Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Що таке права людини та як запобігти психологічному насильству щодо дитини?

Що таке права людини та як запобігти психологічному насильству щодо дитини?

На ці та інші питання шукали відповіді учасники правової зустрічі, що відбулася в Чугуєві 19 березня.

На базі Молодіжного хабу «CITY» зібралися члени та членкині Чугуївського учнівського парламенту. До них завітав комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

Під час інтерактивної бесіди було розглянуто, що таке права людини, які права та свободи є в громадян України, яка роль держави в забезпеченні цих прав та що робити в разі, якщо права порушуються.

Правник розповів про Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та запропонував для перегляду стрічку «Лізо, ходи додому!» (режисерка Оксана Бурая – Литва, Естонія) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Життя маленької Лізи похмуре й жорстоке, вона вимушена переживати нескінченні п’яні вечірки матері та її численних гостей. Утім, у дівчинки настільки багата уява, що вона примудряється шукати прихистку в природи, де в неї свій світ – там панують ігри, музика й магія…

Хоча фізично її ніби ніхто не ображає, але Ліза неодноразово опиняється у ситуаціях психологічного насильства. Про це говорили учасники заходу в ході обговорення фільму.

Модератор запропонував юнакам та дівчатам під час вправи «Займи позицію» кілька ситуацій, в яких учасникам потрібно було визначитися, чи є це домашнім насильством, чи ні. І представники та представниці Чугуївського учнівського парламенту добре впоралися з завданням, надавши аргументовану ідентифікацію випадкам психологічного насильства щодо дітей.

Юрій Чумак зазначив, що зустріч була приурочена до дати 18 березня, яка закарбована в «Календарі прав людини» Ради Європи як перші парламентські вибори із загальним виборчим правом на Європейському континенті (відбулися у Фінляндії в 1907 році). Ця подія стала черговою віхою у відстоюванні прав жінок в усьому світі.

Жінки, діти та чоловіки мають право жити у безпечному просторі. А тому домашньому насильству не має бути місця в Україні!

І у випадках, коли відбувається таке порушення, необхідно звертатися до поліції й центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Також жертви домашнього насильства мають право не тільки на первинну (правові консультації), але й на вторинну (адвокатська поміч та складання процесуальних документів) безоплатну правову допомогу.

Тому наостанок Юрій Чумак презентував пам’ятки «Твої права – твій надійний захист», підготовлені Координаційним центром з надання правової допомоги, на яких зазначено Єдиний контакт-центр державної системи #БПД: 0 800 213 103.

Як зауважила куратор учнівського парламенту, директорка Чугуївського міського будинку дитячої та юнацької творчості Вікторія Мірошникова, цікавим був «розгорнутий» формат заходу, що передбачав перегляд та обговорення документального фільму, а також «програвання» чутливої теми під час вправи «Займи позицію». Учасники згадали про види домашнього насильства, задумалися про відносини в сім’ях, було цікаво чути їхні думки. Напевно, що діти пішли з зустрічі не «пустими». Захід був вартий того, щоб відбутися!

P.S. Захід пройшов за сприяння Чугуївського міського будинку дитячої та юнацької творчості, у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Георгій Кобзар

Про рівноправність жінок і чоловіків

Про рівноправність жінок і чоловіків

Говорили у Чугуївській міській раді 12 березня.

Модератор кіноклубу медіа-просвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак представив до уваги працівників і працівниць виконавчих органів Чугуївської міськради документальну стрічку з репертуару Docudays UA «Домашні ігри» (режисерка Аліса Коваленко, Україна).

Фільм зображує життя юної киянки Аліни, яка захоплюється футболом. Однак раптово помирає її мати, і на руках у головної героїні лишаються малолітні брат і сестра. Уся їхня сім’я мешкає в тісній однокімнатній квартирі. Аліна хоче для братика й сестрички кращого дитинства, ніж було в неї. Кіно ставить гостре питання: як виграти матч свого життя, коли можливості й обставини проти тебе?

Під час обговорення стрічки начальниця відділу внутрішньої політики та організаційної роботи апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради Юлія Сосницька зазначила, що фільм черговий раз підтвердив колосальну відповідальність жінки і готовність до самопожертви заради рідних людей.

Як зауважив Юрій Чумак, на шляху до встановлення рівноправності жінок і чоловіків в українському суспільстві наразі стоять наступні чинники:

— стереотипи масової свідомості, які й досі розглядають жінку як слабку у порівнянні з чоловіком істоту, що займає нижчу сходинку в суспільному, політичному та економічному житті;

— нерівний розподіл репродуктивної праці між жінками та чоловіками;

— жінки найчастіше стають жертвами домашнього та гендерно зумовленого насильства;

— кризова економічна ситуація, від якої жінки страждають більше, ніж чоловіки, зокрема – на ринку праці.

Правник відмітив, що принцип гендерної рівності закріплений у Конституції України: частина 3 ст. 24 Основного Закону безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок та наголошує на тому, що рівність прав жінок і чоловіків забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї тощо.

Як підкреслила керуюча справами виконавчого комітету – заступник міського голови Людмила Макаренко, роль жінки в сучасній Україні неможливо переоцінити, адже на жінках здебільшого тримається бюджетна сфера – особливо в невеликих містах і містечках. Жінки складають 54% населення України, і роль жінки в економічному та суспільно-політичному житті держави поступово підвищується.

Наостанок Юрій Чумак повідав про адвокасі-проєкт кіноклубу «ДУМАй!», спрямований на запобігання психологічному насильству щодо дітей у Чугуївській міській територіальній громаді.

????????????????????????????????????

P.S. Що слід робити у разі, якщо зіткнулися з дискримінацією за ознакою статі, читайте ТУТ:

Георгій Кобзар

Про права дітей та запобігання шкідливим звичкам

Про права дітей та запобігання шкідливим звичкам

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, 50-55% здоров’я населення залежить від соціально-економічних умов та способу життя людей. Важливим негативним чинником у цьому виступають тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків. Особливо це «б’є» по підлітках, наносячи величезну шкоду їх фізичному та психологічному здоров’ю. І ця проблематика, на жаль, є доволі нагальною для сучасної України.

Аби донести інформацію про пагубність шкідливих звичок до учнів 8-х класів Малинівського ліцею №1 у доступній та наочній формі, модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак вирішив скористатися інструментарієм документального кіно про права людини.

3 березня він запропонував школярам для перегляду документальну стрічку з репертуару Docudays UA «Габріель повідомляє з Чемпіонату світу».

Фільм оповідає про те, як бразильські владники, аби привезти тисячі футбольних уболівальників на стадіон, прокладають залізницю просто через квартал, де живе Габріель. Будинки зносять, родини змушені переїжджати, і навіть майданчик, на якому місцеві діти босоніж грають у футбол, скоро зникне. Хлопчик обурений несправедливістю та починає інформувати про ці події через свій відеоблог. Стаючи громадянським журналістом, він намагається захистити права жителів району. Важливо, що в кіно піднімається й проблематика підліткової наркоманії, яка калічить та уносить численні дитячі життя.

Під час обговорення 8-класники разом із правником згадали про те, які права є в дітей, в яких документах вони закарбовані та про обов’язок держави забезпечувати реалізацію цих прав.

Як зауважила соціальний педагог Малинівського ліцею №1 Олена Ободовська, ситуація, показана у фільмі, на жаль, схожа на українські реалії. Але Габріель – головний герой стрічки, який намагається об’єднати молодих людей, – справжній молодець. Адже вихід завжди можна знайти в кожній ситуації. Важливо – знати свої права та відстоювати їх.

Водночас, Юрій Чумак підкреслив, що підлітки мають свідомо ставитися до свого життя й здоров’я. І розповів про реальні загрози вживання тютюну, алкоголю та наркотиків.

Наостанок він дав школярам «домашнє завдання», написавши на дошці низку статей Кодексу України про адміністративні правопорушення та доручивши їх вивчити разом із батьками. Оскільки, за адміністративні провини, які скоюють неповнолітні у віці від 14 до 16 років, відповідають саме батьки – стаття 184 КУпАП кваліфікує це як неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей.

Георгій Кобзар

Бути толерантними до «не таких, як інші»

Бути толерантними до «не таких, як інші»

Відповідно до дослідження ЮНІСЕФ «Булінг та кібербулінг у підлітковому середовищі»:

— 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу;

— 24% дітей стали жертвами булінгу;

— 48% дітей нікому не розповідали про випадки булінгу;

— 44% школярів були свідками булінгу, але ігнорували його, бо їм було страшно за себе;

— більшість жертв булінгу цькують через те, що вони «виглядають, говорять, думають не так, як інші діти».

Звісно, хтось із педагогів і досі вважає, що в їхній школі немає й бути не може». Але в тих навчальних закладах, де відповідально ставляться до забезпечення безпеки учасників освітнього процесу, воліють не ігнорувати можливу проблему, а здійснювати активні кроки задля профілактики її виникнення.

Так, на запрошення адміністрації Харківської ЗОШ №147 та за сприяння Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, у школі було проведено семінар для вчителів «Запобігання булінгу».

18 лютого з педагогічним колективом закладу зустрівся комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

Він представив документальну стрічку «Булер» американського режисера Лі Гірша відвертий погляд на те, як булінг вплинув на життя кількох дітей та їхніх сімей. У фільмі задокументовані реакції вчителів та адміністраторів на агресивну поведінку, які порушують кліше «діти просто поводяться, як діти», і відображений дедалі ширший рух серед батьків і молоді, спрямований на активну протидію булінгу в школах, спільнотах та суспільстві загалом.

По завершенні відбулася активна дискусія, в ході якої вчителі ділилися своїми думками та враженнями – як від побаченого у кіно, так і з власного досвіду. Як зазначила викладачка української мови та літератури Тамара Карєва, «незважаючи на те, що в фільмі інші меблі, проблеми такі самі, як і в нас».

Учасники заходу вказували і на «холодний тип тата», який ніколи не плаче, але водночас і не ділиться душевним теплом із сином, що страждає від кривд з боку однолітків, і на те, що батьки часто настільки зайняті власними справами, що навіть не знають про біди, які переслідують їхніх дітей.

Юрій Чумак зауважив, що важливу роль у боротьбі з булінгом мають відігравати не тільки батьки, але й педагоги, адже діти значний час у спілкуванні між собою проводять саме у школах. І, на жаль, іноді таке спілкування може набувати агресивних форм та переростати у відкрите цькування.

Експерт нагадав про види й ознаки булінгу, повідав про те, яка відповідальність передбачена за булінг статтею 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наголосивши при цьому на обов’язку керівників закладів освіти повідомляти поліцію про відомі випадки булінгу.

Також правник поділився порадами щодо того, як можна протидіяти кривднику, аби в того зникло бажання булити. І надав контакти Національної дитячої «гарячої» лінії 116-111, що адмініструється громадською організацією «Ла Страда – Україна» та єдиного контактного центру безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Наостанок Юрій Чумак розповів про те, як, у разі необхідності, можна скористатися первинною (консультативною) та вторинною правовою допомогою, яку надають центри й бюро державної системи БПД.

Як підкреслила директорка Харківської ЗОШ №147 Олена Малюк, правовий кінозал для вчителів наочно нагадав про існуючу проблематику та допоміг розкрити її кризові точки. Після семінару класні керівники обов’язково проведуть заходи як із дітьми, так і з батьками, щоб передати отримані правові поради, які мають стати певним «щепленням» від поширення булінгу в навчальному закладі. Аби учасники освітнього процесу були толерантними до всіх дітей, в тому числі й до тих, хто «не такі, як інші».

Георгій Кобзар

Лідерам регіональних змін – про інструменти громадської участі

Лідерам регіональних змін – про інструменти громадської участі

Розповів голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Він був залучений в якості експерта під час Першого онлайн-вебінара Академії лідерів регіональних змін. Захід, в якому взяли участь 240 осіб, відбувся 25 січня – одночасно на платформі Zoom та в Youtube.

Академія лідерів регіональних змін – це освітній проєкт компанії Kernel для очільників громад, керівників державних та громадських організацій, а також проактивних людей, готових працювати для розвитку громад.

За домовленістю Kernel та Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в рамках Академії було вирішено організувати показ та обговорення стрічки «Нові герої» (режисер Роман Бондарчук) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Нові герої – це 3 документальні новели, які оповідають про відстоювання простими українцями своїх прав. Це розповіді про те, що перемогти несправедливість – можливо, якщо докласти зусиль, не боятися та не ламатися під тиском обставин.

Під час обговорення після перегляду фільму Юрій Чумак зауважив, що в усіх 3-х історіях значну роль у правовій підтримці активістів відіграли центри правової інформації та консультацій, які діяли за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». А з прийняттям Закону України «Про безоплатну правову допомогу» з’явився важливий інструмент захисту прав людини та інтересів громадян, створений державою – система безоплатної правової допомоги, центри і бюро якої працюють по всій країні.

Також разом із правником лідери регіональних змін згадали й інструменти громадської участі – методи, які дозволяють активним українцям впливати на прийняття рішень щодо впорядкування життя у власних громадах. Серед них називали: участь у виборах, взаємодію з депутатами місцевих рад, загальні збори громадян, місцеві ініціативи, діяльність органів самоорганізації населення, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, мірні зібрання, звернення громадян (серед яких – електронні петиції), інформаційні запити, бюджет участі, громадський вплив через ЗМІ та соціальні мережі тощо.

Окремо зупинилися й на питанні участі громадян у вирішенні безпекових питань у власних громадах – цій тематиці, зокрема, присвячений дослідницький проєкт «Шерифи для нових громад».

Наостанок Юрій Чумак поділився корисними контактами та посиланнями на нормативні акти.

Отже, представники різних регіонів нашої країни, що навчаються в Академії лідерів регіональних змін, завдяки участі у правовому кіноклубі від Docudays UA отримали наочні приклади та знання, які допоможуть їм стати новими героями сучасної України.

Георгій Кобзар

Булінг та кібербулінг: знати, щоб запобігати

Булінг та кібербулінг: знати, щоб запобігати

20 січня для учнів 7-го класу Кочетоцької санаторної школи було проведено виховний захід, присвячений запобіганню булінгу та кібербулінгу у дитячому середовищі.

З ними в онлайні спілкувався модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Правник провів зі школярами інтерактивну бесіду, в ході якої розповів про ознаки та види булінгу, нагадав, як розрізнити звичайний конфлікт від булінгу та надав рекомендації щодо того, як реагувати на такі негативні прояви.

Ще учасники заходу з’ясували, що кібербулінг є цькуванням в Інтернеті, яке набуло загрозливих форм у XXI столітті. Найчастіше це залякування жертви, поширення чуток або зображень з образливим підтекстом, публікація особистої інформації чи фотографій, погрози, створення фіктивних сторінок. Платформою для кібербулінгу можуть стати соціальні мережі, додатки для обміну миттєвими повідомленнями, електронна пошта, блоги, онлайн-відеоігри тощо.

В якості наочних порад, як запобігти цьому ганебному явищу, було запропоновано анімаційні відеоролики, підготовлені в рамках Кампанії протидії кібербулінгу Docudays UA.

Також експерт навів «правило білборду», яке полягає в тому, що, перед тим, як щось оприлюднювати в Інтернеті, варто представити цю інформацію на великому білборді біля школи. Якщо ви б не хотіли, щоб це побачили інші люди – тоді не варто публікувати ці відомості. Адже в Інтернеті слова або світлина, надіслані одній особі, за кілька мить вже можуть стати надбанням сотень чи тисяч сторонніх.

Юрій Чумак зауважив, що в разі, якщо у кіберпросторі надходять погрози або з’являються інші небезпеки, необхідно чесно розповісти про це батькам та разом із ними звернутися до поліції.

Як зазначила заступниця директора з навчальної роботи Кочетоцької санаторної школи Олена Чоломбитько, такі правопросвітницькі заходи не тільки дають певний позитивний алгоритм поведінки для дітей та підлітків, але й сприяють формуванню нового покоління свідомих громадян, які знатимуть свої права та будуть їх відстоювати.

Георгій Кобзар