Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Демократія в дії – на місцевому рівні

Демократія в дії – на місцевому рівні

Яке відношення у сучасному суспільстві до активістів та всіх тих громадян, які намагаються вирішити на місцевому різні важливі питання? Що таке демократія та які існують механізми демократичної участі громадян? Чи безпечно бути соціально активним?

Ці питання підіймали юристка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, керівниця громадської ініціативи «Моє покликання» Анастасія Кушнiр та комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, модератор клубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАЙ!» Юрій Чумак.

13 вересня у Молодіжному хабі «PIXEL», що діє на базі Лозівського центру молоді, вони провели показ документальної стрічки «Ти, б**, рота закрий!» (режисерка Таїсія Кутузова) з репертуару кіноклубів Docudays UA. На правовий кінозал, приурочений до Міжнародного дня демократії, були запрошені студенти Лозівського центру професійної освіти та Лозівської філії Харківського автомобільно-дорожнього коледжу.

Фільм оповідає про підлітка Сергія, який у рідному селі Гатне (що на Київщині) почав боротьбу з місцевими горе-чиновниками. Бо вони дали згоду зведення численних багатоповерхівок, а про каналізацію «забули». у зв’язку з чим в місцині склалася критична екологічна ситуація.

Під час однієї з сесій сільради депутат, звинувачений Сергієм у корупції, нападає та публічно погрожує активісту. Частина сільських жителів підтримує хлопця, інша пропонує зупинитися і навіть погрожує. А пізніше на подвір’я до нього хтось кинув вибухівку, і дивом всі залишилися живі.

Після перегляду документальної стрічки дискусія виявилася жвавою та змістовною. Молоді учасники заходу висловилася з приводу побаченого, згадали про те, що ж таке демократія та як відстоювати свою позицію.

Своїми враженнями поділилася кураторка Молодіжного хабу «PIXEL» Катерина Іванова:
«Клуби Docudays UA – це щось неймовірне! Вони виховують любов не тільки до документального кіно, але і вчать нас толерантності та рівності, поважати права людини та бути сміливішими.
Цього разу ми дивилися стрічку про шістнадцятирічного хлопця – громадського активіста, який бореться з корупцією у своєму селі…
Обговорення фільму також було пречудовим, глядачам розповіли, якими формами впливу на владу може користуватися громада, щоб донести свою думку та змінити щось на краще».

І велика дяка Катерині Івановій за сприяння в організації заходу!

Георгій Кобзар

До Дня Незалежності України чугуївці дивились вітчизняні документальні кінокартини

До Дня Незалежності України чугуївці дивились вітчизняні документальні кінокартини

З нагоди 30-ї річниці Незалежності України кіноклуб Docudays UA «ДУМАй!», що діє при громадській організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», запросив жителів і гостей Чугуєва на вечірній кінопоказ українських короткометражних документальних фільмів з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Кінозал відбувся під відкритим небом – у міському сквері Захисників Вітчизни.

Модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак запропонував до уваги глядачів короткометражні стрічки, які оповідають про сучасну Україну:
— «Нові герої» (режисер Роман Бондарчук);
— «Відкритий урок» (режисерка Наталія Машталер);
— «Південний кордон» (режисер Сергій Лисенко).

Особливо відгукнувся учасникам заходу останній фільм, адже в ньому розповідається про волонтерів і волонтерок, які активно допомагають українським військовим в умовах розпочатої Росією неоголошеної «гібридної війни» проти нашої Вітчизни.

Як зауважив голова Чугуївської міськрайонної громадської організації «Наш вибір» Олег Посунько, її представники також з 2014 року постійно здійснюють візити на передову, доставляючи нашим бійцям продукти, спорядження. А також – листи та передачі від мешканців Чугуївщини, які висловлюють щиру підтримку захисникам України.

У проміжках між кінострічками свої вірші читала відома місцева поетеса Ксенія Яковенко. Зокрема, запам’яталася така її строфа:
«Вірші – це витвір безумовних почуттів,
Спокутих пахощами лісу на світанку.
Вони як промені, які завжди хотів
В своєму серці зберігати від уламків»…

Своїми враженнями від кінопоказу поділився відеограф Іван Луганський: «Вже не перший раз ми були на заході від Docudays UA. Цікаво було спостерігати за реакцією людей, які проходили по скверу: багато хто зупинявся і теж починав дивитися фільми… Docudays UA – це завжди захопливо та незвично!».

А блогер та громадський журналіст Денис Войтенков зазначив: «Я радий, що у нашому місті вже склалася добра традиція показу документального кіно про права людини від Docudays UA. Вважаю ці фільми важливими, розвиваючими та такими, що надихають на правові перемоги в нелегких життєвих ситуаціях».

Наприкінці Юрій Чумак поділився корисними пам’ятками від державної системи безоплатної правової допомоги. Та щиро привітав усіх із Днем Незалежності України.

Зауважимо, що захід відбувся у співпраці з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД та ГО «Наш вибір». За організаційної підтримки Чугуївської міської ради та Культурного центру «Імідж».

Георгій Кобзар

Права людини, громадський активізм і децентралізація

Права людини, громадський активізм і децентралізація

Ці теми стали провідними під час правового кінозалу, в якому взяли участь засуджені з 16 виправних установ України.

Диканівська ВК №12, Божковська ВК №16, Холодногірська ВК №18, Олексіївська ВК №25, Ладижинська ВК №39, Бердичівська ВК №40, Качанівська ВК №54, Збаразька ВК №63, Полтавська ВК №64, Сокирнянська ВК №67, Коростенська ВК №71, Стрижавська ВК №81, Вінницька ВК №86, Райківська ВК №73, Полтавська ВК №64, Первомайська ВК №117. – Це перелік виправних колоній, які 18 серпня долучилися до перегляду та обговорення документальної стрічки з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Захід був організований у співпраці з громадською організацією «Докудейз» та благодійною організацією «FREE ZONE». Проводив його модератор кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Увазі засуджених з різних регіонів країни було запропоновано фільм «Ти, бля, рота закрий!» (режисерка Таїсія Кутузова).

Історія Сергія Чагарова – 16-річного хлопця, який переймається гострими проблемами рідного села Гатне, що на Київщині, та веде власну боротьбу зі знахабнілими чиновниками й всепоглинаючою корупцією, – не залишила байдужими нікого з глядачів.

Адже його діяльність – задокументований яскравий приклад того, як представник молодого покоління, народжений вже в незалежній Україні, домагається позитивних змін у своїй громаді та, найголовніше – відстоює права, які є в будь-якого громадянина нашої країни, й вимагає чесності, справедливості і законності. Незважаючи на погрози й напади з боку розлючених корупціонерів.

«Молодець!», «і один у полі воїн!», «герой нашого часу!», – такими епітетами нагородили Сергія учасники заходу. Через те, що в кіно зачіпається й екологічна тематика – місцеві можновладці виділяють землю в селі під забудову багатоповерхівками, не потурбувавшись про проведення систем каналізації, тому стоки зливаються просто до ставка, – одна з засуджених Качанівської виправної колонії адресувалася таким чиновникам зі словами: «Не плюй у колодязь, з якого нам і дітям нашим пити!».

Юрій Чумак, коментуючи стрічку, зазначив, що активісти, які відстоюють права й законні інтереси, на жаль, нерідко піддаються тиску. Щоправда, реформа децентралізації, яка зараз успішно втілюється в Україні та сприяє спроможності нових територіальних громад, призводить і до підвищення громадської активності. Втім, щоб краще опановувати життя в громадах, необхідні добрі знання й навички – саме тому Сергій Чагаров зараз пішов вчитися на юриста.

Хоч учасники правового кінозалу і вчинили в минулому певні помилкові кроки, які привели їх за ґрати, засуджені теж мають можливість навчатися, читати пізнавальну літературу, спілкуватися з правниками. Аби, коли вийдуть на волю, мати можливість стати активними громадянами. Як це зробили, зокрема, засновники благодійної організації «FREE ZONE», – наголосив Юрій Чумак.

Слід відмітити, що всі, хто брав слово в обговоренні, просили передати привіт Сергію Чагарову та режисерці фільму. Адже кіно вийшло напрочуд цікавим, показовим і повчальним.

P.S. До речі, зараз Таїсія Кутузова знімає повнометражну версію фільму «Ти, бля, рота закрий!». Щиро бажаємо їй творчих успіхів у цій справі!

Георгій Кобзар

Проєкт завершився – адвокація триває!

Проєкт завершився – адвокація триває!

В ході реалізації громадської ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини» в Чугуївській міській територіальній громаді на Харківщині, правозахисники з’ясували, що на сьогоднішній день існує певна правова проблема – відсутня форма направлення постраждалих осіб до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Яка б мала бути затверджена Міністерством соціальної політики України – на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі» від 22.08.2018 р. №658.

Утім, незважаючи на те, що вже минуло майже 3 роки з моменту прийняття Постанови, Мінсоцполітики і досі не квапиться із затвердженням відповідного документу. Що перешкоджає постраждалим від домашнього насильства особам в отриманні безоплатної вторинної правової допомоги.

Тому голова громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак 6 серпня звернувся до Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики Катерини Левченко з проханням:

– сприяти забезпеченню реалізації єдиної державної політики, спрямованої на досягнення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та протидію домашньому насильству – шляхом ініціювання питання щодо необхідності якнайшвидшого затвердження Міністерством соціальної політики України форми направлення постраждалих осіб до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

31. Гендерний уповноважений_звернення_форма_Чумак_page-0001 31. Гендерний уповноважений_звернення_форма_Чумак_page-0002 31. Гендерний уповноважений_звернення_форма_Чумак_page-0003 Дод._Відповідь Мінсоцполіти

Хочеться сподіватися, що відтепер чиновники Мінсоцполітики нарешті спроможуться закрити бюрократичну прогалину в даному питанні. Що сприятиме реалізації права на безоплатну вторинну правову допомогу для всіх осіб, постраждалих від домашнього насильства.

 

P.S. Нагадаємо, що громадська ініціатива «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини» впроваджувалася кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», який діє на базі Центру правових та політичних досліджень «ДУМА». Проєкт реалізовувався в межах «Кампанії з протидії булінгу та насиллю – на підтримку реформи освіти» за сприяння ГО «Докудейз».

Георгій Кобзар

Як ми у «Малині» дивились «Ромську мрію»

Як ми у «Малині» дивились «Ромську мрію»

Правовий кінозал на тему «Захист прав ромської національної меншини в Україні» відбувся 5 серпня у Молодіжному «Malina HUB» Малинівської селищної територіальної громади Харківської області.

До хабу завітав модератор кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Він повідав членам Малинівської молодіжної ради, працівникам відділу освіти, культури, спорту і молоді Малинівської селищної ради про особливості спілкування з ромами. Адже серед ромів є неписьменні, частина з них не мають документів, недовірливо ставляться до співробітників державних та муніципальних інституцій. При цьому ромам властиві повага до традицій, ставлення до дітей, як до «дарунків від Бога», уникнення сексуальної тематики, доволі суворий дрес-код для жінок тощо.

Через те, як зауважив Юрій Чумак, при зверненні ромів до будь-яких органів та установ, їх працівники мають бути хоча б мінімально обізнані в цих нюансах. Правник порадив при контакті з ромами підкреслювати в розмовах значущість дітей, материнства, сімейних цінностей, вірності та поваги до людської особистості.

Також він представив для перегляду документальну стрічку «Ромська мрія» (режисер Роман Бондарчук, Україна) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

«Ромська мрія» – це 4 кіноновели про мешканців ромських таборів Закарпаття. Дениса, Мирослава, Діану та Ренату вважають успішними в цьому середовищі, тож вони прагнуть бути взірцями. Цикл «Ромська мрія» – це документальне дослідження українськими документалістами проблем ромів.

Під час обговорення учасники зійшлися у думці, що певна негативна упередженість, що існує в значної частини українського суспільства щодо ромів, призводять до стигматизації та дискримінації представників ромської національної меншини.

Хоча, приміром, рівень криміногенності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу.

При цьому чимало ромів мають проблеми із паспортизацією, медичним та соціальним забезпеченням тощо.

Тому держава та органи місцевого самоврядування мають сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту їхніх прав, зокрема, шляхом надання безоплатної правової допомоги.

Як зазначив начальник відділу освіти, культури, спорту і молоді Малинівської селищної ради Сергій Бєлов, тема, піднята під час правопросвітницького заходу, є напрочуд актуальною. І після завершення літньої пори відпусток, інші працівники ради теж із зацікавленістю долучаться до її опрацьовування. А Молодіжний «Malina HUB» у майбутньому завжди радий буде відчинити свої двері для правозахисного документального кіно від Docudays UA!

Георгій Кобзар

Правозахисне кіно – для засуджених із 10 виправних колоній України

Правозахисне кіно – для засуджених із 10 виправних колоній України

Правовий кінозал на тему «Права ув’язнених та засуджених осіб», організований для осіб, що відбувають покарання у 10 виправних закладах різних регіонів України, відбувся в онлайні 26 липня 2021 року.

Захід був організований у співпраці з благодійною організація «FREE ZONE». Проводив його модератор кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

На початку правозахисник разом із учасниками розібрали, чим відрізняється документальне кіно від художніх фільмів: документальні стрічки правдиві, в них немає акторів, а показане життя реальних людей. А також засудженим нагадали, що права людини є природними, невід’ємними та є у всіх людей з моменту їх народження.

Для перегляду було запропоновано документальну стрічку «Українські шерифи», в якій одним із героїв є Микола, що раніше вже відбував покарання за кримінальне правопорушення, а нині намагається будувати нове життя. «Шерифи» разом із місцевою владою допомагають йому з житлом та роботою. Втім, Микола, на жаль, знов, переступає Закон…

Під час обговорення учасники заходу казали про те, що напрочуд важливим питанням при виході на волю є соціальна адаптація засуджених. І тут органи влади та місцевого самоврядування (зокрема, соціальні служби) та недержавні організації якраз і мають приходити на допомогу.

Також важливим чинником, як наголосив Юрій Чумак, є можливість для осіб, що перебувають за ґратами та вже звільнилися, отримати кваліфіковану доступну юридичну допомогу. І це можна зробити, звернувшись до державної системи безоплатної правової допомоги.

Наприкінці  правозахисник наголосив, що навіть у засуджених обмежено (і лише на певний термін, визначений судом) лише одне право – на свободу пересування. Всі інші права – на охорону здоров’я, на освіту, не бути підданими катуванням тощо – є і в засуджених, і в ув’язнених осіб. І у випадку порушення прав засуджених, слід адресуватися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Захід пройшов успішно, тому разом із FREE ZONE планується провести подібний правовий кінозал і в майбутньому.

Довідково:

ГО «Докудейз» через Мережу DOCU/КЛУБів за реформи сприяє місцевому розвитку та демократичним реформам у сфері прав людини за допомогою документального кіно. У 2020 році підписано меморандум про співпрацю між громадською організацією «Докудейз» та Координаційним центром з надання правової допомоги.

БО «FREE ZONE» заснована представниками спільноти засуджених та звільнених. Основний принцип діяльності – нульова толерантність до будь-яких порушень прав людини і проявів стигми та дискримінації щодо засуджених та людей, які звільнилися з в’язниць. Організація працює у виправних закладах та установах, співпрацює з Міністерством юстиції України, Департаментом з питань виконання покарань. 

Георгій Кобзар