Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Конкурс «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини» було оголошено для того, аби створити можливість для модераторів та модераторок кіноклубів представити власноруч розроблені сценарії подій, що включають методику перегляду фільмів та їх модерованого обговорення, з використанням нових інструментів привернення уваги та занурення відвідувачів/-ок у тему дискусії задля поширення кращих практик впливу, стимулювання активного обміну досвідом між кіноклубами та розширення колекції сценаріїв просвітницьких заходів, доступних на нашому сайті.

Учасники та учасниці конкурсу мали обрати один фільм з переліку та розробити до нього дискусію для однієї з цільових аудиторій: учні; студенти; дорослі; персонал пенітенціарної системи України та пробації; засуджені, які перебувають в установах виконання покарань, та клієнти пробації.

Усього надійшло 48 сценаріїв, у фінал потрапили 12 робіт. Упродовж двох тижнів відбулось 12 онлайн-заходів з чудовими документальними фільмами та потужними дискусіями про права людини.

Перед конкурсною комісією постало надскладне завдання обрати з якісних заходів найкращих. Експертне журі, сформоване з представників міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), переглянуло всі конкурсні події та обрало чотирьох лідерів/ок.

Цього разу перемогу здобувають:

— У номінації «Аудиторія пенітенціарної системи» – Удовицька Олена, «Сім’я – це те первисередовище, де дитина повинна вчитися робити добро».

— У номінації «Учнівська аудиторія» – Глазкова Альона, «Споглядати vs допомагати?».

— У номінації «Студентська аудиторія» – Чумак Юрій, «Підліткам – про права та правоохоронців».

— У номінації «Широке коло глядачів і глядачок» – Філіпенко Зоя, «Активні громадяни в дії»…

Найближчим часом усі 12 сценаріїв опублікуємо на нашому сайті у розділі методичних матеріалів.

Docu Club

Див. також: Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Наскільки є відмінною сучасна поліція від колишньої міліції та як неповнолітнім правильно спілкуватися з правоохоронцями, аби не наразитися на потенційне порушення своїх прав. Про це говорили під час онлайн-кіноклубу документального кіно про права людини Docudays UA, що відбувся 2 липня 2020 року.

Модератором виступив правозахисник Юрій Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», екс-помічник міністра МВС з питань дотримання прав людини.

А учасниками були юнаки та дівчата з міст Харкова, Лозової, Чугуєва та смт Кочеток Чугуївського району.

На початку заходу Юрій Чумак нагадав, що в 2012-му році Україна (разом із Польщею) приймала Чемпіонат Європи з футболу. До цієї події активно готувалися й правоохоронці. Зокрема, міліціонерів експрес-методом навчали основам англійської мови, аби вони могли спілкуватися з іноземними вболівальниками. Саме про це оповідає короткометражний документальний фільм «Відкритий урок» режисерки Наталії Машталер, з репертуару кіноклубів Docudays UA. Який із доброю посмішкою показує не тільки процес навчання, але й практичну реалізацію отриманих міліціонерами навичок.

Після перегляду відбулося жваве обговорення, під час якого учасникам було запропоновано відповісти на низку запитань:
— Як ви вважаєте, чому стрічка має назву «Відкритий урок»?
— На вашу думку, чи впоралися міліціонери зі своїм завданням під час «Євро-2012»?
— А які завдання ще є в правоохоронців? Для чого нам потрібна поліція?
— Як ви взагалі розумієте термін «правоохоронні органи»? Чим, на вашу думку, він відрізняється від широковживаного «силові структури»? Чи потребують громадяни, щоб із ними працювали «силовики», або ж нам потрібен захист правопорядку з боку правоохоронців?
— Хто ж «дає» людям права та хто ці права порушує?
— А хто такі «правозахисники»?
— Чи доводилося особисто вам зустрічатися з поліцейськими? За яких обставин?

З огляду на те, що підлітки найчастіше вказували на те, що зустрічі з правоохоронцями, зазвичай, відбуваються в громадських місцях, в якості «бонусу» їм було запропоновано подивитися 2-у серію анімаційної стрічки «Ти і поліція» (від Асоціації УМДПЛ та студії «Real Stories Production»), присвячену правилам спілкування з поліцейськими на вулиці.

Мультфільм теж прийшовся до душі юним глядачам. І не тільки цікавим відеорядом, але й слушними правовими порадами, які в ньому надаються.

Їх узагальнив Юрій Чумак, який зауважив, що в поліції служать не довершені робокопи, а люди, з притаманними їм позитивними та, іноді, негативними рисами. І при зустрічі із несумлінними поліцейськими необхідно чітко проявити свою правову грамотність, аби не потрапити у неприємні ситуації.

Правозахисник порадив підліткам запам’ятати 3 основних правила при контактуванні з правоохоронцями: НЕ провокуй! НЕ бійся! НЕ тікай!

На завершення комунікаторка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір наголосила, що кожна людина від народження має гідність. Та розповіла про можливості захисту порушених прав і законних інтересів, які надають центри й бюро державної системи безоплатної правової допомоги.

Важливо, що під час цього правового кіноклубу виникла ідея продовжити подібні заходи і в офлайні. Адже старшокласниця Вікторія Л. з Харкова запросила Юрія Чумака разом із документальними фільмами про права людини до своєї школи. Отже, Docudays UA – to be continued!

Зум

P.S. Дякуємо за сприяння в організації заходу вчительці історії та правознавства Клугино-Башкирівської школи Юлії Жигловій, заступниці директора Кочетоцької школи-інтернату Олені Чоломбитько, представницям БФ «Карітас Харків» Марині Красновій та Марині Федорченко, заступнику керівника Харківського осередку Української академії лідерства Івану Чубукіну, речнику Молодіжної ради м. Чугуєва Максиму Ачкасову та соціологу Тетяні Скляр!

P.P.S. Щиро дякуємо всім учасникам, які, навіть у літню спеку, під час канікул, знайшли час і можливість долучитися до онлайн-правоосвітнього заходу!

Георгій Кобзар

Толерантність є нормою сучасного світу

Толерантність є нормою сучасного світу

Діти Чугуєва та Лозової Харківської області побували на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Для них 30 квітня було проведено в режимі онлайн «Правовий кіноклуб». В рамках якого хлопчики та дівчата переглянули документальну стрічку з репертуару Docudays UA «Карла і Нордал».

Через карантинні обмеження Фестиваль цього року проходить в онлайні. Втім, з іншого боку, це дає змогу бажаючим з різних міст і містечок України дивитися краще світове документальне кіно на своїх комп’ютерах та гаджетах.

Фільм норвезької режисерки Елізабет Аспелін розповідає про родину, в якій виховуються двоє дітей – молодша Карла та старший Нордал. Зазираючи до світу Карли, глядачі спостерігають, як вона справляється з тим, що має старшого брата з затримкою в розвитку. Життя головних героїв сповнене як складними ситуаціями, так і сердечною любов’ю.

По закінченні одночасного перегляду юні жителі Чугуєва та Лозової зустрілися разом за допомогою Skype та обговорили стрічку.

І всі вони висловлювали захоплення від побаченого:

Михайло: «Мені сподобалося, що дівчинка не втрачає духу, підтримує братика. І ми маємо бути щиросердними, брати приклад з цієї сімї».

Валерія: «Я вчуся в 10-му класі, і в нашій школі теж є діти з особливими освітніми проблемами. Мені доводилося помічати, що дехто до них ставиться не дуже доброзичливо, не хоче з ними спілкуватися. Проте ми маємо бути добрішими до людей, що оточують нас».

Ярослав: «Досвід участі у такому заході є для мене новим і цікавим. До цього ніколи не доводилося обговорювати фільми з іншими, знаходячись в різних містах. Стрічка мене пройняла. І ще раз нагадала про те, що не можна погано ставитися до інших тільки тому, що вони чимось від нас відрізняються».

У перегляді та обговоренні брали участь і дорослі.

Тетяна Старченко, що є прийомною мамою 7 дітей (разом з якими і дивилася кіно) в дитячому будинку сімейного типу: «Документальне кіно і сприймається краще, ніж художнє. Мої дітлахи питали мене, що з хлопчиком – героєм стрічки, дивилися уважно, не відводячи очей від екрану. Напрочуд зворушлива картина, щирі й милі братик і сестричка, які вміють дружити… Я навіть замислилася, а чи не почати й нам знімати документалку про життя нашої сімї».

Анастасія Кушнір, інтеграторка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги:  «Фільм, через показ взаємостосунків  Карли та Нордала, вчить толерантності. Яка має бути нормою сучасного світу для всіх. Толерантність – це мистецтво жити серед різних людей та ідей, висловлювати свою точку зору, але при цьому не порушувати права й свободи інших осіб, у тому числі дітей».

Зауважимо, що захід було організовано кіноклубом медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!» (модератор Юрій Чумак), за підтримки Чугуївського та Первомайського місцевих центрів з надання БВПД.

Карла і Нордал_2

Георгій Кобзар

Побачити себе в документальному кіно

Побачити себе в документальному кіно

Та переосмимлити свій життєвий досвід мали змогу юні глядачі, які переглянули в режимі онлайн документальну стрічку «Лізо, ходи додому!».

Фільми з репертуару кіноклубів медіапросвіти Docudays UA регулярно демонструються в різних аудиторіях, у тому числі й молодіжних. Обов’язковим елементом таких показів є обговорення – із фаховими правниками, експертами, правозахисниками.

Звісно, що в умовах карантинних обмежень проводити кіноперегляди в залах із залученням широкої аудиторії неможливо.

Отже, відшукуються нові формати такої правоосвітньої діяльності.

Так, для мешканців Харківського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що розташований у м. Чугуєві, 17 квітня було організовано показ стрічки «Лізо, ходи додому!» за допомогою онлайн-інструментів відеоконференції.

Фахівець Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, модератор кіноклубу медіа-просвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак запропонував юнакам та дівчатам (які знаходяться в гуртожитку ізольовано один від одного, кожен – у своїй кімнаті) подивитися фільм на своїх смартфонах та ноутбуках.

Стрічка оповідає про маленьку Лізу – милу мрійливу дівчину, яка любить мистецтво та природу, але змушена тікати з хати від постійних запоїв матері та її «друзів».

По завершенні перегляду відбулося онлайн-обговорення.

Одна з глядачок, Вікторія, повідала, що в Лізі вона побачила себе в дитинстві. Хоча в  житті Віки дорослі й не пиячили та не вчиняли над нею насильства, але вони не прислухалися до її потреб та бажань, «усім було плювати» на неї. Мовляв, «ми старші, тому краще знаємо, що та як тобі робити». «Я співпереживала героїні та щиро бажала, щоб вона вирвалася з цього страшного зачарованого кола», – наголосила Вікторія.

І Сергій, що переглянув стрічку, теж відмітив, що кіно нагадало йому власне дитинство. Адже в прийомній сім’ї, де хлопець виховувався, він змушений був час від часу йти з дому через негативну атмосферу, яка в ньому панувала. Фільм Сергієві сподобався. Парубок зазначив, що дуже вдячний всім тим, хто піднімає таку гостру тему домашнього насильства та намагається просувати позитивні зміни в суспільстві у цій царині.

Юрій Чумак нагадав усім про види домашнього насильства – фізичне, психологічне, економічне та сексуальне. Та порадив, у разі вчинення такого насильства, повідомляти поліцію за телефоном 102 та звертатися за юридичною поміччю до центрів та бюро безоплатної правової допомоги. Телефон кол-центру системи БПД: 0-800-213-103. Також правник побажав усім будувати свої сім’ї на принципах любові й ненасильства.

Як зауважила директорка Харківського соціального гуртожитку Олена Розпотнюк, подібні заходи є напрочуд важливими в контексті правової освіти підростаючого покоління – для виховання в юних громадян свідомого ставлення до дорослого життя, формування моделей ненасильницької поведінки та розвитку критичного мислення.

Георгій Кобзар

Виховання чемпіонів за будь-яку ціну?

Виховання чемпіонів за будь-яку ціну?

Питанням того, як знайти баланс між вимогливістю батьків і вихователів та потребами самої дитини, а також, де та грань, коли авторитарне керівництво замість ефективності призводить до поразок та порушення особистої свободи людини, були присвячені показ та обговорення документальної стрічки «Цвіт крізь сльози», що відбулися 13 березня в Dzherelo Hub у Харкові.

Кіноклуб медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» та Благодійний фонд «Карітас Харків» представили увазі глядачів це чудове кіно (Китай, режисер Хуацін Цзінь).

Героями фільму є Юань і Сян, які займаються акробатикою, а також їхні батьки. На худенькі дитячі плечі покладені надії обох родин. Дорослішаючи, дітлахи мусять як фізично, так і морально долати труднощі, але водночас і вчаться по-своєму радіти кожному дню.

Обговорення було дуже жвавим. Його учасники згадували особисті історії, проводили паралелі між спортивними змаганнями та суперництвом економік різних країн. Актуальною була інформація про те, що в охопленому коронавірусом Ухані нову лікарню збудували буквально за 10 днів. У той же час, з громадянськими та політичними свободами в Китаї і досі існують великі проблеми…

P.S.: Захід відбувся за сприяння регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Міненкова.

До речі:

Виховання дітей в Китаї – питання державного рівня, тому вважається нормальним, коли дитину відправляють в ясла з тримісячного віку. У півтора року дитини вже починають вчити: рахунок, спів, малювання, лист. Швидше, швидше зробити з дитини «корисного члена суспільства», включити в процес виробничої гонки!

Багато китайських дітей вже в 2-3 роки розповідають на пам’ять десятки віршів, читають з 3-х років, знаючи близько тисячі ієрогліфів, а до 4-х років починають грати на музичних інструментах або відвідують тренування з досить високими навантаженнями. Все це, зрозуміло, зусиллями батьків, а також системи освіти, яка підтримує ці тенденції.

До шкільного спорту в Китаї теж ставляться серйозно, китайські підлітки впевнено перемагають на олімпіадах. Принципи місцевого виховання прямо штовхають їх до цього: перемога за всяку ціну, жорстка дисципліна, заняття «через не можу»…

Не можна заперечувати ефективність таких методів – дійсно, китайські діти показують високі результати в школах і університетах, а Олімпіади останнього десятиліття традиційно проходять під егідою переваги китайських спортсменів.

З іншого боку, будь-яка небажана з точки зору батьків або тренерів поведінка присікається в жорсткій формі з упором на почуття провини. Фрази «ти – ганьба сім’ї», «якщо ти не перший, то ти – той, хто програв», «ти – найгірша дитина» тощо є цілком припустимими для китайської системи виховання дитини.

Юрій Чумак

Правник і патрульний поліцейський навчили школярів запобігати булінгу та кібербулінгу

Правник і патрульний поліцейський навчили школярів запобігати булінгу та кібербулінгу

Для учнів 6-В класу Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №75 було проведено правовий урок, присвячений тематиці профілактики булінгу в освітньому середовищі та попередження кібербулінгу.

19 лютого до школярів завітали представник Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак і працівник Управління патрульної поліції в Харківській області, шкільний офіцер поліції Індустріального району м. Харкова Микита Мамоненко.

Виявилося, що 6-класники добре обізнані у тому, що таке булінг та розуміються, як розрізнити звичайний конфлікт від цькування.

Втім, їм цікаво було дізнатися від Ю. Чумака про види та ознаки булінгу. Учасники правопросвітницького заходу запам’ятали 3 важливі кроки, що дозволяють протидіяти булерам: STOP (зупиніть кривдника), TALK (скажіть агресору, що в разі неприпинення, ви будете змушені повідомити вчителям, батькам, поліції) та WALK (зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть).

Також правник представив увазі дітей анімаційні ролики, підготовлені в рамках «Кампанії проти кібербулінгу» Docudays UA: «Mr. Nox», «Кібербулінг. Як я перестала бути жертвою» та «Як я став кіберсупергероєм». Під час обговорення учні отримали рекомендації щодо того, як безпечно користуватися Інтернетом та як себе поводити в разі появи кіберзагроз.

Звісно, для припинення незаконних дій та притягнення винних до відповідальності, необхідно звертатися до поліції.

М Мамоненко повідав дітям про особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх, нагадав про те, що учасниками освітнього процесу, а отже, й постраждалими від булінгу, можуть бути не тільки школярі, але й педагоги. І порадив: «Щоб не було кривди, ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб оточуючі поводилися з вами!».

Наприкінці шкільний офіцер поліції відповів на запитання учнів, а правник презентував пам’ятки «Паспорт прав дитини» з номером контакт-центру безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Як зауважила класна керівниця 6-В класу Владислава Ільгова, даний захід був дуже корисним, адже діти, що перебувають на порозі підліткового віку, знаходяться у зоні ризику потрапляння в кризові ситуації, в тому числі, й пов’язані з булінгом та кібербулінгом. Тому інформація від фахівців з даних питань, подана в дуже доступній та наочній формі, напевно закарбується у пам’яті школярів та має стати надійним запобіжником від небезпек на майбутнє.

Георгій Кобзар