Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page
Круглий стіл в рамках проєкту «Everyone has to be protected» («Кожен має бути захищений»)

Круглий стіл в рамках проєкту «Everyone has to be protected» («Кожен має бути захищений»)

14 вересня 2021 року в Харківській райдержадміністрації в рамках проєкту «Everyone has to be protected» («Кожен має бути захищений») відбувся круглий стіл, в якому взяв участь заступник голови райдержадміністрації Андрій Андрєєв.

Проєкт впроваджується ГО «Ти потрібен Україні» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Метою проєкту є висвітлення проблеми відсутності процедури захисту потерпілих від домашнього насилля осіб чоловічої статі, а також адвокатування виділення в Харківській області місць для потерпілих чоловіків в шелтерах та забезпечення іншими видами захисту.

Проєкт реалізується в Харківській області як пілотний — на даний час на території України відсутні жодні постійно діючі приюти, де чоловіки можуть переховуватись від домашнього насилля.

Партнерами проєкту є Харківська обласна державна адміністрація та Головне управління Національної поліції в Харківській області, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Луганській та Харківській областях, міські ради Харківської області, із боку громадського сектору – ГО «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», ініціатива «Чоловіки проти домашнього насильства».

У ході обговорення в рамках круглого столу були висвітлені кількісні та якісні показники органів по протидії домашнього насилля МВС України, управлінь соціального захисту, безоплатної правової допомоги в Харківському районі, вислухані пропозиції від громадського сектору та інших зацікавлених осіб.

Отримана інформація буде опрацьована та підготовлена у вигляді рекомендації для впровадження позитивних змін у відповідних територіальних громадах та на рівні району та області.

Харківська райдержадміністрація

Демократія в дії – на місцевому рівні

Демократія в дії – на місцевому рівні

Яке відношення у сучасному суспільстві до активістів та всіх тих громадян, які намагаються вирішити на місцевому різні важливі питання? Що таке демократія та які існують механізми демократичної участі громадян? Чи безпечно бути соціально активним?

Ці питання підіймали юристка Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, керівниця громадської ініціативи «Моє покликання» Анастасія Кушнiр та комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання БВПД, модератор клубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАЙ!» Юрій Чумак.

13 вересня у Молодіжному хабі «PIXEL», що діє на базі Лозівського центру молоді, вони провели показ документальної стрічки «Ти, б**, рота закрий!» (режисерка Таїсія Кутузова) з репертуару кіноклубів Docudays UA. На правовий кінозал, приурочений до Міжнародного дня демократії, були запрошені студенти Лозівського центру професійної освіти та Лозівської філії Харківського автомобільно-дорожнього коледжу.

Фільм оповідає про підлітка Сергія, який у рідному селі Гатне (що на Київщині) почав боротьбу з місцевими горе-чиновниками. Бо вони дали згоду зведення численних багатоповерхівок, а про каналізацію «забули». у зв’язку з чим в місцині склалася критична екологічна ситуація.

Під час однієї з сесій сільради депутат, звинувачений Сергієм у корупції, нападає та публічно погрожує активісту. Частина сільських жителів підтримує хлопця, інша пропонує зупинитися і навіть погрожує. А пізніше на подвір’я до нього хтось кинув вибухівку, і дивом всі залишилися живі.

Після перегляду документальної стрічки дискусія виявилася жвавою та змістовною. Молоді учасники заходу висловилася з приводу побаченого, згадали про те, що ж таке демократія та як відстоювати свою позицію.

Своїми враженнями поділилася кураторка Молодіжного хабу «PIXEL» Катерина Іванова:
«Клуби Docudays UA – це щось неймовірне! Вони виховують любов не тільки до документального кіно, але і вчать нас толерантності та рівності, поважати права людини та бути сміливішими.
Цього разу ми дивилися стрічку про шістнадцятирічного хлопця – громадського активіста, який бореться з корупцією у своєму селі…
Обговорення фільму також було пречудовим, глядачам розповіли, якими формами впливу на владу може користуватися громада, щоб донести свою думку та змінити щось на краще».

І велика дяка Катерині Івановій за сприяння в організації заходу!

Георгій Кобзар

З майбутніми поліцейськими офіцерами громад провів заняття координатор проєкту «Шерифи для нових громад»

З майбутніми поліцейськими офіцерами громад провів заняття координатор проєкту «Шерифи для нових громад»

З майбутніми поліцейськими офіцерами громад, які зараз проходять підготовку у Харківському національному університеті внутрішніх справ, провів заняття координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Харківській та Дніпропетровській областях Юрій Чумак.

Експерт зазначив, що проєкт «Шерифи для нових громад» вивчає успішний досвід малих і середніх громад щодо самостійного вирішення безпекових питань та ознайомив присутніх з діючими сьогодні формами організації безпеки в громадах, що були досліджені в межах проєкту. Він також зазначив, що «лише при поєднанні зусиль поліції, місцевої влади та активних громадян може бути ефективно забезпечена безпека в громадах».

Правник представив низку відеороликів від «Шерифів для нових громад», які наочно демонструють, як на місцевому рівні активні громадяни долучаються до забезпечення публічного правопорядку у власних громадах. Також Юрій Чумак відповів на запитання учасників заходу та презентував їм книги й брошури, видані в рамках проєкту.

Нагадаємо, що в липні цього року 131 поліцейський – представники підрозділів Головних управлінь Національної поліції та Управлінь патрульної поліції 20 областей України, прибули до Харківського національного університету внутрішніх справ для проходження навчання на курсах спеціалізації дільничних офіцерів поліції, закріплених за поліцейськими дільницями територіальних громад.

Мета проєкту полягає в тому, щоб офіцер поліції постійно знаходився на території громади, плідно співпрацював з органами місцевого самоврядування та орієнтувався на потреби жителів.

За словами міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського, проект «Поліцейський офіцер громади» впроваджений у 368 громадах України й ефективність і довіра до поліцейських у цих громадах сягає понад 70%. У найближчій перспективі МВС планує поширити цей проєкт майже на тисячу територіальних громад, підготувавши близько двох тисяч поліцейських.

ХНУВС

Молодіжну раду – в кожну громаду!

Молодіжну раду – в кожну громаду!

Під таким гаслом проходив у Харкові Всеукраїнський форум молодіжних рад. В якому взяв участь голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Правник провів заняття з представниками молодіжних рад з різних регіонів України, тематикою якого стала «Адвокація та залучення молоді до прийняття рішень на місцевому рівні».

Юрій Чумак зауважив, що адвокація – це діяльність, спрямована на представництво та захист громадських інтересів. І, завдяки тому, що постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження типових положень про молодіжні консультативно-дорадчі органи» від 18.12.2018 р. № 1198 наділяє молодіжні ради місцевого рівня значним обсягом функцій і прав, вони мають користуватися цими повноваженнями та конструктивно лобіювати (адвокатувати) вирішення питань місцевого значення у молодіжній сфері.

Крім того, молодіжні лідери згадали й різні форми участі членів територіальної громади в місцевому самоврядуванні та інструменти впливу на прийняття рішень на місцевому рівні.

Як наголосив спікер, у разі, якщо в представників молодіжних рад не вистачає юридичних знань або якщо владники порушують права й законні інтереси молоді, слід звертатися до центрів і бюро державної системи безоплатної правової допомоги.

Георгій Кобзар

До Дня Незалежності України чугуївці дивились вітчизняні документальні кінокартини

До Дня Незалежності України чугуївці дивились вітчизняні документальні кінокартини

З нагоди 30-ї річниці Незалежності України кіноклуб Docudays UA «ДУМАй!», що діє при громадській організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА», запросив жителів і гостей Чугуєва на вечірній кінопоказ українських короткометражних документальних фільмів з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Кінозал відбувся під відкритим небом – у міському сквері Захисників Вітчизни.

Модератор кіноклубу медіапросвіти Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак запропонував до уваги глядачів короткометражні стрічки, які оповідають про сучасну Україну:
— «Нові герої» (режисер Роман Бондарчук);
— «Відкритий урок» (режисерка Наталія Машталер);
— «Південний кордон» (режисер Сергій Лисенко).

Особливо відгукнувся учасникам заходу останній фільм, адже в ньому розповідається про волонтерів і волонтерок, які активно допомагають українським військовим в умовах розпочатої Росією неоголошеної «гібридної війни» проти нашої Вітчизни.

Як зауважив голова Чугуївської міськрайонної громадської організації «Наш вибір» Олег Посунько, її представники також з 2014 року постійно здійснюють візити на передову, доставляючи нашим бійцям продукти, спорядження. А також – листи та передачі від мешканців Чугуївщини, які висловлюють щиру підтримку захисникам України.

У проміжках між кінострічками свої вірші читала відома місцева поетеса Ксенія Яковенко. Зокрема, запам’яталася така її строфа:
«Вірші – це витвір безумовних почуттів,
Спокутих пахощами лісу на світанку.
Вони як промені, які завжди хотів
В своєму серці зберігати від уламків»…

Своїми враженнями від кінопоказу поділився відеограф Іван Луганський: «Вже не перший раз ми були на заході від Docudays UA. Цікаво було спостерігати за реакцією людей, які проходили по скверу: багато хто зупинявся і теж починав дивитися фільми… Docudays UA – це завжди захопливо та незвично!».

А блогер та громадський журналіст Денис Войтенков зазначив: «Я радий, що у нашому місті вже склалася добра традиція показу документального кіно про права людини від Docudays UA. Вважаю ці фільми важливими, розвиваючими та такими, що надихають на правові перемоги в нелегких життєвих ситуаціях».

Наприкінці Юрій Чумак поділився корисними пам’ятками від державної системи безоплатної правової допомоги. Та щиро привітав усіх із Днем Незалежності України.

Зауважимо, що захід відбувся у співпраці з Чугуївським місцевим центром з надання БВПД та ГО «Наш вибір». За організаційної підтримки Чугуївської міської ради та Культурного центру «Імідж».

Георгій Кобзар

Права людини, громадський активізм і децентралізація

Права людини, громадський активізм і децентралізація

Ці теми стали провідними під час правового кінозалу, в якому взяли участь засуджені з 16 виправних установ України.

Диканівська ВК №12, Божковська ВК №16, Холодногірська ВК №18, Олексіївська ВК №25, Ладижинська ВК №39, Бердичівська ВК №40, Качанівська ВК №54, Збаразька ВК №63, Полтавська ВК №64, Сокирнянська ВК №67, Коростенська ВК №71, Стрижавська ВК №81, Вінницька ВК №86, Райківська ВК №73, Полтавська ВК №64, Первомайська ВК №117. – Це перелік виправних колоній, які 18 серпня долучилися до перегляду та обговорення документальної стрічки з репертуару кіноклубів Docudays UA.

Захід був організований у співпраці з громадською організацією «Докудейз» та благодійною організацією «FREE ZONE». Проводив його модератор кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Увазі засуджених з різних регіонів країни було запропоновано фільм «Ти, бля, рота закрий!» (режисерка Таїсія Кутузова).

Історія Сергія Чагарова – 16-річного хлопця, який переймається гострими проблемами рідного села Гатне, що на Київщині, та веде власну боротьбу зі знахабнілими чиновниками й всепоглинаючою корупцією, – не залишила байдужими нікого з глядачів.

Адже його діяльність – задокументований яскравий приклад того, як представник молодого покоління, народжений вже в незалежній Україні, домагається позитивних змін у своїй громаді та, найголовніше – відстоює права, які є в будь-якого громадянина нашої країни, й вимагає чесності, справедливості і законності. Незважаючи на погрози й напади з боку розлючених корупціонерів.

«Молодець!», «і один у полі воїн!», «герой нашого часу!», – такими епітетами нагородили Сергія учасники заходу. Через те, що в кіно зачіпається й екологічна тематика – місцеві можновладці виділяють землю в селі під забудову багатоповерхівками, не потурбувавшись про проведення систем каналізації, тому стоки зливаються просто до ставка, – одна з засуджених Качанівської виправної колонії адресувалася таким чиновникам зі словами: «Не плюй у колодязь, з якого нам і дітям нашим пити!».

Юрій Чумак, коментуючи стрічку, зазначив, що активісти, які відстоюють права й законні інтереси, на жаль, нерідко піддаються тиску. Щоправда, реформа децентралізації, яка зараз успішно втілюється в Україні та сприяє спроможності нових територіальних громад, призводить і до підвищення громадської активності. Втім, щоб краще опановувати життя в громадах, необхідні добрі знання й навички – саме тому Сергій Чагаров зараз пішов вчитися на юриста.

Хоч учасники правового кінозалу і вчинили в минулому певні помилкові кроки, які привели їх за ґрати, засуджені теж мають можливість навчатися, читати пізнавальну літературу, спілкуватися з правниками. Аби, коли вийдуть на волю, мати можливість стати активними громадянами. Як це зробили, зокрема, засновники благодійної організації «FREE ZONE», – наголосив Юрій Чумак.

Слід відмітити, що всі, хто брав слово в обговоренні, просили передати привіт Сергію Чагарову та режисерці фільму. Адже кіно вийшло напрочуд цікавим, показовим і повчальним.

P.S. До речі, зараз Таїсія Кутузова знімає повнометражну версію фільму «Ти, бля, рота закрий!». Щиро бажаємо їй творчих успіхів у цій справі!

Георгій Кобзар