Select Page
«Війна химер» та химера війни

«Війна химер» та химера війни

У Харкові стартував XIV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Фільмом-відкриттям у кінотеатрі «8 ½» стала приголомшлива стрічка «Війна химер».

Глядачам була представлена «художня історія на документальному матеріалі, відзнята її безпосередніми учасниками». Головний герой – Лавр – був добровольцем на Донбасі, потрапив в Іловайський котел і втратив своїх найближчих побратимів. Проїжджаючи зруйнованими містами, Анастасія намагається зрозуміти суть війни і любові.

По закінченні перегляду відбулося обговорення стрічки.

DSC00542

«Доки ми створювали цей фільм, фільм створював нас. Тому в певний час довелося стати його персонажами і з’явитися у ньому. «Війна химер» – це досвід нашого життя останніх 3-х років. Того, чим ми дихали, чому раділи, що дратувало, через що сумували. Такі уривки життя, з’єднані у клаптикову ковдру, печворк – саме так ми і визнаємо жанр нашої стрічки», – зазначила режисерка Анастасія Старожицька.

Марія Старожицька, режисерка фільму: «Найцікавіше ми почули вже спілкуючись із глядачами віч-на-віч після перегляду: і про реалізм фільму, і про те, що певні епізоди стрічки сприйнялися як вірші Жадана. Довелося відповідати на багато питань, розповідати історії шматочків нашого відео і про те, що не увійшло, було цікаво, щиро і натхненно. Ми запросили вийти до екрану разом з нами Галину Пугачову, з якою вже давно і міцно дружимо – маму бійця з позивним «Дудаєв», що пропав безвісти на виході з Іловайську. А вона його досі чекає і вірить, що прийде, вибереться з ворожого полону і подзвонить у двері їхньої харківської «гостинки».

Галина Пугачова: «Ми повинні збагнути, що головне, що є в цьому світі – це людське життя. Ми мусимо берегти життя кожної людини, ми повинні знайти мирний вихід з цієї химерної війни, яка триває вже понад 3 роки».

DSC00549

Юрій Нужний, громадський активіст: «Цей фільм мене просто «розірвав». Він настільки потужний, цілісний, зворушливий, що глядач «провалюється» в екранну дійсність, розчиняється в ній. Було складно, важко дивитися, але стрічка залишила враження певного катарсису, очищення».

Людмила Клочко, керівник громадської приймальні Харківської правозахисної групи: «Про «Іловайський котел» ще багато несказаного, про це ще будуть писати історики та дослідники. Цей фільм піднімає цілий пласт відчуттів, почуттів, емоцій. При цьому залишається дуже чесним, без жодного пафосу. І за це – величезна дяка творцям стрічки!».

Довідково:

Фестиваль Docudays UA – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Організатори Фестивалю на Харківщині – «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв», Харківський університетський консорціум «Унікон»», Харківська правозахисна група і Центр правових та політичних досліджень «ДУМА».

Відкриття Мандрівного фестивалю та показ фільму «Війна химер» відбулися за підтримки Благодійного фонду «Карітас Харків».

«Війна химер» – український документальний фільм 2017 року, знятий Анастасією та Марією Старожицькими. Прем’єра стрічки відбулася 25 березня 2017 року на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Химера – у грецькій міфології чудовисько з головою та шиєю лева, тулубом кози, хвостом у вигляді змії. В переносному сенсі – незбагненна ідея.

Юрій Чумак

Презентовано фестиваль Docudays UA

Презентовано фестиваль Docudays UA

До Чугуївської райдержадміністрації завітав голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», регіональний координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Юрій Чумак.

Виступаючи перед працівниками райдержадміністрації, правозахисник розповів про історію фестивалю, унікальний інструментарій документального кіно.

Було продемонстровано ролик Мандрівного Docudays UA-2017 та соціальний ролик, спрямований на кампанію з попередження паління серед дітей, який поширюється в рамках взаємодії Фестивалю з ГО «Життя».

Ю. Чумак зазначив, що на Чугуївщині вже налагоджено плідну співпрацю між Фестивалем Docudays UA і відділом культури та туризму Чугуївської райдержадміністрації, Чугуївською районною центральною бібліотечною системою. Він закликав інші державні інституції товаришувати з Docudays UA задля правової просвіти населення, забезпечення прав і свобод людини.

http://chuguevrda.gov.ua/novosti/4779-dersluzhbovtsyam-prezentuvali-festival-docudays-ua

Документальне кіно як інструмент медійної правової просвіти школярів

Документальне кіно як інструмент медійної правової просвіти школярів

З доповіддю на цю тему перед учасниками семінару-практикуму «Підтримка громадської діяльності школярів в освітньому просторі міста», який відбувся 19 жовтня у гімназії №69 м. Харкова, виступив голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

Правозахисник, регіональний координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA розповів про історію Фестивалю, повідав про напрямки, в яких сьогодні ведеться діяльність кіноклубів – осередків правової медіа просвіти, що працюють на базі Docudays UА.

Також Ю. Чумак в рамках виїзного показу пересувного кіноклубу «ДУМАй» запропонував до перегляду стрічку «Абетка» (режисерка Мадлі Ляене, Естонія), що оповідає про нелегку долю молодої жіночки з Ліберії, яка намагається осягнути шкільну програму, вже маючи на руках 2-х діточок.

Було презентовано і майбутні заходи Мандрівного Docudays UA на Харківщині, який стартує цього року 17 листопада.

Вчителі, очільники шкільних євроклубів Харкова, представники різних громадських інституцій радо відгукнулися на пропозицію співпраці з Фестивалем. Сподіваємося, що цього року географія показів Мандрівного Docudays UA розшириться ще більше, та Фестиваль знайде нових вірних друзів.

Георгій Кобзар

Флешмоб «Визнай своїх дітей, Україно!»

Флешмоб «Визнай своїх дітей, Україно!»

17 жовтня 2017 року на площі Свободи у Харкові (напроти будівлі Харківської облдержадміністрації) о 15.00 відбудеться флешмоб «Визнай своїх дітей, Україно!».

Мета флешмобу – привернути увагу громадськості та влади до дискримінації громадян України під час реєстрації фактів народження та смерті, що відбулись на тимчасово окупованій або не контрольованій Урядом територіях України.

До участі у флешмобі запрошуються усі небайдужі громадяни, а також представники ЗМІ.

Організатори флешмобу в Україні: ГО «Центр правових та політичних досліджень «СІМ» у партнерстві з Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Організатори флешмобу в Харкові: Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» у партнерстві з Харківським осередком ВМГО «Фундація Регіональних Ініциатив», Харківською правозахисною групою та Чугуївською правозахисною групою.

Очільник харківської поліції провів виїзні прийоми громадян

Очільник харківської поліції провів виїзні прийоми громадян

Згідно з графіком начальник ГУНП в Харківській області генерал поліції третього рангу Олег Бех відвідав Чугуївський та Печенізький відділи поліції, поспілкувався із місцевими мешканцями та особовим складом територіальних підрозділів.

Громадяни звернулися до Олега Беха з різними проблемними питаннями. Начальник обласного главку уважно вислухав усіх відвідувачів та запевнив, що в найкоротший термін за усіма зверненнями будуть зібрані необхідні відомості і прийняті законні рішення.

Як підкреслив Олександр Бех, саме рівень довіри населення до поліції є основним критерієм оцінки ефективності діяльності поліції. Тому налагодження взаємодії й співпраці поліції з громадськістю, місцевими громадами є надважливим елементом роботи підрозділів Національної поліції.

Із населенням райцентру також поспілкувався правозахисник Юрій Чумак. Він поінформував громадян про процес розбудови на Чугуївщині суспільної платформи «Поліція та громада – співпраця, направлена на результат», спрямованої на запровадження стандартів «community policing».

ГУНП в Харківській області

Решетилівку відвідали експерти-евалюатори

Решетилівку відвідали експерти-евалюатори

У рамках українсько-польського проекту «Оцінка публічних політик в дії», що реалізується Демократичним товариством «Схід» (Польща), спільно зі Східноукраїнським центром громадських ініціатив Решетилівку відвідала група експертів – евалюаторів.

Евалюація (не плутати з еволюцією чи евакуацією) – це нове слово, що означає давно популярну у світі техніку оцінки та аналізу програм (проектів), яка використовується при управлінні проектами (англ. Program (Project) Evaluation and Review Technique (скорочено – PERT). Проведення такої оцінки є усталеною практикою в багатьох європейських країнах та часто обов’язковою умовою для виділення відповідним органам коштів від багатьох міжнародних донорів. Це своєрідне соціальне дослідження, яке дає змогу зібрати думку мешканців, спеціалістів та експертів і зробити звіт, який допоможе оцінити своєчасність, необхідність того чи іншого проекту, ставлення до його втілення пересічних громадян, виробити рекомендації для покращення проекту в майбутньому.

Свою роботу евалюатори Альона Новікова (голова ГО «Український центр соціальної справедливості»), Юрій Чумак (голова ГО «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА») та польська експертка-евалюатор Ельжбета Свідровська, яка більше виконувала роль методичного керівника для українських колег, почали із робочої зустрічі з Решетилівським селищним головою Володимиром Кузьменком, його заступником Юрієм Шинкарчуком, начальником відділу архітектури, містобудування, земельних ресурсів, надзвичайних ситуацій, охорони навколишнього природного середовища Олегом Приходьком та начальником відділу інфраструктури, ЖКГ, побутового і торгівельного обслуговування, транспорту, зв’язку та управління комунальним майном Сергієм Тищенком.

Володимир Кузьменко коротко ознайомив гостей з історією та сучасністю Решетилівки, поділився досвідом втілення ряду проектів, вирішення певних питань з благоустрою та розвитку селища, відповів на питання експертів.

Юрій Шинкарчук зауважив, що Решетилівка і унікальний по своїй суті проект створення шатрового даху на плоскій багатоповерхівці (йдеться по будинок по вул. Мистецькій, 4) був обраний польською стороною для вивчення як надзвичайно цікавий і такий, що не має аналогів в інших громадах.

Поспілкувалися дослідники з підрядником, який виконує роботи, з мешканцями п’ятиповерхівки, з депутатами селищної ради та пересічними громадянами. За результатами анонімного анкетування, на основі отриманих від представників влади документів найближчим часом буде зроблена експертна оцінка ефективності втілення проекту.

Як розповіла Альона Новікова, жителі задоволені тим, що ремонтують дах у їхньому будинку і вважають, що реалізація цього проекту була надзвичайно актуальною.

— Дуже добре, що в Решетилівці ремонтують дахи, бо часто в інших містах, реалізуючи якісь красиві проекти, влада забуває про те, що ніякі ремонти в під’їздах чи дитячі майданчики у дворах не компенсують того, що людям на голову тече вода з аварійного даху, – зазначила експерт.

Відзначили гості і красу Решетилівки, її чистоту та затишок, були приємно вражені нашою вишивкою «білим по білому», а ще відкритістю та щирістю людей.

— У нас не виникало проблем у спілкуванні. До нас люди підходили самі, розповідали багато цікавих речей, відповідали на питання анкет просто і легко, – зауважив Юрій Чумак.

Загалом же за два дні роботи в Решетилівці вражень набралось у експертів чимало, остаточні висновки будуть надані Решетилівській селищній раді дещо згодом.

— Це добре, що є можливість проводити такі дослідження, каже селищний голова Володимир Кузьменко. – Одна справа, коли ти сам бачиш свої чи недоліки, а зовсім інша, коли є експерти, які підкажуть як уникати помилок у майбутньому і що треба зробити, щоб нашим людям жилося гарно, спокійно і комфортно.

http://reshetrada.in.ua/index.php/198-reshetilivku-vidvidali-eksperti-evalyuatori