Select Page
На Харківщині присяжні масово не подавали електронні декларації

На Харківщині присяжні масово не подавали електронні декларації

За результатами моніторингу виконання присяжними Харківської області вимог законодавства щодо подання електронних декларацій про доходи, що здійснюється Мережею антикорупційних центрів, виявлено понад 50 випадків неподання присяжними даних декларацій.

Законодавство передбачає, що присяжні під час виконання своїх обов’язків у суді (тобто, під час залучення до розгляду конкретної справи) стають суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

І на присяжних поширюється обов’язок у порядку і строки, визначені розділом 7 (ст.ст. 45-52) вказаного Закону, подати електронну декларацію. У разі, якщо в 2018 році особа брала участь у розгляді справ в суді як присяжний, вона повинна подати декларацію за минулий рік шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за формою, що визначається Національним агентством.

Звертаємо увагу на те, що порушення вимог фінансового контролю, умисне недекларування або декларування недостовірної інформації є корупційними правопорушеннями, за які передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення вимог фінансового контролю визначена у статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а декларування недостовірної інформації або умисне неподання декларації суб’єктом декларування карається за статтею 366-1 Кримінального кодексу України.

Довідково: Мережа антикорупційних центрів – громадська платформа, засновниками якої стали: Чугуївська правозахисна група, Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», Приазовська правозахисна група, а також низка ініціативних груп, громадських активістів і журналістів-розслідувачів.

Роман Лихачов

На Харківщині завершився XVI Мандрівний фестиваль документального кіно Docudays UA

На Харківщині завершився XVI Мандрівний фестиваль документального кіно Docudays UA

З 22 листопада по 15 грудня 2019 року фільми XVI Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області змогли подивитися понад 4 тис. осіб.

Про це повідомив регіональний координатор Фестивалю, керівник Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

Всього до уваги глядачів були представлені 34 фільми з репертуару Міжнародного фестивалю Docudays UA, з них 12 – вітчизняних режисерів. Важливою складовою була організація кінопоказів з акцентом на питання дотримання прав людини в Інтернеті.

Організаторами Мандрівного фестивалю на Харківщині виступили: Харківська правозахисна група, Харківський університетський консорціум (УНІКОН) і Центр правових та політичних досліджень «ДУМА». Партнерами Фестивалю стали десятки громадських організацій, державних органів та закладів освіти.

Харківська правозахисна група разом із Харківською обласною фундацією «Громадська альтернатива» та Фундацією регіональних ініціатив – Харків організували:

 • Офіційне відкриття Фестивалю, приурочене до «16 днів проти насильства.
 • Публічні покази й обговорення фільмів з програми Мандрівного фестивалю у кінотеатрі «8½».
 • Публічні покази й обговорення у Центрі гендерної культури та Єврейському студентському культурному центрі «Гілель».
 • Покази у кількох школах Харкова.
 • Спеціальні події Фестивалю – зустрічі з героєм фільму «Ти, б***, рота закрий!» Сергієм Чагаровим та продюсером Єлизаветою Сокуренко, з відомим правозахисником – героєм стрічки «Без статусу. Україна» Максимом Буткевичем.

УНІКОН організував:

 • Кінопокази у низці вишів Харкова.

Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» організував:

 • Кібер-пресконференція, присвячена початку Мандрівного фестивалю на Харківщині.
 • Показ і обговорення фільму «Bellingcat: Правда в світі постправди» для учасників Форуму «Я – громадянський журналіст» у Харкові.
 • Показ і обговорення фільму «Сакава» для студенів Української академії лідерства (Харків).
 • Покази найкращих фільмів Docudays UA у віддалених районах Харківської області – спільно зі «Слобожанське ФМ».
 • Проведення кінопоказів та обговорень у центрах громадської активності в Змієві (Hub Idei), у Лозовій (Молодіжний Хаб «PIXEL»), у Первомайському (хаб «Комора») та в Ізюмі (громадська організація «Ізюмський шлях»).
 • Кінопокази у Харківському національному університеті ім. Каразіна, у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах міста та області.
 • Покази та обговорення фільмів у Північно-Східному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань, виправних колоніях, філії Центру пробації в Харківській області, центрах та бюро безоплатної правової допомоги, правовому клубі «Pravokator», Управлінні патрульної поліції, Харківському національному університеті внутрішніх справ.
 • Проведення показів для працівників Чугуївської міської ради та жителів Чугуєва.
 • Новацією Фестивалю став Марафон документального кіно про права людини, що проходив у DZHERELO HUB в Харкові протягом Всеукраїнського тижня права, з 9 по 13 грудня, за підтримки регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України в Харківській області Олександра Міненкова. Під час Марафону відбувалися дискусії, представлення правозахисних проєктів, «Жива бібліотека», зустрічі з експертами, обговорення фільмів.

Більш детально про події Мандрівного Docudays UA на Харківщині – на Facebook-сторінці: https://www.facebook.com/DOCUDAYSinKHARKIV/

Довідково: Docudays UA – єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіно про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA традиційно презентує найкращі фільми в регіонах України під час Мандрівного фестивалю. Фестиваль – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

#DocudaysUAнаХарківщині

Безоплатна правова допомога та Docudays UA на Харківщині стали добрими партнерами

Безоплатна правова допомога та Docudays UA на Харківщині стали добрими партнерами

Цього року Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA на Харківщині плідно взаємодіяв із державною системою безоплатної правової допомоги.

Так, Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», який є одним із співорганізаторів Фестивалю в Харківській області, нещодавно уклав Меморандум про співпрацю з Чугуївським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

І в рамках реалізації даного Меморандуму фахівці Чугуївського МЦ у грудні 2019 року організували та провели низку кінопоказів фільмів з репертуару Docudays UA («Дівчина проти гравітації», «Послухай» і «Чемпіонка») в школах Чугуєва, Чугуївського та Куп’янського районів.

Також 10 грудня, у Міжнародний день прав людини, коли Чугуївський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги влаштував День відкритих дверей, відвідувачі та працівники Центру мали змогу переглянути документальну правозахисну стрічку «Ілюзії на дні».

Окремо слід відмітити показ та обговорення, що відбулися 13 грудня у правовому клубі «PRAVOKATOR». Тоді, за сприяння Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, юристи та студенти низки вишів Харкова дискутували щодо фільму «Окупований кінотеатр».

Як зауважив директор Регіонального центру Анатолій Бородавка, система державної безоплатної правової допомоги зараз є рушієм підвищення правової свідомості громадян, а документальне кіно з прав людини від Мандрівного фестивалю Docudays UA виконує ту ж важливу правопросвітницьку функцію. Тому цілком природно, що на Харківщині Регіональний центр та Docudays UA стали добрими партнерами.

Георгій Кобзар

За круглим столом обговорювалась проблема торгівлі людьми

За круглим столом обговорювалась проблема торгівлі людьми

29 листопада 2019 року в рамках проведення Всесвітньої кампанії «16 днів проти насильства» в приміщенні управління соціального захисту населення Первомайської міської ради відбувся круглий стіл за участю першого заступника міського голови Антона Орєхова, голови Харківської обласної громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрія Чумака, фахівців управління соціального захисту населення Первомайської міської ради та Первомайського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

За круглим столом обговорювалась проблема торгівлі людьми, яка залишається актуальної для Харківського регіону. Так, згідно з «Дослідженням з питань міграції та торгівлі людьми в Україні, 2017», яке було проведене GFK Ukraine на замовлення Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні, 10% від загальної кількості населення Харківської області є потенційними трудовими мігрантами, 22% населення належить до уразливої групи. Проте заходам з протидії сучасному рабству нерідко не приділяється достатньої уваги. Це питання особливо гостро постає в умовах децентралізації та потребує підтримки з боку місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Тому проблематику торгівлі людьми було вирішено включити до правозахисного порядку денного Харківщини.

А з 2020 року вступає в силу Закон України «Про соціальні послуги», який встановлює, що до відання, зокрема, виконавчих органів міських рад міст обласного значення належатиме забезпечення надання соціальних послуг. У тому числі, визначення потреб населення у соціальних послугах, інформування про їх перелік, забезпечення їхнього фінансування. Однією з категорій отримувачів таких послуг Законом визначено осіб, які постраждали від торгівлі людьми. Виходячи з того, реалізацію цілого комплексу заходів у сфері надання соціальних послуг, відповідно до ч. 4 ст. 11 зазначеного Закону, покладається саме на виконавчі органи міських рад міст обласного значення.

Первомайська міська рада

Фільм «Сакава» та обговорення «Куди дивиться кіберполіція?»

Фільм «Сакава» та обговорення «Куди дивиться кіберполіція?»

26 листопада Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA запропонував студентам Української академії лідерства (Харків) стрічку «Сакава».

Фільм знайомить із трьома молодими людьми з Гани, які з відчаю вдаються до онлайн-шахрайства. Ама – молода мама й новачок у справі. «ОдинДолар» намагається назбирати гроші на подорож до Італії. Френсіс – найдосвідченіший шахрай, який навчає цьому ремеслу решту. Те, що на Заході вважають аферизмом, для «хлопців  Сакави» – просто використання доступних ресурсів в умовах безробіття та злиднів.

По завершенні перегляду відбулося обговорення «Куди дивиться кіберполіція?» за участі запрошеного експерта – старшого викладача кафедри інформаційних технологій та кібербезпеки факультету №4 (кіберполіції) Харківського національного університету внутрішніх справ Олексія Рвачова.

Студенти були шоковані побаченим у стрічці та просто завалили пана Олексія своїми запитаннями, що стосувалися крадіжок і шахрайство в Інтернеті та того, як уникнути цих небезпек. Поліцейський-науковець відповів на питання, надав корисні поради, повідав реальні історії з життя кібер-злочинців, діяльність яких розслідували вітчизняні правоохоронці.

А модератор – регіональний координатор Docudays UA на Харківщині Юрій Чумак – наголосив на тому, що Гана є Африканською країною, куди з «розвинутих» держав звозять тисячі тонн електронного сміття. Яке, в умовах місцевої «утилізації» за допомогою випалювання металу з ізоляційних матеріалів та пластикових корпусів, нищівним образом псує екологію.

Також правозахисник надав інформацію про сучасні загрози кібербулінгу та презентував правові буклети, підготовлені в рамках «Кампанії проти кібербулінгу» Docudays UA.

Наведемо кілька відгуків учасників заходу:

Олексій Рвачов:

– Для мене самого ця подія виявилася напрочуд цікавою. Я не тільки поділився знаннями, якими володію, але й сам дізнався і про УАЛ, і про Docudays UA. Це знайомство виявилося дуже корисним. Розкажу курсантам нашого поліцейського вишу про побачене у фільмі – це стане в нагоді в їх майбутній професійній діяльності.

Артур Терновий, студент УАЛ-Харків:

– Цей фільм – практична вправа, яка надає змогу, з одного боку, довідатися про життя в країні, яка є колишньою колонією та має значні економічні й екологічні проблеми, а з іншого – на досвіді інших, побаченому в кіно, дізнатися про небезпеки кібершахрайства.

Іван Чубукін, керівник програми суспільного розвитку філії Української академії лідерства у м. Харків:

– Кінопоказ нашим студентам, як то кажуть, «зайшов». УАЛ фактично працює з новими лідерами нової України. І молоді активісти сказали, що це дійсно фільм для людей, які мислять. У ньому закладено багато важливих сенсів, це не якийсь там «бойовичок»… Ми плануємо продовжити співпрацю з Docudays UA, оскільки таке кіно дозволяє осягнути глибинні смисли того, що відбувається у світі.

Георгій Кобзар

«Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»

«Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»

22 листопада у Чугуєві відбувся семінар для працівників освіти «Як протистояти кібербулінгу».

З практичними психологами та соціальними педагогами Чугуївщини зустрівся правозахисник, регіональний координатор Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Харківській області Юрій Чумак.

Він нагадав про новели законодавства України щодо попередження булінгу та особливі загрози, які несе кібербулінг. Правозахисник розповів про Всеукраїнську кампанію проти кібербулінгу, започатковану Docudays UA, та поділився інформаційними пам’ятками, підготовленими в рамках Кампанії.

Увазі освітян була представлена стрічка «Булер» американського режисера Лі Гірша, що оповідає про долю школярів, які стають жертвами цькування через свою «інакшість».

Понад 13 мільйонів дітей в Америці стають жертвами булінгу, що робить його найпоширенішою формою насильства, з яким стикаються молоді люди. І фільм відкриває глядачам болісне і часто небезпечне життя жертв булінгу, демонструючи проблему, що перетинає географічні, расові, етнічні та економічні межі.

По завершенні перегляду відбулося жваве обговорення, яке тривало понад годину. Адже стрічка викликала неабиякий емоційний відгук в учасників семінару. Вони говорили про те, що велике значення стосовно попередження булінгу має виховання в сім’ях, зазначали, що насильство у відповідь на насильство не є виходом із ситуації, підкреслювали, що важливою має бути довіра між учнями та педагогами.

А педагог-організатор Мосьпанівського навчально-виховного комплексу Тетяна Нємикіна, яка сама є матір’ю п’ятьох дітей, наголосила, що підліткам необхідно роз’яснювати: «Якщо ти не такий, як усі, це не означає, що ти гірший»! Всі ми різні, і до інших треба ставитися толерантно.

Георгій Кобзар