Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Разом із працівниками соціальних служб – проти домашнього насильства

Разом із працівниками соціальних служб – проти домашнього насильства

Організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству розглядалися в ході семінару, організованого Харківським обласним центром соціальних служб для надавачів соціальних послуг у громадах (працівників центрів надання соціальних послуг, центрів соціальних служб/соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, територіальних центрів соціального обслуговування).

На захід, що відбувся в онлайні 16 червня, в якості експерта був запрошений Юрій Чумак, комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, фундатор ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини».

Він поділився інформацією щодо ситуації в Україні з дітьми – постраждалими від психологічного насильства, зокрема тими, хто були свідками (очевидцями) домашнього насильства.

Правник зазначив, що концепція «дитина-свідок = дитина, постраждала від домашнього насильства» введена в українське законодавство з набранням чинності у 2018 році Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» та відповідає принципам Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульскої конвенції – підписаної, але досі не підписаної Україною).

Юрій Чумак пояснив, що діти – свідки насильства часто, на жаль, залишаються «невидимими» для правоохоронців, а тому й не потрапляють і до поля уваги інших служб. Правозахисник надав поради щодо співпраці різних служб задля виявлення таких дітей та надання їм допомоги.

А також повідав про послуги, що надаються центрами і бюро безоплатної правової допомоги особам, постраждалим від домашнього насильства.

Семінар з протидії ДН

Зауважимо, що громадська ініціатива «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини» впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД. Ініціатива реалізується в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».

Георгій Кобзар

Громадський простір

Кіно про права дитини дивилися студенти Лозівщини

Кіно про права дитини дивилися студенти Лозівщини

У Лозівському вищому коледжі мистецтв 4 червня працював Правовий кінозал.

Фахівець Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір провела показ стрічки «Лізо, ходи додому!» з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Маленька Ліза постійно кудись тікає. Її життя похмуре й жорстоке, тому вона шукає прихистку в природи, де в неї свій світ – там панують ігри, музика й магія. В дівчинки настільки багата уява, що вона примудряється переживати нескінченні запої батьків…

Студентам та педагогам фільм сподобався, і вони жваво долучилися до його обговорення після перегляду.

Правовий кінозал було організовано за співпраці з кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», що діє при Харківській обласній громадській організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА».

Георгій Кобзар

«Права дитини. актуальні безпекові виклики – 2021»

«Права дитини. актуальні безпекові виклики – 2021»

Таку назву мав онлайн круглий стіл, організований Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров’я» та громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір», приурочений до Міжнародного дня захисту дітей.

31 травня, разом з експертами від Національної поліції, соціальних служб, системи безоплатної правової допомоги, громадських організацій з Херсонської, Харківської, Миколаївської, Дніпропетровської областей та м. Києва, учасники обговорили актуальні проблеми, пов’язані з захистом прав та інтересів дітей в територіальних громадах – у невеликих та малих населених пунктах.

Були розглянуті наступні питання:

— з якими загрозами для дітей доводиться стикатися в межах повноважень служби/діяльності;

— рейтинг/статистика найбільш частих порушень прав та інтересів дітей, зафіксованих на території обслуговування;

— рекомендації, що варто вдосконалити/змінити на рівні органів місцевого самоврядування чи на рівні держави, щоб покращити ситуацію;

— практичні рекомендації, що робити батькам, опікунам або іншим представникам дитини, якщо та зазнала, наприклад, домашнього насилля, булінгу, кібербулінгу – щоб швидше та ефективніше захистити її інтереси;

— як краще попередити ризики й уникнути загроз.

Одним із спікерів круглого столу виступив Юрій Чумак, координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Харківській та Дніпропетровській областях, фундатор громадської ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини».

Він зауважив, що концепція «дитина свідок = дитина, постраждала від домашнього насильства» введена в українське законодавство з набранням чинності у 2018 році Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Вона передбачає, що дитина, яка стала свідком (очевидцем) домашнього насильства, повинна бути визнана правоохоронними органами постраждалою (потерпілою) від домашнього насильства.

За даними «Звіту за результатами моніторингу судової практики», підготовленого Асоціацією жінок-юристок України «Юрфем», поліція та суди лише у 15% справ ідентифікують дитину-свідка домашнього насильства як потерпілу; найпоширенішим видом покарання за вчинення домашнього насильства щодо дитини є штраф – у 70% справ. Що нерідко не відповідає тяжкості скоєного правопорушення.

І, за таких умов, на думку правника, значну увагу держави та суспільства необхідно приділяти саме попередженню домашнього насильства.

Георгій Кобзар

Правовий кінозал до Міжнародного дня захисту дітей

Правовий кінозал до Міжнародного дня захисту дітей

Відбувся 30 травня на базі чугуївського арт-простору «ГNEZДО».

Увазі юних та дорослих глядачів було представлено неймовірно красиву та зворушливу короткометражну стрічку «Лізо, ходи додому!» (Литва, Естонія, режисерка Оксана Бурая) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Модератором заходу виступив голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», очільник клубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

У фільмі показана історія маленької Лізи, яка росте в родині, де за постійними випивками та гулянками не знаходиться місця для батьківської турботи. Саме тому Ліза часто тікає з дому, щоб серед природи відновити втрачену душевну рівновагу.

Батьки разом із дітьми під час обговорення з’ясували, які форми домашнього насильства показані у стрічці, шукали шляхи вирішення проблемних ситуацій, що виникають у сім’ях, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.

Як зазначив Юрій Чумак, діти мають бути захищені від усіх форм домашнього насильства, в тому числі й психологічного, яке теж, на жаль, наносить чималу шкоду. Так само, як і додаткового захисту потребують неповнолітні – свідки насильства в сім’ї. Правозахисник наголосив, що всі діти, відповідно до Закону «Про безоплатну правову допомогу», мають право не лише на первинну, але й на вторинну БПД.

Своїми враженнями від кінопоказу поділилася керівниця та засновниця арт-простору «ГNEZДО», багатодітна мати Ольга Блудова:

– Мене вразило ставлення дітей до фільму. Вони виявилися настільки розсудливими й уважними до деталей побаченого. Стрічка нікого не залишила байдужими. Моя молодша дочка була зворушена до сліз від того, яке життя було в маленької героїні фільму. Сумно від того, що це реальна історія незавидного дитинства.

Дякую від душі всім причетним до організації вечора! Приємною несподіванкою для мене була така кількість гостей в нашому арт-просторі та неабиякий інтерес чугуївців до документального кіно.

Зауважимо, що захід проходив у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД. Ініціатива реалізується в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».

 

Довідково:

1 червня 1925 року в Женеві відбулася перша міжнародна конференція, в ході якої обговорювалися проблеми дітей. Офіційне рішення заснувати Міжнародний день захисту дітей було ухвалене в листопаді 1949 року конгресом Міжнародної демократичної федерації жінок, і вже в 1950 році 1 червня було відзначено перший День захисту дітей.

У листопаді 1959 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Декларацію прав дитини, в якій були сформульовані 10 принципів, що визначають дії всіх, хто відповідає за реалізацію прав дітей. У Декларації зазначалось, що кожна людина має володіти усіма правами і свободами без національних, расових, релігійних, політичних та інших переконань, соціального і майнового становища.

20 листопада 1989 року Генасамблея ООН одноголосно прийняла Конвенцію ООН про права дитини. Цей документ став першим і основним обов’язковим міжнародно-правовим документом, що присвячений широкому спектру прав дитини.

В Україні День захисту дітей був започаткований Указом Президента №568/98 від 30 травня 1998 року «Про день захисту дітей».

Георгій Кобзар

«Вони просто не вміють любити». І через це страждають діти…

«Вони просто не вміють любити». І через це страждають діти…

Щодо яких з боку батьків скоюється психологічне насильство в сім’ї.

Таку думку висловили студенти І курсу Чугуєво-Бабчанського лісного коледжу в ході обговорення документальної стрічки «Лізо, ходи додому!».

27 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей, до навчального закладу завітав модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Він організував правовий кінозал, представивши увазі юнаків та дівчат зворушливий документальний фільм з репертуару кіноклубів Docudays UA «Лізо, ходи додому!» режисерки Оксани Бурої, присвячений проблематиці психологічного насильства щодо дітей. У кіно розповідається, як маленька Ліза, яка захоплюється мистецтвом, вимушена тікати з дому від матері та її чисельних «товаришів по чарці», які «захоплюються» алкоголем.

Після перегляду глядачі жваво висловлювали свої думки стосовно побаченого. І, коли правозахисник запитав їх, чи любить мама Лізу, більшість відповіли, що ні. Хоча мати проявляє зацікавленість успіхами доньки в школі, а коли остання десь зникає, то завжди її шукає… «Вона просто не вміє любити», – таку приголомшливо виразну характеристику горе-матері надав студент Ярослав.

Юрій Чумак разом зі студентами згадали види домашнього насильства та їх прояви, а також зупинилися на питанні негативних наслідків психологічного насильства (а саме воно було показане у фільмі). Адже це насильство часто спричиняє депресії, нервові розлади, загострення хронічних захворювань, і навіть може призвести до самогубства.

Важливо, що психологічне насильство супроводжує всі інші види насильства в сім’ї. А відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», дитина, яка стала свідком (очевидцем) такого насильства, теж вважається постраждалою від домашнього насильства.

Учасники заходу говорили й про роль державних і муніципальних структур та правоохоронних органів, покликаних протидіяти домашньому насильству в Україні.

Наприкінці Юрій Чумак поділився правовими пам’ятками для дітей «Твої права – твій надійний захист» від державної системи безоплатної правової допомоги.

Як зауважила заступниця директора з навчально-виховної роботи Мар’яна Рего, правове виховання є важливим пріоритетом діяльності Чугуєво-Бабачанського лісного коледжу, воно спрямоване на формування правової свідомості молодих людей. І правовий кінозал, що відбувся, сприяв «озброєнню» студентів знаннями, необхідними кожному в особистому житті.

20210527_142646

Зауважимо, що захід проходив у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД. Ініціатива реалізується в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».

Георгій Кобзар

Правовий кінозал «Як протидіяти домашньому насильству стосовно дітей»

Правовий кінозал «Як протидіяти домашньому насильству стосовно дітей»

19 травня модератор клубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак провів зустріч з працівниками соціальних служб Чугуївської міської територіальної громади.

У заході, що відбувся на базі територіального центру соціального обслуговування Чугуївської міської ради, взяли участь працівники терцентру, управління соціального захисту населення і центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

Правозахисник запропонував обговорити питання попередження психологічного насильства щодо дітей та представив для перегляду документальну стрічку «Лізо, ходи додому!» з репертуару кіноклубів Docudays UA.

У фільмі показана історія маленької Лізи, яка росте в родині, де за постійними випивками, розвагами та порожньою балаканиною не знаходиться місця для батьківської турботи, уважного спілкування з дитиною. Саме тому Ліза часто тікає з дому, щоб серед природи відновити втрачену душевну рівновагу.

Після перегляду, у формі дискусії, присутні обговорили психологічні відносини між дочкою і матір’ю, з’ясували, які форми домашнього насильства були показані в стрічці, накреслили шляхи вирішення проблемних питань, що виникають у сім’ях, які перебувають в складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги.

Емоційним та відвертим виявився виступ заступниці начальника управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Ольги Пасечнікової. Вона зазначила:

– Давайте чесно відповімо самі собі – чого ми прагнемо у протидії домашньому насильству: просто загасити пожежу або зробити так, щоб її не було і в майбутньому? Ми, в основному, вимушені реагувати на ситуації насильства, які вже відбулися. А мусять бути дільничні соціальні працівники (на кшталт дільничних офіцерів поліції), які б трудилися у певному районі, знали соціальну проблематику його жителів та мали б змогу попереджати кризові ситуації, в тому числі й пов’язані з домашнім насильством… І я переконана, що у випадках насильства щодо дітей, пріоритет слід надавати захисту прав дитини, а не «перевихованню» батьків.

По закінченні були розглянуті питання взаємодії соціальних служб Чугуєва та Чугуївського місцевого центру з надання БВПД у питанні сприяння реалізації права осіб, які постраждали від домашнього насильства, на безоплатну вторинну правову допомогу.

20210519_154506

Зауважимо, що захід відбувся у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Ініціатива реалізується в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».

Георгій Кобзар