Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
«Для мене це диво». Як харків’янин розвиває Docudays UA на Черкащині

«Для мене це диво». Як харків’янин розвиває Docudays UA на Черкащині

Юрій Чумак – харківський правозахисник. Через повномасштабне вторгнення він ось уже майже рік живе на Черкащині. На рідній Харківщині громадський діяч представляє Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Приїхавши в Черкаси, Юрій дізнався, що наша область – єдина, яка не має регіонального координатора цього фестивалю. Тож нині він «курує» дистанційно його діяльність на Харківщині, а також розвиває на Черкащині.

Ми зустрічаємось із Юрієм через кілька днів після церемонії нагородження головною кінопремією світу  «Оскар». Тоді перемогу в номінації «Документальне кіно» здобув фільм про російського опозиціонера Навального, що дуже розчарувало багатьох українців. Адже серед претендентів була і стрічка «Будинок зі скалок», герої якої – діти з Лисичанського центру соціально-психологічної реабілітації. До слова, у 2022 році фільм був у репертуарі Мандрівного Docudays UA.

У новій статті «18000» – розповідь Юрія Чумака про важливість документального кіно, переїзд на Черкащину і перспективи розвитку тут Docudays UA.

Історія появи Docudays UA

Уперше фестиваль відбувся у 2003 році у Києві під назвою «Дні документального кіно в Україні». Здебільшого там були представлені українські документальні фільми. Згодом, коли участь у фестивалі почали брати режисери і режисерки з усіх куточків світу, його назву вирішили перекласти на мову, яка буде зрозуміла в усьому світі. Так «Дні документального кіно в Україні» трансформувалося у Docudays UA.

Як правило, фестиваль проходить у березні в Києві. Серед подій – не лише показ фільмів, а й зустрічі з режисерами, акторами, правозахисниками, а також перфоменси та виставки.

«Вперше я потрапив на фестиваль у 2005 році, після помаранчевої революції. Ніколи не знав, що документальне кіно може так захоплювати, може бути настільки сильним! Документальне кіно – це фільми, де немає акторів. Це історії людей, які проживають своє реальне життя. Це те, що відбувається у конкретний момент. Для мене досі здається фантастикою, як вдається режисеру, оператору влитися у життя інших людей і показати його зсередини. Для мене це міракл, диво», – розповідає про своє знайомство із документальним кіно Юрій Чумак.

У 2020 році фестиваль уперше в історії відбувався онлайн через COVID-19. Пандемія почалась якраз у березні. За словами Юрія, фестиваль став першою потужною подією в Україні, яка пройшла в онлайні за часів карантину. У такому ж форматі фестиваль відбувся й у 2021-му. 

У 2022 році запланований початок фестивалю збігся із початком повномасштабної війни. Через це організатори ухвалили рішення перенести його на осінь. Він, хоч і не в такому широкому форматі, як завжди, відбувся у листопаді в Києві.

«Так сталося, що багато людей із оргкомітету фестивалю родом із Херсона. І от уявіть: 11 листопада відкривається фестиваль, виходить ведучий і каже: сьогодні Херсон визволили! Люди плакали, сміялися, аплодували. Це було неймовірно емоційно», – пригадує Юрій Чумак.

Цього року фестиваль Docudays UA запланований на червень.

З Києва – в регіони: як працює мандрівний фестиваль

Під час фестивалю в Києві журі визначає переможців та лауреатів у низці номінацій. Ближче до Міжнародного дня прав людини (10 грудня) фестиваль вирушає як мандрівний, аби з фільмами мала змогу ознайомитися більша кількість людей.

«На основному фестивалі я гість. Натомість у контексті мандрівного – я координую дві області: Харківську і віднедавна Черкаську», – пояснює активіст. 

За його словами, на мандрівний фестиваль обирають ті фільми, які найбільше «зайшли» публіці і команді фестивалю. Якщо на Docudays UA в Києві показують 30-40 фільмів, на мандрівному – близько 20. Як правило, це фільми-новинки. Їх демонструють у школах, бібліотеках, музеях, виставкових залах, коледжах, вишах, пенітенціарних закладах (виправних колоніях), військових частинах, поліцейських відділках. 

«Словом, ми йдемо скрізь, де нас готові бачити», – додає Юрій.

Мандрівний фестиваль має кілька головних принципів. Він не комерційний і не політичний. Водночас коли Docudays UA домовляється з кінотеатрами, вхід на такі сеанси – платний за квитками. У такому разі виручені гроші беруть не організатори фестивалю, а кінотеатр, адже він витрачає кошти на опалення, електроенергію, персонал тощо. Третє правило фестивалю: покази передбачають обов’язкове обговорення, дискусію.

«Немає такого, що люди просто подивилися фільм, далі чорний екран – і всі розійшлися», – говорить представник кінофестивалю.

Протягом двох років на рідній Харківщині Юрій проводив фестивалі в хабах, молодіжних центрах і просторах.

«У мене одна з цілей була – йти з Харкова, де культурне життя вирує. Натомість намагатися робити покази в містечках, в селищах області, де ще «не ступала нога» кіно про права людини і взагалі будь-які кіно і культурні заходи «ступають» дуже рідко», – пояснює Юрій Чумак.

Правозахисник говорить, що деякі покази він запам’ятав на все життя. Наприклад, одного разу на Харківщині він показував фільм у місцевій сільській школі. Неочікувано, на нього прийшли чи не всі школярі: від 1 до 11 класу.

«Від захоплення вони сиділи з відкритими ротиками. Вони дивилися кіно, а я на них. І я захоплювався від того, що бачу. Коли ми вже їхали, вони поприлипали до вікон і махали нам ручками. Я бачив, що для них це була справді велика подія», – з усмішкою пригадує харків’янин.

Ще один його спогад пов’язаний із фільмом режисерки Аліси Коваленко «Домашні ігри». Це історія про дівчину, яка грає в жіночий футбол. Після смерті матері на її утриманні лишаються менші братик і сестричка, яким вона має замінити матір, поєднуючи це з футболом.

«Ми цей фільм привезли в невеличке містечко Харківської області. Зазвичай у селах людей складно розговорити. Тут же всі так бурхливо обговорювали побачене. Виявилося, у них теж є своя шкільна футбольна команда, яка призові місця на рівні області займає, і для них ця тема надзвичайна близька», – згадує Юрій Чумак. 

Оточений Чугуїв і переїзд у Черкаси

Окрім хобі під назвою «Docudays UA» Юрій має основну роботу – у міжнародній організації. Чоловік говорить, що там його попереджали про підготовку росії до нападу. Проте вірити в це не хотілося. Попри певний скепсис, він виконав кілька рекомендацій на випадок небезпеки: купив павербанк, а також додаткову картку іншого оператора. Склав тривожну валізку. Хоч, як з’ясувалося пізніше, зібрав туди не все необхідне, навіть не всі документи.

Ще до вторгнення Юрій усвідомлював, що в разі наступу росії його рідному місту Чугуїв «буде непереливки». Причиною тому є аеродром, розміщений біля багатоповерхівок, а також дислокація в місті однієї з бригад українських військових. 

«Чугуїв били ракетами, бомбили з літаків. Коли відбувається вибух, будинок трясеться. Думаєш, що це десь поряд, а виявляється – за кілька кілометрів влучили», – каже Юрій.

За його словами, ворог пройшов  через Чугуїв «транзитом». Натомість, ставши в селищі Мала Рогань, почав обстрілювати Харків. Рідне місто Юрія не захопили, проте воно опинилося у повному оточенні. У магазинах майже зникли продукти, в аптеках – ліки. Разом із дружиною Юрій пробув у Чугуєві до 7 березня. 

«Виїжджаючи, не знали з жінкою, куди напоремося: на російський блокпост чи все ж таки нам вдасться якось через поля їх об’їхати, і проїхати до Харкова. І от відкриваються дверцята буса, яким ми їхали, і нам усміхається сонце та українські військові. Це було щастя», – пригадує свої тодішні емоції чоловік.

Далі була складна поїздка в евакуаційному потязі на Західну Україну. У переповнених вагонах людям доводилося їхати буквально «на голові» одне в одного.

«На все життя запам’ятав, як мене попросила жінка, щоб я їхнього сина провів у туалет. Йому було років 10-12. Це прохання усвідомив уже пізніше. Люди стояли так, що ми по спинках сидінь, комусь на плече наступили, щоб пролізти до того туалету», – зазначає Юрій.

Дружина, донька та внучки чоловіка евакуювалися за кордон. Сам же харків’янин певний час залишався на Західній Україні. Через проблеми з житлом місяць він жив у лікарні в палаті для вояків УПА. Чоловік став для лікарні прессекретарем, писав статті та інтерв’ю, натомість отримавши тимчасовий притулок. Згодом до нього зателефонував товариш, повідомивши, що в Черкасах можна орендувати половину будинку. Так Юрій Чумак опинився у Черкасах. Місто одразу прийшло йому до душі. 

«Мій батько – військовий, тож життя його добряче покидало. І мене, відповідно, теж. Я жив три роки в Чернігові, потім батька перевели в Чугуїв. А зараз я приїхав у Черкаси. Всі міста – на букву «ч» починаються. Тож мені тепер або в Чернівці, або в Чикаго. Але я не збираюся», –  з усмішкою каже Юрій. 

Нині час від часу він навідується додому. Проте говорить, що працювати там не може – психологічно складно. Там, чуючи звуки сирени, розумієш, що «прилетіти» може в будь-який момент. Мозок від цих думок «паралізує».

Два нові кіноклуби на Черкащині

Переїхавши в Черкаси, Юрій Чумак дізнався, що ця область – єдина на всю Україну, де не було регіонального координатора Мандрівного фестивалю Docudays UA.

«Мені подобаються Черкаси, але тут стиль життя схожий на Іспанію, часто можна побачити таку собі «сієсту»: люди не спішать. Я собі поставив за мету: якщо я в Черкаській області, і тут не було мандрівного фестивалю, то він буде», – ділиться першими враженнями про місто Юрій.

Минулого року йому вдалося показати фільми в кількох містах, зокрема, у Золотоноші, Каневі, Чигирині, Смілі та в самих Черкасах. У цьому, зокрема, допомогла місцева громадська діячка із ГО «Горизонт змін» Тетяна Кавальчук. 

Кінопоказ у Чигирині відбувся попри вимкнення світла та опалення. Фільм «Літургія протитанкових перешкод» дивилися на ноутбуці та зігрівалися чаєм з термоса

Після кінопоказу у Каневі там народився docu клуб. Кіноклуби – ще один формат діяльності Docudays UA.

«Під час мандрівного фестивалю ми організовуємо кінопокази нетривалий час. А потім нам дзвонять люди з проханням показати якийсь фільм, наприклад, до Дня прав дитини. А ми ж відповідальні за тих, кого приручили до документальних фільмів (сміється). Так у нас народилася ініціатива – мережа docu клубів. Кіноклуби працюють весь час, 365 днів на рік можуть показувати документальні стрічки», – пояснює суть цієї ініціативи Юрій Чумак.

За його словами, зараз у каталозі кіноклубів Docudays UA близько 160 стрічок. Час від часу вони змінюються. Наприклад, коли права на якийсь фільм закінчуються або навпаки до колекції додаються нові.   

Зазвичай кіноклуби створюють при певних організаціях. Для цього треба лише заповнити анкету і підписати договір, яким організації надають право показувати фільми. Детально про це можна почитати на сайті DocuClub. 

Юрій надихнув створити на Черкащині два нові кіноклуби. У Каневі проєкт реалізує організація «Разом» на чолі з модераторкою Діаною Майлат. Оскільки в місті є ще місцевий коледж культури і мистецтв, на покази приходять студенти цього навчального закладу, для них це певна «родзинка». Ще один кіноклуб створили у Вознесенській сільській громаді на Золотоніщині. Там його координаторка – заступниця сільського голови Любов Новак.

«На моїй пам’яті вперше таке, щоб заступниця голови вирішила створити кіноклуб! Чиновники, як правило, на рівні керівника і заступників можуть прийти на показ, щоб про них у медіа написали, але щоб вони самі тягли цей правозахисний «віз» – я вперше бачу таке», – каже Юрій.

За його словами, в Черкасах є ціла мережа кіноклубів, але не всі вони активні. Люди інколи відкривають кіноклуб, але не наважуються проводити там покази. Тож ціль Юрія Чумака на цей рік – побувати в усіх кіноклубах Черкащини, щоб «розворушити їх» і допомогти почати кінопокази. 

Більше ніж фільми: кіно як елемент адвокації 

За словами представника Docudays UA, документальні фільми – це не лише інструмент просування цінностей прав людини, а й певний елемент адвокації. Показ стрічок допомагає зробити зміни у громаді, яких складно досягти в інший спосіб. 

Як приклад, Юрій Чумак пригадує минулорічну адвокаційну кампанію. Для її реалізації він узяв один зі своїх улюблених фільмів «Лізо, ходи додому», що розповідає про дівчинку, у сім’ї якої відбувається психологічне насильство. Завдяки Юрію фільм переглянули різні категорії: батьки, діти, представники пробації, поліцейські, соціальні працівники міськвиконкому, служби у справах дітей.

«Для нас важливо було зробити так, щоб видимими стали діти, які є свідками домашнього насильства. Адже вони теж є постраждалими. Це де-юре, а де-факто залишаються поза увагою. Приміром, відбулося насильство, чоловік побив дружину, приїхала поліція, опитала дружину, опитали цього чоловіка – аб’юзера, у кращому випадку склали адмінпротокол про правопорушення, у гіршому – обмежились попередженням, і поїхали. А те, що в сусідній кімнаті ридає дитина, бо в неї світ зруйнувався, адже люди, яких вона найбільше любить, на її очах билися, залишається поза увагою», – констатує Юрій.

Завдяки показу фільму йому вдалося зібрати інформацію з різних джерел. Опісля він залучив експертку, професорку з психології харківського вишу Наталію Мілорадову. Разом вони розробили брошуру і рекомендації, які ухвалила місцева влада. 

Під час цієї кампанії він дізнався про ще одну проблему. В Україні існує безоплатна вторинна правова допомога, яка є державною. Її надають певним пільговим категоріям громадян. Зокрема, на неї мають право постраждалі від домашнього насильства. Підставою для надання такої допомоги є або документи з поліції, або направлення від соціальних служб.

Як з’ясував Юрій, документів від поліції у постраждалих від насильства зазвичай немає. Наприклад, копію протоколу про адміністративне порушення дають кривдникам, а не постраждалим. А форми направлення від соціальних служб просто не існувало, тому що її мало розробити Мінсоцполітики, але чиновники так і не дійшли до того. Спочатку правозахисник звернувся до міністерства з проханням нарешті зробити це, але отримав відписку. Проте Юрій не зупинився і звернувся вже до Катерини Левченко, урядової уповноваженої з гендерних питань. Зрештою вона написала листа до Мінсоцполітики і вони ухвалили цю форму.

«Завдяки тому, що ми не зупинилися, продовжили бити в ці зачинені двері, зараз постраждалі від домашнього насильства люди по всій Україні отримати механізм отримання безоплатної вторинної правової допомоги, – каже Юрій Чумак. – І ми радимо всім проводити адвокаційні кампанії! Одна справа прийти і сказати: ось у нас є така проблема, давайте цим займатись. Воно може не «торкнути» людей. А коли принесли фільм, з живими історіями, воно чіпляє, люди починають рухатися. В нас є чимало адвокаційних кампаній, завдяки яким на місцевому рівні вдалося зрушити якісь проблеми. І це важливо»

Єлєна Щепак

18000

Пам’ятка для кіноклубів щодо вдалих комунікацій зі ЗМІ

Пам’ятка для кіноклубів щодо вдалих комунікацій зі ЗМІ

Як написати пресреліз так, щоб його прочитали у медіа і зацікавилися подією, яку організовує кіноклуб? Це питання модератор/-ки нових кіноклубів обговорювали під час навчання у рамках програми «DOCU ДІЄ 2.0» (з ментором Юрієм Чумаком).

Надія Кучер, головна редакторка онлайн-медіа «Фундамент» (Полтава), керівниця кіноклубу Docudays UA та учасниця менторської програми DOCU ДІЄ 2.0,  підготувала і провела для колег навчальний семінар, під час якого поділилася практичними рекомендаціями з комунікацій зі ЗМІ.

За його підсумками підготовлено Пам’ятку, яку можна завантажити тут:

Docu/Club

Як штучний інтелект може стати в нагоді при організації заходів у кіноклубах Docudays UA?

Як штучний інтелект може стати в нагоді при організації заходів у кіноклубах Docudays UA?

Ілюстрація: Рада Європи

Онлайн-захід з цієї тематики відбувся 1 березня для менті з групи «Чумацький шлях до Docudays UA» в межах менторської Програми DOCU ДІЄ 2.0.

На нього ментор Юрій Чумак запросив експерта Олександра Решетовського, що добре знається на питаннях авторського права та досліджує можливості різних програм зі штучним інтелектом.

Олександр ознайомив учасниць заходу із потенціалом найвідомішого на сьогодні Chat GPT.

А Юрій Чумак надав поради щодо того, як цього, хоч і штучного, але інтелектуального помічника, використовувати при підготовці до кінопоказів Docudays UA.

До речі, по завершенні онлайн-зустрічі, ми спитали у Chat GPT, яку суспільну користь несуть заходи, організовані кіноклубами Docudays UA в Україні. І ось що він відповів – майже миттєво:

«Заходи, організовані кіноклубами Docudays UA в Україні, несуть значну суспільну користь. Вони допомагають підвищувати культурну свідомість громадян, просвітлювати їх та зміцнювати духовність нації.

Зокрема, Docudays UA організовує покази документальних фільмів, які знайомлять глядачів з різноманітними соціальними проблемами, що існують в Україні та в світі. Ці фільми розкривають складні теми, такі як права людини, екологія, гендерна рівність, міграція, конфлікти та багато інших.

Крім того, Docudays UA організовує дискусії та зустрічі з авторами документальних фільмів, активістами, правозахисниками, артистами та іншими відомими особистостями. Це сприяє розширенню кругозору глядачів, обміну думками та ідеями, а також спонукає до активної громадської участі.

Такі заходи сприяють розвитку критичного мислення та виховують у людях свідоме ставлення до соціальних проблем та реалій сучасного світу. Тому діяльність Docudays UA є важливим компонентом культурної та соціальної розвиненості України».

Зауважимо, що програми зі штучним інтелектом, як і все, що створене людиною, не є досконалими, вони теж можуть помилятися. Втім, взаємодія зі штучним інтелектом відкриває нові горизонти можливостей. І не використовувати їх сьогодні – це все одно, що не користуватися Інтернетом вчора та комп’ютером – позавчора. Науково-технічний прогрес є стрімким. Будемо намагатися його наздогнати!

Георгій Кобзар

Як розвіяти стереотипи про правозахист

Як розвіяти стереотипи про правозахист

Продемонстрував 25 лютого в Києві, на зустрічі з активною молоддю з Фундації регіональних ініціатив (ФРІ) правозахисник, очільник Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

ФРІ проводила опитування про правозахисний напрямок всередині організації і стикнулась із тим, що велика кількість молодих людей має досить стереотипне уявлення про правозахист.

Основні стереотипи (які виявили та які довелося розвінчувати):

— правизахист – це тільки про акції;

— це складно;

— треба мати юридичну освіту;

— це для дорослих, в свої 16-22 нічого зробити не можна;

— це нудно і нецікаво.

В якості інструменту для обговорення Юрій Чумак обрав класну документальну стрічку з репертуару кіноклубів Docudays UA «Ти, бл*, рота закрий!» режисерки Таїсії Кутузової. Герой фільму – юний Сергій Чагаров – бореться з корупцією у рідному селі Гатне під Києвом. Його головна «зброя» – документ і текст у соціальних мережах.

Обговорення після перегляду було напрочуд щирим та продуктивним. Живий приклад юнака з кіноекрану дозволив не тільки розвіяти стереотипи про правозахист, але й надихнув молодих людей на більш активне долучення до громадської та правозахисної діяльності.

Георгій Кобзар

Наставництво і партнерство: як працюють ментори програми «DOCU ДІЄ 2.0»

Наставництво і партнерство: як працюють ментори програми «DOCU ДІЄ 2.0»

У грудні оголосили переможців конкурсу «DOCU ДІЄ 2.0». Вже наприкінці місяця вони розпочали навчання у менторській програмі.

Хто передаватиме менті перші знання про діяльність Мережі DOCU/CLUB і ділитиметься з ними своїм досвідом?

Юрій Чумак свою співпрацю з Docudays UA розпочав у 2012 році як регіональний координатор Мандрівного фестивалю на Харківщині. У 2017-му він започаткував власний пересувний кіноклуб «ДУМАй!». Коли минулого року керівництво Мережі DOCU/CLUB запропонувало Юрію стати ментором для нових модераторів, він сприйняв це як виклик. Але готовність ділитися своїми знаннями, досвідом та лайфхаками для роботи стала взаємно корисною як для Юрія, так і для його менті.

«У взаємодії «ментор – менті» вбачаю партнерську співпрацю, – ділиться своїм баченням роботи Юрій Чумак. – Ментор передає свій досвід, але паралельно відбуваються і горизонтальні зв’язки, коли менті взаємозбагачують одне одного своїми практиками та здобутками, та й ментор набуває нових навичок. Для мене вагомим є не тільки розповісти про підготовку показів, модерацію обговорень і дискусій, проведення адвокаційних кампаній, але й донести важливість цінностей прав людини, для поширення яких, як на мене, й мають діяти кіноклуби Docudays UA».

DocuClub

Вдалося неймовірне!

Вдалося неймовірне!

Команді Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» вдалося здійснити неймовірне: в умовах війни та постійних відключень електроенергії Мандрівний фестиваль Docudays UA одночасно був проведений у 2-х областях – Харківській і Черкаській (в останній – вперше!).

Протягом 30 листопада – 12 грудня кінопокази, обговорення, дискусії, правозахисні події відбулися у 12 населених пунктах:

— Черкаська обл.: м. Черкаси, м. Канів, м. Золотоноша, м. Сміла, м. Чигирин.

— Харківська обл.: м. Харків, м. Лозова, м. Первомайський, м. Чугуїв, смт Високий, смт Панютине, смт Слобожанське.

Зустрічі з глядач(к)ами проходили здебільшого в офлайні. Також заходи проводились і онлайн, і в змішаному форматі – коли до перегляду, що відбувався у певній локації, долучалися модератор(к) та експерт(к)и через онлайн-платформи.

Мандрівний Docudays UA у Черкаській та Харківській областях цього року був би неможливим, аби не підтримка з боку партнерів, якими виступили:

— Коаліційна рада ВПО Черкащини, Центр розвитку бізнесу – сприяли в організації фотовиставки «Нескорений Херсон», безоплатно надали приміщення для виставки;

— регіональна координаторка взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України в Черкаській області Людмила Проценко, Черкаський обласний ресурсний молодіжний центр, бібліотека-філія №7 м. Черкаси, Черкаське відділення Всеукраїнської благодійної організації «Турбота про літніх в Україні», Хаб Halabuda – сприяли в організації кінопоказів у м. Черкаси;

— регіональна координаторка ГО «Крим SOS» у Черкаській області Тетяна Кавальчук, громадські організації «Горизонт змін», «Об’єднані спільною метою», Громадська організація суспільних ініціатив «Разом», Будинок дитячої та юнацької творчості м. Сміла, Канівський міський будинок культури, простор «ХАТА-ХАБ» м. Чигирин, молодіжний «АртПростір» м. Золотоноша, низка кіноклубів Docudays UA Черкащини – сприяли в організації кінопоказів у містах Черкаської області;

— Харківський прес-клуб – сприяли в організації та проведенні спільної прес-конференції, присвяченої початку Мандрівного Docudays UA у Черкаській, Харківській, Дніпропетровській та Одеській областях;

— Kharkiv Media Hub – сприяли в організації та проведенні кінопоказу в Харкові, приуроченого до Міжнародного дня прав людини;

— молодіжні центри/простори у смт Високий та Слобожанське, бібліотека при комунальному закладі «Панютинський ліцей», Первомайський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги та Чугуївський місцевий центр з надання БВПД – сприяли в організації та проведенні кінопоказів у Харківській області;

— Наталя Мілорадова, доцентка Харківського національного університету внутрішніх справ – сприяла в організації кінопоказу для курсантів/ок ХНУВС;

— Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань – сприяли в організації та проведенні кінопоказів у 19 виправних колоній у Харківській, Полтавській та Сумській областях.

Також були встановлені партнерські зв’язки з низкою кіноклубів Docudays UA Черкаської та Харківської областей. Крім того, і на Черкащині, і на Харківщині кілька інституцій вирішили започаткувати власні кіноклуби Docudays UA.

У результаті відбулася популяризація Фестивалю на Черкащині, в першу чергу – серед учнівської та молодіжної аудиторії. Завдяки кінопоказам та розповсюдженню інформації про Фестиваль були поширені ідеї прав людини та розуміння необхідності запобігання їх порушенню.

Вдалося здійснити неймовірне: в умовах війни та постійних відключень електроенергії Мандрівний фестиваль одночасно був проведений у 2-х областях – Харківській і Черкаській (в останній – вперше!). А якщо врахувати, що кінопокази були організовані також у виправних колоніях не тільки Харківської, а й Полтавської та Сумської областей, виходить, що, завдяки зусиллям ЦППД «ДУМА», заходи Мандрівного Docudays UA цього року відбулися у 4-х областях!

Загальна кількість залученої аудиторії склала 4450 глядачів/ок.

Юрій Чумак