Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Такою була тема онлайн-обговорення за участі студентів Харкова і Маріуполя, що відбулося 9 грудня в межах Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Основою для дискусії стала стрічка «Голубки з передмістя», що оповідає про тінейджерів з невеликого депресивного містечка в Шотландії. Дідусь головної героїні відкриває залу для боксу і проводить виставки голубів – задля того, аби дати своїй онуці та іншим місцевим підліткам альтернативу вулиці. Однак соціально-економічні проблеми міста, в якому для юної дівчини є лише дві «перспективи» – завагітніти або «сісти» (у в’язницю), даються взнаки. І незабаром після народження дитини вона наважується на переїзд, а на новому місці знаходить і роботу, і новий сенс життя.

Після перегляду студентки й студентки Харківського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом та Маріупольського державного університету активно обговорювали кіно, порівнювали побачене з українськими реаліями, зазначали, що подібні фільми (за обов’язкової їх модерації) необхідно показувати ще дітям, починаючи з 5-го класу – аби зробити певне щеплення від гострих проблем підліткового віку.

Запрошена експертка – арт-терапевтка, кандидатка психологічних наук, доцентка Харківського інституту МАУП Інна Литвинова підкреслила, що для підліткового віку властивим є те, що батьки та дорослі не є авторитетами для тінейджерів, зачасту молоді люди не сприймають порад, а на власному досвіді, роблячи помилки, шукають свій шлях у житті. Тому батькам доцільно говорити про складні й важливі речі з дітьми ще до досягнення ними пубертатного періоду.

Регіональний координатор Docudays UA на Донеччині Григорій Курачицький зауважив, що батьки мають бути не тільки наставниками, але й друзями для своїх дітей, більше спілкувалися з ними, тоді останні будуть відповідати довірою і повагою татусям і матерям.

На переконання кандидатки економічних наук Ольги Телепнєвої, діти мають приходити в доросле життя здоровими – як фізично, так і морально. А на це, крім особливостей психологічного розвитку, впливає і соціально-економічне становище. Адже за умов кризи, навпаки, розростаються такі соціальні хвороби як алкоголізм, наркоманія, злочинність.

Як впливає болючий процес дорослішання країни на дорослішання людини? – На цьому питанні акцентувала свою увагу доцент кафедри історичних дисциплін Маріупольського державного університету Світлана Арабаджи. Їй фільм нагадав про рідний Маріуполь – промислове місто, індустріальний потенціал якого останнім часом поволі знижується. І нові виклики потребуватимуть нових сучасних рішень.

Україна на своєму шляху до розвинутої модерної держави, в якій би панувало верховенство право, незважаючи на вже майже 30-річний вік, є ще «підлітком». – На цьому зробив наголос регіональний координатор Docudays UA на Харківщині Юрій Чумак. «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави», – закарбовано у ст. 3 Конституції України. От коли ці важливі слова перетворяться на практичну реальність, наша країна дійсно стане «дорослою» та правовою.

Георгій Кобзар