Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
«Толерантність – це розуміння того, що людина має право бути не такою, як інші»

«Толерантність – це розуміння того, що людина має право бути не такою, як інші»

Толераантність (від лат. tolerantia – стійкість, витривалість, терпимість. ) – термін, що означає терпимість до іншого світогляду, способу життя, поведінки і звичаїв. Протилежністю толерантності є нетерпимість.

Безымянный6

Аби донести сенс цього важливого поняття до учнів, класна керівниця 7-«В» класу Харківської спеціалізованої школи №75 Владислава Ільгова запросила до спілкування модератора кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатора Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрія Чумака.

14 січня, в умовах локдауну, виховна година відбулася в онлайні, на платформі «Zoom».

Правник запитав у дітей, як вони розуміють слово «толерантність». І більшість школярів в якості синонімів назвали «уважне ставлення», «повагу». А одна з 7-класниць сказала: «толерантність – це розуміння того, що людина має право бути не такою, як інші».

І саме таке визначення, на думку Юрія Чумака, є найбільш відповідним значенню терміна «толерантність». Адже доволі просто з повагою відноситися до людей зі схожими поглядами, набагато важче терпимо ставитися до інакших. Ще у ХVIII ст. французький філософ-просвітитель Вольтер говорив: «Я не поділяю Ваших переконань, але готовий віддати життя за Ваше право їх висловлювати». І зараз, у безмежному морі різноманітних культур, релігій, думок, ідей, що належать людям різних країн, на допомогу має прийти «рятувальне коло» толерантності.

Увазі учасників онлайн-заходу було запропоновано 2 анімаційні стрічки: «За бортом» та «Штучний відбір». Ці мультфільми створені дітьми та підлітками на майстер-класах проєкту HUMRA, що проходили в Грузії, Росії, Україні, Білорусі та Німеччини.

Анімаційний фільм «За бортом» добре розкриває тему фейків та породжуваної ними ксенофобії. А «Штучний відбір» показує важливість життя на нашій планеті людей різних соціальних, вікових та професійних категорій.

Бо з розвитком суспільства до людей прийшло розуміння, що Земля не є надто великою, вона – наш спільний дім, всі люди в якому – сусіди. А для того, щоб людство успішно розвивалося, треба знаходити спільну мову.

На завершення Владислава Ільгова зазначила: «Сучасна культурна людина має володіти не тільки знаннями. Аби досягти успіху у власному житті, не витрачати сил на конфлікти та бійки, кожному доцільно сформувати у собі толерантність. Це вважається ознакою високого розвитку індивідуума, групи, суспільства в цілому».

Георгій Кобзар

«За кордоном». Як захистити власні трудові права

«За кордоном». Як захистити власні трудові права

У межах 17 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA  пройшов показ фільму «За кордоном» режисерки Сон-А Юн. Фільм розповідає історію філіппінських жінок, які проходять навчання, перш ніж на два роки вирушити працювати покоївками до іншої країни.

Відбулась дискусія за участі Олени Кальбус, експертки з питань попередження та протидії торгівлі людьми ГО «Центр «Жіночі перспективи», Юрія Чумака, експерта з адвокації Харківської міської організації міжнародної організації «Жіноча громада», Віри Проців, заступниці начальника зв’язків з громадськістю патрульної поліції у Львівській області, Тетяни Панасенко, регіональної координаторки взаємодії з громадськістю Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини у Львівській області, Наталі Реви, провідної фахівчині відділу активної підтримки безробітних Львівського обласного центру зайнятості. Під час дискусії експерт(к)и обговорювали питання трудового рабства, відповідальності держави за дотримання прав робітників та робітниць, діяльності агенцій із працевлаштування, превентивні заходи торгівлі людьми та правову допомогу її жертвам. Публікуємо конспект з центральними тезами дискусії з експерт(к)ами…

Юрій Чумак:

– В Україні часто плутають проблему торгівлі людьми та порушення трудових прав. В обох ситуаціях використовується вразливий стан людини, але відповідно до 149 статті Кримінального кодексу України і профільного Закону «Про протидію торгівлі людьми» основними ознаками цієї проблеми є вербування, переміщення та передача людини з метою експлуатації. У фільмі «За кордоном» проблема саме трудової експлуатації.

У стрічці жінки описують ситуації, коли вони перебували у вразливому стані. Натомість в агенції їх не вчать захищати себе, а просто кажуть, як реагувати, аби оминути конфлікт. Але українська традиція «не виносити сміття з хати» не призведе до вирішення ситуації. Ганебна практика триватиме й далі. Цей фільм важливий для українців, адже мільйони заробітчан з країни виїжджають за кордон і постійно ризикують опинитися в ситуації трудової експлуатації. Інформування про проблему – перший крок до її вирішення.

Богдана Стельмах

Мандрівний фестиваль Docudays UA

P.S. Співорганізатором заходу на Харківщині виступив кіноклуб медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!», на запрошення якого до перегляду й обговорення долучилися правники з центрів та бюро безоплатної правової допомоги.

Безпекові питання необхідно вирішувати комплексно

Безпекові питання необхідно вирішувати комплексно

20 серпня у Харкові відбувся регіональний круглий стіл, присвячений підвищенню ролі ОТГ у протидії торгівлі людьми, в умовах проведення адміністративно-територіальної реформи.

У заході, організованому за сприяння Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, взяли участь працівники Департаменту соціального захисту Харківської облдержадміністрації, заступники голів міських, селищних і сільських об’єднаних територіальних громад Харківщини, соціальні працівники, інші зацікавлені особи.

Під час круглого столу виступив і голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Дніпропетровській та Харківській областях Юрій Чумак.

Він зазначив, що з 2020 року вступив у силу Закон України «Про соціальні послуги», яким однією з категорій отримувачів таких послуг визначено осіб, що постраждали від торгівлі людьми. Так само, до речі, як і інших, хто потрапив у складні життєві ситуації, зокрема, зазнав жорстокого поводження з дитиною, насильства за ознакою статі або домашнього насильства.

І реалізація цілого комплексу заходів у сфері надання соціальних послуг, згідно зі статтею 11 зазначеного Закону, покладається на місцевому рівні на виконавчі органи рад об’єднаних територіальних громад.

А дані заходи прямо стосуються тематики забезпечення безпеки в громадах, – наголосив експерт.

З іншого боку, з 2019 року в Україні впроваджується програма Національної поліції «Поліцейський офіцер громади», відповідно до якої в ОТГ відтепер живуть і працюють ПОГи. Вся їхня діяльність якраз і спрямована на охорону громадського порядку та профілактику правопорушень у тих громадах, за якими вони закріплені.

Робота офіцерів громади підтримується місцевими радами ОТГ, які, згідно з угодами з головними управліннями Національної поліції в областях, забезпечують ПОГів приміщеннями поліцейських станцій, виділяють кошти на паливо для автомобілів, надають іншу підтримку.

І низка об’єднаних територіальних громад вже прийняли місцеві програми (див, наприклад, програму Малинівської селищної ради «Безпечна громада»), в які включили питання організації попереджувальних заходів і боротьби з правопорушеннями та злочинністю. І передбачили певне фінансування з місцевих бюджетів.

Проєкт «Шерифи для нових громад», який досліджує успішні практики взаємодіє поліції, владників та громадськості в різних громадах України, повідомив нещодавно, що для програми «Поліцейський офіцер громади» виділені нові автомобілі. Отже, вочевидь, обіцянки Національної поліції про впровадження до кінця року ПОГів в усіх регіонах нашої країни, мають всі шанси втілитися в життя.

Після місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня, фактично всі громади в Україні перетворяться на ОТГ. Яким доведеться вирішувати як соціальні, так і безпекові проблеми.

А такі питання, як протидія торгівлі людьми, запобігання домашньому насильству та інші, зусиллями самих лише соціальних служб вирішити неможливо. Соціальні працівники мусять, у першу чергу, виявляти постраждалих та надавати їм соціальні послуги. Боротися з правопорушеннями та злочинами мають працівники поліції. А широкий комплекс профілактичних та правопросвітницьких заходів повинні здійснювати ледь не всі муніципальні та державні інституції.

Тому Юрій Чумак закликав представників ОТГ вголос ставити питання щодо необхідності фінансування діяльності з забезпечення безпеки в громадах (включаючи протидію сучасному рабству) з місцевих бюджетів, прописуючи це у відповідних програмах.

«Безпекові питання необхідно вирішувати комплексно», – підкреслив правник.

Георгій Кобзар

У війни не дитяче обличчя

У війни не дитяче обличчя

Фільм «Віддалений гавкіт собак» (режисер – Сімон Леренґ Вільмонт) спостерігає за життям 10-річного Олега, яке перевернулося догори ногами через війну на сході України. Олег живе зі своєю улюбленою бабусею Олександрою у невеликому будинку в селі Гнутове на Донеччині – фактично на лінії фронту. Більшість людей уже покинули їхнє село, однак Олександра й Олежка воліють залишитися. Але війна все ніяк не закінчується…

Перегляд цієї зворушливої документальної стрічки з репертуару кіноклубів Docudays UA відбувся 17 липня на затишному подвір’ї Харківського Літмузею, за підтримки проєкту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Модератором заходу виступив Юрий Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», керівник пересувного кіноклубу Docudays UA «ДУМАй!».

Після кінопоказу всі охочі мали змогу поділитися своїми думками стосовно побаченого.

Так, представниця Філії Центру пробації в Харківській області Дар’я Трофименко зазначила, що з розумінням і повагою ставиться до тих людей, які, через велику любов до своєї малої батьківщини, залишаються жити на лінії зіткнення. Оскільки ніщо їм не може замінити того, що називається загальним поняттям «дім». Де не тільки друзі та сусіди, милі краєвиди, але й і рідні, що покояться на цвинтарі…

Натомість, голова Харківської міської організації «Жіноча громада» Ольга Білецька зауважила, що у війни – не дитяче обличчя. І малечу слід захищати та, при можливості, евакуйовувати подалі від місць проведення бойових дій.

Адже існує реальна загроза не тільки від обстрілів. Одним із найстрашніших проявів збройного конфлікту на Сході України є те, що до безпосередньої участі у воєнних діях залучаються діти. Неодноразово про таке заявляли російські колаборанти, причому явно хизуючись цим.

Як наголосила Ольга Білецька, збройні конфлікти стають каталізаторами збільшення фактів торгівлі людьми, що обумовлюється багатьма факторами. Серед них – складна криміногенна обстановка в зоні конфлікту, послаблення державних інститутів, дисфункція правоохоронних органів, складність правового статусу непідконтрольних територій тощо.

В умовах збройних конфліктів найбільш розповсюдженими формами торгівлі людьми з метою подальшою експлуатації стають:

— вербування, переміщення, передача, переховування або одержання осіб чоловічої статі з метою поповнення лав особового складу збройних сил сторін, що беруть участь у конфлікті;

— використання примусової праці і рабства для задоволення потреб озброєних груп;

— сексуальна експлуатація (військова проституція, насильницька вагітність);

— втягнення у злочинну діяльність.

Через військові дії на Донбасі діти вимагають невідкладного захисту та гуманітарної помочі, зокрема, якісної медичної допомоги та психосоціальної підтримки. – Про це повідомляє ЮНІСЕФ Україна: «На Сході України приблизно 500 тисяч дітей, уражених конфліктом, потребують невідкладного захисту та гуманітарної допомоги, зокрема, безпечного середовища для навчання, якісної охорони здоров’я та психосоціальної підтримки. Ситуація є особливо гострою для дітей, які живуть у межах 20 км від лінії розмежування, де часті обстріли та величезна кількість нерозірваних боєприпасів становлять серйозну загрозу для життя».

І фільм «Віддалений гавкіт собак», що знімався на Донеччині в 2015–2017 роках, пронизливо й чесно піднімає дану проблему.

За це на XV Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, що проходив у Києві в березні 2018 року, стрічка здобула головний приз студентського журі – «за чисті очі дитини, що радіють простим речам усупереч меланхолії у тіні війни».

Георгій Кобзар

Плануєте  працювати чи навчатися за кордоном?

Плануєте працювати чи навчатися за кордоном?

Тоді ці поради стануть вам у нагоді.

Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини

Яка, на жаль, не втрачає актуальності у ХХІ ст. для жодної країни світу, включаючи Україну. Експлуататори отримують прибуток через контроль та експлуатацію інших людей. Ця проблема може торкнутися будь-кого, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу.У зону ризику потрапляє кожен, хто шукає роботу за кордоном

⁃ Понад 230 000 українців потрапили в тенета торгівлі людьми з 1991 року.

⁃ 51% постраждалих – молоді люди віком до 35 років.

⁃ 61% постраждалих – чоловіки.

⁃ 77% постраждалих мають вищу або технічну освіту.

⁃ 86% постраждалих осіб у 2018 році зазнали трудової експлуатації. Основні галузі цієї експлуатації – будівництво, виробництво, сільське господарство.

⁃ 48% осіб, від загальної кількості постраждалих від торгівлі людьми, перебували на заробітках у Російській Федерації.

Вербувальники найчастіше обіцяють легальне працевлаштування, укладання трудового контракту, допомогу в оформленні візи, проїзних документів, неважку та високооплачувану роботу без вимог знання іноземної мови.

Що трапляється насправді

⁃ Нелегальне працевлаштування.

⁃ Обмеження свободи пересування та контактів із зовнішнім світом, з близькими та друзями.

⁃ Позбавлення паспорту та інших документів – фізичне та психологічне насильство або погрози його застосування.

⁃ Нав’язування боргу, який потрібно «відпрацювати».

⁃ Погрози покарання за порушення міграційного законодавства країни у разі звернення до поліції або міграційної служби.

⁃ Шантаж або маніпулювання (наприклад, погроза насильства над членами родини).

Працюйте безпечно

Для працевлаштування за кордоном ви повинні мати:

⁃ дійсний закордонний паспорт;

⁃ відповідну робочу візу;

⁃ трудовий договір із роботодавцем;

⁃ дозвіл на роботу в країні призначення;

⁃ страховий поліс.

Радимо попередньо подбати про власну безпеку:

⁃ Дізнайтеся яка Вам потрібна віза, зателефонувавши до консульського відділу при посольстві країни, до якої збираєтеся їхати.

⁃ Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану Вам посаду буде законним. Для законного працевлаштування за кордоном необхідно мати дозвіл на роботу, відповідну візу, трудовий контракт.

⁃ Переконайтеся на сайті www.msp.gov.ua, що фірма, яка займається Вашим працевлаштуванням, має відповідну ліцензію. Для цього оберіть на сайті вкладку «Організаціям» далі «Ліцензування» та «Працевлаштування за кордоном».

Або про це можна дізнатися у Державні службі занятості України за тел.: (044) 287-25-95.

⁃ Уважно читайте трудовий договір. Підписувати слід документи, складені зрозумілою для Вас мовою, попередньо вивчивши їх разом з юристом, якому Ви довіряєте.

Які пункти мають бути у трудовому договорі/контракті

Обов’язково!

⁃ Трудовий договір/контракт має бути укладений зрозумілою мовою. Договір може бути двомовним, але у такому випадку у тексті договору має міститися застереження про те, що переклад є ідентичним.

⁃ Чітко названий вид робіт, на який наймається людина. Посада та види робіт мають бути чітко зазначені, зрозумілими для вас та недвозначними словами.

⁃ Договір укладається у двох примірниках. Один залишається у вас.

⁃ Чітко визначені умови роботи (тривалість робочого дня, час відпочинку, відпустка, заробітна плата, спосіб виплати заробітної плати, умови проживання, медичне страхування тощо), а також відповідальність роботодавця за порушення умов роботи.

Запам’ятайте!

⁃ Трудова діяльність за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням закону!

⁃ Зазвичай оформити робочу візу через посередників неможливо. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, дізнайтесь у відповідному консульстві, чи справді це можливо та яка вартість цієї послуги.

⁃ Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу неможливо. У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв’ю зі співробітниками консульства.

Чого категорично не повинно бути у трудовому договорі/контракті?

— Іноземних чи незрозумілих для вас слів без пояснень чи перекладу.

⁃ Приписки «виконання інших робіт», «та інше», «виконання робіт за вимогою працедавця» тощо в описі обов’язків працівника/ці.

⁃ вимоги залишати паспорт та/чи інші документи у працедавця.

⁃ Приписки «розклад роботи, заробітна плата, трудові обов’язки тощо можуть змінюватися за вимогою працедавця без погодження із працівником/цею».

⁃ Пункту «договір може бути змінено за ініціативою працедавця. зміна умов договору без згоди працівника/ці не несе визнання його припиненим чи недійсним.

Подорожуйте безпечно!

— Заздалегідь знайдіть та запишіть контактну інформацію посольства України.

— Залиште своїм рідним детальну інформацію про місце свого перебування: адресу, контактний телефон, копії паспорту, візи, робочого контракту.

— Підтримуйте зв’язок з рідними та близькими, повідомляйте відразу про зміну місця перебування. Домовтесь заздалегідь з рідними про кодове слово, яке підкаже їм, що ви опинились у небезпечній ситуації. Не віддавайте документи нікому, окрім працівників правоохоронних органів та прикордонної служби.

— Не залишайте свій паспорт під заставу чи «для оформлення» додаткових документів. Зробіть копії важливих документів та покладіть їх в надійне місце окремо від оригіналів.

Перед виїздом в країну ви можете добровільно зареєструватись онлайн на сайті Міністерства закордонних справ України в системі ДРУГ http://friend.mfa.gov.ua.

Що таке ДРУГ?

— є ефективним інструментом попередження надзвичайних ситуацій;

⁃ надає інформацію громадянам України в разі надзвичайних подій за кордоном – природні катаклізми, соціальні заворушення, військові конфлікти;

⁃ надсилає актуальну інформацію в формі текстового повідомлення на ваш номер телефону або повідомлення на електронну адресу;

⁃ посольство чи консульство України матимуть можливість встановити зв’язки з вами або з особами, яких ви зазначили у анкеті.

На сторінці ДРУГ є корисна інформація для подорожуючих, як то митні правила, культурні, релігійні, побутові рекомендації, корисні телефони, карта розташувань українських посольств/консульств.

Якщо ви потрапляєте в скрутну ситуацію за кордоном – звертайтесь до:

— посольства/консульських установ України за кордоном.

— державних та неурядових організацій;

— організацій української діаспори;

— інших громадських організацій (наприклад, представництв міжнародних організацій, релігійних тощо).

Навчайтеся безпечно

В Європі можна отримати як основну вищу освіту (бакалавр, магістр), так взяти участь у короткотермінових освітньо-культурних програмах (Work&Travel, Au Pair, тощо). Мета їх – познайомити молоду людину з мовою і культурою країни, заробляючи при цьому невеликі кишенькові кошти.

Отримання вищої освіти (бакалавр, магістр) в багатьох європейський країнах є безкоштовною, в тому числі й для українців, за умови здачі мовного іспиту.

⁃ Вивчи уважно умови прийому конкретного навчального закладу. Деякі заклади враховують результати ЗНО, а деякі вимагають вступного тестування.

Є також платні навчальні програми, а є навчальні заклади, які готові доплачувати, щоб в них вчилися. Вибери те, що підходить саме тобі!

⁃ Закордонні університети шукають студентів і зацікавлені у вступі українців. Вони часто пропонують такі послуги як і посередники, от тільки послуги від університетів безкоштовні.

⁃ Дотримуйся правил безпеки, викладених вище. Шахраї можуть полювати на тебе, розраховуючи на твою недосвідченість. Не бійся звертатись за допомогою до установ, громадських організацій, а, в разі потреби, поліції.

 

Корисні контакти:

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів
527
0 800 505 501
www.527.org.ua

Програма протидії торгівлі людьми Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні
http://www.stoptrafficking.org/

Національна поліція України
102

Департамент боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми Національної поліції України
+38 063 195-00-58

Цілодобова гаряча лінія департаменту консульської служби Міністерства закордонних справ
+38 044-238-16-57

 

Підготовлено в рамках проєкту «Поширення Національного механізму взаємодії суб`єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні», за сприяння Координатора проєктів ОБСЄ в Україні та фінансової підтримки уряду Канади.

Ольга Білецька, голова Харківської міської організації «Жіноча громада»

«Вони до охорони громадського порядку не залучаються»

«Вони до охорони громадського порядку не залучаються»

Так відповіла Національна поліція на мій запит щодо того, чи долучаються до забезпечення правопорядку в Україні громадські об’єднання, зареєстровані не як громадські формування з охорони громадського порядку.

А питання це виникло не безпідставно. Не раз доводилося чути, що до подібних заходів залучаються громадські організації, які зареєстровані без дотримання вимог Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (тобто, не громадські формування з охорони громадського порядку).

Так, під час презентації в Харкові дослідження «Участь громад у забезпеченні правопорядку в Україні» один із правозахисників задав експертам запитання: «Як ви можете прокоментувати ситуацію, коли представники громадських рухів, які себе позиціонують як захисники, беруть участь у рейдерських захопленнях та навіть вступають у конфлікти з поліцією?».

Тоді очільник громадського формування з охорони громадського порядку «Корпус громадської безпеки» Володимир Степаненко прямо заявив: «В Україні є Закон «Про громадські об’єднання», яким передбачена діяльність широкого спектру громадських організацій, та спеціальний Закон «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». Так от, якщо будь-яка громадська організація, яка заявляє про свій намір наводити лад на вулицях, не зареєстрована у відповідності до останнього Закону, то її «правоохоронна» діяльність є незаконною».

Ця теза здалася мені абсолютно слушною. Однак  вирішив підкріпити цю правову позицію фаховим висновком профільних міністерств. Виходячи з того, що саме до повноважень Міністерства юстиції, згідно з Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», входить координація діяльності у сфері державної реєстрації громадських формувань, а також з того, що Мін’юст здійснює правову освіту населення, я попросив речників Міністерства роз’яснити: чи мають право здійснювати функції з охорони громадського порядку громадські об’єднання, зареєстровані не як громадські формування з охорони громадського порядку?

І хоча Мін’юст повідомив мені, що «питання, порушені у листі, не стосуються надання роз’яснень з питань, які пов’язані з діяльністю Мін’юсту, його територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства», водночас, «у порядку інформування» зазначив:

«Відповідно до статті 1 Закону України «Про громадські об’єднання», громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів. Громадське об’єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка…

Засади участі громадян в охороні громадського порядку і державного кордону визначаються Законом України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» (далі – Закон)…

Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.

Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

Повсякденна (оперативна) діяльність громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.

Таким чином, Законом визначено низку особливостей, без дотримання яких неможливо (виділено мною – Юрій Чумак) виконувати функції з охорони громадського порядку».

Отже, Мін’юст підтвердив, що далеко не кожне громадське об’єднання має право здійснювати заходи з охорони громадського порядку. Ці повноваження мають тільки ті, які дотримуються «низки особливостей», встановлених ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». Нагадаємо, ст. 6 цього Закону ще на етапі реєстрації громадського формування вимагає, щоб рішення про його створення було підтримане відповідним органом Національної поліції (чи підрозділом Державної прикордонної служби України) а статут або положення були узгоджені з цими органами. Звісно, таких вимог немає при реєстрації «простого» громадського об’єднання, не наділеного функціями з охорони правопорядку.

У ст. 13 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» виписано спеціальний перелік обов’язків і прав членів громадських формувань, а в ст. 14 – умови та порядок застосування ними заходів фізичного впливу і спеціальних засобів… Підкреслимо, що такі повноваження членам інших громадських об’єднань жодним нормативним актом не надаються.

Паралельно я спрямував запит і до Міністерства внутрішніх справ, адже воно є головним у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики, зокрема, у сфері підтримання публічної безпеки і порядку, а також надання поліцейських послуг. Я просив повідомити, чи залучаються до охорони громадського порядку в Україні громадські об’єднання, зареєстровані не як громадські формування з охорони громадського порядку. І, якщо так, то на яких правових підставах відбувається це залучення? Чи існують відомчі нормативні документи МВС та/чи Національної поліції, що регламентують таку діяльність?

Мій запит МВС переслало «за належністю» до Національної поліції. А остання відповіла:

«За результатами розгляду Вашого запиту на інформацію повідомляємо, що органи Національної поліції України уповноважені організовувати, спрямовувати і контролювати діяльність громадських об’єднань, які створені відповідно до Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».

Діяльність інших громадських організацій та добровільних об’єднань, що не зареєстровані як громадські формування з охорони громадського порядку відповідно до Закону, органами Національної поліції не спрямовується, не координується, не контролюється та вони до охорони громадського порядку не залучаються».

І на цьому можна б було поставити жирну крапку. Якби не одне «але». У засобах масової інформації не раз доводилося бачити, читати, слухати про те, як доволі активно про свою діяльність із забезпечення правопорядку заявляють, зокрема, «Національні дружини». «Це організація, метою якої є забезпечення порядку на вулицях українських міст», – значиться на їхньому сайті.

Втім, у Реєстрі громадських об’єднань Мін’юсту дане всеукраїнське об’єднання значиться не як громадське формування з охорони громадського порядку, а як громадська організація. Яка, до речі, наразі налічує 16 зареєстрованих обласних відокремлених підрозділів (див. принтскрин).

На аналітичному сервісі YouControl з 13 знайдених за запитом «Національні дружини» записів, лише 5 значаться як громадські формування, решта 8 – в тому числі й вищезазначені «Національні дружини» з центром у столиці – як громадські організації.

Чи пройшли ці ГО відповідні процедури, визначені ЗУ «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», чи повсякденна (оперативна) діяльність «Національних дружин» та інших подібних не громадських формувань хоча б якось узгоджується з відповідними органами Національної поліції?

Чи надає Міністерство юстиції рекомендації державним реєстраторам з приводу чіткого розподілу громадських формувань та решти громадських організацій? – Будемо з’ясовувати.

P.S. Хтось із читачів скаже: «Ну то й що з того, що певна організація зареєстрована не як громадське формування та, здійснюючи заходи з охорони громадського порядку, не погоджує свої дії з поліцією? Головне, аби порядок на вулицях наводили». Зауважимо, що, коли діяльність таких самозваних «правоохоронців» не впорядкована, їхнє боріння за «порядок» може перетворитися на банальне самоправство.

І це наочно демонструє ситуація з всеукраїнською громадською організацією «Національні дружини». Вперше Україна дізналася про них у січні 2018 року, коли київським Хрещатиком пройшов «Марш присяги»: у центр міста вийшли понад 600 молодих людей в однакових одностроях. Відео маршу на сторінці НД у Facebook мало назву «Нас багато. Ми не боїмося застосувати Силу, аби встановити на вулицях Український Порядок!».

Після того у ЗМІ регулярно з’являються повідомлення про акції «Національних дружин» та їхні сутички з поліцією. Так, у червні 2018 року НД погромили табір ромів у Голосіївському парку Києва. У кінці липня 2018-го вони билися з поліцією під час мітингу проти будівництва житлового комплексу на столичних Осокорках. У грудні 2018 року брали участь у конфлікті орендарів та власників торгового центру «Дарниця» і борсалися з поліцією у Кременчуці. У січні 2019-го у Facebook з’явилось відео, на якому молодик у формі «Національних дружин» виголошує відверто антисемітські гасла. У березні того ж року НД разом із «Національним корпусом» неодноразово намагалися зривати мітинги кандидата у президенти Петра Порошенка. У листопаді 2019-го пікет «Нацдружин» біля обленерго у Вінниці завершився сутичками з поліцією. А напередодні Нового року НД розгромили кілька кафе у Маріуполі. Вже в лютому 2020 року чоловіки в масках і уніформі «Нацдружин» увірвалися в приміщення Жмеринської міськради та намагалися завадити проведенню чергової сесії. Ця історія мала продовження, коли на суді щодо нападу на Жмеринську раду сталася сутичка. І, на жаль, це далеко не повний перелік.

Юрій Чумак

Шерифи для нових громад