Select Page
Ідеальний правозахисник

Ідеальний правозахисник

Він спокійний, чемний, обізнаний, наполегливий. Таким є Сергій Чагаров – головний герой фільму режисерки Таїсії Кутузової «Ти, б*, рота закрий!».

Ця документальна стрічка стала однією з переможниць всеукраїнського конкурсу «CIVIL PITCH: фільми громадської активності» та була презентована в Києві на XVI Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. А 13 вересня вона була представлена увазі глядачів у Харківському прес-клубі.

Кіно оповідає про молодого хлопця (на момент зйомок йому було всього 16 років), який бореться з корупцією у своєму рідному селі Гатне під Києвом. Його головна «зброя» – запити на інформацію та пости в соціальних мережах.

Але це не на жарт розлючує місцевих владників, які звикли всі справи вирішувати під ковдрою, і зайве світло їм заважає здійснювати свої оборудки. Тоді на подвір’я Сергія летить вибухівка. Активіст не постраждав, однак поліція явно зволікає з розслідуванням…

Значна частка мешканців села галасує, аби юнак «не ліз не в свої справи», а краще навчався у школі. Проте є й такі, які його підтримують, розуміючи, що Сергій – не «скандаліст», а людина, яка дійсно вболіває за загальні інтереси односельців.

Після перегляду харків’янам вдалося поспілкуватися в онлайн-режимі з режисеркою картини Т. Кутузовою, яка розповіла про те, як відбувалися зйомки, як їй вдавалося прориватися на сесії сільради, як разом із Сергієм долали опір чиновників. Також вона поділилася планами на перетворення короткометражки «Ти, б*, рота закрий!» на повнометражну стрічку. Відповіла Таїсія й на численні запитання учасників заходу. Щира харківська публіка дякувала їй гарячими оваціями.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та модератор пересувного кіноклубу медіапросвіти Docudays UA Юрій Чумак повідав про перипетії подій у Гатному, пов’язаних із незаконною забудовою та порушенням екологічних норм, передав від Чагарова привіт всім харківським активістам та додав, що Сергій зараз навчається на юриста в Київському коледжі і продовжує свою громадську правозахисну діяльність.

Також Ю. Чумак підкреслив, що з 2017 року в Україні сталося близько 60 нападів на громадських активістів. Усі злочини лишилися не розкритими, адже їх замовників не названо, а самі розслідування тривають мляво або не відбуваються взагалі.

Під час обговорення депутатка Харківської міської ради Олена Горошко зазначила, що на Харківщині правозахисна діяльність теж є небезпечною, адже був напад на голову Харківського антикорупційного центру Дмитро Булаха, нещодавно невідомі принесли труну під квартиру очільника Чугуївської правозахисної групи Романа Лихачова. А молодого екологічного активіста Миколу Бичка з селища Есхар знайшли в лісі повішеним за нез’ясованих обставин…

Громадська активістка Юлія Гаджієва зауважила, що здійснює моніторинг порушень прав самих правозахисників, започаткований Асоціацією УМДПЛ, та порадила ділитися інформацією про подібні випадки, аби потім ініціювати кампанії на захист постраждалих.

А регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков наголосив на необхідності підвищення своєї обізнаності членами територіальних громад.

«Висновок: гуртуємося! – підвів рису політолог Марк Зобов, – тоді громадянське суспільство буде сильним».

Зауважимо, що кінопоказ відбувся за підтримки проекту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Георгій Кобзар

Смог над містом

Смог над містом

Кілька днів поспіль ЗМІ та Інтернет-простір рясніють інформацією про те, що мешканці м. Чугуєва Харківської області потерпають від смогу. Як слідує з уривчастих повідомлень з офіційних джерел, на даний час під Чугуєвом на території військового полігону горить торфовище. Люди жаліються, що буквально задихаються від диму, втім, будь-яких виразних роз’яснень владників з цього приводу так і не з’явилося. Тому ми вирішили задати кілька питань щодо цієї проблеми знаним фахівцям з громадського сектору.

Олег Перегон, еколог, координатор громадської організації «Зелений фронт»:

– Пане Олеже, чим пожежа на торф’янику є небезпечною?

– Торф’яник утворюється з болотних рослин – моху-сфагнуму та інших, – які за численні роки перетворюються на торф, що містить до 50-60% вуглецю. Він є добривом і добре горить.
Коли горять торфовища, вони палають під землею, тому побачити точно, які там ризики, можливості немає. Тушити їх дуже складно. Пожежна машина може в будь-який момент провалитися в це пекло, оскільки не видно, в якому стані цей торф’яник, наскільки він прогорів. Тому єдиним способом їх гасіння є заливання цілих площ території водою. Швидко погасити таку пожежу неможливо.
На щастя, великих торф’яників на території Харківщини немає – це не Полісся. Але дійсно, якщо торф горить, то виділяє їдкий дим, смог від якого може розноситися на великі відстані.

– А наскільки шкідливими є продукти паління торфу?

– По-перше, допоки що чітко не заявлено, що горить саме торф’яник… Але, маю зауважити, що будь-яка сажа та пил самі по собі є дуже небезпечними, тому що вони інтегрально збільшують шкідливий вплив від всіх інших речовин на здоров’я людини. Скажімо, може бути не така вже й висока концентрація фенолів у повітрі, але сажа подразнює слизові оболонки людини, адже вона адсорбує на своїй поверхні всі інші забруднення та провокує їх більше поглинання організмом людини. І сама по собі сажа може викликати хвороби легенів, серцево-судинної системи та провокувати навіть онкологічні захворювання. Торф – це органічна речовина, при спалюванні якої виділяються й канцерогени.

– Якими будуть Ваші поради в такій ситуації?

– Дітей, людей поважного віку та хворих я б радив взагалі тимчасово перемістити подалі від небезпеки. Провітрювати помешкання тільки тоді, коли вітер дме в протилежну від вашої будівлі сторону.
І ретельно прислухатися до рішень відповідних державних структур – Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) чи органів санітарного контролю.
Зауважу, що ДСНС створена для захисту людей від загрози життю та здоров’ю. Можливо, сьогодні концентрація шкідливих речовин у смозі є меншою, ніж прибори вловлюють. І зараз, на щастя, не горять населенні пункти та люди не «загинаються», як при великій пожежі. Тому ДСНС і не б’є тривогу.
Тут більше питань до санітарних служб та органів охорони здоров’я, оскільки, навіть за умов невеликої кількості токсичних елементів та канцерогенів, накопичення таких факторів може призвести до негативних наслідків.

Андрій Роханський, експерт ГО «Інститут правових досліджень та стратегій», кандидат медичних наук:

– Пане Андрію, наскільки постійний смог над містом є шкідливим для здоров’я?

– Будь-який дим є подразником дихальних шляхів, і його шкідливість залежить від концентрації. Судячи з тих фото, які опубліковані, щільність диму, що накрив населені пункти Чугуївщини, є досить високою.
З медичної точки зору, перша неприємність для здоров’я від їдкого диму – це подразнення дихальних шляхів: люди починають чхати і кашляти. Друга – це токсичний вплив самого диму, до складу якого входять різні продукти горіння.
Першими страждають люди з бронхіальною астмою, в яких починаються приступи – аж до так званого астматичного «статусу», коли вони вже не можуть зупинити напад звичними лікарськими засобами, що може навіть нести загрозу життю.
Зниження концентрації кисню в повітрі веде до ускладнень і в людей, що мають серцево-судинні захворювання, перш за все – серед осіб поважного віку. Дим може призводити до різного роду загострень – аж до інфаркту міокарда, коли недостатньо забезпечується киснем серцевий м’яз.
Часто страждають і діти – при отруєнні продуктами згоряння можливо запаморочення, нудота, блювота. У дітей меншою є маса тіла, менше об’єм легенів і циркулюючої крові, тому їм важче переносити такі токсичні явища.

– Що ж робити людям, коли ця пожежа невідомо коли закінчиться, а дихати вже сьогодні немає чим? Як зменшити вплив загрозливих факторів і зберегти своє здоров’я?

– По-перше, за можливості, не виходити без потреби на вулицю, а залишатися в закритих приміщеннях (і бажано їх при цьому кондиціювати). Вікна відкривати можна тоді, коли вітер змінить свій напрямок і не буде нести дим в сторону вашого житла або офісу. Коли все ж на вулицю вийти доведеться, варто використовувати маски, ватно-марлеві пов’язки, можна – просто якісь тканинні ганчірки, які потрібно змочувати і прикривати ними ніс і рот. Це допоможе зменшити вплив дратівливих чинників.

Якщо людині вже стало погано, потрібно, в першу чергу, відвести її в сторону від задимлення, і викликати швидку допомогу або лікаря.

– А щоб Ви порадили робити в цій ситуації представникам владних державних інституцій?

– Зрозуміло, оцінку того, наскільки токсичні і шкідливі елементи, що містяться в димі, повинні давати фахівці структури, яка раніше називалася «СЕС» (зараз вона входить до складу Держпродспоживслужби). Але, судячи з усього, вони ще не вступили в справу і досі мовчать.
Влада повинна не приховувати інформацію про те, що відбувається, а провести належне розслідування (нехай відповідні чини, наприклад, на вертольоті політають, як Зеленський, щоб оцінити масштаби пожежі). І обов’язково потрібно інформувати населення, розповідати про існуючу загрозу і плани щодо її ліквідації.
У нас же все-таки не мільйон гектарів тайги горить. Потрібно об’єднати зусилля всіх відповідних структур і якомога швидше подолати цю проблему.
Якщо ж буде встановлено, що пожежа сталася з вини якоїсь структури, постраждалі зможуть вимагати компенсації збитку для здоров’я в судовому порядку.

Інтерв’ю провів Юрій Чумак

Діти мають право знати про свої права

Діти мають право знати про свої права

5 вересня 2019 року в Чугуївській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 ім. І. Рєпіна були проведені тематичні уроки «Я МАЮ ПРАВО!».

Розпочався новий навчальний рік. Діти знов повернулися до класів та вивчають різні науки. Але напрочуд важливим у житті кожного є й знання про свої права і шляхи їх реалізації та захисту.

Тому до школярів завітав голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», фахівець Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак, який в інтерактивній формі поділився інформацією про права людини, зокрема, права дитини.

Увазі учнів 7-х та 8-х класів було запропоновано низку мультфільмів про права дітей, підготовлених UNICEF – дитячим фондом Організації Об’єднаних Націй. Анімаційні стрічки надали змогу пригадати, які є права в осіб, яким ще не виповнилося 18 років. Після чого учні разом із правником малювали на дошці «Правове дерево», гілками якого стали найважливіші права людини та заповнювали мапу «Права дитини».

Окремо була розглянута «Конвенція про права дитини», що  прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 1989 року. Україна ратифікувала цей документ у 1991 році, що означає, що всіма правами дитини, закладеними у Конвенції, діти нашої країни можуть користуватися, а держава повинна забезпечувати дотримання цих прав. І задля цього, зокрема, створено систему безоплатної правової допомоги.

Наприкінці уроків діти поділилися враженнями від почутого, а гість надав відповіді на їхні запитання. Наостанок Юрій Чумак вручив учням правові буклети щодо протидії насильству.

Як зазначила директорка Чугуївської ЗОШ №1 Оксана Проскуріна, сьогодні актуальність подібних заходів є безперечною, учням такі незвичні уроки сподобалися, а знання, отримані в ході занять, обов’язково стануть у нагоді. Вона висловила сподівання на подальшу плідну співпрацю з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД у питаннях правопросвітництва для учнівської молоді.

Зауважимо, що проведення тематичних уроків «Я МАЮ ПРАВО!» у загальноосвітніх закладах було ініційовано Міністерством юстиції України та Координаційним центром з надання правової допомоги. У Чугуєві дані заходи відбулися за сприяння управління освіти Чугуївської міської ради.

Довідково:

Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (дзвінки безкоштовні). Отримати юридичну допомогу – від первинної консультації до захисту прав у судовому порядку – у Чугуєві можна за адресою: вул. Старонікольська, 27-А, з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00.

Телефон Національної дитячої «гарячої лінії» при правозахисній організації «Ла Страда – Україна»: 116-111 або 0-800-500-225 (працює з понеділка по п’ятницю з 12.00 до 16.00, дзвінки безкоштовні). Тут маленькі українці можуть знайти підтримку та пораду стосовно своїх проблем. А батьки, вчителі та вихователі мають змогу отримати індивідуальну консультацію щодо порушень прав дітей.

Георгій Кобзар

Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Юрій Чумак: «Від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів»

Відбувся загальний інструктаж особового складу Харківського національного університету внутрішніх справ щодо забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів до Верховної Ради України.

Понад 800 працівників і курсантів навчального закладу залучаються до несення служби. У складі Харківського гарнізону поліції вони забезпечуватимуть публічну безпеку на виборчих дільницях у районах Харкова та області. Ректор університету полковник поліції Дмитро Швець зазначив, що головним завданням поліції є забезпечення публічної безпеки та порядку під час виборів, закликав правоохоронців сумлінно виконувати свої службові обов’язки, бути пильними, уважними та керуватися законом: «Необхідно оперативно та якісно реагувати на можливі правопорушення».

З працівниками та курсантами університету також поспілкувався виборчий омбудсмен громадянської мережі «ОПОРА» по Харківській області Юрій Чумак. Він зазначив, що від поліцейських багато в чому залежить проведення чесних виборів, наголосивши на обов’язковому дотриманні положень Закону України «Про вибори народних депутатів України», а також звернув увагу присутніх на найбільш поширені порушення, які відбуваються під час голосування.

Керівництвом вишу було проведено стройовий огляд особового складу ХНУВС.

МВС України

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

Адвокати Харківщини дізналися про (не)порушення виборчого законодавства

12 липня громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак провів у Раді адвокатів Харківської області захід на тему «(Не)порушення виборчого законодавства».

Інтерактивна лекція була присвячена новелам виборчого процесу та відмінностям законів про вибори Президента України і народних депутатів. Вона включала, зокрема, й питання вирізнення діянь, які самі по собі не є порушеннями, але можуть бути ознаками готування до вчинення виборчих правопорушень, а також безпосередньої кваліфікації таких правопорушень.

Наприкінці зустрічі голова Ради адвокатів Харківської області Вікторія Гайворонська подякувала виборчому омбудсмену за цікаву та насичену правову інформацію, якою він поділився з її колегами.

Зауважимо, що захід було проведено за організаційної допомоги Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях.

Георгій Кобзар

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

У Холодногірській виправній колонії № 18 на Харківщині відбувся правоосвітній захід про дотримання виборчих прав у місцях несвободи

Регіональне представництво Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області провело для працівників Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» та осіб, які відбувають там покарання, лекцію щодо актуальних питань виборчого законодавства в місцях несвободи.

У заході взяли участь регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Сергій Кузьменко, регіональний Олександр Міненков, заступник начальника міжрегіонального управління з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту Валентина Вельцен, виборчий омбудсмен Громадянської мережі ОПОРА Юрій Чумак, представник регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях Максим Кривогуз.

Учасники заходу роз’яснили співробітникам установи та особам, які відбувають там покарання, норми законодавства про вибори народних депутатів України. Надали відповіді на актуальні питання, що можуть виникнути при здійсненні волевиявлення в день голосування.

Адміністрації Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» були надані інформаційні матеріали про вибори народних депутатів України.

Офіційний сайт Уповноваженого ВРУ з прав людини