Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Безпека дітей в Інтернеті або Як врятувати Гуглика

Безпека дітей в Інтернеті або Як врятувати Гуглика

З кожним роком все більше і більше дітей користується мережею Інтернет,бо він надає їм великі можливості для творчості, активного спілкування та відкриттів, але чи так це безпечно як здається на перший погляд?

Про це говорили під час заходу, який провели 24 березня на платформі zoom фахівці Первомайського та Чугуївського місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір та Юрій Чумак.

До спілкування запросили учнів початкових класів Чугуївського ліцею №5 Чугуївської міської ради, Краснопавлівського ліцею Лозівської міської ради та активних читачів Панютинської бібліотеки.

Говорили про загрози, які чатують в соцмережах, на сайтах, під час онлайн-ігор, адже захід пройшов під назвою: «Безпека дітей в Інтернеті».

На початку Юрій Чумак запитав у дітлахів, чим є корисною «Світова мережа». На що хлопчики та дівчата відповіли, що завдяки Інтернету можна швидко знайти чимало цікавої та важливої інформації, навчатися, відшукати дорогу тощо.

За допомогою яскравої презентації Анастасія Кушнір розповіла дітям про основну небезпеку, яка чатує на них у разі безконтрольного використання Інтернету. Зупинилася на комп’ютерній залежності, доступі до небажаного контенту, ігроманії, зіткненні з гриферами, кібероніоманії, кібербулінгу, кібергрумінгу та інтернет-шахрайстві.

Учні активно допомагали маленькому Гуглику, який заблукав у «Всесвітній павутині», і не знав, як себе вірно поводити. Вони порадили йому не вказувати свою геолокацію на гаджеті, робити так званий «приватний профіль» та ділитися логіном і паролем від персональних сторінок у соцмережах лише з батьками та рідними.

На завершення Юрій Чумак розповів реальну історію з життя про те, як злочинці проникли до домоволодіння після того, як хлопчик в соціальній мережі почав, в режимі реального часу, публікувати фото разом зі своєю сім’єю на відпочинку. Правник побажав завжди бути пильними та зберігати приватність.

Анастасія Кобзар

Що таке права людини та як запобігти психологічному насильству щодо дитини?

Що таке права людини та як запобігти психологічному насильству щодо дитини?

На ці та інші питання шукали відповіді учасники правової зустрічі, що відбулася в Чугуєві 19 березня.

На базі Молодіжного хабу «CITY» зібралися члени та членкині Чугуївського учнівського парламенту. До них завітав комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак.

Під час інтерактивної бесіди було розглянуто, що таке права людини, які права та свободи є в громадян України, яка роль держави в забезпеченні цих прав та що робити в разі, якщо права порушуються.

Правник розповів про Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA та запропонував для перегляду стрічку «Лізо, ходи додому!» (режисерка Оксана Бурая – Литва, Естонія) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Життя маленької Лізи похмуре й жорстоке, вона вимушена переживати нескінченні п’яні вечірки матері та її численних гостей. Утім, у дівчинки настільки багата уява, що вона примудряється шукати прихистку в природи, де в неї свій світ – там панують ігри, музика й магія…

Хоча фізично її ніби ніхто не ображає, але Ліза неодноразово опиняється у ситуаціях психологічного насильства. Про це говорили учасники заходу в ході обговорення фільму.

Модератор запропонував юнакам та дівчатам під час вправи «Займи позицію» кілька ситуацій, в яких учасникам потрібно було визначитися, чи є це домашнім насильством, чи ні. І представники та представниці Чугуївського учнівського парламенту добре впоралися з завданням, надавши аргументовану ідентифікацію випадкам психологічного насильства щодо дітей.

Юрій Чумак зазначив, що зустріч була приурочена до дати 18 березня, яка закарбована в «Календарі прав людини» Ради Європи як перші парламентські вибори із загальним виборчим правом на Європейському континенті (відбулися у Фінляндії в 1907 році). Ця подія стала черговою віхою у відстоюванні прав жінок в усьому світі.

Жінки, діти та чоловіки мають право жити у безпечному просторі. А тому домашньому насильству не має бути місця в Україні!

І у випадках, коли відбувається таке порушення, необхідно звертатися до поліції й центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Також жертви домашнього насильства мають право не тільки на первинну (правові консультації), але й на вторинну (адвокатська поміч та складання процесуальних документів) безоплатну правову допомогу.

Тому наостанок Юрій Чумак презентував пам’ятки «Твої права – твій надійний захист», підготовлені Координаційним центром з надання правової допомоги, на яких зазначено Єдиний контакт-центр державної системи #БПД: 0 800 213 103.

Як зауважила куратор учнівського парламенту, директорка Чугуївського міського будинку дитячої та юнацької творчості Вікторія Мірошникова, цікавим був «розгорнутий» формат заходу, що передбачав перегляд та обговорення документального фільму, а також «програвання» чутливої теми під час вправи «Займи позицію». Учасники згадали про види домашнього насильства, задумалися про відносини в сім’ях, було цікаво чути їхні думки. Напевно, що діти пішли з зустрічі не «пустими». Захід був вартий того, щоб відбутися!

P.S. Захід пройшов за сприяння Чугуївського міського будинку дитячої та юнацької творчості, у рамках ініціативи «DOCU ДІЄ проти психологічного насильства щодо дитини», яка впроваджується кіноклубом медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!» у партнерстві з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Георгій Кобзар

ЄСПЛ підтвердив: громадяни мають право знати, що приховують чиновники

ЄСПЛ підтвердив: громадяни мають право знати, що приховують чиновники

Європейський суд з прав людини 18 березня виніс рішення на користь українського правозахисника у справі “YURIY CHUMAK v. UKRAINE”.

Про це позивач Юрій Чумак повідомив на своїй сторінці у фейсбуку.

«Минуло вже 3 президенти з того часу, як я подав скаргу до Європейського суду з прав людини. І от нарешті – гарна новина прийшла зі Страсбурга», – написав він.

Чумак нагадав, що у 2005 році під час роботи журналістом у виданні “Права людини в Україні” Харківської правозахисної групи, він звертався до президента України Віктора Ющенка із запитом щодо надання назв «закритих» незаконними грифами «опублікуванню не підлягає» та «не для друку» указів. На свій запит він не отримав жодної відповіді.

Чумак подав до суду, і лише за день до ухвалення судового рішення, через 13 місяців після інформаційного запиту, отримав лист із Секретаріату президента про те, що відповідь надіслана йому із запізненням «з технічних причин». Однак назви указів йому так і не надали.

Згідно з рішенням вітчизняного суду, бездіяльність президента України була визнана незаконною, але надати запитувану інформацію главу держави так і не зобов’язали.

Юрій Чумак вирішив оскаржувати відмову «по другому колу», проте суди не задовольняли його вимоги з посиланням на те, що «інформація, запитана скаржником, не стосувалась його особисто, а тому її ненадання не порушувало його прав».

Позивач пройшов всі судові щаблі до Вищого адміністративного суду та, не отримавши справедливого судового рішення в Україні, у 2010 році звернувся до Європейського суду з прав людини.

«ЄСПЛ погодився, що інформація про нормативно-правові акти є такою, що становить суспільний інтерес, оскільки зачіпає велику категорію осіб. По суті спору ЄСПЛ відзначив, що жоден український орган (ані під час відмови у наданні інформації, ані суди, ані Уряд вже під час провадження в ЄСПЛ) не навів будь-якої правової підстави, яка б дозволяла не надавати запитану інформацію. Тобто Уряд не обґрунтував законність обмеження. Тому було зафіксовано порушення статті 10 Європейської Конвенції», – пояснив Чумак.

У коментарі ZMINA він уточнив, що компенсації суд йому не призначив, але гроші й не були принциповим питанням для позивача.

«Свого часу, коли Європейський суд визнав мою скаргу прийнятною й попросив зауваження Уряду, той запропонував мені, в якості мирного урегулювання, одну тисячу євро. Я міг би ще тоді взяти гроші й сказати, що в мене жодних питань більше немає. Але вони були», – розповів Юрій.

Інформація, яку він хотів отримати, його особисто дійсно не торкалася, але була суспільно значущою, тобто фактично стосувалася багатьох громадян, наголосив правозахисник.

Цінність ухваленого на його користь Європейським судом рішення також полягає в тому, що переважна більшість справ ЄСПЛ за 10 статтею Конвенції про права людини — щодо порушення свободи слова, й дуже рідко до його уваги потрапляють порушення права на доступ до інформації.

Справу Юрія Чумака Європейський суд розглядав впродовж кількох років.

«За цей час під впливом широкої кампанії про право громадян на доступ до прихованої владою інформації, що проводилася ще з 2005 року, суду, який я виграв у президента України, суспільного розголосу, під тиском громадськості Ющенко відмовився від практики застосування грифів «опублікування не підлягає» та «не для друку», його наступники вже їх не використовували», – пояснив він.

За часів Ющенка було знято відповідні грифи з понад 40 його указів, а також з урядових постанов і розпоряджень.

У 2015 році президент Петро Порошенко нарешті зняв ці грифи з чималої кількості розпоряджень Леоніда Кучми, хоча оприлюднили їх не всі, закривши частину позначкою «для службового користування».

«На сьогодні в Україні вже діє прогресивний закон «Про доступ до публічної інформації», де вказано, що відповідь на інформаційний запит має бути надана впродовж п’яти робочих днів, що не потрібно розписувати, навіщо ця інформація тому, хто звертається за нею. Будь-хто може запросити її в будь-якого органу влади, місцевого самоврядування або в певних структур, які мають монопольне становище на ринку країни або використовують бюджетні кошти», – зауважив правозахисник.

Попри все, є площина юридична, а є практична – і навіть сьогодні далеко не всі чиновники виконують норми, прописані у вітчизняному законодавстві щодо доступу громадян до інформації, наголосив він.

«Важливість цього рішення Європейського суду полягає в тому, що воно ще раз підтвердило: інформація, навіть та, яка не стосується людини безпосередньо, але є предметом суспільного інтересу й не віднесена до державної таємниці, повинна бути відкритою, а доступ до неї має бути гарантований громадянам», – наголосив Юрій Чумак.

Юрій Чумак

ZMINA

Не змінюємо традиціям!

Не змінюємо традиціям!

Кожного року в рамках проєкту «Долаючи розломи в громадах» БФ «Карітас Харків» проводить форум-театр. Це методика інтерактивної роботи, що спрямована на вирішення соціальних проблем. У формі діалогу учасники мають змогу поділитися тим, що важливо, отримати підтримку та знайти шляхи вирішення суперечливих питань.

Як сказав класик світової літератури: «Весь світ – театр, а люди в ньому – актори», тому 12 березня 2021 року учасники нашого заходу перетворилися на справжніх театральних діячів та провели своєрідну генеральну репетицію виходу зі складних конфліктних ситуацій та взаємодії в громадах.

Форум-театр провів харизматичний та професійний тренер – Юрий Чумак, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА». Протягом 4 годин Юрію вдалося створити безпечний простір, у якому діяли свої правила, різнобічно розглядалися проблемні ситуації, а також кожен учасник мав змогу перевтілитися у будь-яку нову роль.

Ми щиро дякуємо нашому тренеру, а також учасникам, які знайшли час та змогу долучитися до нашого форум-театру. Сподіваємося, що кожен зміг віднайти ключ до висловлення й вирішення своїх прагнень та соціальних інтересів.

Карітас Харків

Про рівноправність жінок і чоловіків

Про рівноправність жінок і чоловіків

Говорили у Чугуївській міській раді 12 березня.

Модератор кіноклубу медіа-просвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак представив до уваги працівників і працівниць виконавчих органів Чугуївської міськради документальну стрічку з репертуару Docudays UA «Домашні ігри» (режисерка Аліса Коваленко, Україна).

Фільм зображує життя юної киянки Аліни, яка захоплюється футболом. Однак раптово помирає її мати, і на руках у головної героїні лишаються малолітні брат і сестра. Уся їхня сім’я мешкає в тісній однокімнатній квартирі. Аліна хоче для братика й сестрички кращого дитинства, ніж було в неї. Кіно ставить гостре питання: як виграти матч свого життя, коли можливості й обставини проти тебе?

Під час обговорення стрічки начальниця відділу внутрішньої політики та організаційної роботи апарату виконавчого комітету Чугуївської міської ради Юлія Сосницька зазначила, що фільм черговий раз підтвердив колосальну відповідальність жінки і готовність до самопожертви заради рідних людей.

Як зауважив Юрій Чумак, на шляху до встановлення рівноправності жінок і чоловіків в українському суспільстві наразі стоять наступні чинники:

— стереотипи масової свідомості, які й досі розглядають жінку як слабку у порівнянні з чоловіком істоту, що займає нижчу сходинку в суспільному, політичному та економічному житті;

— нерівний розподіл репродуктивної праці між жінками та чоловіками;

— жінки найчастіше стають жертвами домашнього та гендерно зумовленого насильства;

— кризова економічна ситуація, від якої жінки страждають більше, ніж чоловіки, зокрема – на ринку праці.

Правник відмітив, що принцип гендерної рівності закріплений у Конституції України: частина 3 ст. 24 Основного Закону безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок та наголошує на тому, що рівність прав жінок і чоловіків забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-політичній та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї тощо.

Як підкреслила керуюча справами виконавчого комітету – заступник міського голови Людмила Макаренко, роль жінки в сучасній Україні неможливо переоцінити, адже на жінках здебільшого тримається бюджетна сфера – особливо в невеликих містах і містечках. Жінки складають 54% населення України, і роль жінки в економічному та суспільно-політичному житті держави поступово підвищується.

Наостанок Юрій Чумак повідав про адвокасі-проєкт кіноклубу «ДУМАй!», спрямований на запобігання психологічному насильству щодо дітей у Чугуївській міській територіальній громаді.

????????????????????????????????????

P.S. Що слід робити у разі, якщо зіткнулися з дискримінацією за ознакою статі, читайте ТУТ:

Георгій Кобзар

Про права дітей та запобігання шкідливим звичкам

Про права дітей та запобігання шкідливим звичкам

За оцінками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, 50-55% здоров’я населення залежить від соціально-економічних умов та способу життя людей. Важливим негативним чинником у цьому виступають тютюнопаління, вживання алкоголю та наркотиків. Особливо це «б’є» по підлітках, наносячи величезну шкоду їх фізичному та психологічному здоров’ю. І ця проблематика, на жаль, є доволі нагальною для сучасної України.

Аби донести інформацію про пагубність шкідливих звичок до учнів 8-х класів Малинівського ліцею №1 у доступній та наочній формі, модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак вирішив скористатися інструментарієм документального кіно про права людини.

3 березня він запропонував школярам для перегляду документальну стрічку з репертуару Docudays UA «Габріель повідомляє з Чемпіонату світу».

Фільм оповідає про те, як бразильські владники, аби привезти тисячі футбольних уболівальників на стадіон, прокладають залізницю просто через квартал, де живе Габріель. Будинки зносять, родини змушені переїжджати, і навіть майданчик, на якому місцеві діти босоніж грають у футбол, скоро зникне. Хлопчик обурений несправедливістю та починає інформувати про ці події через свій відеоблог. Стаючи громадянським журналістом, він намагається захистити права жителів району. Важливо, що в кіно піднімається й проблематика підліткової наркоманії, яка калічить та уносить численні дитячі життя.

Під час обговорення 8-класники разом із правником згадали про те, які права є в дітей, в яких документах вони закарбовані та про обов’язок держави забезпечувати реалізацію цих прав.

Як зауважила соціальний педагог Малинівського ліцею №1 Олена Ободовська, ситуація, показана у фільмі, на жаль, схожа на українські реалії. Але Габріель – головний герой стрічки, який намагається об’єднати молодих людей, – справжній молодець. Адже вихід завжди можна знайти в кожній ситуації. Важливо – знати свої права та відстоювати їх.

Водночас, Юрій Чумак підкреслив, що підлітки мають свідомо ставитися до свого життя й здоров’я. І розповів про реальні загрози вживання тютюну, алкоголю та наркотиків.

Наостанок він дав школярам «домашнє завдання», написавши на дошці низку статей Кодексу України про адміністративні правопорушення та доручивши їх вивчити разом із батьками. Оскільки, за адміністративні провини, які скоюють неповнолітні у віці від 14 до 16 років, відповідають саме батьки – стаття 184 КУпАП кваліфікує це як неналежне виконання обов’язків щодо виховання дітей.

Георгій Кобзар