Select Page

Про історії українських бранців, які вийшли з катівень у підвалі захопленої Луганської облдержадміністрації, харків’яни мали змогу дізнатися 20 грудня 2018 року під час 2-х показів документальної стрічки «Крихка свобода».

П’ять колишніх полонених діляться з глядачем своєю історією в контексті сьогодення України, від Революції Гідності до окупації Криму та східних регіонів країни.

«ЛОДА – приміщення Луганської обласної державної адміністрації, яке з початку захоплення незаконними збройними формуваннями перетворилося на одне з понад 200 місць несвободи на захопленій території. Фільм про те, як підвал обладміністрації в Луганську перетворився у катівню. Наступна незаконна в’язниця мала б з’явитися в підвалі Харківської ОДА. Пам’ятаймо про це!», – так оповів нам про стрічку «Крихка свобода» голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) Володимир Щербаченко – переселенець із Луганська.

Про те, як це відбулося в Луганську і як цього не сталося в Харкові – місті, де було знято частину фільму, – харків’яни мали змогу обміркувати 20 грудня 2018 року під час 2-х кінопоказів.

Творці фільму по-особливому підійшли до теми полону. Вони винесли на перший план долю звичайного українця, який несподівано втрачає свій дім, право на свободу думки, і якого потім позбавляють волі. Більшість героїв стрічки, чиї історії мали змогу побачити глядачі, родом з Луганщини. Для повноти кінокартини історії героїв були доповнені зйомками інтер’єрів обладміністрації у Харкові. Ця будівля, свого часу, теж була захоплена тими, хто волав про «Новоросію», але ХОДА змогли визволити.

Деталі тюремної реальності (факти катування, жорстокого поводження, приниження людської гідності) задокументовані правозахисниками СЦГІ, які виступили консультантами змісту фільму. У кінокартині передано емоцію, яка розкриває все пережите.

«Герої фільму довірились нам – ми обережно передаємо цю довіру глядачеві», зауважив режисер Костянтин Кляцкін.

Враженнями від стрічки поділилася керівниця Східноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Олена Розсказова:

«Одна з колишніх полонених, родом з Криму, розповідала, що бойовики обіцяли принести голову її дитини, якщо та не заговорить. Думаю, вони не жартували. А що вона могла сказати, якщо її взяли у полон за те, що на блокпосту крикнула «Слава Україні!»? Що вона «іноземний агент»?

Інша жіночка з Сєвєродонедька, також колишня полонена, казала, що у неї таке враження, що або вона, або весь світ божеволіє…

У мене у 2014-2015 роках були схожі відчуття. Зараз вони трансформувались. Я кожного дня радію, що наш офіс не розтрощили ані сепари, ані правокадікали. І що не доводиться ховатися. І що ти можеш казати правду.

Костянтин Кляцкін, Володимир Щербаченко, дякую за фільм! Будемо сподіватись, що скоро свобода наша не буде крихкою…».

Кінопокази у Харкові проходили у кінотеатрі «Планета кіно» та Хабі соціальної активності «Студія 42». Інформаційні партнери показів – Харківська обласна державна адміністрація та Східноукраїнське представництво Міжнародного фонду «Відродження».

Довідково:

Документальну 35-хвилинну стрічку «Крихка свобода» створили кінематографісти об’єднання Вавилон’13 та студії DocNoteFilms на основі документальних свідчень, зібраних правозахисниками Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ).

Прем’єра фільму у Києві в жовтні поточного року об’єднала кінематографістів, правозахисників, представників держапарату, поціновувачів документального кіно. В переповненій залі кінотеатру «Жовтень» глядачі аплодували стоячи героям кінокартини, які теж були присутні на показі. Фільм також було показано у Польщі для учасників конференції з прав людини ОБСЄ та в Українському домі у Варшаві.

Тизер фільмуhttps://www.youtube.com/watch?v=UJFaSwTUNlU

Георгій Кобзар