Select Page

На це питання шукали відповідь під час круглого столу «Робота правоохоронних органів з підлітками», що проходив у харківському медіацентрі «Время» 5 червня 2018 року.

Захід був організований Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціацією УМДПЛ) з нагоди Дня захисту прав дітей.

Темами для обговорення стали:

— специфіка роботи з підлітками, що скоїли адміністративні та кримінальні правопорушення;

— проблеми підлітків та навчальних закладів під час комунікації з поліцією;

— взаємодія поліції та громади на засадах партнерства;

— використання інформаційних продуктів у просвітницькій діяльності серед підлітків.

У круглому столі взяли участь працівники правоохоронних органів, науковці, представники неурядових організацій, журналісті.

Як зауважив модератор заходу правозахисник Юрій Чумак, на Харківщині весною 2018 року було проведено серію уроків-тренінгів для старшокласників, з використанням мультфільму «Ти і поліція», що є унікальним правоосвітнім інструментом, виробленим Асоціацією УМДПЛ спільно зі студією Real Stories Production. Підлітки, разом із героями анімаційного фільму, дізналися, як правильно себе поводити в ситуаціях, представлених в мультсеріалі: «Відчиніть – поліція!», «Пред’явіть документи і виверніть кишені» та «Вам потрібно прибути до відділення поліції» тощо.

При цьому до просвітницьких заходів залучалися працівники поліції, а до навчальних закладів передавалися порадники Асоціації УМДПЛ «Підлітку про поліцію», «Притягнення до адміністративної відповідальності поліцією» та «Адвокат у кишені».

По закінченні уроків-тренінгів здійснювалося анкетування юнаків та дівчат, збиралася їх думки як щодо мультфільму «Ти і поліція», так і стосовно проблематики спілкування підлітків із поліцією.

Учасникам круглого столу Ю. Чумак продемонстрував 1-у серію анімаційної стрічки, яка була схвально сприйнята як представниками громадськості, так і поліцейськими.

Експерт Асоціації УМДПЛ Сергій Перникоза зазначив, що на сьогоднішній день аналітики відмічають наступні проблеми у роботі поліції з підлітками:

1) нерідко школи знають про існування у підлітків гострих питань, що межують з порушенням закону, але намагаються самотужки їх вирішити чи приховати, а з поліцією не комунікують;

2) невизначеність у запровадженні проекту «Шкільний офіцер поліції», який почали втілювати співробітники патрульної поліції, а зараз намагаються перебрати на себе працівники ювенальної превенції;

3) діти скаржаться на те, що поліція дозволяє собі грубість та неповагу до них, що руйнує такі необхідні «місткі довіри»;

4) нерідко поліцейські і нині працюють на «галочки», проводячи неефективні рейди, замість організації належної профілактичної роботи.

Натомість, старший інспектор відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності ГУНП в Харківській області Костянтин Шеремет підкреслив, що на сьогоднішній день зусилля поліції направлені на те, щоб дитина в особі поліцейського бачила, перш за все, друга та помічника, а не «карателя», та з повагою ставилася до вартових правопорядку.

Зараз по Харківській області 70 співробітників ювенальної превенції обслуговують 38 районів та міст обласного значення, залізницю і метрополітен. У регіоні на одного «дитячого» поліцейського приходиться приблизно 8 000 дітей. Навантаження є дуже великим. Але поліцейські, разом із спеціалістами центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, інших структур, громадськими активістами працюють на превенцію дитячої злочинності.

Начальниця відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Харківській області Марина Кульбачна додала, що патрульні вже мають добру практику, коли діти, що мали досвід спілкування з поліцейськими під час проекту «Шкільний офіцер поліції», відчувши певну довіру, звертаються до працівників поліції зі своїми питаннями та проблемами. Зокрема, це стосується випадків булінгу та домашнього насильства.

М. Кульбачна відзначила, що у Харкові вже фіксувалися випадки, коли шахраї, під виглядом «поліцейських», обкрадали дітей, виманюючи в них мобільні телефони. Тому мультфільм «Ти і поліція» є нагальним, адже він вчить підлітків і тому, як відрізнити справжнього правоохоронці від тих, хто намагається ними здаватися. А патрульні поліцейські будуть і в подальшому, у співпраці з ювенальною поліцією, інформувати дітей та молодь про правила безпечної поведінки, практики спілкування з поліцією.

Громадська активістка Жанна Харківська розповіла про національну програму  «Молодіжний працівник», яка діє і в Харкові, та спрямована на залучення представників державних органів і громадських об’єднань до соціального становлення молоді. Так, молодіжні працівники, які задіяні в Індустріальному районі Харкова, збирають відомості про наркопритони, занедбані будівлі, торгівельні точки, де продають алкоголь підліткам – та передають до поліції. Також проводять спільні заходи з працівниками ювенальної превенції.

Незважаючи на численні труднощі у роботі поліції з підлітками, певне покращення ситуації з дотриманням прав людини в цій царині відмітив правозахисник Максим Корнієнко.

А координаторка проектів Харківського благодійного фонду «Благо» Марина Сосюра презентувала діяльність Фонду в галузі профілактики ВІЛ, тестування та лікування молоді, що знаходиться в конфлікті з законом у Харкові. Вона наголосила, що така робота проводиться у взаємодії з різними державними інституціями, зокрема, зі службою пробації.

Цю тему продовжила заступниця начальника (з питань дотримання прав засуджених та осіб, узятих під варту) Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції Валентина Вельцен, яка оповіла про роботу управління щодо забезпечення дотримання прав неповнолітніх засуджених.

Наприкінці заходу представниця Головного територіального управління юстиції в Харківській області Дар’я Трофименко представила просвітницький проект Мінюсту «Маю право», а також високо оцінила навчальний потенціал анімаційної стрічки «Ти і поліція» та запропонувала показувати її серії в кінотеатрах – перед початком художніх фільмів. Вона наголосила на необхідності об’єднати зусилля всіх державних структур та громадських організацій, задіяних у роботі з підлітками.

З нею погодився С. Перникоза, який указав, що силами самої лише поліції підліткові проблеми із законністю вирішити неможливо, тут потрібна вдумлива модель, до реалізації якої будуть залучені різні служби.

Опрацювання такої моделі зараз є предметом розгляду експертів Асоціації УМДПЛ, які, за підсумками низки круглих столів у різних регіонах України, планують виробити певні рекомендації, в першу чергу – для Національної поліції.

Зауважимо, що захід проводився Асоціацією УМДПЛ в межах проекту «Підвищення рівня правоосвіти та здатності захищати власні права під час спілкування з поліцією», в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Георгій Кобзар