Select Page
У Харкові шукали шляхи усунення дискримінації у сфері реєстрації фактів народження та смерті

У Харкові шукали шляхи усунення дискримінації у сфері реєстрації фактів народження та смерті

16 січня 2018 року у приміщенні харківського медіацентру «ВРЕМЯ» відбувся експертний круглий стіл «Шляхи усунення дискримінації у сфері реєстрації фактів народження та смерті осіб на окупованих територіях України».

Доповідачами виступили дослідники, які опрацьовували дану проблематику в рамках проекту «Усунення дискримінації громадян України при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій та не контрольованих Урядом територіях України»:

—          Олег Ільницький, кандидат юридичних наук, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка, керівник проекту;

—          Андрій Гнида, представник Центру правових та політичних досліджень «СІМ», асистент проекту;

—          Максим Тимочко, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини.

Якщо громадянину України потрібно зареєструвати факт народження або смерті, він звернеться до органів реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), і цього ж дня отримає відповідне свідоцтво. Але якщо факт народження або смерті відбудеться на тимчасово окупованій або непідконтрольній Уряду України території (Кримський півострів, ОРДЛО), то громадянину України потрібно буде пережити низку поневірянь: спочатку звернутись до РАЦСу, одержати відмову, потім звернутись до суду, дочекатись позитивного рішення, і тільки після того з’явиться можливість, ще раз звернувшись до РАЦСу, отримати відповідне свідоцтво. Постає резонне запитання: чому для одних громадян України існує адміністративна процедура (через РАЦС), а іншим ці ж факти народження або смерті потрібно доводити виключно через судову процедуру?

Масштаби проблеми вражають. Зокрема, орієнтовна кількість фактів народження та смерті, що відбулись на окупованих або непідконтрольних територіях з 2014 року становить понад 372 тисячі випадків. За цей же час офіційними українськими органами внесено тільки 31 317 записів про факти народження або смерті на вищезазначених територіях тобто, менше 10%.

Але найгіршим у цій ситуації є те, що існує дискримінація за територією походження особи. Олег Ільницький відзначає, що «для держави України, яка декларує, що вона є правовою, будь-яка дискримінація є ганебним явищем. Явищем, забороненим Конституцією України».

Учасники круглого столу прийняли резолюцію, в якій відмітили, що чинний спосіб підтвердження актів цивільних станів, які виникли на тимчасово окупованій території, в поряду окремого провадження за правилами цивільного судочинства є заформалізованим, складним та фінансово обтяжливим для осіб. Його реалізація зумовлює виконання судами України невластивих їм функцій без належного правового обґрунтування фактичної потреби, неспівмірності між запропонованими засобами та досягнутим результатом, з порушенням міжнародних стандартів та зобов’язань України в сфері прав людини.

А тому закликали владу прийняти нормативно-правові акти, якими:

— закріпити спеціальні правила адміністративної процедури реєстрації актів цивільного стану, що виникли на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим;

— удосконалити правила окремого провадження цивільного судочинства для встановлення фактів, які виникли на тимчасово окупованій території ОРДЛО, з метою зменшення формалізації та покращення доступності процесу;

— побудувати систему обліку документів, що визначають правовий статус особи, виданих на тимчасово окупованій території, для підвищення рівня контролю за документами, а не особою;

— провести широку просвітницько-роз’яснювальну роботу серед службовців різних рівнів щодо впровадження механізмів усунення дискримінації за ознакою місця походження.

Зауважимо, що проект «Усунення дискримінації громадян України при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій та не контрольованих Урядом територіях України» реалізується за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

DSC03288

Правовий коментар:

У п. 125 Консультативного висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 р. «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що невизнання управління окупованою територією не повинно призводити до позбавлення народу будь-яких переваг, які виникають з міжнародної співпраці. Зокрема, в той час, як офіціальні дії окупаційної влади від імені та в інтересах народу окупованої території є незаконними та недійними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, які можуть бути проігноровані лише на шкоду мешканцям окупованих територій.

Використовуючи вказаний правовий висновок, Європейський суд з прав людини у справах «Лоізіду проти Туречиини» («Loizidou v. Turkey», 18.12.1996 р., § 45), «Кіпр проти Туреччини» («Cyprus v. Turkey», 10.05.2001 р., §§ 91-96) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», 23.02.2016 р., § 137) констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду чітко показує, що зобов’язання не брати до уваги акти фактичних утворень не є абсолютним. Інший підхід означав би позбавлення мешканців територій всіх їхніх прав… Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Юрій Нужний

 

Див. також:

Допоможемо почути дискримінованих!

Допоможемо почути дискримінованих!

Допоможемо почути дискримінованих!

16 січня 2018 року у Харківському медіацентрі «ВРЕМЯ» (вул. Сумська, 72,, 2-й поверх) відбудеться круглий стіл «Шляхи усунення дискримінації у сфері реєстрації фактів народження та смерті осіб на окупованих територіях України».

Під час заходу буде презентовано результати дослідження «Перешкоди в реалізації прав і свобод на окупованій території Кримського півострова та тимчасово непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей», а також у широкому експертному середовищі обговорено можливі шляхи вирішення досліджуваних проблем.

Доповідачі:

  • Олег Ільницький, к.ю.н., доцент Львівського національного університету імені Івана Франка;
  • Андрій Гнида, асистент проекту;
  • Максим Тимочко, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини.

Робота круглого столу розпочнеться о 12:00.

Завершиться захід прес-конференцією о 13:30.

Організатори: ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

На Харківщині захід проходитиме за організаційної підтримки ГО «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА».

За більш детальною інформацією прохання звертатись за телефоном (099) 063-27-37 та/або електронною поштою ombkharkiv@gmail.com (Юрій Чумак).

 

Проект «Усунення дискримінації громадян України при реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій та не контрольованих Урядом територіях України» реалізується за фінансової підтримки Фонду сприяння демократії Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні.

 

Див. також:

Флешмоб «Визнай своїх дітей, Україно!»

 

На Харьковщине завершился XIV Путешествующий фестиваль Docudays UA

На Харьковщине завершился XIV Путешествующий фестиваль Docudays UA

С 17 ноября по 28 декабря в Харьковской области проходили мероприятия XIV Путешествующего фестиваля документального кино о правах человека «Docudays UA».

«Центр современных информационных технологий и визуальных искусств» (региональный координатор Фестиваля Игорь Кофман) организовал показы в кинотеатре «8 ½», состоявшиеся 17-26 ноября. Всего было 10 киносеансов документального кино. Фильмом-открытием стала «Война химер», на харьковскую премьеру которого приезжали режиссерки Мария и Анастасия Старожицкие.

Кроме того, «Центр современных информационных технологий и визуальных искусств» организовал дискуссии «Кому принадлежит городское пространство: Харьков» в арт-галерее «COME IN», кинопоказы харьковском отделении «Украинской академии лидерства» (УАЛ) и в «CUBE Youth Hub» (Балаклея).

«Харьковская правозащитная группа» (региональный координатор Фестиваля Владимир Каплун) осуществила показы для общественных активистов на базе офиса организации, а также в Харьковской академии непрерывного образования, Харьковском высшем колледже искусств, Харьковском колледже Государственного университета телекоммуникаций, Национальном юридическом университете им. Ярослава Мудрого, в ряде школ Харькова и области.

«Центр правовых и политических исследований «ДУМА» (региональный координатор Фестиваля Юрий Чумак) провел показы в Региональном центре по оказанию бесплатной вторичной правовой помощи в Луганской и Харьковской областях, ряде центров и бюро БВПП, в Северо-Восточном межрегиональном управлении по вопросам исполнения уголовных наказаний и в исправительных колониях области, в Управлении патрульной полиции г. Харькова, в воинских частях, центрах занятости, домах культуры, библиотеках, лицеях и школах.

Благодаря организационной поддержке Благотворительного фонда социального развития Харьковской области лучшие фестивальные ленты увидели юные зрители в Балаклейском, Барвенковском, Валковском, Великобурлукском, Нововодолажском и Первомайском районах.

Вечера Docudays UA состоялись в «Книгарне Є», Хабе социальной активности «Студия 42», Креативном хабе «Розвиток», Молодежном хабе «CITY» (Чугуев). Путешествующий Docudays UA побывал также в Изюме (при содействии организации «Изюмский шлях»), Купянске, Лозовой, в Чугуевском районе.

Завершающим аккордом Фестиваля стал Марафон документального кино, прошедший на базе пресс-центра «Kharkiv Today» при поддержке Благотворительного фонда «Каритас Харьков». 4 дня через призму лучших фильмов Docudays UA харьковчане обсуждали проблематику миграции (участвовали специалисты Харьковской облгосадминистрации и БФ «Социальная служба помощи»), охраны окружающей среды и прав животных (вели экологи из ГО «Зеленый фронт»), войны на Востоке Украины (приглашались ветераны АТО, проводилась скайп-конференция с режиссерками фильма), подросткового взросления и насилия в семье (модерировали представительницы проекта «Альтернативы насилию»).

«Мы стараемся с помощью документальных кинолент о правах человека, которые затрагивают души и сердца зрителей, предлагать им диалог, побуждать мыслить и интересоваться сложной, но очень важной для каждого тематикой», – отмечает председатель Центра правовых и политических исследований «ДУМА» и региональный координатор Путешествующего Docudays UA в Харьковской области Юрий Чумак.

Всего в рамках Путешествующего фестиваля жителям Харьковской области были представлены 29 документальных лент – с разных стран и континентов. Стоит отметить, что несомненными лидерами зрительских симпатий стали украинские фильмы «Война химер», «Домашние игры» «Живые и непокоренные», а также спецпроект Фестиваля – «Борьба Джамалы» (Швеция).

Эффект от просмотра документального кино усиливался благодаря встречам с известными правозащитниками и общественными деятелями, режиссерами и художниками, журналистами; тематическим дискуссиям, диспутам в молодежных аудиториях на правовую тематику, другим правопросветительским мероприятиям.

Справка:

Docudays UA – единственный в Украине Международный фестиваль документального кино о правах человека.

В этом году самые интересные документальные ленты о правах человека увидели жители более 200 городов и городков Украины. Традиционно Путешествующий Docudays UA посетил 22 области Украины, а также АР Крым.

Фестиваль – неполитический и некоммерческий. Цель Путешествующего фестиваля – способствовать популяризации и развитию документального кино и повышению уровня соблюдения прав человека в Украине.

 

Подробнее см. здесь:

http://traveling.docudays.org.ua/

https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Марафон документального кіно Docudays UA

Марафон документального кіно Docudays UA

Кінопокази Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувалися у прес-центрі «KHARKIV Today» 18 – 21 грудня 2017 року.

Заходи проводились з ініціативи громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», за організаційної підтримки проекту «Об’єднуючи людей заради миру», що реалізовується «Карітас Харків».

Ведучим кінопоказів виступив правозахисник Юрій Чумак, регіональний координатор Мандрівного фестивалю Docudays UA в Харківській області, голова ЦППД «ДУМА».

  1. МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МІГРАНТА

2

18 грудня переглянули та обговорили 2 короткометражні стрічки з репертуару Мандрівного Docudays UA: «Між іншим» (Україна, режисерка Юлія Аппен) та «У пошуках кращої долі» (Німеччина, режисерка Ганна Фішер). Обидва фільми мають елементи анімації та присвячені долям мігрантів.

Волонтерка та соціолог Тетяна Скляр повідала про власний досвід роботи за кордоном, про те, з якими труднощами довелося стикатися, а також про те, чому праця «там» часто є приваблівишою, ніж вдома.

Наталія Сухорукова, головний спеціаліст Департаменту науки і освіти облдержадміністрації, координаторка проектів «Ла Страда – Україна» в Харківській області повідала про ситуацію в сфері торгівлі людьми в Україні. Зокрема, вона зазначила, що коло осіб, які можуть потрапити в сучасне рабство, за останні роки набагато розширилося: якщо раніше здебільшого молоді та неосвічені жінки (часто – з сільської місцевості та безробітні) ставали жертвами сексуальної експлуатації, то зараз постраждати від трудової експлуатації можуть і чоловіки, і особи з високим рівнем освіти, і люди середнього віку, мешканці міст, навіть ті, що мають роботу в Україні, яка, на жаль, не дає змоги нормально прогодувати власні сім’ї.

Запрошений експерт з питань міграції та прав вимушених переселенців Харківського обласного благодійного фонду «Соціальна служба допомоги» Валерій Задоренко підкреслив, що страшилки про іммігрантів, які «понаїдуть» та заполонять усе навкруги в Україні, абсолютно безпідставні, навпаки, останнім часом відмічається протилежна тенденція – іноземці воліють покинути нашу державу – через війну на Сході та низький рівень життя.

Натомість, сусідні країни – такі як Польща та Чехія – вносять зміни до законодавства, яке спрямоване на лібералізацію правил для трудових мігрантів-українців. Оскільки потрібні робочі руки, що можуть замінити тих, хто виїхав на роботу у провідні країни Заходу. За таких обставин вже незабаром гостро може постати питання нестачі кваліфікованих кадрів в Україні.

  1. ЖИВИЙ ДЕЛЬФІН У КОНСЕРВНІЙ БАНЦІ

3

19 грудня було організовано захід «Поговоримо про екологію. Поки вона не «приговорила» нас».

Для перегляду та обговорення була запропонована стрічка «Народжені бути вільними» (Великобританія, Росія, режисерка Ґаяне Петросян).

Документальне кінорозслідування привело глядачів (у більшості своїй – екологів та зоозахисників, серед яких був і гість із Чехії) до найвіддаленіших куточків Росії та дозволило побачити, як жахливо поводяться з дельфінами, зокрема білухами, китами та моржами, а також відкрити корупцію, що пронизує цей жорстокий бізнес.

Модератором виступив Олег Перегон, голова координаційної ради громадської організації «Зелений фронт». Під час обговорення торкнулися й харківської проблематики. О.Перегон наголосив, що тримання дельфінів у так званих «дельфінаріях» подібне до закочування риб до консервних банок.

Також учасники заходу зачепили й питання масового вбивства бездомних тварин у Харкові, що здійснюється за підтримки міської влади. «Лише в нашому місті 5% тварин прилаштовують, а 95% вбивають, ми виступаємо проти цієї програми», – зазначила зоозахисниця Олена Кравченко.

Від жадібності певних осіб, які ведуть Землю до екологічної катастрофи, було запропоновано протиставити міні-програму з 3-х пунктів:

1) знання – сила;

2) благоговіння перед природою;

3) небайдужість та солідарність людей.

  1. АНТИВОЄННЕ, АЛЕ НЕ «ПАЦИФІСТСЬКЕ» КІНО

4

20 грудня до Міжнародного дня солідарності людей було організовано перегляд стрічки «Війна химер» (Україна, режисерки Марія та Анастасія Старожицькі).

Це історія, відзнята її безпосередніми учасниками. Він був добровольцем на фронті, вона приїхала туди одразу після битви. Проїжджаючи зруйнованими містами, вони намагаються зрозуміти суть війни і любові.

По закінченні фільму було здійснено скайп-спілкування з режисерками фільму, яке феєрично провів Філіп Дикань.

На захід запрошувалися ветерани АТО, які, до речі, по-різному оцінили стрічку. Дехто казав, що для того, аби показати страхіття та жахи війни, необхідно було додати більше крові та зйомок зі шпиталів. Проте, як зазначив учасник бойових дій Юрій Дублевський, фільм сподобався саме тим, що знятий не як блокбастер, а чесно й зворушливо, непафосно.

Глядачі говорили, що Батьківщину необхідно захищати від підступного ворога, який вдерся на нашу територію під прикриттям так званих «народних республік». Але війна завжди є страшною, несе смерть та руйнування, тому люди мусять це зрозуміти й зробити все задля її якнайшвидшого завершення.

«Навіщо взагалі знімати фільми про війну? Як знімати, щоб її зупинити, попередити? Певна, що батальні сцени не допомагають розкрити це. Краще вже показувати шпиталі, ніж військові сцени», – зазначила Анастасія Старожицька.

А Марія Старожицька відмітила, що «Війна химер» – кіно антивоєнне, але не «пацифістське».

  1. РАЗОМ ІЗ «ЩОДЕННИКОМ» ШУКАЛИ АЛЬТЕРНАТИВИ НАСИЛЬСТВУ

5

21 грудня було організовано захід «Шукаємо Альтернативи Насильству».

Для перегляду представлена стрічка «Щоденник» (Україна, режисерка Олександра Чупріна).

У фільмі розповідається про 14-річного Дениса. Він створює свій відеощоденник, де відверто розмірковує про те, що турбує його. Глядачі опинилися за лаштунками підліткового життя. Який він – шлях дорослішання?

Модераторками заходу виступили Тетяна Сирицина – голова БФ «Коло розвитку» та Ірина Онищенко – експертка БФ «Коло розвитку», координаторка проекту «Альтернатива насильству» в Україні (даний проект почав роботу в нашій країні в 2005 році, завдання – допомогти дорослим і підліткам справлятися з конфліктними ситуаціями без застосування насильства).

Обговорення фільму (яке, до речі, теж проводилося в формі «кола») вилилося в дискусію щодо проблематики переходу з підліткового віку до дорослого, пошуки безконфліктних шляхів цього переходу, роль та місце батьків і школи в цьому процесі.

Диспут був жвавим. Учасники так «розійшлися», що не хотіли розходитись по закінченні заходу.

Даний показ став останнім у рамках 4-денного марафону документального кіно Docudays UA, проведеного на базі «Kharkiv Today» за організаційного сприяння «Карітас Харків».

І хоча Марафон добіг до свого завершення, переконані, що плідна співпраця «Карітас Харків» з Docudays UA буде продовжена і в майбутньому.

Фил и Мари

Георгій Кобзар

Запрошуємо на Марафон документального кіно Docudays UA за підтримки «Карітас Харків»

Запрошуємо на Марафон документального кіно Docudays UA за підтримки «Карітас Харків»

Кінопокази Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбуватимуться у прес-центрі «KHARKIV Today» (м. Харків, вул. Мироносицька, 8) 18 – 21 грудня 2017 року. Початок всіх заходів: о 18.30.

18 грудня. Міжнародний день мігранта

Для перегляду та обговорення пропонуються 2 короткометражні стрічки: «Між іншим» (Україна, режисерка Юлія Аппен) та «У пошуках кращої долі» (Німеччина, режисерка Ганна Фішер). Обидва фільми присвячені долям мігрантів. Чи добре там, де нас немає? Хоча, власне, вже є…

Модераторка – Наталія Сухорукова, головний спеціаліст Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації, координаторка проектів ГО «Ла Страда – Україна» в Харківській області.

19 грудня. Поговоримо про екологію. Поки вона не «приговорила» нас

Для перегляду та обговорення пропонується стрічка «Народжені бути вільними» (Великобританія, Росія, режисерка Ґаяне Петросян).

Кіноподорож приводить нас до найвіддаленіших куточків Росії і дозволяє глядачу побачити, як жахливо поводяться з китами, дельфінами та моржами, а також відкрити корупцію, що пронизує цей жорстокий міжнародний бізнес.

Модератор – Олег Перегон, голова координаційної ради громадської організації «Зелений фронт».

20 грудня. Міжнародний день солідарності людей

Для перегляду та обговорення пропонується стрічка «Війна химер» (Україна, режисерки Анастасія та Марія Старожицькі).

Це історія, відзнята її безпосередніми учасниками. Він був добровольцем на фронті, вона приїхала туди одразу після битви. Проїжджаючи зруйнованими містами, вони намагаються зрозуміти суть війни і любові.

На захід запрошені учасники АТО.

21 грудня. Шукаємо Альтернативи Насильству

Для перегляду та обговорення пропонується стрічка «Щоденник» (Україна, режисерка Олександра Чупріна).

Денису 14 років. Він створює свій відеощоденник, де відверто розмірковує про те, що турбує його. Глядачі опиняються за лаштунками підліткового життя. Який він – шлях дорослішання?

Модераторки – Тетяна Сирицина, голова БФ «Коло розвитку» та Ірина Онищенко – експертка БФ «Коло розвитку».

 

Ведучий кінопоказів – Юрій Чумак, регіональний координатор Мандрівного фестивалю Docudays UA в Харківській області, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА».

Заходи проводяться за організаційної підтримки проекту «Об’єднуючи людей заради миру», що реалізовується «Карітас Харків».

На Харківщині відбувся показ кінострічки ХІV Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UА

На Харківщині відбувся показ кінострічки ХІV Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UА

Приурочений до традиційного в нашій державі Всеукраїнського тижня права.

4 грудня 2017 року, у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях відбувся показ кінострічки ХІV Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UА, приурочений до традиційного в нашій державі Всеукраїнського тижня права, що здійснюється відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року №579-р. До показу була представлена кінострічка українського режисера Юлії Аппен «Між іншим». Фільм заснований на реальних історіях українських емігранток в Європі, які розповідають, чому вирішили змінити місце проживання, які мотиви ними керували та ін.

Показ був організований Громадською організацією «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», партнером Міжнародного фестивалю документальних фільмів про права людини Docudays UA на теренах Харківської області. Основною метою діяльності громадської організації є захист прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, сприяння проведенню досліджень суспільної думки, громадський моніторинг роботи органів влади та місцевого самоврядування.

http://kharkiv.legalaid.gov.ua/ua/pres-tsentr/novyny/n000295