Select Page

13 вересня 2018 року у м. Вознесенську Миколаївської області пройшов семінар-тренінг «Взаємодія поліції та громади».

У заході взяли участь представники поліції, громадських організацій, депутати місцевих рад, органів самоорганізації населення та ОСББ м. Вознесенська та ОТГ Вознесенського району.

На початку голова правління благодійної організації «Фонд громади Вознесенська» Вікторія Бальцер підкреслила, що безпека – одна з найважливіших цінностей для людини, а співпраця поліції та громади – найкращий спосіб її гарантувати. Таку взаємодію ще називають англійським терміном «Community Policing», і вона полягає у тому, що поліція працює, зважаючи на думку мешканців щодо питань громадського порядку у кожному конкретному районі, селі, місті тощо. А головна мета такої взаємодії – створення спільного безпечного простору.

В. Бальцер представила результати дослідження по м. Вознесенську: «Публічна безпека та довіра до правоохоронних органів», діяльність міського відділу поліції та гендерні аспекти вчинення правопорушень».

Розвідка, здійснена громадськими активістами, включала проведення соціологічних опитувань та фокус-груп, а також аналіз інформації, отриманої у відповідь на інформаційні запити до поліції. В ході дослідження намагалися знайти відповіді на питання: «Наскільки безпечно почувають себе жителі та які фактори небезпеки присутні в місті? Як оцінюють жителі роботу місцевої поліції та рівень довіри до неї? Наскільки взаємодія поліції та громадськості в місті є ефективною та що заважає досягти порозуміння?

Характерно, що 19% мешканців Вознесенська зазначили, що основним безпековим питанням у місті є зростання наркозлочинності, 16% назвали проблеми з дорогами. Хоча роботою місцевою поліції задоволені далеко не всі, бажання самим долучитися до патрулювання вулиць висловили всього 3% опитаних.

До речі, в ході дослідження була започаткована карта, на якій позначаються основні проблемні точки (місця несанкціонованої торгівлі алкоголем, наркопритони, аварійні дільниці доріг, неосвітлені у вечірній час райони тощо), визначені самими громадянами.

Міський голова Вознесенська Василь Луков високо оцінив проведену громадськістю роботу та наголосив, що з питаннями взаємодії з поліцією вознесенці стикаються щодня. Мер сам мав досвід нереагування поліції на звернення від органів місцевого самоврядування, але при тому неодноразово долучався до громадського патрулювання. За його словами, важливість налагодження горизонтальних зв’язків та подальша співпраця міської влади та громади з правоохоронними органами є вкрай важливою.

В унісон міському голові висловилася одна з учасниць, яка заявила: «Поліція хоч би гопки плигала, без допомоги громади не впорається!».

У другій частині заходу запрошений експерт – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак поділився практиками розбудови на місцевому рівні «Community Policing» у м. Чугуєві Харківської області.

Також він розповів про різні форми залучення громадськості до вирішення безпекових проблем у громадах. На сьогоднішній день різноманіття «українських шерифів», при узагальненні, можна звести до:

— громадських формувань з охорони громадського порядку;

— спеціалістів, що здійснюють роботи з інформування населення щодо запобігання порушенням громадського порядку від центрів зайнятості;

— інспекторів сільрад або ОТГ з охорони правопорядку.

Ю. Чумак продемонстрував учасникам тренінгу трейлер документального фільму «Українські шерифи», що оповідає про роботу інспекторів сільради села Стара Збур’ївка Херсонської області з профілактики правопорушень, а також ролик про «шерифів» з села Одринка Харківської області.

Експерт звернув увагу на те, що існуючі форми громадської участі доцільно поєднувати, аби бажання громадян долучитися до забезпечення безпеки у своїх населених пунктах, поєднане із можливостями і спроможностями громад підтримувати таких активістів, а також із тісною співпрацею з поліцією давало ефективну синергію на місцевому рівні.

Наприкінці вознесенці обговорили український досвід запровадження програми співпраці поліції та громадськості «Сусідська варта» та механізми забезпечення плідної взаємодії між громадою, владою та поліцією.

Зауважимо, що семінар-тренінг було проведено в рамках проекту Фонду громади Вознесенська «Діалог громадськості, влади та поліції задля безпеки в місті» за підтримки Інноваційного Фонду з питань взаємодії поліції з громадою на засадах партнерства (CPIF) Проекту підтримки підготовки поліцейських (PTAP), що реалізовується в Україні компанією «Агрітім Канада Консалтинг Лтд» за фінансової підтримки уряду Канади. Мета проекту – налагодження ефективної комунікації між поліцією, громадою та місцевою владою задля безпеки в місті та профілактики правопорушень.

Георгій Кобзар