Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Згідно зі статистичними даними, з початку повномасштабної російсько-української війни кількість зафіксованих зниклих безвісти осіб сягає понад 14 тис. осіб. З них понад 4 тис. – діти.

За законодавством розрізняються:

— зниклі безвісти;

— зниклі безвісти за особливих обставин.

Останніх держава наділяє спеціальним правовим статусом, основні елементи якого описані в Законі України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». У ст. 1 наведено визначення особи, зниклої безвісти за особливих обставин, – це особа, зникла безвісти у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.

Коли особа набуває такого статусу?

З моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та вважається такою, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи.

Хто уповноважений розшукувати осіб, зниклих безвісти за особливих обставин?

Національна поліція України, Державне бюро розслідувань, Служба безпеки України тощо. Ключовим органом у цій сфері, до якого необхідно звертатися, є саме Національна поліція України.

Куди звертатися?

Для того, щоб повідомити про зниклу людину, слід оформити заяву до відповідного територіального органу Національної поліції України (повідомлення про зникнення приймається поліцією в день звернення).

Заява про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, може бути подана родичем такої особи, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.

В повідомленні про зниклу людину слід указати:

— паспортні дані;

— опис зовнішності з особливими прикметами у разі наявності таких (особливості зовнішності, наявність татуювань та шрамів, також у що була вдягнена людина на момент зникнення тощо);

— інші відомості, що можуть допомогти у пошуках (номер мобільного телефона, дані про автомобіль та інше).

Також в Україні з травня 2022 р. працює Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Він координує кол-центр з розшуку зниклих безвісти як військових, так і цивільних осіб, й співпрацює з Національним інформаційним бюро при Мінреінтеграції у питаннях інформації щодо зниклих безвісти.

Як звернутися через кол-центр:

— гаряча лінія кол-центру – 0 800 339 247 працює з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00;

— у суботу й неділю кол-центр працює у віддаленому режимі. Інформація приймається у вигляді повідомлень на номер 095 896 0421 у Viber та Telegram;

— для зв’язку з працівниками кол-центру можна скористатися електронною адресою: war2022people@gmail.com.

Матеріал підготовлений громадською організацією «Чугуївська правозахисна група» за підтримки Празького громадського Центру