Select Page

У Маріуполі представники громадськості та поліції дізналися про вітчизняних «шерифів» і ділилися досвідом співпраці поліції та громади.

19 червня 2018 року, в ході виїзного засідання Громадської ради при МВС у Маріуполі, відбувся семінар «Поліція та громада. Що можна робити разом для миробудівництва», в якому взяли участь поліцейські, громадські активісти, що співпрацюють з поліцією, представники органів місцевої влади та самоврядування.

Як зазначила на початку семінару президент Фонду місцевої демократії Ольга Мірошник, реформа правоохоронних органів, зокрема впровадження принципів community policing, є вагомою частиною процесів миробудівництва. Умовою успіху цього процесу є, серед іншого, співробітництво поліції та громадян, ефективне залучення цивільних осіб до взаємодії з правоохоронцями.

Учасникам заходу фасилітатор Олена Копіна запропонувала опрацювати в групах своє бачення напрямків співпраці поліції та громадськості. Серед таких були названі, зокрема:

— очищення поліції від корупції;

— забезпечення правопорядку на деокупованих територіях;

— створення центрів взаємодії поліції та громадян з організації роботи з «проблемними» підлітками;

— сумісна діяльність щодо попередження незаконної торгівлі алкоголем та поширення наркотиків;

— «сусідська варта» та інші форми залучення громадян до охорони громадського порядку.

Саме на останньому компоненті зупинився у своєму виступі експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціації УМДПЛ), координатор проекту «Шерифи для нових громад» у Харківській області Юрій Чумак. Він наголосив на необхідності подальшого реформування правоохоронних органів з метою підвищення рівня довіри до поліції. І на цьому шляху потрібно включати активних громадян до участі у вирішенні безпекових проблем у громадах.

Ю. Чумак поділився напрацюваннями проекту «Шерифи для нових громад» та зауважив, що в сучасних вітчизняних реаліях, «шерифами» є різні категорії цивільних осіб, які опікуються громадською безпекою. Їх називають по-різному:

  • інспектори сільрад або ОТГ з охорони правопорядку;
  • люди, які виконують громадські роботи за видом інформування щодо запобігання порушень громадського порядку від центрів зайнятості;
  • члени громадських формувань з охорони громадського порядку;
  • добровільні помічники дільничних офіцерів поліції.

Гарною ілюстрацією успішної діяльності таких помічників є документальна кінострічка «Українські шерифи» (трейлер якої був представлений учасникам семінару), що оповідає досвід села Стара Збур’ївка Херсонської області, в якому кількість правопорушень у 8 разів менше, ніж у сусідніх селах, де немає «шерифів».

Але проблемою є те, що після оновлення нормативної бази Національної поліції, з «Інструкції про організацію діяльності дільничних офіцерів поліції» зникла згадка про добровільних (громадських) помічників дільничних. І вони зараз працюють у певному правовому вакуумі. На необхідності перегляду цього важливого питання Ю. Чумак зазначив у спілкуванні з радником міністра внутрішніх справ України Іваном Варченком.

Також досвідом проведення правопросвітницьких заходів у роботі з поліцією через призму документального кіно поділився голова правління «Приазовської правозахисної групи», партнер Мандрівного фестивалю Docudays UA у Донецькій області Григорій Курачицький.

Як підкреслила консультант Центру гуманітарного діалогу (Київ) Єлизавета Рехтман, проведений семінар надав учасникам можливість разом напрацювати конкретні алгоритми співпраці поліції та громадян, ознайомитись з досвідом впровадження моделі community policing на практиці у Східних регіонах України, а також познайомитись та обговорити досвід співпраці поліції та громади у процесі реформування правоохоронних органів.

PS: Нагадаємо, що в Харківській, Полтавській та Херсонській областях громадські дослідники вивчають позитивний досвід місцевих активістів, залучених до питання забезпечення правопорядку («шерифів»), керівництва органів місцевого самоврядування та поліції у вирішенні безпекових проблем громад. Узагальнення такого досвіду та підготовка рекомендацій щодо поширення в інших регіонах України – одне з головних завдань проекту «Шерифи для нових громад», що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

Георгій Кобзар