Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Фільм «Віддалений гавкіт собак» (режисер – Сімон Леренґ Вільмонт) спостерігає за життям 10-річного Олега, яке перевернулося догори ногами через війну на сході України. Олег живе зі своєю улюбленою бабусею Олександрою у невеликому будинку в селі Гнутове на Донеччині – фактично на лінії фронту. Більшість людей уже покинули їхнє село, однак Олександра й Олежка воліють залишитися. Але війна все ніяк не закінчується…

Перегляд цієї зворушливої документальної стрічки з репертуару кіноклубів Docudays UA відбувся 17 липня на затишному подвір’ї Харківського Літмузею, за підтримки проєкту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Модератором заходу виступив Юрий Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», керівник пересувного кіноклубу Docudays UA «ДУМАй!».

Після кінопоказу всі охочі мали змогу поділитися своїми думками стосовно побаченого.

Так, представниця Філії Центру пробації в Харківській області Дар’я Трофименко зазначила, що з розумінням і повагою ставиться до тих людей, які, через велику любов до своєї малої батьківщини, залишаються жити на лінії зіткнення. Оскільки ніщо їм не може замінити того, що називається загальним поняттям «дім». Де не тільки друзі та сусіди, милі краєвиди, але й і рідні, що покояться на цвинтарі…

Натомість, голова Харківської міської організації «Жіноча громада» Ольга Білецька зауважила, що у війни – не дитяче обличчя. І малечу слід захищати та, при можливості, евакуйовувати подалі від місць проведення бойових дій.

Адже існує реальна загроза не тільки від обстрілів. Одним із найстрашніших проявів збройного конфлікту на Сході України є те, що до безпосередньої участі у воєнних діях залучаються діти. Неодноразово про таке заявляли російські колаборанти, причому явно хизуючись цим.

Як наголосила Ольга Білецька, збройні конфлікти стають каталізаторами збільшення фактів торгівлі людьми, що обумовлюється багатьма факторами. Серед них – складна криміногенна обстановка в зоні конфлікту, послаблення державних інститутів, дисфункція правоохоронних органів, складність правового статусу непідконтрольних територій тощо.

В умовах збройних конфліктів найбільш розповсюдженими формами торгівлі людьми з метою подальшою експлуатації стають:

— вербування, переміщення, передача, переховування або одержання осіб чоловічої статі з метою поповнення лав особового складу збройних сил сторін, що беруть участь у конфлікті;

— використання примусової праці і рабства для задоволення потреб озброєних груп;

— сексуальна експлуатація (військова проституція, насильницька вагітність);

— втягнення у злочинну діяльність.

Через військові дії на Донбасі діти вимагають невідкладного захисту та гуманітарної помочі, зокрема, якісної медичної допомоги та психосоціальної підтримки. – Про це повідомляє ЮНІСЕФ Україна: «На Сході України приблизно 500 тисяч дітей, уражених конфліктом, потребують невідкладного захисту та гуманітарної допомоги, зокрема, безпечного середовища для навчання, якісної охорони здоров’я та психосоціальної підтримки. Ситуація є особливо гострою для дітей, які живуть у межах 20 км від лінії розмежування, де часті обстріли та величезна кількість нерозірваних боєприпасів становлять серйозну загрозу для життя».

І фільм «Віддалений гавкіт собак», що знімався на Донеччині в 2015–2017 роках, пронизливо й чесно піднімає дану проблему.

За це на XV Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, що проходив у Києві в березні 2018 року, стрічка здобула головний приз студентського журі – «за чисті очі дитини, що радіють простим речам усупереч меланхолії у тіні війни».

Георгій Кобзар