Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Та переосмимлити свій життєвий досвід мали змогу юні глядачі, які переглянули в режимі онлайн документальну стрічку «Лізо, ходи додому!».

Фільми з репертуару кіноклубів медіапросвіти Docudays UA регулярно демонструються в різних аудиторіях, у тому числі й молодіжних. Обов’язковим елементом таких показів є обговорення – із фаховими правниками, експертами, правозахисниками.

Звісно, що в умовах карантинних обмежень проводити кіноперегляди в залах із залученням широкої аудиторії неможливо.

Отже, відшукуються нові формати такої правоосвітньої діяльності.

Так, для мешканців Харківського обласного соціального гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що розташований у м. Чугуєві, 17 квітня було організовано показ стрічки «Лізо, ходи додому!» за допомогою онлайн-інструментів відеоконференції.

Фахівець Чугуївського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, модератор кіноклубу медіа-просвіти з прав людини Docudays UA «ДУМАй!» Юрій Чумак запропонував юнакам та дівчатам (які знаходяться в гуртожитку ізольовано один від одного, кожен – у своїй кімнаті) подивитися фільм на своїх смартфонах та ноутбуках.

Стрічка оповідає про маленьку Лізу – милу мрійливу дівчину, яка любить мистецтво та природу, але змушена тікати з хати від постійних запоїв матері та її «друзів».

По завершенні перегляду відбулося онлайн-обговорення.

Одна з глядачок, Вікторія, повідала, що в Лізі вона побачила себе в дитинстві. Хоча в  житті Віки дорослі й не пиячили та не вчиняли над нею насильства, але вони не прислухалися до її потреб та бажань, «усім було плювати» на неї. Мовляв, «ми старші, тому краще знаємо, що та як тобі робити». «Я співпереживала героїні та щиро бажала, щоб вона вирвалася з цього страшного зачарованого кола», – наголосила Вікторія.

І Сергій, що переглянув стрічку, теж відмітив, що кіно нагадало йому власне дитинство. Адже в прийомній сім’ї, де хлопець виховувався, він змушений був час від часу йти з дому через негативну атмосферу, яка в ньому панувала. Фільм Сергієві сподобався. Парубок зазначив, що дуже вдячний всім тим, хто піднімає таку гостру тему домашнього насильства та намагається просувати позитивні зміни в суспільстві у цій царині.

Юрій Чумак нагадав усім про види домашнього насильства – фізичне, психологічне, економічне та сексуальне. Та порадив, у разі вчинення такого насильства, повідомляти поліцію за телефоном 102 та звертатися за юридичною поміччю до центрів та бюро безоплатної правової допомоги. Телефон кол-центру системи БПД: 0-800-213-103. Також правник побажав усім будувати свої сім’ї на принципах любові й ненасильства.

Як зауважила директорка Харківського соціального гуртожитку Олена Розпотнюк, подібні заходи є напрочуд важливими в контексті правової освіти підростаючого покоління – для виховання в юних громадян свідомого ставлення до дорослого життя, формування моделей ненасильницької поведінки та розвитку критичного мислення.

Георгій Кобзар