Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Мандрівний Docudays UA-2022 – відбудеться!

Мандрівний Docudays UA-2022 – відбудеться!

Всупереч війні, ХІХ Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA в Україні відбудеться! Зокрема, у Харківській, Черкаській, Дніпропетровській та Одеській областях.

Про це 30 листопада в ефірі Харківського прес-клубу розповіли регіональні координатори Фестивалю.

Юрій Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», регіональний координатор Мандрівного Docudays UA у Харківській області (в евакуації – у Черкаській області) – розповів: цьогорічний Docudays UA на Харківщині, Черкащині, Дніпропетровщині та Одещині буде не тільки Мандрівним, але й «переселенським» та антифашистським. Мандрівним, адже Фест мандрує по країні, покази відбудуться у багатьох містах та містечках. Переселенським, оскільки регіональні координатори Фестивалю, через війну, тимчасово вимушені були змінити своє місце проживання, дехто – кілька разів. Антифашистським, бо значна частка фільмів присвячена боротьбі українців з російською агресією, а рашисти своїми численними звірствами та воєнними злочинами дуже подібні до нацистів та фашистів.

Центр «ДУМА» цього року організовує кінопокази та правозахисні події як на Харківщині, так і на Черкащині. У Черкаській області це, в основному, будуть виїзди до невеликих міст та заходи у молодіжних центрах і хабах (зокрема, один із заходів відбудеться у хабі Halabuda, що евакуювався з окупованого Маріуполя). А в Харківській, через складну ситуацію – здебільшого онлайн-заходи. Однак планується і офлайн-подія на базі Kharkiv Media Hub, який розташований у безпечному місці в центрі Харкова. Для нас важливо, щоб і під час війни жителі міста-залізобетону мали змогу побачити наживо документальне кіно світового рівня! На Харківщині та Черкащині Мандрівний проходитиме з 30 листопада по 12 грудня, у репертуарі – 10 документальних фільмів вітчизняних і зарубіжних документалістів.

Олег Охредько – експерт та аналітик Центру громадянської просвіти «Альменда», регіональний координатор Мандрівного Docudays UA у м. Бердянськ Запорізької області (в евакуації – у м. Чорноморськ Одеської області) – повідав: ЦГП «Альменда» раніше приймала активну участь у проведенні Мандрівного на Кримському півострові. Окупація Ялти привела до вимушеного переміщення організації, проте діяльність свою вона продовжила, і в 2015–2021 рр. була регіональним представником Мандрівного у м. Бердянську.

Повномаштабне вторгнення в лютому 2022 р. змінило життя, місто Бердянськ було окуповано, нас гостинно прийняло ще одне приморське місто – Чорноморськ. Мандріввний у Чорноморську в основному буде проходити в Центрі позашкільної освіти. Тут будуть не тільки перегляди та обговорення фільмів, але й майстерклас, семінар щодо того, як реагувати на пропаганду. Ще однією особливістю стане залучення педагогічних працівниць дошкільних навчальних закладів, з якими ЦГП «Альменда» співпрацює в рамках діяльності DocuClub. Окрім того заходи будуть проходити і в артсховищі, яке стало центром дій Музею ім. О. Білого. У Чорноморську Фестиваль відбуватиметься з 7 по 14 грудня, демонструватимуться 12 стрічок.

Григорій Курачицький – голова Приазовської правозахисної групи, регіональний координатор Мандрівного Docudays UA у Донецькій області (в евакуації – у м. Дніпро) – оповів: у складний для Маріуполя, України і всього світу час ми проводимо Фестиваль про права людини в Дніпрі для мешканців міста, маріупольців і внутрішньо переміщених осіб з інших областей України.

Покази документальних фільмів з обговореннями та дискусіями будуть як в офлайн, так і в онлайн форматі. Вони проходитимуть у центральній бібліотеці Дніпра, у вільному просторі «Little Mariupol», в хабі «Доброго ранку, ми з Маріуполя»… Загалом глядачі Мандрівного фестивалю в Дніпрі з 1 по 11 грудня побачать 10 найкращих документальних фільмів України та світу.

Однією зі знакових подій Фестивалю у Черкасах, Дніпрі та Чорноморську стане фотовиставка «Нескорений Херсон» відомого херсонського фотографа, фотокореспондента Медіаплатформи «Вгору» Олександра Корнякова. Це фотоісторія про жагу до свободи сміливих та безстрашних херсонців, про їхній супротив російській окупації.

А в Міжнародний день прав людини 10 грудня Юрій Чумак, Олег Охредько та Григорій Курачицький проведуть спільний захід у 4-х областях із показом документальної стрічки «Фортеця Маріуполь. Орест».

Тема ХІХ Мандрівного Docudays UA – «Надзвичайний стан» – дуже зрозуміла та близька всім українцям та українкам. Надзвичайний стан – це виняткова ситуація, коли звичне життя та плани на майбутнє поставлені на паузу. А базові життєві потреби й людські права – під постійною загрозою.

Стежте за подіями Мандрівного фестивалю на відповідних регіональних фейсбук-сторінках та на сайті Мандрівного Docudays UA! Сторінка Fb на Харківщині: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV

Наша сила – в солідарності. Напишіть листа білоруським політичним в’язням!

Наша сила – в солідарності. Напишіть листа білоруським політичним в’язням!

«Па стане на 31 ліпеня ў Беларусі прызнаныя палітычнымі вязнямі 604 чалавекі», – говориться на сайті «Палітычныя вязні ў Беларусі» https://prisoners.spring96.org/

Там же розміщено повний список сучасних політичних в’язнів Білорусі – з короткими історіями про них та їхніми світлинами.

Блогери, бізнесмени, активісти штабів кандидатів у президенти, учасники акцій протесту знаходяться в місцях несвободи, далеко від своїх рідних і близьких через те, що не побоялися скористатися своїми правами – правом на участь у мирних зібраннях, на висловлення своєї думки та на участь у політичному житті Білорусі.

Значна частина цих людей потрапила під політично мотивоване кримінальне переслідування у зв’язку з подіями, які розгорнулися під час і після кампанії з виборів президента Білорусі в 2020 році. Результати яких нинішня нелегітимна влада Білорусі нахабно сфальсифікувала.

Освітній дім прав людини в Чернігові та Освітній Фест прав людини – 2021 закликають написати листи підтримки білоруським політичним в’язням!

Чому так важливо писати ув’язненим листи?

Написання листів – одна з найважливіших і в той же час простих речей, які кожна людина може зробити, щоб їм допомогти. Там, за колючим дротом, вони знаходяться під постійним моральним і психологічним тиском, адже їхні тюремники кажуть їм: «Ви не праві, про вас всі забули, ви нікому не потрібні». І тому листи для політв’язнів особливо важливі. Це такий акт солідарності і підтримки. По суті, це єдиний спосіб показати їм, що ми їх підтримуємо і віримо в те, що вони зробили і роблять.

Про що писати?

Рецепт тут досить простий. Коли ви знайомитеся з новою людиною, ви про щось із нею говорите? Спочатку привітайтеся, розкажіть, чим ви займаєтеся. Повідайте, чому Ви вирішили написати йому листа. Наприклад, прочитали про нього статтю, подумали, що йому потрібна підтримка. А потім пишіть щось добре, привітне, що може ув’язненого/засудженого підтримати.

Що не варто писати?

— Якщо людина знаходиться на стадії слідства, то кримінальну справу з нею обговорювати не варто. Не згадуйте в листах інших людей, які можуть бути якось причетні до справи.

— Не використовуйте в листах вирази, які можуть розглядатися як екстремізм.

— Уникайте політичних тем.

— Не використовуйте в тексті мати, нецензурну лексику, скорочення, іноземні слова.

— Уникайте різних алегоричних метафоричних виразів, тому що білоруські цензори їх можуть розцінити як зашифроване повідомлення або інструкцію до чого-небудь.

Як відправити листа?

Ознайомтеся зі списком політичних в’язнів на сайті https://prisoners.spring96.org/

Найпростіший спосіб написати листа білоруським політв’язням – скористатися відповідною електронною формою на сайті «Письма в клеточку»: https://vkletochku.org/page15800736.html

Як ще можна допомогти білоруським громадським активістам, яких переслідує нелегітимна влада?

Див. ТУТ: https://spring96.org/be/news/102872

Юрій Чумак

Освітній дім прав людини в Чернігові

XVІI Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує на Харківщині

XVІI Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує на Харківщині

Docudays UA – творимо суспільство вільних людей!

25 листопада 2020 року відбудеться відкриття XVІI Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області. Фільм-відкриття, приурочений до Міжнародного дня боротьби з насильством щодо жінок – «За кордоном» (режисерка Сон А Юн, Бельгія, Франція).

Про цей та інші заходи Фестивалю розповіли в Харківському прес-клубі регіональні координатори Мандрівного фестивалю: Анна Смаглюк – помічниця президента Харківського університетського консорціуму «УНІКОН», Марія Ясеновська – президентка Харківської обласної фундації «Громадська Альтернатива» та Юрій Чумак – голова «Центру правових та політичних досліджень «ДУМА».

Також в онлайн-форматі до заходу долучилися регіональні координатори Docudays UA у Донецькій області Григорій Курачицький, Олександр Букалов, Світлана Селіверстова та Віра Процькіх.

Docudays UA-2020 проходить під гаслом «Teen Spirit», його основна тема – дорослішання, і не лише в особистому плані, а й у контексті політики держави. Увазі глядачів пропонується 16 фільмів вітчизняних та зарубіжних режисерів/режисерок, а також правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії, як у офлайні, так і в онлайні. XVІI Мандрівний Docudays UA на Харківщині триватиме з 25 листопада до 15 грудня 2020 року.

Як зауважила Анна Смаглюк, «УНІКОН» організував чимало показів на базі закладів вищої освіти Харкова. Також заплановано проведення низки заходів, серед яких круглий стіл «Права та обов’язки дитини», дискусійна зустріч «Сучасне рабство чи робота за кордоном».

«Громадська Альтернатива» у межах своєї частини програми Фестивалю робить акцент на проблематиці інклюзії та дискримінації. «Для нас важливо розглянути тему включення дітей та підлітків і з дітьми та підлітками», – зазначила Марія Ясеновська. – «Тому ми пропонуємо обговорити сторітелінг як метод донесення складних питань та викликів».

Як повідомив Юрій Чумак, серед майданчиків для показів і обговорень фільмів, що проводитимуться Громадським центром «ДУМА»  – школи, молодіжні хаби громадської активності, Українська академія лідерства (Харків), Харківський національний університет внутрішніх справ, Благодійний фонд «Карітас Харків», установи Державної кримінально-виконавчої служби України. Буде представлено й «Всеукраїнську кампанію проти кібербулінгу Docudays UA».

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. У березні цього року, через карантинні обмеження, вперше був проведений в онлайн-режимі. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Запрошення до участі в дистанційному тренінгу з підвищення медіа грамотності

Запрошення до участі в дистанційному тренінгу з підвищення медіа грамотності

Громадська організація Асоціація «Спільний простір» у партнерстві із Інститутом підвищення кваліфікації керівних кадрів НАДУ при Президентові України, а також ГО «Стоп корупції» з 1-го червня розпочала дистанційний тренінг із підвищення медіа грамотності.

Науковий консультант проєкту – професор Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, доктор наук із соціальних комунікацій, інноваційний тренер Олександр Чекмишев.

До проєкту можуть долучатися всі, хто прагне підвищити свою медіа грамотність – представники прес-служб регіональних органів влади та місцевого самоврядування, державних установ, журналісти, студенти, громадські активісти, пересічні громадяни.

Тренінг безкоштовний. Все, що Вам потрібно:

  1. Зайти на сайт за посиланням https://prostir-monitor.org/ (може доведеться почекати кілька хвилин через велику кількість користувачів);
  2. Потім у рубрику «Медіа грамотність прес-служб»;
  3. Натиснути на «Увійти» або «Матеріали тренінгу» та зареєструватися (це потрібно щоб кожен учасник міг отримати сертифікат про участь у дистанційному тренінгу).
  4. Потім заходимо у рубрику «Матеріали тренінгу» і читаємо спочатку оригінали матеріалів зі стрічки новин (до речі, там є посилання і можна подивитися їх на офіційних сайтах); потім дивимось варіанти комунікативної оптимізації (тобто переписані тексти), а також клікаємо на цифри у квадратних дужках (наприклад [1,2,3,4,5,6,7]) щоб перейти на теоретичне пояснення виправлень.

Вивчаєте матеріали самостійно!

А потім отримуєте сертифікат.

Успіху нам усім!

За довідковою інформацією щодо участі в дистанційному тренінгу представників Харківської області можна звертатися до Юрія Чумака: 099-063-27-37.

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Конкурс «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини» було оголошено для того, аби створити можливість для модераторів та модераторок кіноклубів представити власноруч розроблені сценарії подій, що включають методику перегляду фільмів та їх модерованого обговорення, з використанням нових інструментів привернення уваги та занурення відвідувачів/-ок у тему дискусії задля поширення кращих практик впливу, стимулювання активного обміну досвідом між кіноклубами та розширення колекції сценаріїв просвітницьких заходів, доступних на нашому сайті.

Учасники та учасниці конкурсу мали обрати один фільм з переліку та розробити до нього дискусію для однієї з цільових аудиторій: учні; студенти; дорослі; персонал пенітенціарної системи України та пробації; засуджені, які перебувають в установах виконання покарань, та клієнти пробації.

Усього надійшло 48 сценаріїв, у фінал потрапили 12 робіт. Упродовж двох тижнів відбулось 12 онлайн-заходів з чудовими документальними фільмами та потужними дискусіями про права людини.

Перед конкурсною комісією постало надскладне завдання обрати з якісних заходів найкращих. Експертне журі, сформоване з представників міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), переглянуло всі конкурсні події та обрало чотирьох лідерів/ок.

Цього разу перемогу здобувають:

— У номінації «Аудиторія пенітенціарної системи» – Удовицька Олена, «Сім’я – це те первисередовище, де дитина повинна вчитися робити добро».

— У номінації «Учнівська аудиторія» – Глазкова Альона, «Споглядати vs допомагати?».

— У номінації «Студентська аудиторія» – Чумак Юрій, «Підліткам – про права та правоохоронців».

— У номінації «Широке коло глядачів і глядачок» – Філіпенко Зоя, «Активні громадяни в дії»…

Найближчим часом усі 12 сценаріїв опублікуємо на нашому сайті у розділі методичних матеріалів.

Docu Club

Див. також: Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Наскільки є відмінною сучасна поліція від колишньої міліції та як неповнолітнім правильно спілкуватися з правоохоронцями, аби не наразитися на потенційне порушення своїх прав. Про це говорили під час онлайн-кіноклубу документального кіно про права людини Docudays UA, що відбувся 2 липня 2020 року.

Модератором виступив правозахисник Юрій Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», екс-помічник міністра МВС з питань дотримання прав людини.

А учасниками були юнаки та дівчата з міст Харкова, Лозової, Чугуєва та смт Кочеток Чугуївського району.

На початку заходу Юрій Чумак нагадав, що в 2012-му році Україна (разом із Польщею) приймала Чемпіонат Європи з футболу. До цієї події активно готувалися й правоохоронці. Зокрема, міліціонерів експрес-методом навчали основам англійської мови, аби вони могли спілкуватися з іноземними вболівальниками. Саме про це оповідає короткометражний документальний фільм «Відкритий урок» режисерки Наталії Машталер, з репертуару кіноклубів Docudays UA. Який із доброю посмішкою показує не тільки процес навчання, але й практичну реалізацію отриманих міліціонерами навичок.

Після перегляду відбулося жваве обговорення, під час якого учасникам було запропоновано відповісти на низку запитань:
— Як ви вважаєте, чому стрічка має назву «Відкритий урок»?
— На вашу думку, чи впоралися міліціонери зі своїм завданням під час «Євро-2012»?
— А які завдання ще є в правоохоронців? Для чого нам потрібна поліція?
— Як ви взагалі розумієте термін «правоохоронні органи»? Чим, на вашу думку, він відрізняється від широковживаного «силові структури»? Чи потребують громадяни, щоб із ними працювали «силовики», або ж нам потрібен захист правопорядку з боку правоохоронців?
— Хто ж «дає» людям права та хто ці права порушує?
— А хто такі «правозахисники»?
— Чи доводилося особисто вам зустрічатися з поліцейськими? За яких обставин?

З огляду на те, що підлітки найчастіше вказували на те, що зустрічі з правоохоронцями, зазвичай, відбуваються в громадських місцях, в якості «бонусу» їм було запропоновано подивитися 2-у серію анімаційної стрічки «Ти і поліція» (від Асоціації УМДПЛ та студії «Real Stories Production»), присвячену правилам спілкування з поліцейськими на вулиці.

Мультфільм теж прийшовся до душі юним глядачам. І не тільки цікавим відеорядом, але й слушними правовими порадами, які в ньому надаються.

Їх узагальнив Юрій Чумак, який зауважив, що в поліції служать не довершені робокопи, а люди, з притаманними їм позитивними та, іноді, негативними рисами. І при зустрічі із несумлінними поліцейськими необхідно чітко проявити свою правову грамотність, аби не потрапити у неприємні ситуації.

Правозахисник порадив підліткам запам’ятати 3 основних правила при контактуванні з правоохоронцями: НЕ провокуй! НЕ бійся! НЕ тікай!

На завершення комунікаторка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір наголосила, що кожна людина від народження має гідність. Та розповіла про можливості захисту порушених прав і законних інтересів, які надають центри й бюро державної системи безоплатної правової допомоги.

Важливо, що під час цього правового кіноклубу виникла ідея продовжити подібні заходи і в офлайні. Адже старшокласниця Вікторія Л. з Харкова запросила Юрія Чумака разом із документальними фільмами про права людини до своєї школи. Отже, Docudays UA – to be continued!

Зум

P.S. Дякуємо за сприяння в організації заходу вчительці історії та правознавства Клугино-Башкирівської школи Юлії Жигловій, заступниці директора Кочетоцької школи-інтернату Олені Чоломбитько, представницям БФ «Карітас Харків» Марині Красновій та Марині Федорченко, заступнику керівника Харківського осередку Української академії лідерства Івану Чубукіну, речнику Молодіжної ради м. Чугуєва Максиму Ачкасову та соціологу Тетяні Скляр!

P.P.S. Щиро дякуємо всім учасникам, які, навіть у літню спеку, під час канікул, знайшли час і можливість долучитися до онлайн-правоосвітнього заходу!

Георгій Кобзар