Select Page

У Харкові стартував XIV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Фільмом-відкриттям у кінотеатрі «8 ½» стала приголомшлива стрічка «Війна химер».

Глядачам була представлена «художня історія на документальному матеріалі, відзнята її безпосередніми учасниками». Головний герой – Лавр – був добровольцем на Донбасі, потрапив в Іловайський котел і втратив своїх найближчих побратимів. Проїжджаючи зруйнованими містами, Анастасія намагається зрозуміти суть війни і любові.

По закінченні перегляду відбулося обговорення стрічки.

DSC00542

«Доки ми створювали цей фільм, фільм створював нас. Тому в певний час довелося стати його персонажами і з’явитися у ньому. «Війна химер» – це досвід нашого життя останніх 3-х років. Того, чим ми дихали, чому раділи, що дратувало, через що сумували. Такі уривки життя, з’єднані у клаптикову ковдру, печворк – саме так ми і визнаємо жанр нашої стрічки», – зазначила режисерка Анастасія Старожицька.

Марія Старожицька, режисерка фільму: «Найцікавіше ми почули вже спілкуючись із глядачами віч-на-віч після перегляду: і про реалізм фільму, і про те, що певні епізоди стрічки сприйнялися як вірші Жадана. Довелося відповідати на багато питань, розповідати історії шматочків нашого відео і про те, що не увійшло, було цікаво, щиро і натхненно. Ми запросили вийти до екрану разом з нами Галину Пугачову, з якою вже давно і міцно дружимо – маму бійця з позивним «Дудаєв», що пропав безвісти на виході з Іловайську. А вона його досі чекає і вірить, що прийде, вибереться з ворожого полону і подзвонить у двері їхньої харківської «гостинки».

Галина Пугачова: «Ми повинні збагнути, що головне, що є в цьому світі – це людське життя. Ми мусимо берегти життя кожної людини, ми повинні знайти мирний вихід з цієї химерної війни, яка триває вже понад 3 роки».

DSC00549

Юрій Нужний, громадський активіст: «Цей фільм мене просто «розірвав». Він настільки потужний, цілісний, зворушливий, що глядач «провалюється» в екранну дійсність, розчиняється в ній. Було складно, важко дивитися, але стрічка залишила враження певного катарсису, очищення».

Людмила Клочко, керівник громадської приймальні Харківської правозахисної групи: «Про «Іловайський котел» ще багато несказаного, про це ще будуть писати історики та дослідники. Цей фільм піднімає цілий пласт відчуттів, почуттів, емоцій. При цьому залишається дуже чесним, без жодного пафосу. І за це – величезна дяка творцям стрічки!».

Довідково:

Фестиваль Docudays UA – неполітичний і некомерційний. Мета Мандрівного фестивалю – сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Організатори Фестивалю на Харківщині – «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв», Харківський університетський консорціум «Унікон»», Харківська правозахисна група і Центр правових та політичних досліджень «ДУМА».

Відкриття Мандрівного фестивалю та показ фільму «Війна химер» відбулися за підтримки Благодійного фонду «Карітас Харків».

«Війна химер» – український документальний фільм 2017 року, знятий Анастасією та Марією Старожицькими. Прем’єра стрічки відбулася 25 березня 2017 року на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.

Химера – у грецькій міфології чудовисько з головою та шиєю лева, тулубом кози, хвостом у вигляді змії. В переносному сенсі – незбагненна ідея.

Юрій Чумак