Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Прес-конференція «Як запобігти трудовому рабству»

Прес-конференція «Як запобігти трудовому рабству»

30 липня в Харківському прес-центрі «Накипіло відбулася прес-конференція «Як запобігти трудовому рабству», присвячена Всесвітньому дню протидії торгівлі людьми.

Спікерами виступили:
— Ольга Білецька – голова Харківської міської організації Міжнародної організації «Жіноча громада», експертка у сфері протидії торгівлі людьми;
— Юрій Чумак – правозахисник, експерт з адвокації.

У ході заходу були розглянути такі питання:
1. Сучасний стан справ із торгівлею людьми на Харківщині.
2. Для чого проводиться громадський моніторинг виконання політики протидії торгівлі людьми в Харківській області.
3. Як запобігти потраплянню в ситуацію торгівлі людьми при працевлаштуванні.

#ПрацюйБезпечно

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Вітаємо переможців і переможниць конкурсу «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини»!

Конкурс «Найкращий сценарій просвітницьких заходів з прав людини» було оголошено для того, аби створити можливість для модераторів та модераторок кіноклубів представити власноруч розроблені сценарії подій, що включають методику перегляду фільмів та їх модерованого обговорення, з використанням нових інструментів привернення уваги та занурення відвідувачів/-ок у тему дискусії задля поширення кращих практик впливу, стимулювання активного обміну досвідом між кіноклубами та розширення колекції сценаріїв просвітницьких заходів, доступних на нашому сайті.

Учасники та учасниці конкурсу мали обрати один фільм з переліку та розробити до нього дискусію для однієї з цільових аудиторій: учні; студенти; дорослі; персонал пенітенціарної системи України та пробації; засуджені, які перебувають в установах виконання покарань, та клієнти пробації.

Усього надійшло 48 сценаріїв, у фінал потрапили 12 робіт. Упродовж двох тижнів відбулось 12 онлайн-заходів з чудовими документальними фільмами та потужними дискусіями про права людини.

Перед конкурсною комісією постало надскладне завдання обрати з якісних заходів найкращих. Експертне журі, сформоване з представників міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), переглянуло всі конкурсні події та обрало чотирьох лідерів/ок.

Цього разу перемогу здобувають:

— У номінації «Аудиторія пенітенціарної системи» – Удовицька Олена, «Сім’я – це те первисередовище, де дитина повинна вчитися робити добро».

— У номінації «Учнівська аудиторія» – Глазкова Альона, «Споглядати vs допомагати?».

— У номінації «Студентська аудиторія» – Чумак Юрій, «Підліткам – про права та правоохоронців».

— У номінації «Широке коло глядачів і глядачок» – Філіпенко Зоя, «Активні громадяни в дії»…

Найближчим часом усі 12 сценаріїв опублікуємо на нашому сайті у розділі методичних матеріалів.

Docu Club

Див. також: Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

У Німеччині дізналися, як українці протидіяли домашньому насильству під час карантину

У Німеччині дізналися, як українці протидіяли домашньому насильству під час карантину

Юрія Чумака запросили дати інтерв’ю німецькому радіо tremBEATS.fm. Спілкування з журналісткою Kateryna Rietz-Rakul відбувалось онлайн.

У період карантину Юрій досліджував проблему домашнього насильства у межах проєкту «Шерифи для нових громад» (див. «Домашнє насильство під час карантину: страждають діти»).

Епідемія коронавірусу, карантинні заходи та самоізоляція призвели до спалаху домашнього насильства в усьому світі, Україна – не виняток. І часто страждають діти: вони стають або жертвами, або свідками, що для них теж є психологічним насильством.

Запис інтерв’ю:

tremBEATS.fm – українське радіо у Німеччині. Виходить двома мовами (українською та німецькою) та транслює тільки українську музику. Теми радіо барвисті й цікаві – як для українців, так і для слухачів Німеччини.

Шерифи для нових громад

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Підлітки в онлайні дізналися про права та правоохоронців

Наскільки є відмінною сучасна поліція від колишньої міліції та як неповнолітнім правильно спілкуватися з правоохоронцями, аби не наразитися на потенційне порушення своїх прав. Про це говорили під час онлайн-кіноклубу документального кіно про права людини Docudays UA, що відбувся 2 липня 2020 року.

Модератором виступив правозахисник Юрій Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», екс-помічник міністра МВС з питань дотримання прав людини.

А учасниками були юнаки та дівчата з міст Харкова, Лозової, Чугуєва та смт Кочеток Чугуївського району.

На початку заходу Юрій Чумак нагадав, що в 2012-му році Україна (разом із Польщею) приймала Чемпіонат Європи з футболу. До цієї події активно готувалися й правоохоронці. Зокрема, міліціонерів експрес-методом навчали основам англійської мови, аби вони могли спілкуватися з іноземними вболівальниками. Саме про це оповідає короткометражний документальний фільм «Відкритий урок» режисерки Наталії Машталер, з репертуару кіноклубів Docudays UA. Який із доброю посмішкою показує не тільки процес навчання, але й практичну реалізацію отриманих міліціонерами навичок.

Після перегляду відбулося жваве обговорення, під час якого учасникам було запропоновано відповісти на низку запитань:
— Як ви вважаєте, чому стрічка має назву «Відкритий урок»?
— На вашу думку, чи впоралися міліціонери зі своїм завданням під час «Євро-2012»?
— А які завдання ще є в правоохоронців? Для чого нам потрібна поліція?
— Як ви взагалі розумієте термін «правоохоронні органи»? Чим, на вашу думку, він відрізняється від широковживаного «силові структури»? Чи потребують громадяни, щоб із ними працювали «силовики», або ж нам потрібен захист правопорядку з боку правоохоронців?
— Хто ж «дає» людям права та хто ці права порушує?
— А хто такі «правозахисники»?
— Чи доводилося особисто вам зустрічатися з поліцейськими? За яких обставин?

З огляду на те, що підлітки найчастіше вказували на те, що зустрічі з правоохоронцями, зазвичай, відбуваються в громадських місцях, в якості «бонусу» їм було запропоновано подивитися 2-у серію анімаційної стрічки «Ти і поліція» (від Асоціації УМДПЛ та студії «Real Stories Production»), присвячену правилам спілкування з поліцейськими на вулиці.

Мультфільм теж прийшовся до душі юним глядачам. І не тільки цікавим відеорядом, але й слушними правовими порадами, які в ньому надаються.

Їх узагальнив Юрій Чумак, який зауважив, що в поліції служать не довершені робокопи, а люди, з притаманними їм позитивними та, іноді, негативними рисами. І при зустрічі із несумлінними поліцейськими необхідно чітко проявити свою правову грамотність, аби не потрапити у неприємні ситуації.

Правозахисник порадив підліткам запам’ятати 3 основних правила при контактуванні з правоохоронцями: НЕ провокуй! НЕ бійся! НЕ тікай!

На завершення комунікаторка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Кушнір наголосила, що кожна людина від народження має гідність. Та розповіла про можливості захисту порушених прав і законних інтересів, які надають центри й бюро державної системи безоплатної правової допомоги.

Важливо, що під час цього правового кіноклубу виникла ідея продовжити подібні заходи і в офлайні. Адже старшокласниця Вікторія Л. з Харкова запросила Юрія Чумака разом із документальними фільмами про права людини до своєї школи. Отже, Docudays UA – to be continued!

Зум

P.S. Дякуємо за сприяння в організації заходу вчительці історії та правознавства Клугино-Башкирівської школи Юлії Жигловій, заступниці директора Кочетоцької школи-інтернату Олені Чоломбитько, представницям БФ «Карітас Харків» Марині Красновій та Марині Федорченко, заступнику керівника Харківського осередку Української академії лідерства Івану Чубукіну, речнику Молодіжної ради м. Чугуєва Максиму Ачкасову та соціологу Тетяні Скляр!

P.P.S. Щиро дякуємо всім учасникам, які, навіть у літню спеку, під час канікул, знайшли час і можливість долучитися до онлайн-правоосвітнього заходу!

Георгій Кобзар

Доступність як забезпечення конституційних прав для кожного

Доступність як забезпечення конституційних прав для кожного

В Основному Законі затверджено, що кожна особа має рівні права та свободи без будь-якої дискримінації та обмежень. Напередодні Дня конституції України спільно з громадськими омбудсменами з виборчих прав обговорили спільні дії щодо захисту виборчих прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп.

За даними моніторингу Громадянської мережі «ОПОРА» у 2019 році близько 16% виборчих дільниць в Україні були недоступними для людей з інвалідністю, з них 1 518 дільниць розташовані вище першого поверху, а ще 3 369 виборчих дільниць не облаштовані пандусами.

Незабаром в Україні відбудуться місцеві вибори. Особи з інвалідністю та маломобільні групи населення можуть стикнутися з обмеженням доступності до виборчих дільниць і не матимуть можливості реалізувати своє право голосу.

Виборчі дільниці зазвичай, розташовані в публічних місцях: у приміщеннях шкіл, клубів, бібліотек тощо. І хоча Виборчим кодексом України визначено, що органи виконавчої влади та місцевого самоврядування повинні у строк аж до 01.01.2025 року забезпечити для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення доступність до приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям, переобладнання таких приміщень вже сьогодні забезпечить безбар’єрний доступ не тільки в день виборів, а й у подальшому для відвідувачів цих закладів.

З цією метою представники Регіонального центру з надання БВПД у Донецькій та Запорізькій областях – заступниця директора центру Оксана Савицька, юристка Маріупольського місцевого центру Вікторія Побережна, за участю громадського омбудсмена з виборчих прав ГМ «ОПОРА» в Донецькій області Григорія Курачицького та громадського омбудсмена з виборчих прав ГМ «ОПОРА» в Харківській області Юрія Чумака обговорили механізми захисту виборчих прав осіб з інвалідністю та маломобільних груп.

Як результат було досягнуто домовленості про:

– проведення спільної інформаційної кампанії для осіб з інвалідністю щодо алгоритму дії для забезпечення доступності до виборчих дільниць;

– перенаправлення осіб до місцевих центрів та бюро правової допомоги задля отримання консультацій, допомоги у складанні скарг, звернень та захисту у разі порушення виборчих прав.

Координаційний центр з надання правової допомоги

Як уберегтися від кібершахрайства

Як уберегтися від кібершахрайства

Під час карантину та не тільки.

Розповів мешканцям Харківського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», представник Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Зустріч відбулася у соціальному гуртожитку 19 червня.

Правник, наводячи яскраві приклади ситуацій, з якими стикалися жертви кібершахраїв, пояснював, як не потрапити на «гачки» та хитрощі останніх, як реагувати на такого роду прояви та куди звертатися 👮🏼‍♂️в разі, якщо злочинці за допомогою онлайн-сервісів намагалися зазіхати на гроші та майно.

DSC03017

Георгій Кобзар