Select Page
Інформаційну кампанію «Чоловіки НЕ лупцюють» представлено на рівні Харківської області

Інформаційну кампанію «Чоловіки НЕ лупцюють» представлено на рівні Харківської області

25 травня 2018 року відбувся круглий стіл «Актуалізація питань подолання та протидії гендерно-обумовленого домашнього насильства в Харківській області», організований Харківською облдержадміністрацією.

Модераторкою заходу виступила радник голови ХОДА з питань гендерної політики та антидискримінації Юлія Сєдая.

Були цікаві промови науковців, поліцейських, представників соціальних служб, громадських діячів…

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», представник громадської ініціативи «Чоловіки проти домашнього насильства» Юрій Чумак розповів про інформаційну кампанію «Чоловіки НЕ лупцюють» як метод залучення відповідальних чоловіків до запобігання домашньому насильству, про активну участь у кампанії багатьох структур та організацій, насамперед – Громадської ради при ХОДА. Також правозахисник представив відеоролик, підготовлений в рамках кампанії.

3

Учасники схвально оцінили як кампанію, так і ролик. До речі, вони висловили поради щодо демонстрації ролику кампанії в Харківському метрополітені та на телебаченні.

Отже, будемо працювати й надалі!

Георгій Кобзар

«Наша безпека – в наших руках»

«Наша безпека – в наших руках»

Як співпрацювати громадам із Національною поліцією на Харківщині? Про це говорили на круглому столі «Чому гальмується реформа поліції? Досвід співпраці місцевих громад та Національної поліції Харківщини», що відбувся 23 травня у медіацентрі «Накипело».

Учасники – науковці, громадські діячі, працівники поліції, представники об’єднаних територіальних громад, журналісти – обговорили, як рухається реформування Національної поліції і як це впливає на роботу поліції в Харківській області, як взаємодіють територіальні громади та поліцейські, якими є перспективи співпраці правоохоронців з громадськістю.

На початку заходу політичний аналітик фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина представив результати соціологічного дослідження, нещодавно проведеного Фондом. Воно засвідчило, що рівень недовіри до Національної поліції на сьогоднішній день складає мінус 45%. При цьому і Патрульна поліція, яка ще у 2016 році мала баланс довіри на рівні 20%, теж «пішла в мінус». З одного боку, така тенденція є вже достатньо традиційною для України, коли громадяни, в очікуванні позитивних результатів певної реформи, надають відповідним структурам аванс довіри, а потім він швидко закінчується. А з іншого, це свідчить про певні проблеми недореформованої Національної поліції.

На думку журналіста Дмитра Овсянкіна, це є наслідком роботи поліції на пресловуті «показники» щодо розкриття злочинів. А люди не стільки хочуть, аби поліція виявляла кримінальні правопорушення, що вже відбулися, скільки прагнуть, аби були створені умови, за яких би злочинів не було.

Ольга Мірошник – голова Фонду місцевої демократії, Олена Копіна – керівник проекту «Діалог поліції та громади» та Олексій Сердюк – заступник завідувача науково-дослідної лабораторії з проблем протидії злочинності Харківського національного університету внутрішніх справ – презентували видання «Діалог поліції та громади як соціальна технологія впровадження принципів Community Policing у місцевій громаді» та розповіли про труднощі і проблемні аспекти налагодження соціального діалогу й співпраці між громадою та поліцією.

А підприємець та громадський активіст Вадим Мохов повідав про своє бачення концепції «безпечна громада», яка поєднує питання забезпечення охорони громадського порядку, захисту населення від надзвичайних ситуацій та екологічну безпеку.

Цікавим був виступ голови громадського формування з охорони громадського порядку «Корпус громадської безпеки» Володимира Степаненка. Він як колишній начальник райвідділу міліції, що має неабиякий досвід правоохоронної роботи, виступив ініціатором об’єднання у Дергачівському районі людей, небайдужих до питань забезпечення правопорядку. І зараз «Корпус громадської безпеки» налічує 191 чол., активно співпрацює з поліцією, органами влади та місцевого самоврядування, приймає участь у патрулюванні вулиць тощо.

«Говорячи просто, відчуття безпеки – це коли ти йдеш вулицею вечором, і в тебе похмурі люди не питають «прикурити». Ми прагнемо, аби наші громадяни почували себе безпечними у своїх громадах, – зазначив В. Степаненко.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», координатор проекту «Шерифи для нових громад» по Харківській області Юрій Чумак докладно зупинився на питанні вирішення безпекових проблем у громадах на засадах чинного законодавства України. Він оповів про те, як учасники проекту вивчають досвід діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку, інспекторів сільрад або ОТГ з охорони правопорядку, осіб, які виконують громадські роботи за видом інформування щодо запобігання порушень громадського порядку від центрів зайнятості.

Усіх їх умовно можна назвати «шерифами», оскільки, не будучи кадровими поліцейськими, вони, маючи авторитет серед місцевого населення, здійснюють додаткові функції з охорони громадського порядку.

Раніше ще існували громадські помічники дільничних інспекторів міліції, втім, із переходом міліції до поліції, вони «загубилися». І на сьогодні діяльність добровільних помічників дільничних офіцерів поліції нормативно не врегульована.

«Зі створенням спроможних ОТГ, які зацікавленні у забезпеченні громадської безпеки на своїх територіях, їх очільникам та депутатам корисно буде знати вітчизняний досвід у даній царині. Знати та використовувати на практиці», – підкреслив Ю. Чумак.

Його підтримала Соломія Рожко, спеціаліст з питань регіонального співробітництва Консультативної місії Європейського Союзу, яка зауважила, що ОТГ надають більше можливостей задля того, аби громадяни могли реалізувати своє право на безпечне місце проживання.

«Коли обраний сільський, селищний, міський голова, який підзвітний об’єднаній територіальній громаді, коли є кошти в бюджеті, ОТГ може та повинна турбуватися про питання громадської безпеки. Адже наша безпека – в наших руках», – наголосила С. Рожко.

Георгій Кобзар

«Пізнання правди йде через почуття»

«Пізнання правди йде через почуття»

У День Європи в Україні, який цьогоріч припадає на 19 травня, жителі нашої країни відзначають день загальних цінностей, спільної історії всіх націй континенту.

І напередодні, 18 травня, у приміщенні «Kharkiv Today» відбулися перегляд та обговорення двох документальних фільмів з репертуару кіноклубів Docudays UA – «Боротьба Джамали» та «Нові герої». Вони були обрані для показу саме через те, що присвячені людям, які відстоюють права – свої та інших – наближаючи Україну до європейських вартостей та до Європи.

«Боротьба Джамали» (2017, Швеція, режисерка Елін Йонссон): це дуже особистий і потужний портрет надзвичайно талановитої жінки, а також розповідь про її виступ на «Євробаченні», що пролив світло на історичні події та сучасну політичну ситуацію в Криму.

Важливо, що кінопоказ у Харкові проходив у річницю ганебної депортації кримськотатарського народу, яку вчинила радянська влада у 1944 році.

Стрічка викликала сильний емоційний відклик у глядачів. Адже значна частина з них прийшла на перегляд з мітингу, що відбувся на честь роковин трагедії. «Пізнання правди йде через почуття, і фільм викликає дуже сильні переживання», – зазначив один із учасників заходу.

А переселенка зі Сходу України Марина Федорченко наголосила, що фільм «Боротьба Джамали» – не тільки про Крим, але й про тих, хто змушений був виїхати з окупованих територій Донбасу.

Працівниця «Карітас Харків» Ольга Чаплик розповіла зворушливу оповідь про свою сім’ю: «У кінострічці «Боротьба Джамали» я побачила розповідь, схожу з історією моєї родини. В 1951 році мого дідуся, (йому на той час було 3 роки) з його сімейством, та усіх жителів села Лісковате (нині територія Польщі), виселили на Донеччину. Так само, як сталінська влада – кримських татар, їх змусили покинути домівки і вантажними вагонами повезли на Донбас. Дідусь розповідав, що їхали довго. На станції його мама йшла в інший вагон, де везли худобу. Надоїла молока і годувала його! Вони приїхали на «пусту землю». Жили в місцевих «на квартирі», працювали, будували хати. Вже декілька поколінь народилося, проте ми пам’ятаємо історію наших пращурів. У 2014 було страшно, всього не розкажеш…  Але найбільше я боялася того, аби моєму дідусеві знову не довелося їхати… Дякувати Богові, і до сьогодні він і вся моя родина на Донеччині, на підконтрольній Україні території».

Фільм «Нові герої» (2011, Україна, режисер Роман Бондарчук): це 3 документальних портрети звичайних українців. У кожного з них своя історія, проте є й спільне – їхня боротьба з несправедливістю у країні.

Як підкреслив регіональний партнер Фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, модератор пересувного кіноклубу медіапросвіти «ДУМАй!» Юрій Чумак, ці розповіді про те, що перемогти кривду – можливо, якщо докласти зусиль, не боятися та не ламатися під тиском обставин.

До речі, одна з історій оповідає про те, як мешканці села Стара Збур’ївка Херсонської області відстояли СВОГО сільського голову від утиску з боку владників, «правоохоронців» та бандитів (які іноді виступають як «три в одному»). А пізніше у цьому ж селі було започатковано власних «шерифів», що боронять односельців від порушень громадського порядку. Про це Роман Бондарчук зняв свою наступну стрічку «Українські шерифи», яка навіть висувалася від України на здобуття «Оскару».

Цей фільм незабаром переглянуть і харків’яни – в рамках кіноклубу Docudаys UA.

Обговорення

Георгій Кобзар

Фото Андрія Чумака

ЧП в харьковском метро: пенсионер обвиняет полицейских в краже денег

ЧП в харьковском метро: пенсионер обвиняет полицейских в краже денег

После осмотра личных вещей на станции Харьковского метрополитена «Индустриальная», 72-летний пенсионер Алексей Литвинов заметил пропажу денег из кошелька – 1 тыс. грн. и 2 тыс. руб.

Об инциденте, который произошел 18 мая около 7 утра, SQ сообщил сын пострадавшего, харьковчанин Александр Литвинов. По словам мужчины, на осмотр пожилого человека пригласили после того, как увидели в паспорте луганскую «прописку».

«Отец пытался купить билет в автомате, у него не получалось. К нему подошел сначала один сотрудник в форме, потом второй. Попросили предъявить документы. Узнав, что папа – переселенец, пригласили пройти в комнату для осмотра личных вещей. Отец отказывался, но они настаивали. В служебном помещении попросили достать из карманов все, что есть, и положить на стол. Один человек в форме осматривал сумку, второй взял со стола папин кошелек, предварительно уточнив, сколько в нем денег. Отец отвлекался на полицейского, который осматривал сумку, и когда получил кошелек обратно, увидел, что не хватает денег – 1000 гривен и 2000 рублей», – сообщил Александр.

Пожилому человеку после осмотра предложили оставить запись в журнале, что он не имеет претензий к сотрудникам, но он отказался, написав, что у него пропали деньги. «Люди, которые осматривали его, были этим крайне недовольны. Говорили, что ты, мол, дед, нас подставляешь», – отметил Литвинов-младший.

Как сообщили в пресс-службе Харьковского метрополитена, на станции в форме могли находиться сотрудники метрополитена (обеспечивают перевозку пассажиров), сотрудники охранного агентства (охрана имущества) и полиция (охрана общественной безопасности). «Вы знаете, что у охраны и работников метрополитена нет полномочий осматривать, а тем более делать досмотр личных вещей. Значит, журнал может быть только у полицейских», – отметили в пресс-службе метро.

Пенсионер обратился с заявлением о произошедшем в полицию. Как сообщила SQ пресс-офицер Немышлянского отдела полиции, заявление было принято и направлено вместе с сопроводительным письмом в прокуратуру Фрунзенского района г. Харькова для дальнейшего рассмотрения.

Мы обратились за комментарием по данному случаю к правозащитнику Юрию Чумаку. Он отметил, что если такой инцидент действительно имел место, то действия полицейских являются незаконными. «Полиция имеет право осматривать вещи, только если есть подозрение, что человек совершил правонарушение либо собирается его совершить, либо если на этой территории было совершено какое-то преступление. Полицейский не может сам рыться в вещах, брать в руки кошелек, человек по просьбе должен был сам открыть сумку, показать, что в ней находится. Судя по рассказу, у них не было никаких оснований вообще его задерживать», – считает правозащитник.

Чумак добавил, что граждане должны знать свои права в случае задержания сотрудниками полиции. Ознакомиться с ними можно на сайте Министерства внутренних дел Украины в разделе «Электронный советник».

Информационное агентство «Status Quo»

Відповідальні чоловіки – проти насильства в сім’ї

Відповідальні чоловіки – проти насильства в сім’ї

16 травня 2018 року в інформаційному агентстві «Status Quo» відбулась прес-конференція, присвячена інформаційній кампанії «Чоловіки НЕ лупцюють» та громадській ініціативі «Чоловіки проти домашнього насильства».

Учасниками виступили:

Юрій Чумак – фундатор інформаційної кампанії «Чоловіки НЕ лупцюють»;

Олексій Курцев – голова Громадської ради при Харківській облдержадміністрації;

Андрій Сікаленко – старший інспектор відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Харківській області.

Олександр Сергієв – радник голови ХОДА з питань взаємодії з ветеранами та учасниками АТО.

Ю. Чумак зауважив, що проблема домашнього насильства є актуальною. Так, за даними Головного управління Національної поліції в Харківській області, на 01.01.2018 року на превентивному обліку поліції на Харківщині перебувало 3 514 осіб (з них чоловіків – 3 092), які вчинили насильство в сім’ї. Громадська ініціатива «Чоловіки проти домашнього насильства» ставить за мету шляхом широкого інформування жителів Харківщини, в першу чергу – ветеранів АТО, переселенців, правоохоронців, громадських активістів – донести інформацію про новий Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», ненасильницьку та союзницьку моделі поведінки в сім’ях; а також за допомогою авторитетних чоловіків сприяти популяризації таких моделей поведінки.

В рамках інформаційної кампанії «Чоловіки НЕ лупцюють» були здійснені такі заходи:

— інформування через сторінку в Facebook «Чоловіки проти домашнього насильства» https://www.facebook.com/UkrainianMenAgainstDomesticViolence/;

— проведення 20 квітня круглого столу «Чоловіки проти домашнього насильства» на базі Громадської ради при Харківській облдержадміністрації;

— кампанія (соціальний флешмоб) у Facebook, підготовка і розміщення фото- і відеозвернень чоловіків (з хештегами кампанії), які виступають проти домашнього насильства – акцію підтримало близько 200 чоловіків;

— підготовка і випуск буклету з інформацією про структури, що надають допомогу чоловікам (тираж 800 прим.);

— акція вуличного театру «Про що думають чоловіки», присвячена Міжнародному дню сімей 15 травня;

— зйомка, монтаж і поширення відеоролика «Чоловіки НЕ лупцюють!».

Як повідомив О. Курцев, ініціативу одразу ж підтримала Громадська рада при Харківській облдержадміністрації. До неї долучилися Департамент соціального захисту населення Харківської ОДА, Харківський обласний Центр допомоги учасникам АТО, Харківський обласний центр молоді, Управління патрульної поліції в Харківській області, Головне територіальне управління юстиції в Харківській області, Харківський обласний військкомат, громадські активісти, учасники АТО, переселенці, журналісти.

«В ході кампанії було наочно продемонстровано ставлення відповідальних чоловіків до своїх родин, жінок та дітей. Чоловіки є союзниками жінок. Ми переконані, що щаслива сім’я може бути тільки за умови відсутності домашнього насильства!», – наголосив О. Курцев.

О. Сергієв присвятив свій виступ проблематиці соціальної та психологічної адаптації учасників АТО. Він розповів про заходи, які втілює Харківська обласна громадська організація «Спілка ветеранів АТО» задля вирішення зазначених питань.

«Зараз на Харківщині налічується 14 900 учасників АТО. І в умовах війни на сході України всі кризові явища у суспільстві загострюються. В тому числі – й у проблематиці насильства. Тому люди, які пройшли війну, потребують додаткової уваги з боку держави та її інституцій», – підкреслив О. Сергієв.

За словами А. Сікаленка, Управління патрульної поліції в Харківській області активно приєдналося до ініціативи «Чоловіки проти домашнього насильства» та інформаційної кампанії «Чоловіки НЕ лупцюють». Своїм прикладом поліцейські хочуть сказати рішуче «Ні!» домашньому насильству. Поліцейські зняли власний відеоролик з даної тематики.

А 24 травня, за підтримки Харківської міської ради та низки громадських організацій міста, в Київському, Індустріальному та Слобідському районах Харкова в рамках реалізації проекту «Сімейні цінності» патрульна поліція прийме участь у зустрічах з мешканцями. На яких відбудеться показ раніше зібраних дитячих малюнків з даної тематики. Головною метою заходу є профілактика домашнього насильства.

Довідково: Засновниками ініціативи «Чоловіки проти домашнього насильства», а також інформаційної кампанії «Чоловіки НЕ лупцюють» виступили громадські активісти Юрій Чумак та Анатолій Чакубаш, які є учасниками міжнародного проекту «Подолаємо наслідки війни разом», що реалізується берлінською неурядовою організацією «DRA eV» та українською громадською організацією« Країна вільних людей».

Фото Дмитра Овсянкіна

Урок правознавства – на екскурсії до відділу поліції

Урок правознавства – на екскурсії до відділу поліції

Провели 9-класники Кочетоцької загальноосвітньої школи-інтернату Харківської області. 10 травня 2018 року вони разом із вчителькою правознавства Таїсією Усевич та правозахисником Юрієм Чумаком відвідали Чугуївський відділ поліції.

Учні поспілкувалися з працівниками ювенальної превенції, ознайомилися зі знаряддям та спецзасобами поліції, побували у приміщенні ізолятору тимчасового тримання, переглянули автопарк відділу поліції, а також дізналися від експерта-криміналіста про цікаві моменти збору доказів у карних справах.

Поліцейські розповіли про профілактику правопорушень у підлітковому середовищі, люб’язно надали змогу школярам відчути себе на кілька хвилин правоохоронцями, що несуть службу у спорядженні або за кермом сучасної поліцейської автівки. Також працівники поліції поінформували про те, в яких вищих навчальних закладах зараз готують майбутніх охоронців правопорядку.

Юнаки та дівчата були здивовані рівнем технічного оснащення поліції та приємно вражені гостинністю поліцейських. І навіть залишили письмову подяку у «Книзі скарг та пропозицій Чугуївського відділу поліції».

«Я й раніше планував по закінченні школи поступати у виш вчитися на поліцейського, а тепер ще більше переконався у правильності свого вибору», – заявив по закінченні уроку-екскурсії 9-касник Яків.

А керівник Харківського обласного осередку Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів Ю. Чумак повідомив старшокласникам про те, що Асоціація УМДПЛ наразі розробляє віртуальний проект «Правопіль» (http://pravopil.umdpl.info/), що буде представляти «ідеальне правове місто». В якому є й відділ поліції, збудований та облаштований відповідно до вимог законодавства та потреб відвідувачів.

Зауважимо, що захід відбувся за сприяння начальника Чугуївського відділу поліції Олександра Парфьонова та начальника сектору кадрового забезпечення відділу Кирила Сазонова. Екскурсію для школярів проводили старший інспектор ювенальної превенції Олексій Усевич та інспектор Олександр Малявін, експерт-криміналіст Дмитро Морозов і патрульні поліцейські Богдан Мандрика та Олексій Безуглий.

Нагадаємо, минулого року за ініціативою Юрія Чумака та Таїсії Усевич та базі Кочетоцького інтернату було започатковано неформальний «Клуб друзів поліції». В його рамках створена правова бібліотека навчального закладу, відбулися перегляди документальних фільмів з репертуару кіноклубу Docudays UA та мультфільмів «Ти і поліція», створених Асоціацією УМДПЛ спільно зі студією Real Stories Production.

Георгій Кобзар