Select Page
Стоп стигмі та дискримінації!

Стоп стигмі та дискримінації!

15 листопада у Харківському національному університеті внутрішніх справ були організовані дві інформаційні зустрічі «Подолання стигми та дискримінації стосовно представників вразливих груп населення в діяльності органів поліції».

Бінарні правоосвітні заходи для правоохоронців провели колишній помічник міністра МВС з питань дотримання прав людини, голова Харківського обласного осередку Асоціації УМДПЛ Юрій Чумак та професор кафедри конституційного і міжнародного права факультету № 4 ХНУВС Андрій Войціховський.

Під час жвавого обговорення учасники виробили спільне розуміння таких понять як «Верховенство права», «дискримінація» та «стигма».

DSC04462

Переглянули документальний фільм «Білий танець», знятий Асоціацією УМДПЛ та студією Real Srories Production, який правдиво та без прикрас показує життя такої стигматизованої групи суспільства як секс-працівниці.

Також майбутні поліцейські розглянули з низку найбільш типових ситуацій, з якими стикаються представники вразливих груп та проаналізували фактори, що сприяють порушенню прав і свобод.

Наприкінці інформаційно-освітніх заходів учасники дійшли висновку про необхідність толерантного ставлення до різних груп суспільства та неухильного дотримання Закону в роботі поліції.

DSC04484

Тренінги організовано в рамках проекту «Зменшення тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції через створення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики та лікування туберкульозу і його резистентних форм, розширення доказової профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, та створення стійких та життєздатних систем охорони здоров’я» за фінансування Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

 

Довідково:

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) – неурядова правозахисна організація, створена колишніми помічниками міністра МВС у 2010 році. Експерти Асоціації беруть участь у розробці змін до нормативно-правових актів, що регулюють діяльність правоохоронних органів та є розробниками низки тренінгів, майстер-класів, посібників, аналітично-методичних матеріалів, науково-практичних видань з даної тематики.

Георгій Кобзар

«Як ми стали добровольцями»: героїзм, сльози, біль та правда

«Як ми стали добровольцями»: героїзм, сльози, біль та правда

10 листопада у Харкові відбувся кінопоказ документальної стрічки «Як ми стали добровольцями». Організатором виступив «Карітас Харків». Тішуся з того, що мав нагоду бути модератором на цьому пречудовому заході.

Фільм режисерок Лариси Артюгіної та Олександри Чупріної – мозаїка з портретів тих, хто першим став на захист України. Тих, хто вийшов з Іловайського котла і тих, хто назавжди залишиться живим в нашій пам’яті та на екрані. Кіно оповідає про тих, хто добровільно пішов боронити Вітчизну від підступної російської агресії на Сході України.

Стрічку увазі харків’ян представила Лариса Артюгіна – кінорежисерка, керівниця проекту «Платформа документального кіно», голова ГО «Новий Донбас», співзасновниця Творчого об’єднання «Вавілон 13», громадська активістка.

Сказати, що фільм сподобався учасникам перегляду – нічого не сказати: публіка була просто приголомшена, у багатьох з’явилися сльози на очах. Не пафосне, чесне й щире кіно.

Передати все, що було сказано під час обговорення, яке тривало майже 2 години – неможливо. Тому обмежусь низкою цитат і коментарів:

Лариса Артюгіна

Лариса Артюгіна:
– В результаті Революції Гідності з’явився величезний рух добровольців та волонтерів. Цей рух фактично призвів до народження громадянського суспільства. Все почалось із Євромайдану, коли частина суспільства сказала: «Ні, так більше не буде. Ми не дозволимо бити наших дітей та нищити нас»…
Я вирішила, що просто зобов’язана фільмувати події, що розгорнулися на Донбасі – це є моїм громадянським обов’язком, я просто не могла туди не поїхати.
Ще в травні 2018 року я звернулася до міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з проханням підтримати демонстрацію за кордоном вітчизняних документальних фільмів про війну на Донбасі, так само, як МЗС сприяє показам художньої стрічки «Кіборги». На жаль, звернення до Клімкіна залишилося без відповіді.
Але ми мусимо на російську пропаганду знаходити асиметричну відповідь: пропаганду можна перемогти тільки правдою!

Учасник АТО, боєць батальйону «Донбас», позивний «Ахмет»:
– Під Іловайськом, коли нашу колону взяли в оточення регулярні російські війська, добровольці не кинулися навтікача, а контратакували, підбивали танки, самі взяли полонених.

Світлана Галашко, громадська активістка:
– Стрічка демонструє народження після Майдану добровольчого війська, та його поступове перевтілення на українську національну військову еліту. Деякі Герої фільму пішли засвіти під час Іловайського коридору смерті, а дехто загинув пізніше, тому без сліз та болю кіно дивитись неможливо. Закликаю не бути черствими й байдужими та обов’язково подивитися цей фільм!

Марина Краснова, волонтерка, керівниця проекту «Об’єднуючи людей заради миру» Благодійного фонду «Карітас Харків»:
– Мене дуже зворушив цей фільм – ще й тому, що побачила в ньому багатьох знайомих військових, з якими свого часу зустрічалася на фронті, куди волонтери доставляли допомогу. А також «Піаніста» Ігоря Михайлишина, з яким «Карітас Харків» у липні цього року проводив «Живу бібліотеку». Переконана, що задля того, аби розбудувати мир у країні, люди мають знати правду про війну на Донбасі.

Микола Мох, актор та волонтер:
– Сердечна подяка за вечір, за біль, за надію і віру! Запрошуйте на наступні заходи!

Як ми стали добровольцями_колективне

PS: Авторки фільму «Як ми стали добровольцями» зобов’язалися показувати його виключно на некомерційних засадах і навіть нещодавно виклали стрічку в youtube, аби переглянути могли всі бажаючі. Не заперечують вони й проти демонстрації цього документального кіно на телебаченні.

Юрій Чумак

«Коли говориш людям правду про корупцію – в них «башню» зносить»

«Коли говориш людям правду про корупцію – в них «башню» зносить»

23 жовтня у Харкові відбувся Форум «Антикорупція: перемога чи зрада?», модератором якого виступив голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

Після Революції Гідності в Україні суспільство вимагало активізації боротьби з корупцією, яка, неначе іржа, роз’їдала державу. Що вдалося вдіяти на цьому шляху, які є проблеми на регіональному та локальному рівнях, що необхідно зробити, аби очистити країну від «іржі» – обговорювали в Харкові 23 жовтня 2018 року під час Антикорупційного форуму «Антикорупція: #перемога чи #зрада?».

Метою Форуму було визначення основних проблем, які породжує корупція і які перешкоджають регіональному та міжрегіональному розвитку, а також налагодження зв’язків та обмін досвідом між активістами, журналістами, органами влади й місцевого самоврядування та органами, уповноваженими на боротьбу з корупцією – задля вироблення механізмів протидії корупції на регіональному та локальному рівнях.

Учасники мали унікальну можливість поділитися практиками антикорупційних практик, задати питання експертам та напрацювати антикорупційну стратегію для власного населеного пункту чи регіону.

У вітальному слові ініціатор Форуму Роман Лихачов зауважив: «В Україні є три проблеми: корупція, корупція й ще раз корупція. Тому ми зібрали в Харкові топових антикорупціонерів, представників молодіжних антикорупційних організацій, журналістів-розслідувачів, щоб обмінятись досвідом та продемонструвати, що у нас не суцільна зрада, а є певні перемоги».

Темами виступів стали непрозоре партійне фінансування, приховані статки держслужбовців, закупівлі за завищеними цінами і неврахування конфлікту інтересів при голосуванні місцевих депутатів.

Але проблема в тому, що тих, хто усвідомлює необхідність громадського контролю, вкрай мало, адже більшість населення не розуміє, що з бюджету викрадаються саме їхні гроші, які вони сплачують не тільки як податки з зарплати, але і як ПДВ при придбанні товарів і послуг.

Голова ГО «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін підкреслив: «В Україні працюючий громадянин віддає державі стільки ж, скільки витрачає на себе. У середньому 63 тисячі гривень на рік людина сплачує державі – на двох працюючих це складає 5 тисяч «баксів». Тобто, бюджет в основному наповнюють не промисловість та олігархи, а ми з вами! Як тільки це говориш людям – у них «башню зносить». З’являється прив’язка між своєю кишенею и вкраденими державними грошима».

Саме тому антикорупціонери зазначали, що зараз вкрай важливо сконцентруватися на просвітницькій діяльності, залучати максимальну кількість активістів, журналістів та юристів, які працюватимуть на відкритих громадських антикорупційних платформах.

«Кожен громадянин має відчувати відповідальність за майбутнє своєї держави і бути готовим власними зусиллями змінювати її вже сьогодні», – наголосив директор Харківського територіального управління Національного антикорупційного бюро України Юрій Кравченко. Він розповів учасникам Форуму про особливості діяльності Національного бюро, його завдання, повноваження та здобутки. Окремо Ю. Кравченко акцентував увагу на способах повідомити Бюро про факти можливих корупційних правопорушень.

На завершення заходу Роман Лихачов представив Аналітичний звіт за результатами вивчення судової практики у справах про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, підготовлений ЧПГ, та Аналітичний звіт «Основні типи корупційних правопорушень», виданий ГО «Мережа антикорупційних центрів».

Форум проводився «Мережею антикорупційних центрів» та Чугуївською правозахисною групою в рамках проекту «Прозорість і доброчесність публічного сектору», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2015-2018 рр.

DSC04972

Георгій Кобзар

«Walk for Freedom» у Чугуєві

«Walk for Freedom» у Чугуєві

18 жовтня у м. Чугуєві Харківської області відбулася акція «Walk for Freedom / Хода за свободу» з нагоди Європейського дня боротьби з торгівлею людьми.

В акції взяли участь волонтери, студенти ліцеїв, працівники міськрайонного Центру зайнятості та безробітні, представники відділу освіти, Центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, служби у справах дітей, управління соціального захисту населення, міської ради.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак та заступниця начальника УСЗН Зоя Броднікова закликали виступити на захист тих, хто зараз перебуває в ситуації сучасного рабства.

А потім хода пройшлася містом. Волонтери роздавали городянам інформаційні матеріали, спрямовані на підвищення рівня обізнаності населення щодо проблеми торгівлі людьми.

Акція буде проведена під патронатом Міністерства соціальної політики України, за підтримки Представництва неурядової громадської організації А21, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародної організації з міграції та Харківської міської громадської організації «Жіноча громада».

 

Довідково:

Європейський день боротьби з торгівлею людьми започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим після торгівлі наркотиками.

За оціночними даними Представництва МОМ в Україні, за час незалежності 230 тис. українців постраждали від торгівлі людьми. Українці потрапляють в тенета цього злочину не лише в Україні, але й у Росії, Польщі, інших країнах Європи, Туреччині, США, країнах Центральної Азії та Близького Сходу. 

В останні роки збільшується кількість випадків торгівлі людьми з метою трудової експлуатації.

Кількість тих, кому цього року встановлено статус особи, що постраждала від торгівлі людьми становить 141 (станом на 12.08.2018 згідно з даними Міністерства соціальної політики України). А чисельність осіб, які потерпіли від злочинів, передбачених ст. 149 КК України становить 179 (станом на 31.08.2018 згідно з даними Генеральної прокуратури України). Попри статистику, оцінити реальні масштаби торгівлі людьми в Україні важко, ураховуючи доволі високий рівень латентності цих злочинів.

Георгій Кобзар

Правозахист, докази та комунікація – у Києві пройшов другий етап навчання майбутніх омбудсменів з виборчих прав

Правозахист, докази та комунікація – у Києві пройшов другий етап навчання майбутніх омбудсменів з виборчих прав

З 6 до 9 жовтня в Києві пройшов другий етап навчання 35 кандидатів на посади громадських омбудсменів із захисту виборчих прав. Воно проходить у рамках проекту «Виборча реформа задля підсилення впливу агентів змін та підтримки публічного діалогу», що фінансується Європейським Союзом.

Цього разу програма навчання була розрахована на 4 дні, але з ранку до пізнього вечора. Такий інтенсивний темп учасники перенесли гідно й використали весь робочий час дуже продуктивно…

2018-10-06_shkola-ombudsmeniv_chumak

«За цінностями та внутрішнім переконанням я є правозахисником і певен, що тільки в суспільстві, яке живе під гаслом «Права людини – понад усе!», людина має змогу на реалізацію своїх законних інтересів і гідне життя. А оскільки ті, хто приймають закони і мусять гарантувати їх дотримання – обираються під час виборів, то задача виборців – робити свій вибір свідомо, аби потім «не було нестерпно боляче» за втрачені роки. А задача виборчого омбудсмена – не дивлячись на особи порушників виборчого законодавства, долати будь-які «барикади» разом із представниками громадянського суспільства задля того, аби вибори пройшли максимально чесно», – поділився своїми думками кандидат в омбудсмени з Харкова Юрій Чумак.

Громадянська мережа «ОПОРА»

Молодь вчилася належному врядуванню

Молодь вчилася належному врядуванню

2 жовтня 2018 року у Нововодолазькій об’єднаній територіальній громаді Харківської області відбувся інформаційний семінар, організований громадською організацією «Чугуївська правозахисна група» в рамках проекту «Молодь Харківщини за належне врядування».

Тренером на даному заході виступив очільник «Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та фундатор платформи «Тренінговий центр прав людини» Юрій Чумак.

Для участі запросили представників молоді з місцевих активістів, студентів та учнів ліцеїв, учасників АТО та переселенців, депутатів та працівників Новодолазької селищної ради. При цьому акцент робився на активних жінок і дівчат.

Правоосвітній захід був спрямований на надання молодим людям необхідних знань щодо процесів залучення мешканців до громадської діяльності.

Також присутні дізналися про роль лідерів у громаді та стилі лідерського спілкування, розібрали відмінності між лідерами та формальними керівниками, ознайомилися з механізмами включення громадян до прийняття рішень на місцевому рівні.

На останок вони отримали пам’ятки «Місцева демократія і я» та «Впливай на бюджет свого міста!», розроблені Чугуївською правозахисною групою.

Зауважимо, що семінар було проведено в рамках проекту «Молодь Харківщини за належне врядування», що реалізується ЧПГ за підтримки посольства Фінляндії в Україні. Мета проекту – громадська освіта та залучення активної молоді (і жінок з їх числа) до процесу прийняття рішень на місцях.

Основним завданням є впровадження на території 7 об’єднаних територіальних громад Харківської області методів доброчесного врядування та місцевої демократії, через запровадження кращих практик демократичних механізмів.