Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
«Для мене це диво». Як харків’янин розвиває Docudays UA на Черкащині

«Для мене це диво». Як харків’янин розвиває Docudays UA на Черкащині

Юрій Чумак – харківський правозахисник. Через повномасштабне вторгнення він ось уже майже рік живе на Черкащині. На рідній Харківщині громадський діяч представляє Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Приїхавши в Черкаси, Юрій дізнався, що наша область – єдина, яка не має регіонального координатора цього фестивалю. Тож нині він «курує» дистанційно його діяльність на Харківщині, а також розвиває на Черкащині.

Ми зустрічаємось із Юрієм через кілька днів після церемонії нагородження головною кінопремією світу  «Оскар». Тоді перемогу в номінації «Документальне кіно» здобув фільм про російського опозиціонера Навального, що дуже розчарувало багатьох українців. Адже серед претендентів була і стрічка «Будинок зі скалок», герої якої – діти з Лисичанського центру соціально-психологічної реабілітації. До слова, у 2022 році фільм був у репертуарі Мандрівного Docudays UA.

У новій статті «18000» – розповідь Юрія Чумака про важливість документального кіно, переїзд на Черкащину і перспективи розвитку тут Docudays UA.

Історія появи Docudays UA

Уперше фестиваль відбувся у 2003 році у Києві під назвою «Дні документального кіно в Україні». Здебільшого там були представлені українські документальні фільми. Згодом, коли участь у фестивалі почали брати режисери і режисерки з усіх куточків світу, його назву вирішили перекласти на мову, яка буде зрозуміла в усьому світі. Так «Дні документального кіно в Україні» трансформувалося у Docudays UA.

Як правило, фестиваль проходить у березні в Києві. Серед подій – не лише показ фільмів, а й зустрічі з режисерами, акторами, правозахисниками, а також перфоменси та виставки.

«Вперше я потрапив на фестиваль у 2005 році, після помаранчевої революції. Ніколи не знав, що документальне кіно може так захоплювати, може бути настільки сильним! Документальне кіно – це фільми, де немає акторів. Це історії людей, які проживають своє реальне життя. Це те, що відбувається у конкретний момент. Для мене досі здається фантастикою, як вдається режисеру, оператору влитися у життя інших людей і показати його зсередини. Для мене це міракл, диво», – розповідає про своє знайомство із документальним кіно Юрій Чумак.

У 2020 році фестиваль уперше в історії відбувався онлайн через COVID-19. Пандемія почалась якраз у березні. За словами Юрія, фестиваль став першою потужною подією в Україні, яка пройшла в онлайні за часів карантину. У такому ж форматі фестиваль відбувся й у 2021-му. 

У 2022 році запланований початок фестивалю збігся із початком повномасштабної війни. Через це організатори ухвалили рішення перенести його на осінь. Він, хоч і не в такому широкому форматі, як завжди, відбувся у листопаді в Києві.

«Так сталося, що багато людей із оргкомітету фестивалю родом із Херсона. І от уявіть: 11 листопада відкривається фестиваль, виходить ведучий і каже: сьогодні Херсон визволили! Люди плакали, сміялися, аплодували. Це було неймовірно емоційно», – пригадує Юрій Чумак.

Цього року фестиваль Docudays UA запланований на червень.

З Києва – в регіони: як працює мандрівний фестиваль

Під час фестивалю в Києві журі визначає переможців та лауреатів у низці номінацій. Ближче до Міжнародного дня прав людини (10 грудня) фестиваль вирушає як мандрівний, аби з фільмами мала змогу ознайомитися більша кількість людей.

«На основному фестивалі я гість. Натомість у контексті мандрівного – я координую дві області: Харківську і віднедавна Черкаську», – пояснює активіст. 

За його словами, на мандрівний фестиваль обирають ті фільми, які найбільше «зайшли» публіці і команді фестивалю. Якщо на Docudays UA в Києві показують 30-40 фільмів, на мандрівному – близько 20. Як правило, це фільми-новинки. Їх демонструють у школах, бібліотеках, музеях, виставкових залах, коледжах, вишах, пенітенціарних закладах (виправних колоніях), військових частинах, поліцейських відділках. 

«Словом, ми йдемо скрізь, де нас готові бачити», – додає Юрій.

Мандрівний фестиваль має кілька головних принципів. Він не комерційний і не політичний. Водночас коли Docudays UA домовляється з кінотеатрами, вхід на такі сеанси – платний за квитками. У такому разі виручені гроші беруть не організатори фестивалю, а кінотеатр, адже він витрачає кошти на опалення, електроенергію, персонал тощо. Третє правило фестивалю: покази передбачають обов’язкове обговорення, дискусію.

«Немає такого, що люди просто подивилися фільм, далі чорний екран – і всі розійшлися», – говорить представник кінофестивалю.

Протягом двох років на рідній Харківщині Юрій проводив фестивалі в хабах, молодіжних центрах і просторах.

«У мене одна з цілей була – йти з Харкова, де культурне життя вирує. Натомість намагатися робити покази в містечках, в селищах області, де ще «не ступала нога» кіно про права людини і взагалі будь-які кіно і культурні заходи «ступають» дуже рідко», – пояснює Юрій Чумак.

Правозахисник говорить, що деякі покази він запам’ятав на все життя. Наприклад, одного разу на Харківщині він показував фільм у місцевій сільській школі. Неочікувано, на нього прийшли чи не всі школярі: від 1 до 11 класу.

«Від захоплення вони сиділи з відкритими ротиками. Вони дивилися кіно, а я на них. І я захоплювався від того, що бачу. Коли ми вже їхали, вони поприлипали до вікон і махали нам ручками. Я бачив, що для них це була справді велика подія», – з усмішкою пригадує харків’янин.

Ще один його спогад пов’язаний із фільмом режисерки Аліси Коваленко «Домашні ігри». Це історія про дівчину, яка грає в жіночий футбол. Після смерті матері на її утриманні лишаються менші братик і сестричка, яким вона має замінити матір, поєднуючи це з футболом.

«Ми цей фільм привезли в невеличке містечко Харківської області. Зазвичай у селах людей складно розговорити. Тут же всі так бурхливо обговорювали побачене. Виявилося, у них теж є своя шкільна футбольна команда, яка призові місця на рівні області займає, і для них ця тема надзвичайна близька», – згадує Юрій Чумак. 

Оточений Чугуїв і переїзд у Черкаси

Окрім хобі під назвою «Docudays UA» Юрій має основну роботу – у міжнародній організації. Чоловік говорить, що там його попереджали про підготовку росії до нападу. Проте вірити в це не хотілося. Попри певний скепсис, він виконав кілька рекомендацій на випадок небезпеки: купив павербанк, а також додаткову картку іншого оператора. Склав тривожну валізку. Хоч, як з’ясувалося пізніше, зібрав туди не все необхідне, навіть не всі документи.

Ще до вторгнення Юрій усвідомлював, що в разі наступу росії його рідному місту Чугуїв «буде непереливки». Причиною тому є аеродром, розміщений біля багатоповерхівок, а також дислокація в місті однієї з бригад українських військових. 

«Чугуїв били ракетами, бомбили з літаків. Коли відбувається вибух, будинок трясеться. Думаєш, що це десь поряд, а виявляється – за кілька кілометрів влучили», – каже Юрій.

За його словами, ворог пройшов  через Чугуїв «транзитом». Натомість, ставши в селищі Мала Рогань, почав обстрілювати Харків. Рідне місто Юрія не захопили, проте воно опинилося у повному оточенні. У магазинах майже зникли продукти, в аптеках – ліки. Разом із дружиною Юрій пробув у Чугуєві до 7 березня. 

«Виїжджаючи, не знали з жінкою, куди напоремося: на російський блокпост чи все ж таки нам вдасться якось через поля їх об’їхати, і проїхати до Харкова. І от відкриваються дверцята буса, яким ми їхали, і нам усміхається сонце та українські військові. Це було щастя», – пригадує свої тодішні емоції чоловік.

Далі була складна поїздка в евакуаційному потязі на Західну Україну. У переповнених вагонах людям доводилося їхати буквально «на голові» одне в одного.

«На все життя запам’ятав, як мене попросила жінка, щоб я їхнього сина провів у туалет. Йому було років 10-12. Це прохання усвідомив уже пізніше. Люди стояли так, що ми по спинках сидінь, комусь на плече наступили, щоб пролізти до того туалету», – зазначає Юрій.

Дружина, донька та внучки чоловіка евакуювалися за кордон. Сам же харків’янин певний час залишався на Західній Україні. Через проблеми з житлом місяць він жив у лікарні в палаті для вояків УПА. Чоловік став для лікарні прессекретарем, писав статті та інтерв’ю, натомість отримавши тимчасовий притулок. Згодом до нього зателефонував товариш, повідомивши, що в Черкасах можна орендувати половину будинку. Так Юрій Чумак опинився у Черкасах. Місто одразу прийшло йому до душі. 

«Мій батько – військовий, тож життя його добряче покидало. І мене, відповідно, теж. Я жив три роки в Чернігові, потім батька перевели в Чугуїв. А зараз я приїхав у Черкаси. Всі міста – на букву «ч» починаються. Тож мені тепер або в Чернівці, або в Чикаго. Але я не збираюся», –  з усмішкою каже Юрій. 

Нині час від часу він навідується додому. Проте говорить, що працювати там не може – психологічно складно. Там, чуючи звуки сирени, розумієш, що «прилетіти» може в будь-який момент. Мозок від цих думок «паралізує».

Два нові кіноклуби на Черкащині

Переїхавши в Черкаси, Юрій Чумак дізнався, що ця область – єдина на всю Україну, де не було регіонального координатора Мандрівного фестивалю Docudays UA.

«Мені подобаються Черкаси, але тут стиль життя схожий на Іспанію, часто можна побачити таку собі «сієсту»: люди не спішать. Я собі поставив за мету: якщо я в Черкаській області, і тут не було мандрівного фестивалю, то він буде», – ділиться першими враженнями про місто Юрій.

Минулого року йому вдалося показати фільми в кількох містах, зокрема, у Золотоноші, Каневі, Чигирині, Смілі та в самих Черкасах. У цьому, зокрема, допомогла місцева громадська діячка із ГО «Горизонт змін» Тетяна Кавальчук. 

Кінопоказ у Чигирині відбувся попри вимкнення світла та опалення. Фільм «Літургія протитанкових перешкод» дивилися на ноутбуці та зігрівалися чаєм з термоса

Після кінопоказу у Каневі там народився docu клуб. Кіноклуби – ще один формат діяльності Docudays UA.

«Під час мандрівного фестивалю ми організовуємо кінопокази нетривалий час. А потім нам дзвонять люди з проханням показати якийсь фільм, наприклад, до Дня прав дитини. А ми ж відповідальні за тих, кого приручили до документальних фільмів (сміється). Так у нас народилася ініціатива – мережа docu клубів. Кіноклуби працюють весь час, 365 днів на рік можуть показувати документальні стрічки», – пояснює суть цієї ініціативи Юрій Чумак.

За його словами, зараз у каталозі кіноклубів Docudays UA близько 160 стрічок. Час від часу вони змінюються. Наприклад, коли права на якийсь фільм закінчуються або навпаки до колекції додаються нові.   

Зазвичай кіноклуби створюють при певних організаціях. Для цього треба лише заповнити анкету і підписати договір, яким організації надають право показувати фільми. Детально про це можна почитати на сайті DocuClub. 

Юрій надихнув створити на Черкащині два нові кіноклуби. У Каневі проєкт реалізує організація «Разом» на чолі з модераторкою Діаною Майлат. Оскільки в місті є ще місцевий коледж культури і мистецтв, на покази приходять студенти цього навчального закладу, для них це певна «родзинка». Ще один кіноклуб створили у Вознесенській сільській громаді на Золотоніщині. Там його координаторка – заступниця сільського голови Любов Новак.

«На моїй пам’яті вперше таке, щоб заступниця голови вирішила створити кіноклуб! Чиновники, як правило, на рівні керівника і заступників можуть прийти на показ, щоб про них у медіа написали, але щоб вони самі тягли цей правозахисний «віз» – я вперше бачу таке», – каже Юрій.

За його словами, в Черкасах є ціла мережа кіноклубів, але не всі вони активні. Люди інколи відкривають кіноклуб, але не наважуються проводити там покази. Тож ціль Юрія Чумака на цей рік – побувати в усіх кіноклубах Черкащини, щоб «розворушити їх» і допомогти почати кінопокази. 

Більше ніж фільми: кіно як елемент адвокації 

За словами представника Docudays UA, документальні фільми – це не лише інструмент просування цінностей прав людини, а й певний елемент адвокації. Показ стрічок допомагає зробити зміни у громаді, яких складно досягти в інший спосіб. 

Як приклад, Юрій Чумак пригадує минулорічну адвокаційну кампанію. Для її реалізації він узяв один зі своїх улюблених фільмів «Лізо, ходи додому», що розповідає про дівчинку, у сім’ї якої відбувається психологічне насильство. Завдяки Юрію фільм переглянули різні категорії: батьки, діти, представники пробації, поліцейські, соціальні працівники міськвиконкому, служби у справах дітей.

«Для нас важливо було зробити так, щоб видимими стали діти, які є свідками домашнього насильства. Адже вони теж є постраждалими. Це де-юре, а де-факто залишаються поза увагою. Приміром, відбулося насильство, чоловік побив дружину, приїхала поліція, опитала дружину, опитали цього чоловіка – аб’юзера, у кращому випадку склали адмінпротокол про правопорушення, у гіршому – обмежились попередженням, і поїхали. А те, що в сусідній кімнаті ридає дитина, бо в неї світ зруйнувався, адже люди, яких вона найбільше любить, на її очах билися, залишається поза увагою», – констатує Юрій.

Завдяки показу фільму йому вдалося зібрати інформацію з різних джерел. Опісля він залучив експертку, професорку з психології харківського вишу Наталію Мілорадову. Разом вони розробили брошуру і рекомендації, які ухвалила місцева влада. 

Під час цієї кампанії він дізнався про ще одну проблему. В Україні існує безоплатна вторинна правова допомога, яка є державною. Її надають певним пільговим категоріям громадян. Зокрема, на неї мають право постраждалі від домашнього насильства. Підставою для надання такої допомоги є або документи з поліції, або направлення від соціальних служб.

Як з’ясував Юрій, документів від поліції у постраждалих від насильства зазвичай немає. Наприклад, копію протоколу про адміністративне порушення дають кривдникам, а не постраждалим. А форми направлення від соціальних служб просто не існувало, тому що її мало розробити Мінсоцполітики, але чиновники так і не дійшли до того. Спочатку правозахисник звернувся до міністерства з проханням нарешті зробити це, але отримав відписку. Проте Юрій не зупинився і звернувся вже до Катерини Левченко, урядової уповноваженої з гендерних питань. Зрештою вона написала листа до Мінсоцполітики і вони ухвалили цю форму.

«Завдяки тому, що ми не зупинилися, продовжили бити в ці зачинені двері, зараз постраждалі від домашнього насильства люди по всій Україні отримати механізм отримання безоплатної вторинної правової допомоги, – каже Юрій Чумак. – І ми радимо всім проводити адвокаційні кампанії! Одна справа прийти і сказати: ось у нас є така проблема, давайте цим займатись. Воно може не «торкнути» людей. А коли принесли фільм, з живими історіями, воно чіпляє, люди починають рухатися. В нас є чимало адвокаційних кампаній, завдяки яким на місцевому рівні вдалося зрушити якісь проблеми. І це важливо»

Єлєна Щепак

18000

Пам’ятка для кіноклубів щодо вдалих комунікацій зі ЗМІ

Пам’ятка для кіноклубів щодо вдалих комунікацій зі ЗМІ

Як написати пресреліз так, щоб його прочитали у медіа і зацікавилися подією, яку організовує кіноклуб? Це питання модератор/-ки нових кіноклубів обговорювали під час навчання у рамках програми «DOCU ДІЄ 2.0» (з ментором Юрієм Чумаком).

Надія Кучер, головна редакторка онлайн-медіа «Фундамент» (Полтава), керівниця кіноклубу Docudays UA та учасниця менторської програми DOCU ДІЄ 2.0,  підготувала і провела для колег навчальний семінар, під час якого поділилася практичними рекомендаціями з комунікацій зі ЗМІ.

За його підсумками підготовлено Пам’ятку, яку можна завантажити тут:

Docu/Club

Як штучний інтелект може стати в нагоді при організації заходів у кіноклубах Docudays UA?

Як штучний інтелект може стати в нагоді при організації заходів у кіноклубах Docudays UA?

Ілюстрація: Рада Європи

Онлайн-захід з цієї тематики відбувся 1 березня для менті з групи «Чумацький шлях до Docudays UA» в межах менторської Програми DOCU ДІЄ 2.0.

На нього ментор Юрій Чумак запросив експерта Олександра Решетовського, що добре знається на питаннях авторського права та досліджує можливості різних програм зі штучним інтелектом.

Олександр ознайомив учасниць заходу із потенціалом найвідомішого на сьогодні Chat GPT.

А Юрій Чумак надав поради щодо того, як цього, хоч і штучного, але інтелектуального помічника, використовувати при підготовці до кінопоказів Docudays UA.

До речі, по завершенні онлайн-зустрічі, ми спитали у Chat GPT, яку суспільну користь несуть заходи, організовані кіноклубами Docudays UA в Україні. І ось що він відповів – майже миттєво:

«Заходи, організовані кіноклубами Docudays UA в Україні, несуть значну суспільну користь. Вони допомагають підвищувати культурну свідомість громадян, просвітлювати їх та зміцнювати духовність нації.

Зокрема, Docudays UA організовує покази документальних фільмів, які знайомлять глядачів з різноманітними соціальними проблемами, що існують в Україні та в світі. Ці фільми розкривають складні теми, такі як права людини, екологія, гендерна рівність, міграція, конфлікти та багато інших.

Крім того, Docudays UA організовує дискусії та зустрічі з авторами документальних фільмів, активістами, правозахисниками, артистами та іншими відомими особистостями. Це сприяє розширенню кругозору глядачів, обміну думками та ідеями, а також спонукає до активної громадської участі.

Такі заходи сприяють розвитку критичного мислення та виховують у людях свідоме ставлення до соціальних проблем та реалій сучасного світу. Тому діяльність Docudays UA є важливим компонентом культурної та соціальної розвиненості України».

Зауважимо, що програми зі штучним інтелектом, як і все, що створене людиною, не є досконалими, вони теж можуть помилятися. Втім, взаємодія зі штучним інтелектом відкриває нові горизонти можливостей. І не використовувати їх сьогодні – це все одно, що не користуватися Інтернетом вчора та комп’ютером – позавчора. Науково-технічний прогрес є стрімким. Будемо намагатися його наздогнати!

Георгій Кобзар

Наставництво і партнерство: як працюють ментори програми «DOCU ДІЄ 2.0»

Наставництво і партнерство: як працюють ментори програми «DOCU ДІЄ 2.0»

У грудні оголосили переможців конкурсу «DOCU ДІЄ 2.0». Вже наприкінці місяця вони розпочали навчання у менторській програмі.

Хто передаватиме менті перші знання про діяльність Мережі DOCU/CLUB і ділитиметься з ними своїм досвідом?

Юрій Чумак свою співпрацю з Docudays UA розпочав у 2012 році як регіональний координатор Мандрівного фестивалю на Харківщині. У 2017-му він започаткував власний пересувний кіноклуб «ДУМАй!». Коли минулого року керівництво Мережі DOCU/CLUB запропонувало Юрію стати ментором для нових модераторів, він сприйняв це як виклик. Але готовність ділитися своїми знаннями, досвідом та лайфхаками для роботи стала взаємно корисною як для Юрія, так і для його менті.

«У взаємодії «ментор – менті» вбачаю партнерську співпрацю, – ділиться своїм баченням роботи Юрій Чумак. – Ментор передає свій досвід, але паралельно відбуваються і горизонтальні зв’язки, коли менті взаємозбагачують одне одного своїми практиками та здобутками, та й ментор набуває нових навичок. Для мене вагомим є не тільки розповісти про підготовку показів, модерацію обговорень і дискусій, проведення адвокаційних кампаній, але й донести важливість цінностей прав людини, для поширення яких, як на мене, й мають діяти кіноклуби Docudays UA».

DocuClub

Комунікація між депутатами Харківської міської ради та виборцями: реалії воєнного стану

Комунікація між депутатами Харківської міської ради та виборцями: реалії воєнного стану

Відкрита агресія росії проти України, що розпочалася 24 лютого 2022 року, карколомно змінила життя кожного українця. Діяльність депутатів місцевих рад також докорінно змінилась, але, попри це, у правовому сенсі функції обранців, відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», залишились незмінними.

І, в умовах війни, вони так само мають інформувати громадян про свою діяльність. Отже, щоб з’ясувати, яким чином нині відбувається взаємодія депутатів Харківської міської ради з виборцями, в межах громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» було проведено моніторинг комунікації обранців, а саме: які платформи та інструменти для цього ними застосовувались.

Кількість депутатів Харківської міської ради VІІІ скликання складає 84 особи, які входять/входили до 6 фракцій:

  • Політичної партії «Європейська Солідарність» (9 депутатів);
  • «Блок Світличної «Разом!» (6 депутатів);
  • «Слуга народу» (9 депутатів);
  • «Блок Кернеса – Успішний Харків!» (34 депутати);
  • Політичної партії «Партія Шарія» (5 депутатів);
  • Політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» (19 депутатів);
  • + ще 2 депутати, які були членами фракції «Партії Шарія» та фактично перебувають у статусі позафракційних.

Аналіз офіційного сайту Харківської міської ради, міського голови, виконавчого комітету показав, що на сторінці «Депутати» логічно структуровано всіх обранців – як за алфавітом, так і за фракціями та депутатськими комісіями.

Проте одразу слід зазначити, що дана інформація протягом 2022 року не оновлювалася. Адже на сайті досі «існують» фракції політичної партії «Партія Шарія» та політичної партії «Опозиційна платформа – за життя», які припинили своє функціонування. Причому, припинили – з різних причин.

За підсумками місцевих виборів 2020 року Партія Шарія провела до Харківської міської ради 7 депутатів. Незабаром двох із них – Микиту Роженка та Сергія Сироту – виключили з партії та з фракції на тлі їхнього публічного конфлікту з Анатолієм та Ольгою Шаріями (до речі, інформації про цих 2-х обранців в розділі «Депутати» на сайті Харківської міськради взагалі немає, а графа «Позафракційні» досі залишається порожньою). Партія Шарія навіть ініціювала відгук Роженка та Сироти з міськради, однак це рішення вдалося заблокувати у суді.

А в березні поточного року помер член цієї фракції Сергій Світличний (хоча на сайті ХМР він і досі – серед діючих депутатів), і кількість членів стала меншою від 5 осіб – ця фракція втратила право на існування, відповідно до ч. 7 ст. 57 Регламенту міськради.

18 березня, у зв’язку з масштабним вторгненням рф, рішенням РНБО в Україні було зупинено діяльність проросійських партій, зокрема Партії Шарія та ОПЗЖ, а Міністерству юстиції України доручено «невідкладно вжити в установленому порядку вичерпних заходів щодо заборони діяльності» проросійських політичних сил.

І на сесії (які з початку широкомасштабного вторгнення росії проходять в онлайн-форматі) Харківської міської ради 11 травня фракція ОПЗЖ саморозпустилася, про що повідомила мера та депутатів. З 19-ти членів фракції 16 сформували нову депутатську групу «Відновлення України». Депутати Денис Нев’ядомський та Анатолій Родзинський не увійшли до цієї групи, тому, вочевидь, тепер вважаються позафракційними. При цьому депутат Андрій Лесик – колишній голова як фракції, так і міської організації ОПЗЖ – на сесії присутній не був, навіть віртуально, та свою позицію не заявив.

Повторимося, на сайті ХМР ці переміни не відображені. І за пошуком «розпуск фракції» вдалося знайти лише одну новину: «Ігор Терехов про ОПЗЖ: Потрібно розставити усі крапки над «і», чітко позначивши свою позицію». В якій йдеться, що міський голова Ігор Терехов прокоментував розпуск фракції ОПЗЖ у міськраді та створення групи «Відновлення України». За його словами, «переважна більшість депутатів фракції підтримують з ним зв’язок та намагаються допомогти місту, постачаючи продукти харчування, медикаменти, організовуючи евакуацію людей, захищаючи інтереси мешканців міста, де і як це можливо».

Отже, якщо мати на увазі кардинальні зміни у 2-х фракціях, що відбулися, далі можна говорити, як депутати Харківської міської ради інформували про свою діяльність.

Кожен виклав свою автобіографію, адресу громадської приймальні та контакти для зворотного зв’язку. Єдиними, у кого не зазначено адреси громадських приймалень та контакти, виявились 2 депутати з колишньої фракції ОПЗЖ – Ігор Полупанов та Анатолій Родзинський.

Під час моніторингу було встановлено, що для інформування громадян про свою діяльність депутати здебільшого використовують соціальні мережі, серед яких: Facebook, Instagram та YouTube. Так, сторінки на Facebook мають 62 депутати із 82, що складає 75,6%; Instagram-сторінкою користуються 28 депутатів (34,1%); мають відеоролики на YouTube 7 депутатів (8,5%), 5 з яких із фракції ПП «Європейська Солідарність». І лише один депутат із 82 – Сергій Терещук від колишньої фракції ПП «Партія Шарія», – вказав на сайті міської ради посилання на власний Telegram-канал.

Проведений аналіз у період з 1 січня 2022 року по 1 жовтня 2022 року показав, що активно висвітлюють свою діяльність у соціальних мережах (Facebook) всі депутати фракції ПП «Європейська Солідарність», які зараз здебільшого займаються волонтерською діяльністю, спрямованою на допомогу Збройним силам України. Дописи щодо сесій міськради у Facebook цих депутатів були в основному присвячені тематиці війни: виділення додаткових коштів на Територіальну оборону та цивільний захист (про це писали Ігор Ісаєнко, Юрій Корсунов та Артем Ревчук); питання зміцнення обороноздатності регіону (Ігор Ісаєнко); звіти про Х, ХІ, ХІІ позачергові сесії Харківської міської ради (опубліковувались Іриною Гончаровою, Ігорем Пушкарьовим та Артемом Ревчуком); питання про перейменування вулиць, проблематику з поводженням об’єктів культурної спадщини, підготовленість пунктів обігріву висвітлювала Ірина Гончарова.

Найактивнішими комунікаторами та висвітлювачами інформації про роботу міськради від фракції «Блоку Світличної «Разом!» були: Олександр Абрамов, Дмитро Булах, Максим Радченко та Тетяна Шталь. У своїх дописах вони повідомляли про сесії, позачергові сесії та плани роботи в комісіях. Також депутати Блоку активно розповідали на власних сторінках про свою волонтерську діяльність, спрямовану на розвиток регіону, підтримку ЗСУ та допомогу мешканцям громади.

4 з 9 депутатів від фракції «Слуга народу» активно комунікують із підписниками у Facebook. Найбільше дописів про роботу сесій ХМР та безпосередньо депутатську діяльність зробили Олександр Котуков та Едуард Павленко. Повсякденна робота представників цієї партії, яка висвітлена у ФБ – волонтерство заради Перемоги над ворогом та підтримки місцевого населення.

Проаналізувавши комунікаційну діяльність представників «Блоку Кернеса – успішний Харків!», було встановлено, що власну сторінку у Facebook мають 22 із 34 депутатів. Проте про роботу Харківської міськради інформували лише троє – Ігор Аріх, Олексій Топчій, який виклав низку дописів про підготовку Салтівського району м. Харкова до зими, та Ольга Вельможна, яка також веде активний блог про надання гуманітарної допомоги мешканцям Індустріального району м. Харкова. Попри наявність сторінок у ФБ, Олексій Артикуленко, В’ячеслав Ільєнко, Семен Сирота та Володимир Тупіцин їх не наповнюють інформацією. А Валентина Боднар, Олександр Василенко, Ганна Головчанська, Володимир Золотарьов, Юрій Медведєв, Роман Нехорошков, Олександр Новак, Олена Тоболіна, Олег Товкун та Володимир Чумаков взагалі не ведуть е-комунікації (в соціальних мережах їхні сторінки відсутні). Сторінки Неллі Казанжиєвої, Аліси Панової та Тетяни Поздєєвої мають відкритий доступ лише для друзів. Пости інших депутатів «БКУХ» висвітлюють тематику надання гуманітарної допомоги.

Серед чотирьох депутатів, які отримали мандат у ХМР від ПП «Партія Шарія», сторінку у ФБ мають всі четверо. Щоправда, якщо натиснути на посилання, яке наведено на сайті Харківської міськради в депутата Володимира Плетньова, то опиняєшся на… Facebook-сторінці депутата Анатолія Бабічева з фракції «Блоку Світличної «Разом!». Сергій Терещук закрив свій профіль, який є доступним тільки для друзів. А от ведуть комунікацію з підписниками Давіто Матвейченко та Олександр Мільшин, які згадували у дописах про діяльність міськради та наповнюють свої сторінки контентом про події в місті й країні. Але якщо Мільшін інформує здебільшого про гуманітарну діяльність своєї команди, то Матвейченко публікує чимало постів у стилі «не все так однозначно». Під якими нерідко з’являються коментарі Володимира Плетньова (з іншої, не зазначеної на сайті ХМР сторінки у ФБ із закритим профілем), які мають проросійську направленість.

Опрацювавши інформацію про депутатів від колишньої фракції ПП «Опозиційна платформа – за життя», було виявлено, що сторінку у Facebook мають 13 з 19 членів фракції. Проте активно наповнюють їх контентом п’ятеро: Євгеній Андрійчук, Анатолій Родзинський, Андрій Спаський (які викладали дописи про роботу депутатського корпусу міськради) та Джавід Саід і Віктор Фесун. Попри наявність сторінок у соцмережах, їх не поновлюють Сергій Данило, Ігор Овечкін, Ігор Полупанов, Едуард Тичков та Дмитро Хівренко. Переглядати сторінки Андрія Лесика, Марії Скоробагач та Ігоря Шрама можуть тільки друзі. Не використовують е-комунікації Альона Агеєнко, Анастасія Губіна, Віталій Кириленко, Віктор Ларченко, Сергій Насінник та Денис Нев’ядомський. Варто зазначити, що Андрій Спаський активно інформував про те, як займався питанням будинку, що обвалився, по проспекту Гагаріна, 20.

Найвагомішим інструментом органів місцевого самоврядування є місцевий бюджет. І мешканці громади мають право на одержання інформації про те, як відбувається бюджетний процес, аби, у підсумку, мати можливість контролювати використання бюджетних коштів. Утім, варто зазначити, що жоден депутат Харківської міської ради у поточному році практично не висвітлював питань бюджету на 2023 рік та майбутнього розвитку громади.

Серед усіх переглянутих сторінок депутатів у Facebook виявлено, що проблематику підготовки громади до зими висвітлювали тільки 3 депутати: Ольга Вельможна та Олексій Топчій із фракції «Блок Кернеса – Успішний Харків!», Анатолій Родзинський (колишній член фракції ОПЗЖ), що складає 3,7% від загальної кількості депутатського корпусу.

У ході дослідження було з’ясовано, що основним каналом інформації про депутатську діяльність, роботу Харківської міської ради та подання іншої інформації, яка стосується громади м. Харкова, для депутатів є соціальна мережа Facebook. Instagram-сторінки обранці ведуть для постів, що стосуються їхнього приватного життя. YouTube-канали давно не поповнювались свіжими відео.

Також варто зазначити, що дописи депутатів за 9 місяців 2022 року кардинально змінились, порівнюючи з постами минулих років. Зараз пости багатьох народних обранців мають тематику воєнного стану та реалій війни: допомога Збройним силам України, внутрішньо переміщеним особам, гуманітарну підтримку, збори коштів, роботу благодійних фондів, наслідки військової агресії та подібну проблематику.

Отже, значна частина депутатів ХМР працюють задля Перемоги України над ворогом: підтримують ЗСУ, співпрацюють з волонтерами, залучають вітчизняні та закордонні приватні підприємства, державні установи, міжнародні організації та активних громадян до надання допомоги армії, постраждалим громадам та вимушеним переселенцям. І звітують про все це у соціальних мережах, здебільшого – у Facebook. З іншого боку, на жаль, свою безпосередню депутатську діяльність більшість із них висвітлюють недостатньо.

Атестація депутатів місцевих рад

„Ich fühle dieses Weihnachten nicht“

„Ich fühle dieses Weihnachten nicht“

Vier Generationen aus der Ukraine feiern Heiligabend in Lette CoesfeldFünf Ukrainerinnen, vier Generationen. Gerne würden sie die Weihnachtszeit zu Hause verbringen — doch der Krieg zwang sie zur Flucht. Nun feiern Lilija (83), Valeria (58), Vladislava Ilhova (35), Krystina (14) und Ruslana (8) in Coesfeld-Lette – bei ihrer Gastfamilie.

Seit April sind die Ukrainierinnen (v.l.): Ruslana Ilhova (8), Vladislava Ilhova (35), Valeria Chumak (58), Krystina Ilhova (14) in Deutschland. Lilija Schepljakova (83) kam im Juni nach.Der Schnee gehört in der Ukraine für Vladislava (l.) und Valeria einfach dazu. Auch für Vladislavas Tochter Ruslana ist dieser wichtig.

Gerade ist ein Krieg in der Ukraine ausgebrochen? Besonders für Uroma Lilija Schepljakova ist es noch immer sehr schwer zu verstehen. In einem gemütlichen Wohnzimmer in Lette sitzt sie am Tisch. Neben ihr knistern die Flammen des Kamins. Ob sie sich auf Weihnachten 2022 freut? Die 83-Jährige weint. „Ich wollte aus der Heimat nicht weg, denn ich dachte wirklich nicht, dass es so schlimm wird.“ Und sie fühlte sich mit ihren 83 auch zu alt. Ihrer Tochter Valeria Chumak geht es nicht anders: „Ich bin nicht in Stimmung für Weihnachten“…

Von Franziska Ix

Westfälische Nachrichten