Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Правовий кінозал на тему «Захист прав ромської національної меншини в Україні» відбувся 5 серпня у Молодіжному «Malina HUB» Малинівської селищної територіальної громади Харківської області.

До хабу завітав модератор кіноклубу медіапросвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!», комунікатор Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрій Чумак.

Він повідав членам Малинівської молодіжної ради, працівникам відділу освіти, культури, спорту і молоді Малинівської селищної ради про особливості спілкування з ромами. Адже серед ромів є неписьменні, частина з них не мають документів, недовірливо ставляться до співробітників державних та муніципальних інституцій. При цьому ромам властиві повага до традицій, ставлення до дітей, як до «дарунків від Бога», уникнення сексуальної тематики, доволі суворий дрес-код для жінок тощо.

Через те, як зауважив Юрій Чумак, при зверненні ромів до будь-яких органів та установ, їх працівники мають бути хоча б мінімально обізнані в цих нюансах. Правник порадив при контакті з ромами підкреслювати в розмовах значущість дітей, материнства, сімейних цінностей, вірності та поваги до людської особистості.

Також він представив для перегляду документальну стрічку «Ромська мрія» (режисер Роман Бондарчук, Україна) з репертуару кіноклубів Docudays UA.

«Ромська мрія» – це 4 кіноновели про мешканців ромських таборів Закарпаття. Дениса, Мирослава, Діану та Ренату вважають успішними в цьому середовищі, тож вони прагнуть бути взірцями. Цикл «Ромська мрія» – це документальне дослідження українськими документалістами проблем ромів.

Під час обговорення учасники зійшлися у думці, що певна негативна упередженість, що існує в значної частини українського суспільства щодо ромів, призводять до стигматизації та дискримінації представників ромської національної меншини.

Хоча, приміром, рівень криміногенності в ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні – всупереч поширеному стереотипу.

При цьому чимало ромів мають проблеми із паспортизацією, медичним та соціальним забезпеченням тощо.

Тому держава та органи місцевого самоврядування мають сприяти інтеграції ромів в українське суспільство шляхом покращення рівня освіти, доступу до послуг охорони здоров’я, захисту їхніх прав, зокрема, шляхом надання безоплатної правової допомоги.

Як зазначив начальник відділу освіти, культури, спорту і молоді Малинівської селищної ради Сергій Бєлов, тема, піднята під час правопросвітницького заходу, є напрочуд актуальною. І після завершення літньої пори відпусток, інші працівники ради теж із зацікавленістю долучаться до її опрацьовування. А Молодіжний «Malina HUB» у майбутньому завжди радий буде відчинити свої двері для правозахисного документального кіно від Docudays UA!

Георгій Кобзар