Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Підкуп виборців та як із ним боротися

Підкуп виборців та як із ним боротися

Кінопоказ та обговорення документальної стрічки, фахова дискусія за участю експертів Громадянської мережі ОПОРА, відповіді на запитання журналістів – були об’єднані загальною тематикою: як протидіяти підкупу виборців на місцевих виборах 2020 року.

Ідею висунула низка кіноклубів Docudays UA та виборчі омбудсмени ОПОРИ. Експертною думкою з учасниками поділилася старша радниця ОПОРИ з юридичних питань Ольга Коцюруба.

Захід відбувся 12 жовтня – одночасно в онлайні та офлайні. У приміщенні Харківського прес-клубу зібралися журналісти, а на платформі zoom – громадські активісти. Всі разом переглянули короткометражну документальну стрічку «Кава VS шашлики» режисера Дмитра Бурка з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Події фільму розгортаються у Києві, під час виборів до місцевих рад 2015 року. Героями стали 2 кандидати – новачок та досвідчений представник провідної політичної сили. Спілкування під каву – з одного боку та шашлик і безкоштовні концерти –з іншого.

А що обирати виборцям? ОПОРА не радить брати ані каву, ані шашлики, …ані гречку. Оскільки зараз, під час виборів, така форма «агітації» може кваліфікуватися як підкуп виборців.

Старша радниця ОПОРИ з юридичних питань роз’яснила, що, в разі, якщо виборець (член виборчої комісії, офіційний спостерігач) візьме неправомірну вигоду та пообіцяє проголосувати за певного кандидата (або вчинити будь-які інші дії, пов’язані з виборчим процесом), – це вже буде закінченим складом злочину за частиною 1 статті 160 Кримінального кодексу України.

До того ж, цього року внесли зміни й до частини 3 цієї статті, відтепер і коли громадянам (а не тільки установам та організаціям) роздають «подарунки», що супроводжується агітацією за кандидата чи партію, це кваліфікується як непрямий підкуп виборців. При цьому, якщо вартість товарів (послуг) буде більшою за 63,06 грн – горе-«благодійників» притягнуть до кримінальної відповідальності, меншою – до адміністративної.

Що ж робити виборцям, коли вони бачать такі «аукціони небувалих щедрот»? Відповідь однозначна – звертатися до поліції! Адже підкуп виборців спотворює виборче право, приводить до влади нечесних та корумпованих політиків, підриває підвалини майбутнього розвитку як окремих громад, так і всієї України. «Цей «вірус» потрібно зупинити!», – наголосила Ольга Коцюруба.

Захід пройшов у межах громадської ініціативи «Майбутнє не продається!», що впроваджується кіноклубами Docudays UA з Харківської (Юрій Чумак), Волинської (Богдана Стельмах), Запорізької (Ігор Гармаш), Львівської (Ніна Хома) та Рівненської (Марія Цип’ящук) областей.

Георгій Кобзар

«Українські шерифи» та «Шерифи для нових громад» були представлені модераторам кіноклубів Docudays UA

«Українські шерифи» та «Шерифи для нових громад» були представлені модераторам кіноклубів Docudays UA

28 вересня в рамках «Осінньої школи для модераторів кіноклубів Docudays UA» відбулися показ документальної стрічки «Українські шерифи» та дискусія про шляхи створення інституту «шерифів» у малих і середніх громадах України.

Школа проходила в Коблево Миколаївської області.

В її рамках речники кіноклубів медіа-просвіти Docudays UA з усіх регіонів України та з різних інституцій – правозахисних організацій, закладів культури, установ кримінально-виконавчої служби та пробації – разом опрацьовували нагальні питання роботи кіноклубів:

  • Реформи. Підвищення рівня обізнаності відвідувачів кіноклубів щодо сутності реформ та підтримка їх впровадження через перегляд та обговорення документальних фільмів.
  • Інструменти розвитку кіноклубів: фандрейзинг, онлайн та офлайн просування подій, залучення експертів, та налагодження партнерських зв’язків.
  • Модерація обговорення складних тем.
  • Адвокація прав людини та розвиток громадського активізму.

Однією із знакових подій «Осінньої школи» став показ та обговорення документальної стрічки «Українські шерифи» з режисером фільму Романом Бондарчуком, а також представлення проєкту «Шерифи для нових громад», який вивчає успішний досвід містечок та міст України у вирішенні проблем із забезпечення публічної безпеки в громадах.

Сюжет «Українських шерифів» розгортається навколо села Стара Збур’ївка Херсонської області. Через те, що в ньому немає правоохоронців, функцію охорони громадського порядку беруть на себе двоє місцевих жителів, яких влаштовують на роботу «інспекторами» в сільській раді.

За словами режисера стрічки, саме з легкої руки сільського голови Старої Збур’ївки Віктора Маруняка, за цими інспекторами закріпилася назва «шерифи».

А після виходу фільму це слово стало узагальнюючим для всіх тих цивільних людей, які наділені повноваженнями для організації безпечного середовища, профілактики протидії правопорушень, фінансуються з місцевого бюджету та підзвітні громаді.

І вивчає такий досвід в Україні громадський дослідницький проєкт «Шерифи для нових громад». Його презентував учасникам Школи представник проєкту з Харківщини Юрій Чумак. Юристка проєкту Олена Старюк розповіла про 7 форм організації безпеки в громадах. В якості «бонусу» було показно ролик «Коли неможливо викликати поліцію», що оповідає про «шерифів» з села Одринка Харківської області.

На завершення розгорнулася дискусія про шляхи створення інституту «шерифів» у малих і середніх громадах України. Юрій Чумак порадив при вирішенні безпекових питань обов’язково поєднувати активність громадян із підтримкою з боку органів місцевого самоврядування та взаємодією з поліцією.

А всім, хто бажає більше дізнатися про діяльність «шерифів» в Україні, доцільно звертатися до сайту «Шерифи для нових громад», на якому, крім історій про громадський активізм у сфері охороні правопорядку, містяться зразки відповідних місцевих документів і програм, що можуть стати гідним прикладом для наслідування в різних громадах.

Георгій Кобзар

Громадський простір

Роздача «подарунків» під вибори – це підкуп виборців

Роздача «подарунків» під вибори – це підкуп виборців

Дане питання стало темою обговорення в онлайні з підлітками – активістами Громадського центру «ДУМА».

 

21 вересня з ними в онлайні спілкувався модератор кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!», виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА в Харківській області  Юрій Чумак.

 

Захід було приурочено до 19 вересня – Дня виборчого права (цього дня в 1893 році Нова Зеландія надала жінкам право голосу, ставши таким чином першою країною світу, в якій було введено загальне виборче право).

Учасникам було запропоновано для перегляду короткометражну стрічку з репертуару Docu/Club «Кава VS шашлики» українського режисера Дмитра Бурка.

Події фільму розгортаються у Києві під час місцевих виборів 2015 року. Героями стали молодий депутат та представник провідної політичної сили. Кава і спілкування – з одного боку та шашлик і пісні –з іншого.

По завершенні перегляду молоді глядачі обговорили, за що саме мають голосувати виборці. Адже ми обираємо не красиві картинки, гасла та «мордашки». Ми маємо обирати між різними програмами розвитку наших громад, між кандидатами, які будуть готові у місцевих радах відстоювати права своїх виборців.

До того ж, Юрій Чумак наголосив, що роздача командами кандидатів під час виборів «подарунків», є непрямим підкупом виборців. Адже, відповідно до нового Виборчого кодексу України, «забороняється проведення передвиборної агітації або надання виборцям, закладам, установам, організаціям грошей, подарункових сертифікатів, продуктів харчування та спиртних напоїв, товарів». Навіть 160 стаття Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за роздачу продуктів харчування, спиртних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від їх вартості, а також грошових коштів, товарів (крім матеріалів агітації, визначених законом), якщо їх вартість складає – станом на сьогодні – понад 63 грн 06 коп.

Георгій Кобзар

Долаючи труднощі та негаразди

Долаючи труднощі та негаразди

На своєму життєвому шляху, йде до своєї мрії Аліна – героїня документальної стрічки «Домашні ігри».

Цей фільм з репертуару кіноклубів медіапросвіти Docudays UA 11 серпня продемонстрували для вихованців Харківського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що розташований у м. Чугуєві.

Стрічку в рамках «Правового кіноклубу» та з нагоди Міжнародного дня молоді представив фахівець Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, модератор кіноклубу медіа-просвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

Фільм зображує життя юної киянки Аліни, яка професійно займається жіночим футболом, але, після смерті матері, має піклуватися про маленьких братика та сестричку. От чи вистачить їй сили, аби впоратись з усіма труднощами?

В умовах карантинних обмежень кіноперегляд проходив із дотриманням соціальної дистанції. По закінченні відбулося обговорення, під час якого глядачі зійшлися на думці, що в головної героїні все має вийти добре.

«Я вірю, що дівчина подолає проблеми, – зауважила мешканка гуртожитку Аліна Д., – адже вона й на футболі піднімалася після падінь, і, напевно, підніметься, через всі негаразди, в будь-яких життєвих обставинах».

Безымянный

На думку соціального педагога Харківського соціального гуртожитку Олени Гайдар, подібні стрічки є дуже важливими для виховання в юних громадян свідомого ставлення до дорослого життя, формування відповідальної правової поведінки та підтримання впевненості у власних силах і спроможностях.

P.S. По завершенні заходу правник нагадав про існуючий порядок виплат соціальних стипендій студентам вищих навчальних закладів та надав юридичні консультації усім бажаючим.

Георгій Кобзар

 

Координатор проєкту «Шерифи для нових громад» став найкращим

Координатор проєкту «Шерифи для нових громад» став найкращим

Юрій Чумак, координатор у Харківський та Дніпропетровський областях, одержав перемогу у Конкурсі на кращий сценарій просвітницьких заходів від Департаменту розвитку мереж Docudays UA.

Так сталося, що багато людей у нашій країні не знають прав, гарантованих їм Конституцією та державою. Просвітництво є однією з задач нашого проєкту. Команда «шерифів» часто влаштовує семінари, тренінги та дискусії, бере участь в інших заходах, аби більш детально розказати людям про вплив реформи поліції та децентралізації на їх повсякденне життя. Радо працюємо зі студентською та шкільною авдиторіями, бо саме від них залежить, чи зможе Україна у майбутньому стати дійсно правовою державою.

Дуже тішимось, коли на своєму шляху зустрічаємо партнерів-однодумців. Один з яких – Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Фестиваль володіє унікальною методикою: використовує документальне кіно, як інструмент медіа просвіти. Збирає глядачів для перегляду документальних стрічок, після чого відбуваються потужні правопросвітницькі дискусії.

Команду «шерифів» часто запрошують у якості експертів до таких обговорень. І ми залюбки використовуємо майданчики Docudays UA для проведення подій.

Цього разу приводом для співпраці став Конкурс на кращий сценарій просвітницьких заходів. Серед 48 претендентів, сценарій Юрія: «Підліткам – про права та правоохоронців», спочатку увійшов до дванадцятки фіналістів, а потім став найкращім у категорії студентська авдиторія.

Членкиня конкурсної комісії, директорка правозахисного департаменту ГО «Докудейз» Ксенія Шиманська розповіла: «Оцінка сценаріїв фіналістів та фіналісток включала і складову за проведення обговорення із відповідною авдиторією. Маю відзначити, що обговорення, яке підготував та провів Юрій Чумак, було інтерактивним, ґрунтовним та цілком відповідало віковим особливостям студентів та студенток. Юрію вдалось залучити авдиторію до активного обговорення. Відбувся змістовний розбір можливих випадків взаємодії молоді із поліцією, який був проілюстрований випадками із життя, мультфільмами та законодавчими нормами».

Глядачі та глядачки були з різних міст і містечок: з Лозової, Чугуєва, Харкова. За словами Юрія, часто і дитяча, і доросла аудиторії помиляються, відповідаючи на ключове питання дискусії: «Хто надає нам права людини?». Багато хто вважає, що джерелом є держава або конституція. Однак права людини з’являються в дитини при народженні. Агенти держави можуть, як забезпечувати ці права, так і порушувати їх. Тому дуже важливо відстоювати їх у спілкуванні з правоохоронцями.

Узагальнюючи, модератор заходу поділився з підлітками трьома основними правилами взаємодії з поліцією: не провокувати, не боятися та не тікати.

«Можна вважати себе законослухняною людиною, через це думати, що тема стосунків з правоохоронними органами тебе не торкнеться. Утім, таке ставлення хибне. Ситуацій, у яких це може статися, безліч. Хтось може стати потерпілим/-ою, хтось може бути схожий на орієнтування, надане правоохоронним органам, аби спіймати злочинця», – зазначає Юрій.

Алла Тютюнник, директорка Департаменту з розвитку мереж Docudays UA, керівниця проєкту «Мережа DOCU/КЛУБів за реформи», голова конкурсної комісії, наголошує:

«Юрій Чумак не лише написав дуже гарний сценарій обговорення фільму «Відкритий урок», а й блискуче провів в онлайні обговорення цього фільму з молодіжною аудиторією. Особисто мені дуже сподобався веселий, енергійний, навіть дещо іронічний стиль модератора у спілкуванні зі старшокласниками й студентами. Водночас він був дуже щирий і відкритий, це надихало юних слухачів вільно висловлювати свої думки. Із самого початку модератор взяв хороший темп і встиг поговорити зі слухачами про права людини, про реформу поліції, про те, як правильно вестися з поліцією в різних ситуаціях, дав чимало практичних порад. Він настільки сподобався аудиторії, що розмова затяглася довше запланованого часу, слухачі активно ставили питання, а під кінець спілкування одна з учасниць запросила Юрія в її школу – показати фільм і провести таке заняття для її однокласників. Це говорить про високу оцінку модератора кіноклубу Docudays UA «ДУМАй!» Юрія Чумака з боку найскладнішої аудиторії – підлітків та молоді».

Команда «Шерифи для нових громад» щиро вітає Юрія з перемогою! Бажаємо так тримати, ніколи не стояти на місці й досягати нових звершень.

Інна Кондратьєва

Шерифи для нових громад

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Конкурс «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини» було оголошено для того, аби створити можливість для модераторів та модераторок кіноклубів представити власноруч розроблені сценарії подій, що включають методику перегляду фільмів та їх модерованого обговорення, з використанням нових інструментів привернення уваги та занурення відвідувачів/-ок у тему дискусії задля поширення кращих практик впливу, стимулювання активного обміну досвідом між кіноклубами та розширення колекції сценаріїв просвітницьких заходів, доступних на нашому сайті.

Учасники та учасниці конкурсу мали обрати один фільм з переліку та розробити до нього дискусію для однієї з цільових аудиторій: учні; студенти; дорослі; персонал пенітенціарної системи України та пробації; засуджені, які перебувають в установах виконання покарань, та клієнти пробації.

Усього надійшло 48 сценаріїв, у фінал потрапили 12 робіт. Упродовж двох тижнів відбулось 12 онлайн-заходів з чудовими документальними фільмами та потужними дискусіями про права людини.

Перед конкурсною комісією постало надскладне завдання обрати з якісних заходів найкращих. Експертне журі, сформоване з представників міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), переглянуло всі конкурсні події та обрало чотирьох лідерів/ок.

Цього разу перемогу здобувають:

— У номінації «Аудиторія пенітенціарної системи» – Удовицька Олена, «Сім’я – це те первисередовище, де дитина повинна вчитися робити добро».

— У номінації «Учнівська аудиторія» – Глазкова Альона, «Споглядати vs допомагати?».

— У номінації «Студентська аудиторія» – Чумак Юрій, «Підліткам – про права та правоохоронців».

— У номінації «Широке коло глядачів і глядачок» – Філіпенко Зоя, «Активні громадяни в дії»…

Найближчим часом усі 12 сценаріїв опублікуємо на нашому сайті у розділі методичних матеріалів.

Docu Club

Див. також: Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців