Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Виховання чемпіонів за будь-яку ціну?

Виховання чемпіонів за будь-яку ціну?

Питанням того, як знайти баланс між вимогливістю батьків і вихователів та потребами самої дитини, а також, де та грань, коли авторитарне керівництво замість ефективності призводить до поразок та порушення особистої свободи людини, були присвячені показ та обговорення документальної стрічки «Цвіт крізь сльози», що відбулися 13 березня в Dzherelo Hub у Харкові.

Кіноклуб медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» та Благодійний фонд «Карітас Харків» представили увазі глядачів це чудове кіно (Китай, режисер Хуацін Цзінь).

Героями фільму є Юань і Сян, які займаються акробатикою, а також їхні батьки. На худенькі дитячі плечі покладені надії обох родин. Дорослішаючи, дітлахи мусять як фізично, так і морально долати труднощі, але водночас і вчаться по-своєму радіти кожному дню.

Обговорення було дуже жвавим. Його учасники згадували особисті історії, проводили паралелі між спортивними змаганнями та суперництвом економік різних країн. Актуальною була інформація про те, що в охопленому коронавірусом Ухані нову лікарню збудували буквально за 10 днів. У той же час, з громадянськими та політичними свободами в Китаї і досі існують великі проблеми…

P.S.: Захід відбувся за сприяння регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Міненкова.

До речі:

Виховання дітей в Китаї – питання державного рівня, тому вважається нормальним, коли дитину відправляють в ясла з тримісячного віку. У півтора року дитини вже починають вчити: рахунок, спів, малювання, лист. Швидше, швидше зробити з дитини «корисного члена суспільства», включити в процес виробничої гонки!

Багато китайських дітей вже в 2-3 роки розповідають на пам’ять десятки віршів, читають з 3-х років, знаючи близько тисячі ієрогліфів, а до 4-х років починають грати на музичних інструментах або відвідують тренування з досить високими навантаженнями. Все це, зрозуміло, зусиллями батьків, а також системи освіти, яка підтримує ці тенденції.

До шкільного спорту в Китаї теж ставляться серйозно, китайські підлітки впевнено перемагають на олімпіадах. Принципи місцевого виховання прямо штовхають їх до цього: перемога за всяку ціну, жорстка дисципліна, заняття «через не можу»…

Не можна заперечувати ефективність таких методів – дійсно, китайські діти показують високі результати в школах і університетах, а Олімпіади останнього десятиліття традиційно проходять під егідою переваги китайських спортсменів.

З іншого боку, будь-яка небажана з точки зору батьків або тренерів поведінка присікається в жорсткій формі з упором на почуття провини. Фрази «ти – ганьба сім’ї», «якщо ти не перший, то ти – той, хто програв», «ти – найгірша дитина» тощо є цілком припустимими для китайської системи виховання дитини.

Юрій Чумак

Правник і патрульний поліцейський навчили школярів запобігати булінгу та кібербулінгу

Правник і патрульний поліцейський навчили школярів запобігати булінгу та кібербулінгу

Для учнів 6-В класу Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №75 було проведено правовий урок, присвячений тематиці профілактики булінгу в освітньому середовищі та попередження кібербулінгу.

19 лютого до школярів завітали представник Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак і працівник Управління патрульної поліції в Харківській області, шкільний офіцер поліції Індустріального району м. Харкова Микита Мамоненко.

Виявилося, що 6-класники добре обізнані у тому, що таке булінг та розуміються, як розрізнити звичайний конфлікт від цькування.

Втім, їм цікаво було дізнатися від Ю. Чумака про види та ознаки булінгу. Учасники правопросвітницького заходу запам’ятали 3 важливі кроки, що дозволяють протидіяти булерам: STOP (зупиніть кривдника), TALK (скажіть агресору, що в разі неприпинення, ви будете змушені повідомити вчителям, батькам, поліції) та WALK (зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть).

Також правник представив увазі дітей анімаційні ролики, підготовлені в рамках «Кампанії проти кібербулінгу» Docudays UA: «Mr. Nox», «Кібербулінг. Як я перестала бути жертвою» та «Як я став кіберсупергероєм». Під час обговорення учні отримали рекомендації щодо того, як безпечно користуватися Інтернетом та як себе поводити в разі появи кіберзагроз.

Звісно, для припинення незаконних дій та притягнення винних до відповідальності, необхідно звертатися до поліції.

М Мамоненко повідав дітям про особливості адміністративної відповідальності неповнолітніх, нагадав про те, що учасниками освітнього процесу, а отже, й постраждалими від булінгу, можуть бути не тільки школярі, але й педагоги. І порадив: «Щоб не було кривди, ставтеся до інших так, як би ви хотіли, щоб оточуючі поводилися з вами!».

Наприкінці шкільний офіцер поліції відповів на запитання учнів, а правник презентував пам’ятки «Паспорт прав дитини» з номером контакт-центру безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.

Як зауважила класна керівниця 6-В класу Владислава Ільгова, даний захід був дуже корисним, адже діти, що перебувають на порозі підліткового віку, знаходяться у зоні ризику потрапляння в кризові ситуації, в тому числі, й пов’язані з булінгом та кібербулінгом. Тому інформація від фахівців з даних питань, подана в дуже доступній та наочній формі, напевно закарбується у пам’яті школярів та має стати надійним запобіжником від небезпек на майбутнє.

Георгій Кобзар

«Українські шерифи» в гостях у студентів ХНУВС

«Українські шерифи» в гостях у студентів ХНУВС

Для студентів факультету №6 (права та масових комунікацій) Харківського національного університету внутрішніх справ пройшов кінопоказ документального фільму «Українські шерифи». Стрічку представив Юрій Чумак – координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Харківській та Дніпропетровській областях», модератор пересувного кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA.

Як зазначила декан факультету Оксана Брусакова, в жодній країні поліцейські не в змозі самотужки ефективно забезпечувати публічний порядок без активної допомоги з боку громадян. При цьому співпраця повинна бути інноваційною, відповідати запитам та викликам сучасного суспільства.

Майбутнім правоохоронцям, юристам, психологам та спеціалістам з фінансів і кібербезпеки Юрій Чумак нагадав, що зараз у новостворених об’єднаних територіальних громадах є можливість самостійно визначати пріоритети розвитку, і при цьому приділяти більшу увагу забезпеченню громадської безпеки, поєднуючи зусилля поліції та різні моделі вирішення безпекових питань за участі цивільних.

Координатор проєкту «Шерифи для нових громад» розповів про те, що небайдужі громадяни можуть долучатися до громадських формувань з охорони громадського порядку, а також виконувати громадські роботи щодо інформування для запобігання порушенням громадського порядку від центрів зайнятості. Територіальні громади також мають можливість знаходити способи мотивації праці таких активістів, призначаючи їх, зокрема, на посади інспекторів сільрад або рад ОТГ з охорони правопорядку.

Саме такий спосіб було обрано у селі Стара Збур’ївка Херсонської області, де двоє чоловіків за підтримки сільради взяли на себе функції охорони громадського порядку. Ним і присвячено фільм «Українські шерифи», знятий Романом Бондарчуком у копродукції (співпраці) України, Латвії та Німеччини. Кіно навіть висувалося Україною на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.

Після перегляду кінострічки студенти поспілкувалися з правозахисником, обговорили фільм та поставили багато запитань щодо проєкту «Шерифи для нових громад».

Юрій Чумак поділився пам’ятками «Що таке громадське формування та як його зареєструвати», а також подарував факультету № 6 книгу «Успішні практики безпеки. Український масштаб», видану в рамках проєкту.

ХНУВС

На Харківщині завершився XVI Мандрівний фестиваль документального кіно Docudays UA

На Харківщині завершився XVI Мандрівний фестиваль документального кіно Docudays UA

З 22 листопада по 15 грудня 2019 року фільми XVI Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області змогли подивитися понад 4 тис. осіб.

Про це повідомив регіональний координатор Фестивалю, керівник Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

Всього до уваги глядачів були представлені 34 фільми з репертуару Міжнародного фестивалю Docudays UA, з них 12 – вітчизняних режисерів. Важливою складовою була організація кінопоказів з акцентом на питання дотримання прав людини в Інтернеті.

Організаторами Мандрівного фестивалю на Харківщині виступили: Харківська правозахисна група, Харківський університетський консорціум (УНІКОН) і Центр правових та політичних досліджень «ДУМА». Партнерами Фестивалю стали десятки громадських організацій, державних органів та закладів освіти.

Харківська правозахисна група разом із Харківською обласною фундацією «Громадська альтернатива» та Фундацією регіональних ініціатив – Харків організували:

 • Офіційне відкриття Фестивалю, приурочене до «16 днів проти насильства.
 • Публічні покази й обговорення фільмів з програми Мандрівного фестивалю у кінотеатрі «8½».
 • Публічні покази й обговорення у Центрі гендерної культури та Єврейському студентському культурному центрі «Гілель».
 • Покази у кількох школах Харкова.
 • Спеціальні події Фестивалю – зустрічі з героєм фільму «Ти, б***, рота закрий!» Сергієм Чагаровим та продюсером Єлизаветою Сокуренко, з відомим правозахисником – героєм стрічки «Без статусу. Україна» Максимом Буткевичем.

УНІКОН організував:

 • Кінопокази у низці вишів Харкова.

Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» організував:

 • Кібер-пресконференція, присвячена початку Мандрівного фестивалю на Харківщині.
 • Показ і обговорення фільму «Bellingcat: Правда в світі постправди» для учасників Форуму «Я – громадянський журналіст» у Харкові.
 • Показ і обговорення фільму «Сакава» для студенів Української академії лідерства (Харків).
 • Покази найкращих фільмів Docudays UA у віддалених районах Харківської області – спільно зі «Слобожанське ФМ».
 • Проведення кінопоказів та обговорень у центрах громадської активності в Змієві (Hub Idei), у Лозовій (Молодіжний Хаб «PIXEL»), у Первомайському (хаб «Комора») та в Ізюмі (громадська організація «Ізюмський шлях»).
 • Кінопокази у Харківському національному університеті ім. Каразіна, у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах міста та області.
 • Покази та обговорення фільмів у Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань, виправних колоніях, філії Центру пробації в Харківській області, центрах та бюро безоплатної правової допомоги, правовому клубі «Pravokator», Управлінні патрульної поліції, Харківському національному університеті внутрішніх справ.
 • Проведення показів для працівників Чугуївської міської ради та жителів Чугуєва.
 • Новацією Фестивалю став Марафон документального кіно про права людини, що проходив у DZHERELO HUB в Харкові протягом Всеукраїнського тижня права, з 9 по 13 грудня, за підтримки регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України в Харківській області Олександра Міненкова. Під час Марафону відбувалися дискусії, представлення правозахисних проєктів, «Жива бібліотека», зустрічі з експертами, обговорення фільмів.

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

#DocudaysUAнаХарківщині

Безоплатна правова допомога та Docudays UA на Харківщині стали добрими партнерами

Безоплатна правова допомога та Docudays UA на Харківщині стали добрими партнерами

Цього року Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA на Харківщині плідно взаємодіяв із державною системою безоплатної правової допомоги.

Так, Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», який є одним із співорганізаторів Фестивалю в Харківській області, нещодавно уклав Меморандум про співпрацю з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

І в рамках реалізації даного Меморандуму фахівці Чугуївського МЦ у грудні 2019 року організували та провели низку кінопоказів фільмів з репертуару Docudays UA («Дівчина проти гравітації», «Послухай» і «Чемпіонка») в школах Чугуєва, Чугуївського та Куп’янського районів.

Також 10 грудня, у Міжнародний день прав людини, коли Чугуївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги влаштував День відкритих дверей, відвідувачі та працівники Центру мали змогу переглянути документальну правозахисну стрічку «Ілюзії на дні».

Окремо слід відмітити показ та обговорення, що відбулися 13 грудня у правовому клубі «PRAVOKATOR». Тоді, за сприяння Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, юристи та студенти низки вишів Харкова дискутували щодо фільму «Окупований кінотеатр».

Як зауважив директор Регіонального центру Анатолій Бородавка, система державної безоплатної правової допомоги зараз є рушієм підвищення правової свідомості громадян, а документальне кіно з прав людини від Мандрівного фестивалю Docudays UA виконує ту ж важливу правопросвітницьку функцію. Тому цілком природно, що на Харківщині Регіональний центр та Docudays UA стали добрими партнерами.

Георгій Кобзар

Запрошуємо на Марафон документального кіно про права людини

Запрошуємо на Марафон документального кіно про права людини

Протягом Всеукраїнського тижня права, з 9 по 13 грудня, у DZHERELO HUB (Харків, вул. Сумська, 1, 3-й поверх) відбудеться Марафон документального кіно про права людини.

Заходи проводитимуться в рамках XVІ Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, за підтримки регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України в Харківській області.

Провідна тема цьогорічного Фестивалю сформульована через питання: «Дозволити програмі змінити вашу свідомість?» Docudays UA пропонує поміркувати над тим, як змінюється наше повсякдення, звички та способи комунікації з появою цифрових технологій, які нові можливості вони відкривають для дослідження реальності та які загрози, пов’язані з контролем та інформаційною безпекою, криються в цифровій мережі.

Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання прав людини з різних позицій – і не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи та дискусії.

 

Програма Марафону документального кіно про права людини:

9 грудня, 18.00: Фільм «Bellingcat: Правда в світі постправди» (Нідерланди, режисер Ганс Пул). Презентація віртуального правового міста «Правопіль» (Асоціація УМДПЛ).

https://www.facebook.com/events/1479340548907078/

10 грудня, 18.00: Фільм «Ти, б***, рота закрий!» (Україна, режисерка Таїсія Кутузова). Дискусія «Беззахисні правозахисники» (WikiInvestigation-Харків, Харківський антикорупційний центр).

https://www.facebook.com/events/3047179071969619/

11 грудня, 18.00: Фільм «Коли ягнята стають левами» (США, режисер: Джон Касбе). Представлення проєкту «Шерифи для нових громад» (ІРЦ «Правовий простір»).

https://www.facebook.com/events/568592350638772/

12 грудня, 18.00: Фільм «Чистильники» (Німеччина, Бразилія, режисери Ганс Блок та Моріц Різевік). Дискусія «Де робиться вибір: на дільниці чи в соцмережах?» (Громадянська мережа ОПОРА, ГО «СМАРТ МЕДІА»).

https://www.facebook.com/events/2215792672054841/

13 грудня, 18.00: Фільм «Навмисна смерть» (США, режисерка Сью Вільямс). Перед фільмом – «Жива бібліотека» (БФ «Карітас Харків»).

https://www.facebook.com/events/432024957464454/

Вхід на всі заходи – вільний!

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Юрій Чумак, регіональний координатор Docudays UA на Харківщині

марафон