Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Проєкт «Шерифи для нових громад» вивчає, як забезпечують свою безпеку територіальні громади України – на засадах співпраці поліції та громадськості. Предметом дослідження є діяльність різних категорій цивільних осіб, що долучаються до профілактики правопорушень. І один із акцентів уваги спрямовано на роботу громадських формувань з охорони громадського порядку.

Раніше питання організації роботи міліції/поліції з громадськими формуваннями регламентувались наказом МВС України від 23.08.2011 №608 «Про затвердження Інструкції щодо організації роботи органів внутрішніх справ України із забезпечення взаємодії з населенням та громадськими формуваннями з охорони громадського порядку у сфері профілактики правопорушень».

Проте, відповідно до наказу МВС України №333 від 26 квітня 2019 року «Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Міністерства внутрішніх справ України», наказ від 23.08.2011 №608 було скасовано.

Також на наш запит Департамент юридичного забезпечення МВС повідомив, що «протягом 2019–2020 років нормативно-правові акти Міністерства внутрішніх справ та/або Національної поліції України, які регламентують організацію роботи поліції з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку, не видавалися».

Зауважимо, що стаття 12 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» висуває тверду вимогу: «Члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону можуть брати участь у забезпеченні правопорядку та охороні державного кордону за місцем реєстрації цих об’єднань та лише після проходження відповідної правової та спеціальної підготовки в органах Національної поліції, підрозділах Державної прикордонної служби України і одержання в органі місцевого самоврядування посвідчення члена громадського формування і нарукавної пов’язки… Підготовка членів зазначених громадських формувань здійснюється у порядку, що встановлюється Міністерством внутрішніх справ…».

А порядку такого, як ми з’ясували, на сьогоднішній день немає. Тому проєкт «Шерифи для нових громад» нагадав про цю проблему МВС та звернувся з пропозицією розглянути питання щодо прийняття відомчого нормативного акту, який би регулював організацію роботи Національної поліції щодо забезпечення взаємодії з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку.

І от нещодавно ми отримали відповідь, в якій йдеться: «На теперішній час Національною поліцією України розроблено проєкт нормативного акта, яким запроваджуватиметься правове врегулювання взаємовідносин Національної поліції України та громадських формувань. Проєкт цього нормативного акту проходить погодження зацікавлених підрозділів Національної поліції України та Міністерства внутрішніх справ України для доповіді і затвердження Міністром внутрішніх справ України, а також наступної державної реєстрації в Міністерстві юстиції України».

МВС_відповідь

Отже, завдяки пильності та активності громадських дослідників проєкту «Шерифи для нових громад» вже найближчим часом буде усунута дана юридична прогалина та робота Національної поліції з громадськими формуваннями з охорони громадського порядку організовуватиметься на чітких правових засадах.

Юрій Чумак, голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», координатор проєкту «Шерифи для нових громад» у Дніпропетровській та Харківській областях