Select Page
Ідеальний правозахисник

Ідеальний правозахисник

Він спокійний, чемний, обізнаний, наполегливий. Таким є Сергій Чагаров – головний герой фільму режисерки Таїсії Кутузової «Ти, б*, рота закрий!».

Ця документальна стрічка стала однією з переможниць всеукраїнського конкурсу «CIVIL PITCH: фільми громадської активності» та була презентована в Києві на XVI Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. А 13 вересня вона була представлена увазі глядачів у Харківському прес-клубі.

Кіно оповідає про молодого хлопця (на момент зйомок йому було всього 16 років), який бореться з корупцією у своєму рідному селі Гатне під Києвом. Його головна «зброя» – запити на інформацію та пости в соціальних мережах.

Але це не на жарт розлючує місцевих владників, які звикли всі справи вирішувати під ковдрою, і зайве світло їм заважає здійснювати свої оборудки. Тоді на подвір’я Сергія летить вибухівка. Активіст не постраждав, однак поліція явно зволікає з розслідуванням…

Значна частка мешканців села галасує, аби юнак «не ліз не в свої справи», а краще навчався у школі. Проте є й такі, які його підтримують, розуміючи, що Сергій – не «скандаліст», а людина, яка дійсно вболіває за загальні інтереси односельців.

Після перегляду харків’янам вдалося поспілкуватися в онлайн-режимі з режисеркою картини Т. Кутузовою, яка розповіла про те, як відбувалися зйомки, як їй вдавалося прориватися на сесії сільради, як разом із Сергієм долали опір чиновників. Також вона поділилася планами на перетворення короткометражки «Ти, б*, рота закрий!» на повнометражну стрічку. Відповіла Таїсія й на численні запитання учасників заходу. Щира харківська публіка дякувала їй гарячими оваціями.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та модератор пересувного кіноклубу медіапросвіти Docudays UA Юрій Чумак повідав про перипетії подій у Гатному, пов’язаних із незаконною забудовою та порушенням екологічних норм, передав від Чагарова привіт всім харківським активістам та додав, що Сергій зараз навчається на юриста в Київському коледжі і продовжує свою громадську правозахисну діяльність.

Також Ю. Чумак підкреслив, що з 2017 року в Україні сталося близько 60 нападів на громадських активістів. Усі злочини лишилися не розкритими, адже їх замовників не названо, а самі розслідування тривають мляво або не відбуваються взагалі.

Під час обговорення депутатка Харківської міської ради Олена Горошко зазначила, що на Харківщині правозахисна діяльність теж є небезпечною, адже був напад на голову Харківського антикорупційного центру Дмитро Булаха, нещодавно невідомі принесли труну під квартиру очільника Чугуївської правозахисної групи Романа Лихачова. А молодого екологічного активіста Миколу Бичка з селища Есхар знайшли в лісі повішеним за нез’ясованих обставин…

Громадська активістка Юлія Гаджієва зауважила, що здійснює моніторинг порушень прав самих правозахисників, започаткований Асоціацією УМДПЛ, та порадила ділитися інформацією про подібні випадки, аби потім ініціювати кампанії на захист постраждалих.

А регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков наголосив на необхідності підвищення своєї обізнаності членами територіальних громад.

«Висновок: гуртуємося! – підвів рису політолог Марк Зобов, – тоді громадянське суспільство буде сильним».

Зауважимо, що кінопоказ відбувся за підтримки проекту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Георгій Кобзар

«День звільнення» на «День музики»

«День звільнення» на «День музики»

Гості прес-центру «Накипіло» 21 червня мали змогу подивитися фільм «День звільнення», представлений пересувним кіноклубом медіа-просвіти Docudays UA в Харківській області (модератор – Юрій Чумак).

Це був окремий захід кіноклубу Docudays UA на фестивалі «День музики в Харкові».

Стрічка «День звільнення» (режисери Уґіс Олте, Мортен Траавік (Латвія, Норвегія) входила в програму Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

На превеликий подив усього світу культовий гурт Laibach зі Словенії, став першим рок-гуртом в історії, який зіграв концерт у державі-фортеці Північна Корея. У протистоянні із жорсткими рамками ідеології та культурними відмінностями гурту насилу вдається пронести свої пісні крізь прогалини завбільшки з вушко голки в державній цензурі, перш ніж їх випускають до аудиторії, яка ніколи раніше не стикалася з альтернативним рок-н-ролом. І пагорби ожили… від звуків музики.

На показ фільму в Харкові прийшли активні молоді люди, багато з яких добре обізнані у творчості групи Laibach. Після кіносеансу відбулося жваве обговорення.

Отже, Docudays UA знаходить все нові аудиторії зацікавлених глядачів в Україні.

Георгій Кобзар

Вечір українського короткого метру

Вечір українського короткого метру

21 березня ми провели «Вечір українського короткого метру» в прес-центрі «Kharkiv Today», за обговоренням документальних кінострічок з репертуару кіноклубу Docudays UA.

Під час перегляду, кожен глядач стикнувся з реальністю, в якій живуть пересічні українці. Це кіно не має традиційної схеми побудови. Тут немає пафосу, гламуру, любовних трикутників та життя на показ.

А ще, немає готових відповідей… Режисери не показують героїв у позитивному чи негативному світлі. Ми просто спостерігаємо за реальністю. У представлених до перегляду короткометражках українських режисерів піднімалися питання про сирітсво і мрії кращого життя, людську гідність та філософію прав людини, зловживання владою та боротьбу активістів.

Після перегляду кожної стрічки відбувалося жваве обговорення. Дискусії, були такими ж гарячими, як і представлені проблеми суспільства, троте це ще раз підкреслює небайдужість людей до ближніх та до виборів у своєму житті. Про це свідчить коментар Юлії Пряничкиної, яка завітала на захід з Чугуїва: «Рада что посмотрела. Такое кино, скажем, чтоб на жизнь посмотреть с большей лёгкостью и с допустимыми вариантами выбора качества жизни»

Формуючи відповідальність за власне життя та суспільство в цілому, ми наближаємось до омріяного майбуття.

Нагадаємо, що захід відбувся в рамках проекту «Об’єднуючи людей заради розбудови миру»

Карітас Харків

Хіба, хто б’є та підкупає, на виборах перемагає?

Хіба, хто б’є та підкупає, на виборах перемагає?

15 березня до Качанівської виправної колонії (№54) завітав пересувний клуб документального кіно про права людини «ДУМАй!».

Регіональний координатор Docudays UA в Харківській області, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак представив увазі засуджених жінок стрічку «Голосуйте за мене, будь ласка!» (Китай, режисер Вейдзюнь Чен) з репертуару кіноклубів медіапросвіти Docudays UA.

Фільм оповідає про те, як під час виборів старости в класі початкової китайської школи той, хто раніше лупцював своїх однокласників, перемагає завдяки підкупу у вигляді «подарунків», і перетворюється на маленького тирана.

В ході обговорення глядачки відмітили: кіно наочно демонструє, що, на жаль, примус та підкуп негативно спрацьовують навіть у дитячому середовищі.

Тому, як зауважив правозахисник Юрій Чумак, важливим є те, щоб вибори проходили чесно та відповідно до законодавства. І всі громадяни України, починаючи з 18-рчіного віку, в тому числі й засуджені, мають право скористатися своїм правом голосу на виборах Президента України, що відбудуться 31 березня. Головне – щоб вибір був усвідомленим!

Георгій Кобзар

Кожен має право втілювати у життя свої мрії!

Кожен має право втілювати у життя свої мрії!

В межах реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право!» на базі Національного аерокосмічного університету імені М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» 12 грудня проводився загальнонаціональний тест «Перевір свої знання права», спрямований на дослідження рівня правової грамотності молоді, який майже одночасно відбувався в усіх областях України.

До тестування залучилося понад 80 студентів із різних навчальних закладів м. Харкова, які охоче відповідали на поставлені питання. Адже даний тест не тільки дозволив визначити їм свій рівень правової грамотності, але й звернути увагу на наявні проблемні питання у сфері власних правових знань.

Після тестування студенти мали змогу подивитися фільм про права людини з колекції кіноклубів документального кіно про права людини Docudays UA «Коли-небудь ми станемо щасливими» (режисер Павел Височансьскі).

У даній стрічці йдеться про Даніеля, юнака з Ліпіни, найбільш нужденного містечка в усій південній Польщі. Даніель прагне вирватися з суцільної бідності. Юнак мріє зняти фільм, й робить все для того. Щоб зняти стрічку, він купує мобільний телефон, а потім і крадену відеокамеру. Пропускаючи уроки в школі, знімає своїх знайомих, розпитуючи про їх мрії.

Після перегляду учасники заходу мали змогу обговорити ті соціальні проблеми, які підняті у фільмі, а також які саме права героїв фільму були порушені.

Кіно не залишило байдужим нікого. Адже кожен МАЄ ПРАВО бути щасливим! І МАЄ ПРАВО втілювати у життя свої мрії!

 

Пам’ятайте, Конституція України гарантує, що:

Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.

Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.

Громадянам гарантується свобода літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності.

Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом.

Дар’я Трофименко, Головне територіальне управління юстиції в Харківській області

В День прав человека на Харьковщине завершился XV Путешествующий фестиваль документального кино Docudays UA

В День прав человека на Харьковщине завершился XV Путешествующий фестиваль документального кино Docudays UA

10 декабря, в 70-ю годовщину принятия Всеобщей декларации прав человека, состоялся завершающий кинопоказ Фестиваля – для сотрудников пенитенциарной службы.

А всего с 20 ноября по 10 декабря 2018 года фильмы XV Путешествующего фестиваля документального кино о правах человека Docudays UA в Харьковской области смогли посмотреть свыше 4 тыс. человек.

Об этом сообщил региональный координатор Фестиваля, руководитель Центра правовых и политических исследований «ДУМА» Юрий Чумак.

В рамках Фестиваля на Харьковщине состоялись:

  • Пресс-показ для журналистов 20 ноября в «Kharkiv Today».
  • Официальное открытие Фестиваля ко Дню Достоинства и Свободы – с показом фильма «Удаленный лай собак» с тифлопереводом.
  • Одновременное проведение показа фильма «Молчаливая война» на базе хабов для юристов PRAVOKATOR в Харькове, Львове, Днепре и Одессе.
  • Показ и обсуждение фильма «Девушки «Золотого рассвета» для участников (участниц) Форума общественной журналистики в Харькове, организованного медиапроектом «Накипело».
  • Проведение публичного показа в Центре гендерной культуры (фильм «Женщина в плену»), приуроченного к началу акции «16 дней против насилия».
  • Проведение публичного показа в Литературном музее, организованного при поддержке «Каритас Харьков» (лента «Явных проявлений нет») – со скайп-общением с главной героиней фильма Оксаной Якубовой.
  • Показ и обсуждение фильма «Веаюфром» на базе Молодежного хаба «City» (Чугуев) и Украинской академии лидерства (Харьков) – с участием режиссера Дмитрия Лавриненко.
  • Проведение показов в хабах общественной активности в Лозовой и Первомайском.
  • Проведение тренингов для полицейских по тематике недискриминации.
  • Проведение показов, приуроченных к Всеукраинской неделе права для жителей отдаленных сел и городов, сотрудников уголовно-исполнительной службы и осужденных, работников полиции, курсантов Национальной гвардии и госслужащих.

Также ряд кинопоказов в культурных центрах, библиотеках и учебных заведениях организовали Харьковская правозащитная группа (в том числе – совместно с «Живой библиотекой» в Харькове) и Харьковский университетский консорциум (УНИКОН).

Всего вниманию зрителей были представлены 22 фильма из репертуара Международного фестиваля Docudays UA, из них 4 – отечественных режиссеров и 1 – снятый в стиле документальной анимации.

Важной составляющей стала организация кинопоказов с акцентом на вопросе недискриминации – как в Харькове, так и в области.

Docudays UA – единственный в Украине Международный фестиваль документального кино о правах человека.

Фестиваль – неполитический и некоммерческий. Цель Путешествующего фестиваля – способствовать популяризации и развитию документального кино и повышению уровня соблюдения прав человека в Украине.

Фоторепортажи см. здесь:

http://travelling.docudays.ua/2018/gallery/mandrivniy-2018-u-kharkovi/

https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

P.S.: Региональными партнерами Путешествующего Docudays UA на Харьковщине в этом году выступили: Харьковский областной фонд «Общественная Альтернатива», Украинская библиотечная ассоциация (УСА), Общественный совет при Харьковской облгосадминистрации, «Живая библиотека» в Харькове, Центр гендерной культуры, Харьковский литературный музей, Молодежный хаб «City» (Чугуев), Харьковское женское объединение «Сфера», Харьковская ассоциация незрячих юристов, правовой клуб PRAVOKATOR (Харьков), Еврейский культурный центр «Бейт Дан», общественная организация «Изюмский шлях», Украинская академия лидерства (Харьков), Благотворительный фонд «Каритас Харьков», Харьковский областной центр помощи участникам АТО, другие неправительственные институции, ряд СМИ Харьковщины. А также Харьковская государственная научная библиотека им. Короленко, Харьковский региональный институт государственного управления Национальной академии государственного управления, Национальная академия Национальной гвардии Украины, Главное территориальное управление юстиции в Харьковской области, Северо-Восточное межрегиональное управление по вопросам исполнения уголовных наказаний и пробации Минюста Украины, ГУНП в Харьковской области, Управление патрульной полиции в Харьковской области…

Георгий Кобзарь