Select Page
Запрошуємо на Марафон документального кіно про права людини

Запрошуємо на Марафон документального кіно про права людини

Протягом Всеукраїнського тижня права, з 9 по 13 грудня, у DZHERELO HUB (Харків, вул. Сумська, 1, 3-й поверх) відбудеться Марафон документального кіно про права людини.

Заходи проводитимуться в рамках XVІ Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, за підтримки регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України в Харківській області.

Провідна тема цьогорічного Фестивалю сформульована через питання: «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» Docudays UA пропонує поміркувати над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі.

Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання прав людини з різних позицій – і не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи та дискусії.

 

Програма Марафону документального кіно про права людини:

9 грудня, 18.00: Фільм «Bellingcat: Правда в світі постправди» (Нідерланди, режисер Ганс Пул). Презентація віртуального правового міста «Правопіль» (Асоціація УМДПЛ).

https://www.facebook.com/events/1479340548907078/

10 грудня, 18.00: Фільм «Ти, б***, рота закрий!» (Україна, режисерка Таїсія Кутузова). Дискусія «Беззахисні правозахисники» (WikiInvestigation-Харків, Харківський антикорупційний центр).

https://www.facebook.com/events/3047179071969619/

11 грудня, 18.00: Фільм «Коли ягнята стають левами» (США, режисер: Джон Касбе). Представлення проєкту «Шерифи для нових громад» (ІРЦ «Правовий простір»).

https://www.facebook.com/events/568592350638772/

12 грудня, 18.00: Фільм «Чистильники» (Німеччина, Бразилія, режисери Ганс Блок та Моріц Різевік). Дискусія «Де робиться вибір: на дільниці чи в соцмережах?» (Громадянська мережа ОПОРА, ГО «СМАРТ МЕДІА»).

https://www.facebook.com/events/2215792672054841/

13 грудня, 18.00: Фільм «Навмисна смерть» (США, режисерка Сью Вільямс). Перед фільмом – «Жива бібліотека» (БФ «Карітас Харків»).

https://www.facebook.com/events/432024957464454/

Вхід на всі заходи – вільний!

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Юрій Чумак, регіональний координатор Docudays UA на Харківщині

марафон

Фільм «Сакава» та обговорення «Куди дивиться кіберполіція?»

Фільм «Сакава» та обговорення «Куди дивиться кіберполіція?»

26 листопада Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA запропонував студентам Української академії лідерства (Харків) стрічку «Сакава».

Фільм знайомить із трьома молодими людьми з Гани, які з відчаю вдаються до онлайн-шахрайства. Ама – молода мама й новачок у справі. «ОдинДолар» намагається назбирати гроші на подорож до Італії. Френсіс – найдосвідченіший шахрай, який навчає цьому ремеслу решту. Те, що на Заході вважають аферизмом, для «хлопців  Сакави» – просто використання доступних ресурсів в умовах безробіття та злиднів.

По завершенні перегляду відбулося обговорення «Куди дивиться кіберполіція?» за участі запрошеного експерта – старшого викладача кафедри інформаційних технологій та кібербезпеки факультету №4 (кіберполіції) Харківського національного університету внутрішніх справ Олексія Рвачова.

Студенти були шоковані побаченим у стрічці та просто завалили пана Олексія своїми запитаннями, що стосувалися крадіжок і шахрайство в Інтернеті та того, як уникнути цих небезпек. Поліцейський-науковець відповів на питання, надав корисні поради, повідав реальні історії з життя кібер-злочинців, діяльність яких розслідували вітчизняні правоохоронці.

А модератор – регіональний координатор Docudays UA на Харківщині Юрій Чумак – наголосив на тому, що Гана є Африканською країною, куди з «розвинутих» держав звозять тисячі тонн електронного сміття. Яке, в умовах місцевої «утилізації» за допомогою випалювання металу з ізоляційних матеріалів та пластикових корпусів, нищівним образом псує екологію.

Також правозахисник надав інформацію про сучасні загрози кібербулінгу та презентував правові буклети, підготовлені в рамках «Кампанії проти кібербулінгу» Docudays UA.

Наведемо кілька відгуків учасників заходу:

Олексій Рвачов:

– Для мене самого ця подія виявилася напрочуд цікавою. Я не тільки поділився знаннями, якими володію, але й сам дізнався і про УАЛ, і про Docudays UA. Це знайомство виявилося дуже корисним. Розкажу курсантам нашого поліцейського вишу про побачене у фільмі – це стане в нагоді в їх майбутній професійній діяльності.

Артур Терновий, студент УАЛ-Харків:

– Цей фільм – практична вправа, яка надає змогу, з одного боку, довідатися про життя в країні, яка є колишньою колонією та має значні економічні й екологічні проблеми, а з іншого – на досвіді інших, побаченому в кіно, дізнатися про небезпеки кібершахрайства.

Іван Чубукін, керівник програми суспільного розвитку філії Української академії лідерства у м. Харків:

– Кінопоказ нашим студентам, як то кажуть, «зайшов». УАЛ фактично працює з новими лідерами нової України. І молоді активісти сказали, що це дійсно фільм для людей, які мислять. У ньому закладено багато важливих сенсів, це не якийсь там «бойовичок»… Ми плануємо продовжити співпрацю з Docudays UA, оскільки таке кіно дозволяє осягнути глибинні смисли того, що відбувається у світі.

Георгій Кобзар

«Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»

«Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»

22 листопада у Чугуєві відбувся семінар для працівників освіти «Як протистояти кібербулінгу».

З практичними психологами та соціальними педагогами Чугуївщини зустрівся правозахисник, регіональний координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області Юрій Чумак.

Він нагадав про новели законодавства України щодо попередження булінгу та особливі загрози, які несе кібербулінг. Правозахисник розповів про Всеукраїнську кампанію проти кібербулінгу, започатковану Docudays UA, та поділився інформаційними пам’ятками, підготовленими в рамках Кампанії.

Увазі освітян була представлена стрічка «Булер» американського режисера Лі Гірша, що оповідає про долю школярів, які стають жертвами цькування через свою «інакшість».

Понад 13 мільйонів дітей в Америці стають жертвами булінгу, що робить його найпоширенішою формою насильства, з яким стикаються молоді люди. І фільм відкриває глядачам болісне і часто небезпечне життя жертв булінгу, демонструючи проблему, що перетинає географічні, расові, етнічні та економічні межі.

По завершенні перегляду відбулося жваве обговорення, яке тривало понад годину. Адже стрічка викликала неабиякий емоційний відгук в учасників семінару. Вони говорили про те, що велике значення стосовно попередження булінгу має виховання в сім’ях, зазначали, що насильство у відповідь на насильство не є виходом із ситуації, підкреслювали, що важливою має бути довіра між учнями та педагогами.

А педагог-організатор Мосьпанівського навчально-виховного комплексу Тетяна Нємикіна, яка сама є матір’ю п’ятьох дітей, наголосила, що підліткам необхідно роз’яснювати: «Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»! Всі ми різні, і до інших треба ставитися толерантно.

Георгій Кобзар

XVІ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує на Харківщині

XVІ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує на Харківщині

Docudays UA  – творимо суспільство вільних людей!

23 листопада 2018 р. о 16.30 в кінотеатрі «8½» відбудеться відкриття XVІ Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області. Фільм-відкриття – «Обережно, провалля!» (режисер Бінґ Ліу, США).

Про цей та інші заходи Фестивалю розповіли в Харківському прес-клубі регіональні координатори Мандрівного фестивалю: Володимир Каплун – представник «Харківської правозахисної групи», Юрій Чумак – голова «Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», а також представниця Фундації регіональних ініціатив (Харків) Маргарита Скляниченко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександр Міненков.

Провідна тема цьогорічного Фестивалю сформульована через питання: «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» Docudays UA надає можливість поміркувати над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі.

Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання прав людини з різних позицій – і не лише через кіно (увазі глядачів пропонується 34 фільми вітчизняних та зарубіжних режисерів/режисерок), а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії, яких організатори підготували чимало. XVІ Мандрівний Docudays UA на Харківщині триватиме з 22 листопада до 15 грудня 2019 року.

Серед майданчиків для показів і обговорень фільмів – кінотеатр, будинки культури, школи й вищі навчальні заклади, креативні простори та бібліотеки, правоохоронні органи та установи Державної кримінально-виконавчої служби України.

Розклад публічних заходів Фестивалю в Харківській області див. тут: http://travelling.docudays.ua/schedule/kharkiv-oblast/all-cities/all-days/

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Мандрівний 2019

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Юрій Чумак

Про домашнє насильство знатимуть – самі не вчинятимуть

Про домашнє насильство знатимуть – самі не вчинятимуть

15 листопада до Чугуївського міськрайонного відділу філії Державної установи «Центр пробації» завітало документальне кіно про права людини.

Керівник Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та модератор пересувного кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак повідав особам, які перебувають на обліку в Центрі пробації, про загрози, що несе особистості та суспільству насильство в сім’ях, про види домашнього насильства та відповідальність за нього.

В якості наочної ілюстрації було продемонстровано стрічку «Лізо, ходи додому!» (режисерка Оксана Бурая, Литва, Естонія) з репертуару кіноклубів Docudays UA. Розбираючи фільм, глядачі ідентифікували в сюжеті психологічне та економічне насильство стосовно дитини.

Як зауважила заступниця начальника Чугуївського відділу Центру пробації Марина Рябініна, подібні правопросвітницькі заходи є ефективним засобом з попередження домашнього насильства. Адже є велике сподівання, що обізнані молоді люди, які знатимуть про небезпеки домашнього насильства, не дозволять проявам цього ганебного явища зіпсувати їм життя.

Безымянный

Георгій Кобзар

Ідеальний правозахисник

Ідеальний правозахисник

Він спокійний, чемний, обізнаний, наполегливий. Таким є Сергій Чагаров – головний герой фільму режисерки Таїсії Кутузової «Ти, б*, рота закрий!».

Ця документальна стрічка стала однією з переможниць всеукраїнського конкурсу «CIVIL PITCH: фільми громадської активності» та була презентована в Києві на XVI Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. А 13 вересня вона була представлена увазі глядачів у Харківському прес-клубі.

Кіно оповідає про молодого хлопця (на момент зйомок йому було всього 16 років), який бореться з корупцією у своєму рідному селі Гатне під Києвом. Його головна «зброя» – запити на інформацію та пости в соціальних мережах.

Але це не на жарт розлючує місцевих владників, які звикли всі справи вирішувати під ковдрою, і зайве світло їм заважає здійснювати свої оборудки. Тоді на подвір’я Сергія летить вибухівка. Активіст не постраждав, однак поліція явно зволікає з розслідуванням…

Значна частка мешканців села галасує, аби юнак «не ліз не в свої справи», а краще навчався у школі. Проте є й такі, які його підтримують, розуміючи, що Сергій – не «скандаліст», а людина, яка дійсно вболіває за загальні інтереси односельців.

Після перегляду харків’янам вдалося поспілкуватися в онлайн-режимі з режисеркою картини Т. Кутузовою, яка розповіла про те, як відбувалися зйомки, як їй вдавалося прориватися на сесії сільради, як разом із Сергієм долали опір чиновників. Також вона поділилася планами на перетворення короткометражки «Ти, б*, рота закрий!» на повнометражну стрічку. Відповіла Таїсія й на численні запитання учасників заходу. Щира харківська публіка дякувала їй гарячими оваціями.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та модератор пересувного кіноклубу медіапросвіти Docudays UA Юрій Чумак повідав про перипетії подій у Гатному, пов’язаних із незаконною забудовою та порушенням екологічних норм, передав від Чагарова привіт всім харківським активістам та додав, що Сергій зараз навчається на юриста в Київському коледжі і продовжує свою громадську правозахисну діяльність.

Також Ю. Чумак підкреслив, що з 2017 року в Україні сталося близько 60 нападів на громадських активістів. Усі злочини лишилися не розкритими, адже їх замовників не названо, а самі розслідування тривають мляво або не відбуваються взагалі.

Під час обговорення депутатка Харківської міської ради Олена Горошко зазначила, що на Харківщині правозахисна діяльність теж є небезпечною, адже був напад на голову Харківського антикорупційного центру Дмитро Булаха, нещодавно невідомі принесли труну під квартиру очільника Чугуївської правозахисної групи Романа Лихачова. А молодого екологічного активіста Миколу Бичка з селища Есхар знайшли в лісі повішеним за нез’ясованих обставин…

Громадська активістка Юлія Гаджієва зауважила, що здійснює моніторинг порушень прав самих правозахисників, започаткований Асоціацією УМДПЛ, та порадила ділитися інформацією про подібні випадки, аби потім ініціювати кампанії на захист постраждалих.

А регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков наголосив на необхідності підвищення своєї обізнаності членами територіальних громад.

«Висновок: гуртуємося! – підвів рису політолог Марк Зобов, – тоді громадянське суспільство буде сильним».

Зауважимо, що кінопоказ відбувся за підтримки проекту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Георгій Кобзар