Select Page

26 квітня 2018 року у Нововодолазькій селищній раді відбулися кінопоказ та обговорення документального фільму «Українські шерифи». Фільм представив Юрій Чумак – голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА», модератор пересувного кіноклубу медіа-просвіти Docudays UA «ДУМАй!».

У зустрічі приймали участь працівники та депутати місцевої ради, старости старостинських округів об’єднаної територіальної громади, співробітники поліції та громадські активісти.

Ю. Чумак наголосив, що у новостворених об’єднаних територіальних громадах, таких, як Нововодолазька (де перші вибори відбулися рік тому, 30 квітня 2017 року), є можливість самостійно визначати пріоритети розвитку, і при цьому приділяти більшу увагу забезпеченню громадської безпеки, поєднуючи зусилля поліції та різні моделі вирішення безпекових питань за участі цивільних.

Зокрема, гість нагадав про те, що небайдужі громадяни можуть долучатися до громадських формувань з охорони громадського порядку, а також виконувати громадські роботи за видом інформування щодо запобігання порушень громадського порядку від центрів зайнятості – за умови вибору такого виду робіт відповідною місцевої радою. У деяких селах України ще діють добровільні помічники дільничних офіцерів поліції (щоправда, на сьогодні їх робота нормативно не врегульована). І територіальні громади можуть знаходити способи мотивації праці таких активістів, зокрема, призначаючи їх на посади інспекторів сільрад або рад ОТГ з охорони правопорядку.

Саме такий спосіб і було обрано у селі Стара Збур’ївка Херсонської області, де двоє чоловіків за підтримки сільради взяли на себе функції охорони громадського порядку. Ним і присвячено фільм «Українські шерифи» (знятий Романом Бондарчуком у копродукції України, Латвії та Німеччини). Прем’єра стрічки в нашій країні відбулася 26 березня 2016 року на кінофестивалі Docudays UA. Кіно навіть було висунуто Україною на премію «Оскар» за найкращий фільм іноземною мовою.

У Новій Водолазі глядачі дивилися стрічку «на одному диханні», переживали за героїв, сміялися над дотепними жартами, пошепки коментували цікаві моменти…

«Я сам 15 років був сільським головою, і мені з працівниками ради доводилося вирішувати дуже багато питань, пов’язаних з громадським порядком – і опікуватись тими, хто пиячать, і рознімати тих, що б’ються, і займатися безхатченками… Знаю про подібні проблеми не з чуток. Тому дякую вам, що привезли гарне кіно! Воно правдиве, адже показує життя без прикрас – таким, яким воно є», – зазначив під час обговорення заступник Нововодолазького селищного голови з питань розвитку територіальної громади Віталій Столяренко.

Заступник селищного голови з правових питань Аліна Єфіменко, яка активно сприяла в організації кінопоказу, наголосила, що Нововодолазька селищна рада ОТГ ретельно вивчить досвід із запровадження різних моделей вирішення безпекових проблем у громадах, оскільки дане питання є нагальним.

А Нововодолазький селищний голова Олександр Єсін розповів про цікавий досвід очолюваної ним об’єднаної територіальної громади: в Одринському старостинському окрузі місцевий староста Дмитро Машура прийняв на роботу двох чоловіків, які виконують обов’язки охоронців комунального майна, але при цьому додатково ще й патрулюють вулиці села. І вже є вагомий результат: крадіжки, які до цього дошкуляли мешканцям Одринки, фактично зійшли нанівець. Отже, й у Нововодолазькій ОТГ на сьогодні є свої «шерифи»!

Зауважимо, що захід було проведено в рамках проекту «Шерифи для нових громад», що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

Георгій Кобзар