Select Page

19 серпня до мешканців села Мосьпанове Чугуївського району завітало документальне кіно з прав людини.

Вперше з тих пір, як розвалилася система кінофікації, що була створена ще за радянських часів, селяни мали можливість переглянути якісне кіно світового масштабу на великому екрані. Ввечері, під зоряним небом, на стіні місцевого клубу культури демонструвалися кращі короткометражні стрічки.

Фільми з репертуару кіноклубів Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA презентував голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» Юрій Чумак.

Спочатку підліткам та молоді було запропоновано перенестися до Бразилії, «повболівати» за юного героя фільму «Габріель повідомляє з чемпіонату світу» (режисер Ельс ван Дріль, Нідерланди). У цьому кіно розповідається про те, як напередодні чемпіонат світу з футболу владники вирішили прокласти залізницю через квартал, де живе Габріель. Будинки зносять, сім’ї змушені переїжджати, і навіть майданчик, на якому місцеві діти ганяють м’яча, скоро зникне. Хлопчик обурений нерівністю в своєму місті і викладає у блог відеозапис того, як бульдозери руйнують його район.

Дехто з тих, хто переглянув фільм, зазначали, що подібні явища, на жаль, нерідко відбуваються і в нашій державі. Тому наступною стрічкою стали «Нові герої» (Роман Бондарчук, Україна). Це портрети звичайних українців. У кожного з них своя історія, проте є й спільне – їхня боротьба з несправедливістю у країні. Кіно викликало жвавий відгук у мосьпанівців.

І на завершення кіновечора їм було представлено фільм «Лізо, ходи додому!» (Оксана Бура, Литва/Естонія). Маленька Ліза постійно тікає з дому. Її життя похмуре й жорстоке, тому вона шукає прихистку в природи, де в неї свій світ. У дівчинки настільки багата уява, що вона примудряється переживати нескінченні запої матері.

Глядачі зауважили, що пияцтво та насильство в сім’ї є дуже поширеними явищами сьогодення. Фільм спричинив активне обговорення. Правозахисники та селяни зійшлися у думці, що тільки любов та належна увага можуть стати запорукою доброго виховання, яке допоможе розкритися здібностям будь-якої дитини.

Наприкінці заходу провідний аналітик Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов запропонував усім бажаючим звертатися до організації за безоплатною правовою допомогою, та наголосив, що ЧПГ буде й надалі сприяти правоосвітнім заходам у Чугуївському районі.

Кінопоказ був організований пересувним кіноклубом Docudays UA «ДУМАй!», що діє на базі громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «ДУМА» – за підтримки Чугуївської правозахисної групи. Окрема подяка директорці Мосьпанівського будинку культури Катерині Спіріній, без якої даний захід був би неможливим!

DSC08971

Георгій Кобзар