Select Page
Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Відбувся загальний інструктаж особового складу Харківського національного університету внутрішніх справ щодо забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів до Верховної Ради України.

Понад 800 працівників і курсантів навчального закладу залучаються до несення служби. У складі Харківського гарнізону поліції вони забезпечуватимуть публічну безпеку на виборчих дільницях у районах Харкова та області. Ректор університету полковник поліції Дмитро Швець зазначив, що головним завданням поліції є забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів, закликав правоохоронців сумлінно виконувати свої службові обов’язки, бути пильними, уважними та керуватися законом: «Необхідно оперативно та якісно реагувати на можливі правопорушення».

З працівниками та курсантами університету також поспілкувався виборчий омбудсмен громадянської мережі «ОПОРА» по Харківській області Юрій Чумак. Він зазначив, що від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів, наголосивши на обов’язковому дотриманні положень Закону України «Про вибори народних депутатів України», а також звернув увагу присутніх на найбільш поширені порушення, які відбуваються під час голосування.

Керівництвом вишу було проведено стройовий огляд особового складу ХНУВС.

МВС України

Благодійники? – Геть від політики!

Благодійники? – Геть від політики!

Благодійники-кандидати чи непрямий підкуп виборців?

Під час позачергових виборів народних депутатів України на Харківщині та й в цілому по країні знову пишним цвітом розцвіло так зване «політичне благодійництво». Коли від виглядом доброчинної діяльності фактично відбувається непрямий підкуп виборців.

До мене як до громадського омбудсмена із захисту виборчих прав громадян Громадянської мережі ОПОРА нерідко звертаються громадяни з питаннями щодо того, чи мають право чинні народні депутати та за сумісництвом кандидати в нардепи під час виборчого процесу робити подарунки виборцям від імені своїх благодійних фондів.

Давайте разом розбиратися, чи немає тут, часом, порушення законодавства.

1. У Законі України «Про статус народного депутата України» не міститься жодного слова про те, що нардепи виступають у ролі «снабженців» чи то завгоспів, працюючи на своїх округах. Народний депутат – це законотворець та законодавець (і законопроекти, подані певним нардепом, в ідеалі, повинні сприяти розвитку України та її регіонів). А розбудова мережі дитячих майданчиків, ремонт доріг, облаштування під’їздів тощо є предметом турботи органів місцевого самоврядування, тому така діяльність не відноситься до повноважень і компетенції народних депутатів України.

2. Коли нардепи, які прагнуть знову посісти місця у Верховній Раді, та інші кандидати влаштовують «аукціони небувалих щедрот», роздаючи від своїх благодійних фондів гречку, цукерки, організовуючи безкоштовні концерти та інші видовищні заходи, урочисто відкривають пісочниці та дитячі гойдалки, чи мають такі діяння ознаки агітації? Закон України «Про вибори народних депутатів України» (ч. 1 ст. 68) визначає, що «передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу». Спитаємо себе і відповімо чесно: чи подарунки під час виборчого процесу можуть спонукати обдарованих проголосувати за дарувальника? – напевно, що так.

3. «Добродії» часто підкреслюють, що подарунки вручаються не від кандидатів у народні депутати, а від їхніх благодійних фондів. Проте «благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації» (ч. 3 ст. 3 ЗУ «Про благодійну діяльність та благодійні організації»).

4. При цьому ч. 8 ст. 74 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» забороняє розміщення політичної реклами в одному блоці з комерційною чи соціальною рекламою. Під час виборчого процесу забороняється використання у комерційній та соціальній рекламі:

1) прізвищ чи портретів кандидатів у депутати;

2) назв чи символіки партій – суб’єктів виборчого процесу.

5. Більше того, згідно з ч. 14 ст. 74 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» «передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується… згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців».

6. Отже, маємо, по суті, не благодійництво, а здійснення передвиборної агітації в формах і засобами, що суперечать Конституції або Законам України. А такі дії підпадають під санкцію статті 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

7. Дехто з «благодійників» може сказати, що вони не певним виборцям роздають презенти, а обдаровують бюджетні організації, дитячі будинки тощо. У такому разі хочеться нагадати, що ч. 3 ст. 160 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за «здійснення передвиборної агітації шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів». Крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством. На сьогоднішній день цей розмір складає 125 грн 19 коп. Тому брендований партійним логотипом блокнот подарувати школі можна, а от все інше…

Підсумовуючи, порадимо виборцям: якщо бачите, як під час виборчого процесу хтось, прикриваючись личиною «благодійника», роздає «подарунки», не спішить ставати за ними в чергу, адже вас намагаються просто підкупити, дати передвиборчого хабара. Краще покваптеся викликати поліцію, яка дасть правову кваліфікацію діям таких «добродійників».

А тим, хто пояснює кампанію з «роздачі слонів» щедрістю, яка різко «прокинулася» під час виборів, нагадаємо: хочеш бути благодійником – будь ним! Але для цього не потрібно ставати народним депутатом.

Юрій Чумак, громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Харківській області

Громадянська мережа ОПОРА

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

12 липня громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак провів у Раді адвокатів Харківської області захід на тему «(Не)порушення виборчого законодавства».

Інтерактивна лекція була присвячена новелам виборчого процесу та відмінностям законів про вибори Президента України і народних депутатів. Вона включала, зокрема, й питання вирізнення діянь, які самі по собі не є порушеннями, але можуть бути ознаками готування до вчинення виборчих правопорушень, а також безпосередньої кваліфікації таких правопорушень.

Наприкінці зустрічі голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська подякувала виборчому омбудсмену за цікаву та насичену правову інформацію, якою він поділився з її колегами.

Зауважимо, що захід було проведено за організаційної допомоги Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях.

Георгій Кобзар

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

Регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області провело для працівників Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» та осіб, які відбувають там покарання, лекцію щодо актуальних питань виборчого законодавства в місцях несвободи.

У заході взяли участь регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Сергій Кузьменко, регіональний Олександр Міненков, заступник начальника міжрегіонального управління з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту Валентина Вельцен, виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак, представник регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Максим Кривогуз.

Учасники заходу роз’яснили співробітникам установи та особам, які відбувають там покарання, норми законодавства про вибори народних депутатів України. Надали відповіді на актуальні питання, що можуть виникнути при здійсненні волевиявлення в день голосування.

Адміністрації Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» були надані інформаційні матеріали про вибори народних депутатів України.

Офіційний сайт Уповноваженого ВРУ з прав людини

На Черкащині півсотні поліцейських вчилися ефективно реагувати на виборчі порушення

На Черкащині півсотні поліцейських вчилися ефективно реагувати на виборчі порушення

У Черкасах представники Громадянської мережі ОПОРА провели тренінг «Ефективна поліція – забезпечення законності виборчого процесу» для слідчих та управління превентивної діяльності. Загалом участь у навчанні взяв 51 працівник поліції з різних районів Черкаської області.

21 червня на навчання в обласний центр з’їхалися працівники правоохоронних органів з різних районів області. Загалом навчання пройшли 31 поліцейський превенції та 20 слідчих Національної поліції Черкаської області.

Тренінг проводили громадський омбудсмен з захисту виборчих прав у Харківській області Юрій Чумак та регіональний координатор Громадянської мережі ОПОРА Святослав Бабіля.

Навчання було умовно поділене на теоретичну та практичну частини. У ході першої – правоохоронцям розповіли основні відомості про виборчий процес та його етапи, про політичну агітацію, подали приклади порушень, з якими стикається поліція. Під час другої частини відбувся розбір практичних кейсів із фото- та відеоматеріалами. Поліцейські давали оцінку, чи є у конкретному випадку порушення, у разі його наявності – аналізували, яким чином на нього варто реагувати. Своєрідний підсумок навчання – групова робота, в ході якої правоохоронці кваліфікували порушення та обирали необхідні варіанти дій.

«У Черкасах є одна відмінність, яку варто зараховувати в плюс черкаській поліції. Насправді слідчі – це досить складна аудиторія. Це люди, які мають юридичну освіту, які працюють з кримінальними правопорушеннями. Буває таке, що вони досить скептично ставляться до наших навчань. У Черкасах натомість ми побачили одразу зацікавленість від слідчих. Крім того, цікаво, що прийшли слідчі у формі – це позитивний сюрприз. Окрім того, вони активні: ставляють питання, дискутують, – є зворотній зв’язок, і це дуже добре», – коментує Юрій Чумак.

«На тренінгу ми отримали інформацію про відповідальність за порушення виборчого процесу. Наприклад, мені як слідчому, що працює в кримінальній сфері, особливо цікавими стали матеріали щодо виокремлення адміністративних правопорушень серед загальної кількості порушень і відмежування їх від кримінальної відповідальності», – коментує слідчий Черкаського районного відділення поліції Микола Коростильов. Він додає, що раніше вже працював на виборах, однак порушень фіксувати йому не доводилося.

«На тренінгу нас навчають, як діяти в різних ситуаціях, як правильно оформити документи, яке покарання може бути за вчинене правопорушення. Окрім того, доноситься інформація, що не потрібно бути байдужим до дрібних порушень: і слідчим, і працівникам, які будуть на дільницях», – розказує слідча Шполянського відділення поліції Ольга Макаренко. Вона зазначає, що попередніх виборах, працюючи на дільниці, уже фіксувала порушення, зокрема, спробу винести бюлетень та печатку. На винуватців були складені адміністративні протоколи.

Нагадаємо, позачергові вибори до Верховної Ради України відбудуться 21 липня.

Дзвін

Доступність: як вона реалізується у Чернівцях та повинна забезпечуватися повсюдно в Україні

Доступність: як вона реалізується у Чернівцях та повинна забезпечуватися повсюдно в Україні

«Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах».
(Ст. 21 Конституції України)

Для людей, що мають певні фізичні ускладнення, у цивілізованих країнах світу створені всі необхідні умови для відвідування публічних закладів, шкіл, магазинів, бібліотек, користування транспортом, туалетами тощо. Особи з інвалідністю, вагітні жінки, батьки з дитячими колясками, люди поважного віку соціалізовані та мають можливість користуватися усією інфраструктурою, беруть участь у громадському житті, навіть обираються депутатами. Словом, вони не почувають себе уразливими.

Україна в цьому питанні, на жаль, досі «пасе задніх». Незважаючи на прийняті закони та підзаконні акти, проблема забезпечення прав представників маломобільних груп населення досі залишається нагальною. Отримати інформацію про позитивний досвід запровадження інклюзивності (доступності) у місцевому середовищі я мав змогу, відвідавши красиве та старовинне місто Чернівці.

В рамках прес-туру «Досвід реформ на Буковині», організованого Харківським прес-клубом, мені довелося побувати у Чернівцях та, зокрема, поспілкуватися з письменницею Оксаною Драчковською.

Оксана має дитину з обмеженими можливостями. Через особливості малюка їй доводиться постійно возити його на колясці. Активістка ставить питання доступності у своїх повідомленнях в соцмережах. Вона створила окрему сторінку з цієї тематики у Facebook «Зайка на візку».

Оксана розповідає, що через «Комітет забезпечення доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур при Чернівецькій міській раді» (подібні структури мають працювати на громадських засадах при органах влади) їй, разом із іншими громадськими активістами, вдається просувати ідею доступності та інклюзивності в місті.

Адже, про яку рівність можна говорити, коли значна частка населення просто не має фізичного доступу до закладів освіти, культури, медичних установ, виборчих дільниць тощо?

Тому керівники кафе й ресторацій, аптек, банківських структур ідуть назустріч побажанням громадськості та встановлюють пандуси й інші пристосування для забезпечення безперешкодного доступу різних категорій громадян. Зараз стоїть питання обладнання ліфту в будівлі Чернівецької облдержадміністрації. Маючи підтримку з боку засобів масової інформації та небайдужих громадян, Оксані та її союзникам вдається просувати ідею доступності в усьому місті.

Зараз до друку готується дитяча книжка «Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама», автором якої виступила Оксана Драчковська.

«Я хочу донести простою незарозумілою мовою для дітлахів інформацію про те, що світ є різноманітним і різнобарвним, і в ньому є діти з особливими потребами, до яких слід ставитися як до рівних. Вірю, що нинішні діти, які з малечі матимуть розуміння інклюзивності, зможуть розбудувати Україну, доступну для всіх категорій людей», – підкреслила Оксана.

Юрій Чумак