Select Page

На це питання шукали відповіді учасники діалогової зустрічі, що відбулася 25 січня в рамках проекту «Об’єднуючи людей заради миру» Карітас Харкова.

Як зазначила фасилітатор діалогу, голова правління Центру права та посередництва Світлана Петрова, такі зустрічі мають на меті створення діалогової платформи для обговорення проблемних питань та актуалізації інформації щодо взаємодії між ВПО, приймаючими громадами та місцевою владою.

І в рамках тематики заходу учасники діалогу – представники неурядових громадських, правозахисних та волонтерських організацій, державних органів, внутрішньо переміщені особи – вказували, що на Харківщині відмічаються випадки порушення прав переселенців за ознаками:
— територіального походження;
— політичних поглядів;
— мови (що цікаво, як російської, так і української).

При цьому сферами, в яких найчастіше проявляється дискримінація, називалися:
— виборче право;
— працевлаштування;
— оренда житла.

Нерідко трапляються також інциденти, пов’язані з булінгом дітей переселенців в освітніх закладах.

Також правозахисник Юрій Чумак згадав про результати дослідження, проведеного Центром правових та політичних досліджень «СІМ» та Українською Гельсінською спілкою з прав людини, яке свідчить, що в Україні існують перешкоди в реалізації прав і свобод осіб за фактами народження або смерті на окупованій та непідконтрольних територіях.

Показово, що напередодні діалогової зустрічі радник національного рівня з питань внутрішньо переміщених осіб Міністерства тимчасово окупованих територій Анастасія Одинцова заявила, що «найвищий рівень нетерпимості та конфліктності між внутрішньо переміщеними особами і приймаючої громадою зафіксований в Харківській області – як наслідок реалізації рішень органів місцевого самоврядування».

На думку С. Петрової, сумні дані моніторингу засвідчили, що всім небайдужим необхідно ще працювати і працювати над розвінчанням міфів і стереотипів щодо жителів Луганської та Донецької областей. Адже саме ці стереотипи і стають причинами упередження та проявів ксенофобії й дискримінації, які фіксують правозахисники та дослідники.

Як зауважила керівник проекту «Об’єднуючи людей заради миру» Марина Краснова, Карітас Харкова готовий і надалі підтримувати діалогову площадку для обговорення виявлених проблемних питань задля пошуку можливих шляхів їх вирішення та вироблення відповідних рекомендацій.

Дискримінація переселенців

Георгій Кобзар