Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

20 серпня у Харкові відбувся регіональний круглий стіл, присвячений підвищенню ролі ОТГ у протидії торгівлі людьми, в умовах проведення адміністративно-територіальної реформи.

У заході, організованому за сприяння Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, взяли участь працівники Департаменту соціального захисту Харківської облдержадміністрації, заступники голів міських, селищних і сільських об’єднаних територіальних громад Харківщини, соціальні працівники, інші зацікавлені особи.

Під час круглого столу виступив і голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Дніпропетровській та Харківській областях Юрій Чумак.

Він зазначив, що з 2020 року вступив у силу Закон України «Про соціальні послуги», яким однією з категорій отримувачів таких послуг визначено осіб, що постраждали від торгівлі людьми. Так само, до речі, як і інших, хто потрапив у складні життєві ситуації, зокрема, зазнав жорстокого поводження з дитиною, насильства за ознакою статі або домашнього насильства.

І реалізація цілого комплексу заходів у сфері надання соціальних послуг, згідно зі статтею 11 зазначеного Закону, покладається на місцевому рівні на виконавчі органи рад об’єднаних територіальних громад.

А дані заходи прямо стосуються тематики забезпечення безпеки в громадах, – наголосив експерт.

З іншого боку, з 2019 року в Україні впроваджується програма Національної поліції «Поліцейський офіцер громади», відповідно до якої в ОТГ відтепер живуть і працюють ПОГи. Вся їхня діяльність якраз і спрямована на охорону громадського порядку та профілактику правопорушень у тих громадах, за якими вони закріплені.

Робота офіцерів громади підтримується місцевими радами ОТГ, які, згідно з угодами з головними управліннями Національної поліції в областях, забезпечують ПОГів приміщеннями поліцейських станцій, виділяють кошти на паливо для автомобілів, надають іншу підтримку.

І низка об’єднаних територіальних громад вже прийняли місцеві програми (див, наприклад, програму Малинівської селищної ради «Безпечна громада»), в які включили питання організації попереджувальних заходів і боротьби з правопорушеннями та злочинністю. І передбачили певне фінансування з місцевих бюджетів.

Проєкт «Шерифи для нових громад», який досліджує успішні практики взаємодіє поліції, владників та громадськості в різних громадах України, повідомив нещодавно, що для програми «Поліцейський офіцер громади» виділені нові автомобілі. Отже, вочевидь, обіцянки Національної поліції про впровадження до кінця року ПОГів в усіх регіонах нашої країни, мають всі шанси втілитися в життя.

Після місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня, фактично всі громади в Україні перетворяться на ОТГ. Яким доведеться вирішувати як соціальні, так і безпекові проблеми.

А такі питання, як протидія торгівлі людьми, запобігання домашньому насильству та інші, зусиллями самих лише соціальних служб вирішити неможливо. Соціальні працівники мусять, у першу чергу, виявляти постраждалих та надавати їм соціальні послуги. Боротися з правопорушеннями та злочинами мають працівники поліції. А широкий комплекс профілактичних та правопросвітницьких заходів повинні здійснювати ледь не всі муніципальні та державні інституції.

Тому Юрій Чумак закликав представників ОТГ вголос ставити питання щодо необхідності фінансування діяльності з забезпечення безпеки в громадах (включаючи протидію сучасному рабству) з місцевих бюджетів, прописуючи це у відповідних програмах.

«Безпекові питання необхідно вирішувати комплексно», – підкреслив правник.

Георгій Кобзар