Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

24 квітня відбулося дистанційне експертне обговорення за ініціативи харківського представництва Мережі UPLAN. Ключовими темами заходу стали питання індивідуального захисту поліцейських та контролю правоохоронних органів за дотриманням правил карантину.

Пропонуємо до ознайомлення основні тези дискусії.

ПРО УМОВИ РОБОТИ ПОЛІЦІЇ

Експерт Мережі UPLAN, заступник завідувача науково-дослідної лабораторії з проблем протидії злочинності ХНУВС, підполковник поліції Олексій Сердюк зауважив, що наразі поліція повністю забезпечена засобами індивідуального захисту:

«Там, де я працюю, дефіциту немає. Необхідність користуватися захисними засобами має наказовий характер. Поліція працює у посиленому режимі. Викладачі, професори нашого університету працюють у райвідділах – допомагають практичним підрозділам під час патрулювання».

За словами пана Олексія, керівники практичних підрозділів наполягають, що основна задача поліції в умовах карантину – не покарання громадян, а роз’яснення необхідності дотримуватися встановлених правил.

У боротьбі з пандемією поліції допомагають громадські формування. Про це розповів експерт Мережі UPLAN, голова громадського формування з охорони громадського порядку «Корпус громадської безпеки» Володимир Степаненко:

«Наприклад, підрозділ нашої організації у Солоницівці разом з місцевими органами самоуправління бере участь у дезінфекційних заходах. Адже рівень злочинності контролює сама поліція: людей на вулицях небагато, тому нас залучають до таких санітарно-епідеміологічних заходів».

ПРО КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВИЛ КАРАНТИНУ

Експерти висловили думку про недосконалість законодавства щодо порушень правил карантину.

Зокрема експерт Мережі UPLAN, президент Центра правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак звернув увагу учасників заходу на статтю 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що встановлює однакове покарання – мінімум 17 тисяч гривень штрафу – для порушень «різної тяжкості».

Думку пана Юрія підтримав експерт UPLAN та директор ГО «Інститут реформ та інновацій» у Дніпрі Роман Сердюк. Він посилається на статтю 22, що передбачає можливість звільнення від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення:

«Якщо я один без маски йду безлюдною вулицею о п’ятій ранку, чи становить таке моє порушення суспільну небезпеку і чи є воно значним для того, щоб застосовувати проти мене норму статті 44-3 та складати адміністративний протокол? Визначати це мають право поліцейські на місцях, але вони цього уникають і складають протоколи заради протоколів».

Окрім цього, Юрій Чумак також запропонував учасникам заходу проаналізувати боротьбу з пандемією у мережі: як працює стаття 173-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка встановлює відповідальність за поширення неправдивих чуток, які можуть спричинити паніку серед населення.

«У поліції мені повідомили, що за березень було виявлено 50 таких випадків. На сайті Департаменту кіберполіції я дізнався, що станом на 17 квітня встановлено 236 осіб, які у мережі розміщували неправдиву або провокаційну інформацію. Припускаю, що більшість з них поширювали провокаційну інформацію саме про коронавірус».

ПРО МОНІТОРИНГ ДІЯЛЬНОСТІ ОРГАНІВ ВЛАДИ В УМОВАХ КАРАНТИНУ

Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації УМДПЛ, зауважив, що вони стурбовані ініціативою владних органів наділити Національну гвардію повноваженнями поліцейських:

«Національна гвардія і зараз залучена до охорони громадського порядку, але йдеться про спільні патрулі разом з поліцейськими. А Верховна Рада хоче надати Національній гвардії право на самостійне патрулювання, складання протоколів. Ми бачимо в цьому загрозу, адже в патрулюванні беруть участь «срочники», які не мають достатньої підготовки щодо застосування спецзасобів, тактики затримання або складання протоколів».

Спеціаліст з прав людини Моніторингової місії ООН в Україні Сергій Штукарін повідомив, що вони також опікуються питаннями реакції влади на ситуацію навколо пандемії:

«Оскільки пандемія впливає на всі процеси життя, ми переорієнтували частину своєї уваги зокрема на дії поліції, і як Уряд України реагую на вирішення питань, що постають у зв’язку з пандемією».

Фото УНІАН

UPLAN