статі.

Ответ ГУНП

Ці дані отримані від Національної поліції України та від ГУНП в Харківській області за запитами на інформацію голови Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», фундатора громадської ініціативи «Чоловіки проти домашнього насильства» Юрія Чумака.