Warning: A non-numeric value encountered in /home/chuv/centrduma.org.ua/www/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5841
Select Page

Він спокійний, чемний, обізнаний, наполегливий. Таким є Сергій Чагаров – головний герой фільму режисерки Таїсії Кутузової «Ти, б*, рота закрий!».

Ця документальна стрічка стала однією з переможниць всеукраїнського конкурсу «CIVIL PITCH: фільми громадської активності» та була презентована в Києві на XVI Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA. А 13 вересня вона була представлена увазі глядачів у Харківському прес-клубі.

Кіно оповідає про молодого хлопця (на момент зйомок йому було всього 16 років), який бореться з корупцією у своєму рідному селі Гатне під Києвом. Його головна «зброя» – запити на інформацію та пости в соціальних мережах.

Але це не на жарт розлючує місцевих владників, які звикли всі справи вирішувати під ковдрою, і зайве світло їм заважає здійснювати свої оборудки. Тоді на подвір’я Сергія летить вибухівка. Активіст не постраждав, однак поліція явно зволікає з розслідуванням…

Значна частка мешканців села галасує, аби юнак «не ліз не в свої справи», а краще навчався у школі. Проте є й такі, які його підтримують, розуміючи, що Сергій – не «скандаліст», а людина, яка дійсно вболіває за загальні інтереси односельців.

Після перегляду харків’янам вдалося поспілкуватися в онлайн-режимі з режисеркою картини Т. Кутузовою, яка розповіла про те, як відбувалися зйомки, як їй вдавалося прориватися на сесії сільради, як разом із Сергієм долали опір чиновників. Також вона поділилася планами на перетворення короткометражки «Ти, б*, рота закрий!» на повнометражну стрічку. Відповіла Таїсія й на численні запитання учасників заходу. Щира харківська публіка дякувала їй гарячими оваціями.

Голова Центру правових та політичних досліджень «ДУМА» та модератор пересувного кіноклубу медіапросвіти Docudays UA Юрій Чумак повідав про перипетії подій у Гатному, пов’язаних із незаконною забудовою та порушенням екологічних норм, передав від Чагарова привіт всім харківським активістам та додав, що Сергій зараз навчається на юриста в Київському коледжі і продовжує свою громадську правозахисну діяльність.

Також Ю. Чумак підкреслив, що з 2017 року в Україні сталося близько 60 нападів на громадських активістів. Усі злочини лишилися не розкритими, адже їх замовників не названо, а самі розслідування тривають мляво або не відбуваються взагалі.

Під час обговорення депутатка Харківської міської ради Олена Горошко зазначила, що на Харківщині правозахисна діяльність теж є небезпечною, адже був напад на голову Харківського антикорупційного центру Дмитро Булаха, нещодавно невідомі принесли труну під квартиру очільника Чугуївської правозахисної групи Романа Лихачова. А молодого екологічного активіста Миколу Бичка з селища Есхар знайшли в лісі повішеним за нез’ясованих обставин…

Громадська активістка Юлія Гаджієва зауважила, що здійснює моніторинг порушень прав самих правозахисників, започаткований Асоціацією УМДПЛ, та порадила ділитися інформацією про подібні випадки, аби потім ініціювати кампанії на захист постраждалих.

А регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Олександр Міненков наголосив на необхідності підвищення своєї обізнаності членами територіальних громад.

«Висновок: гуртуємося! – підвів рису політолог Марк Зобов, – тоді громадянське суспільство буде сильним».

Зауважимо, що кінопоказ відбувся за підтримки проекту «Долаючи розломи» Карітасу Харкова.

Георгій Кобзар